Bagaż rejestrowany, który trzeba odprawić, podlega pewnym ograniczeniom. Dotyczą one wagi i ilości walizek, a czasami także wymiarów. Nie ma jednych, odgórnych regulacji odnośnie do limitów bagażowych dla pasażerów. Wszystkie linie lotnicze ustalają to niezależnie i zapisują w swoim regulaminie, stąd pojawić się mogą różnice w wymaganiach. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której będziesz miał nieplanowany nadbagaż, zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy.
Co to jest bagaż rejestrowany?
Bagaż rejestrowany to rodzaj bagażu, który transportowany jest w specjalnie przygotowanym luku samolotu. Zdawany jest on podczas odprawy na lotnisku, a odbierany po wylądowaniu w porcie docelowym. W trakcie lotu nie mamy dostępu do rzeczy z bagażu rejestrowanego – tym różni się od bagażu podręcznego, który zabieramy ze sobą na pokład. W trakcie odprawy bagaż rejestrowany jest ważony, a następnie odpowiednio oznaczany naklejką z kodem lotu i lotniska. Jeśli okaże się, że waga przekracza deklarowaną lub dopuszczalną, konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów, a w niektórych przypadkach nawet przepakowanie bagażu. Obowiązujący limit przewozu bagażu rejestrowanego różni się w zależności nie tylko od linii lotniczych, ale również taryfy, dystansu i klasy podróży.
Zalety i wady bagażu rejestrowanego
Wśród głównych zalet bagażu rejestrowanego wymienić trzeba przede wszystkim możliwość nadawania i przewożenia przedmiotów bez ograniczeń, które dotyczą bagażu podręcznego. To oznacza, że bez problemu można spakować dowolną ilość płynnych kosmetyków czy ostre przedmioty, jak na przykład nożyczki do paznokci czy jednorazową maszynkę do golenia. Bagaż rejestrowany ma zdecydowanie większe gabaryty niż podręczny, dzięki temu możliwe jest spakowanie większej liczby przedmiotów. Minusem jest oczywiście cena – za bagaż rejestrowany trzeba dopłacić. Dodatkowo jego rezerwacja wiążę się także z dodatkowym czasem, który trzeba poświęcić na odprawienie bagażu oraz odebranie go w miejscu docelowym. Z tego względu pasażerowie decydują się na tę opcję najczęściej w przypadku dłuższych podróży, które wymagają spakowania większej liczby przedmiotów.
Wymiary bagażu rejestrowanego
Jak już wspomnieliśmy, wielkość bagażu rejestrowanego ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze, dlatego przed podróżą najlepiej sprawdzić dozwolone limity u konkretnego przewoźnika. Znaczenie będzie miała także klasa podróży, pokonywana trasa i rodzaj połączenia. Jednak uśredniając, liczba sztuk bagażu rejestrowanego, które można dokupić, wynosi od 1 do 4, a przedział wagowy to 20 – 32 kg. Maksymalna możliwa wielkość bagażu to 158 cm – w celu dokonania obliczenia należy zsumować wartość trzech krawędzi walizki.
Jaką walizkę do samolotu kupić?
Zakup idealnej walizki to nie lada wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się, jaką walizkę do samolotu kupić, oto nasze porady!
- Stawiaj na sprawdzonych, renomowanych producentów. Walizki podróżują w luku bagażowym, a następnie są transportowane na specjalną taśmę. Bagaż rejestrowany musi być wytrzymały.
- Zwracaj uwagę na materiał, z którego wyprodukowano walizkę. Kiepsko sprawdzają się walizki z materiału, bo są mało wytrzymałe. Z kolei torby wykonane z ABS mogą być kruche. Warto szukać rozwiązań, które gwarantują elastyczny, ale trwały materiał.
- Wybierając walizkę do samolotu, warto postawić na oryginalny, wyróżniający się kolor. Taką walizkę będzie łatwiej i szybciej rozpoznać, odbierają ją w miejscu docelowym. Jest także mniejsze ryzyko, że walizki zostaną pomylone.
- Sprawdzaj wymiary walizek. Część z nich jest dedykowana bagażom podręcznym i oznaczona jako walizki kabinowe. Walizki przeznaczone do bagażu rejestrowanego mają zdecydowanie większe gabaryty.
Ile kosztuje bagaż rejestrowany?
Ceny za bagaż rejestrowany są różne, w zależności od konkretnych linii lotniczych. Średnio wynoszą od 40 do 250 zł za bagaż. Do wykupienia możliwe są zazwyczaj specyficzne konfiguracje bagażu, jeśli chodzi o liczbę sztuk, a także wagę i wymiary walizek.
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
Jeśli chodzi o restrykcje dotyczące przewożenia przedmiotów, większe obowiązują w przypadku bagażu rejestrowanego. Na pokład nie wolno wnosić dużych pojemności płynnych kosmetyków, narzędzi, pewnego rodzaju urządzeń elektrycznych, a także sprzętu turystycznego, na przykład wędki, scyzoryka, nart, kijków do nordic walking czy deskorolek. Transport na przykład rowerów możliwy jest poprzez tzw. bagaż specjalny. Do samolotu nie można zabrać także butli z gazem, latarek gazowych, czy rozpałek z węgla drzewnego.
Jeśli chodzi o urządzenia z baterią lub akumulatorami, na przykład telefony komórkowe, tablety, komputery, a także elektroniczne papierosy, rekomenduje się ich przewożenie w bagażu podręcznym, a nie rejestrowym.
Ile alkoholu można przewieźć w bagażu rejestrowanym?
Jeśli chodzi o ilość alkoholu, który można przewieźć, przepisy różnią się w zależności od kraju docelowego. Na terenie Unii Europejskiej na własny użytek możliwe jest przetransportowanie do 10 litrów napojów spirytusowych, na przykład wódki lub 110 litrów piwa, 90 litrów wina, 60 litrów wina musującego lub 20 litrów wzmocnionego wina. Poza Unią Europejską limit wynosi 1 litr napojów spirytusowych, 16 litrów piwa lub 4 litry wina.
Bagaż rejestrowany doskonale sprawdza się, kiedy wybierasz się w dłuższą podróż lub masz do przewiezienia dużą liczbę przedmiotów. W celu sprawdzenia konkretnych limitów trzeba śledzić rekomendacje przewoźników. Sprawdź zatem: Lufthansa bagaż podręczny, Ryanair wymiary bagażu czy Turkish Airlines bagaż.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety