Zapamiętaj!
- Który dokument będzie potrzebny na Cyprze, dowód czy paszport – to w dużej mierze zależy od celu podróży.
- Na Cypr Południowy wystarczy dowód osobisty dla obywateli polskich, podczas gdy na nieuznawany przez międzynarodową większość Cypr Północny zaleca się paszport.
- W Tureckiej Republice Cypru Północnego nie można liczyć na pomoc konsularną, np. w razie zgubienia dowodu tożsamości.
- Republika Cypryjska (Cypr Południowy) nie należy do strefy Schengen, co oznacza, że kontrole graniczne nadal się odbywają.
- Na Cyprze Południowym używana jest waluta euro, a na Cyprze Północnym – turecka lira.
- Język urzędowy na Cyprze Południowym to grecki, a na Cyprze Północnym używa się języka tureckiego. Wiele osób mówi również po angielsku.
- Cypr jest stosunkowo bezpiecznym miejscem, ale zaleca się zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku, zwłaszcza w miejscach turystycznych i tłumnych.
Co zabrać na Cypr, dowód czy paszport? Wystarczy dowód osobisty
Dokumentem, który wystarczy dla obywateli polskich podróżujących na Cypr, jest dowód osobisty. Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Republiki Cypryjskiej na podstawie dowodu osobistego przez okres do 90 dni. Dłuższy pobyt wymaga rejestracji w Urzędzie Emigracyjnym. Pozostawanie przez tak długi okres na wyspie jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku podjęcia legalnej pracy, odprowadzania wymaganych składek i posiadania ubezpieczenia medycznego. Jeśli jednak planujesz podróż na Cypr Północny, potrzebny jest paszport.
Cypr nie należy jeszcze do strefy Schengen – ma status kandydata, co oznacza, że kontrole graniczne wciąż się odbywają. W przypadku obywateli innych krajów UE są zwykle krótkie. Polacy mogą korzystać z unijnego prawa do swobodnego przepływu osób. Trzeba się wcześniej upewnić, że dokument zabrany na Cypr – dowód osobisty czy paszport – jest wciąż ważny i jest w stanie, który pozwoli bezproblemowo odczytać potrzebne dane. Duże znaczenie ma aktualne zdjęcie. Turysta, którego wygląd zmienił się od czasu wyrobienia dokumentu, dla własnego spokoju powinien wcześniej złożyć wniosek o nowy dowód tożsamości.
Przejścia graniczne Cypru Południowego
Granice Republiki Cypryjskiej legalnie przekroczyć jedynie na sześciu przejściach granicznych:
- na lotniskach:
- Larnaka;
- Pafos;
- w portach:
- Larnaka;
- Limassol;
- Pafos;
- Latchi (Latsi) – część dystryktu Polis.
Co robić po przekroczeniu granicy?
Wielu turystów jeszcze przed wyjazdem zastanawia się, który kurort wybrać – Pafos czy Larnaka to doskonałe punkty wypadowe na wycieczki po wyspie. Same w sobie oferują również mnóstwo atrakcji. Sprawdź poniższą listę i poznaj najciekawsze miejsca:
Przekraczanie granic Cypru Północnego – czy potrzebny jest paszport?
Lokalne władze imają się wszelkich sposobów, by przyciągnąć turystów to obszaru, który na arenie międzynarodowej uznaje tylko Turcja. Formalności ograniczane są do minimum. Choć przy wejściu na teren Cypru Północnego paszport zwykle nie jest potrzebny i można przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego, lepiej mieć paszport zawsze przy sobie. Niektórzy tureccy funkcjonariusze żądają okazania paszportu.
A w razie zgubienia jakiegokolwiek dokumentu trzeba się przygotować na poważne trudności. Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych – nie można uzyskać pomocy konsularnej w przypadku jakichkolwiek problemów. Utrata paszportu czy dowodu mocno skomplikuje kwestię powrotu do kraju. Trudno będzie też wytłumaczyć się przed policjantami lub przedstawicielami innych służb na wypadek ewentualnej kontroli na ulicy.
Dokumenty tożsamości po obu stronach Cypru. O czym warto pamiętać?
Trzeba pamiętać, że wjazd do i wyjazd z Republiki Cypryjskiej z terytorium tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego jest nielegalny i każdy, kto podróżuje w takim kierunku, naraża się na poważne sankcje. Wpływ na postępowanie i decyzje służb granicznych może mieć również to, czy dana osoba była we wcześniejszych latach na północnej stronie Cypru. Dowód czy paszport takiego turysty, który w przeszłości odwiedził jego turecką część, może zostać odpowiednio oznaczony w systemie, z którego korzystają służby. Taka osoba nie powinna się dziwić, jeżeli zostanie potraktowana jako persona non grata.
Które dokumenty zabrać na Cypr? Dowód czy paszport cyfrowy to za mało!
W obu przypadkach – na Cyprze Południowym i Cyprze Północnym – trzeba mieć przy sobie fizyczny, urzędowy dokument, gdyż wersje cyfrowe czy w aplikacjach mobilnych nie są uznawane poza Polską. Ważny i czytelny dowód tożsamości będzie konieczny także do skorzystania z wielu usług, np. wynajmu samochodu. Trzeba zaznaczyć, że przy takiej okazji niezbędne będzie również prawo jazdy. Kierowcy, którzy podróżują własnymi autami, powinni zabrać ze sobą dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC – Zielona Karta pojazdu nie jest wymagana. W Republice Cypryjskiej obowiązuje ruch lewostronny!
Warto zadbać także o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ (ang. EHIC) i dodatkową polisę. Wprawdzie EKUZ jest honorowana, ale może nie obejmować wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Dlatego lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewni pełniejsze pokrycie kosztów medycznych oraz ewentualnego powrotu pacjenta do kraju.
Praktyczne informacje dla osób wybierających się na wyspę Cypr
Dowód czy paszport to jedna kwestia. Przed podróżą warto wiedzieć więcej o danym kraju:
Waluta – na Cyprze Południowym używane jest euro, natomiast na Cyprze Północnym obowiązująca waluta to turecka lira.
Język urzędowy – grecki na Cyprze Południowym, turecki na Cyprze Północnym równie popularny jest język turecki.
Komunikowanie się z miejscowymi – wiele osób mówi również po angielsku, szczególnie w miejscach turystycznych. Mieszkańcy Cypru są zazwyczaj życzliwi i pomocni, więc nie krępuj się pytać o drogę czy porady dotyczące atrakcji turystycznych. Warto poznać kilka podstawowych zwrotów w języku greckim czy tureckim, co z pewnością ułatwi nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami wyspy.
Zagrożenia przestępczością i terroryzmem, konfliktem zbrojnym – Cypr jest stosunkowo bezpiecznym miejscem dla przyjezdnych. Nie można jednak wykluczyć intensyfikacji dawnych napięć. Niemniej jednak, jak w każdym miejscu na świecie, zaleca się zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku, zwłaszcza w miejscach turystycznych i tłumnych. Dbaj o swoje rzeczy osobiste, unikaj samotnych spacerów po nieoświetlonych uliczkach oraz nie zostawiaj bagażu bez opieki.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety