Zapamiętaj!
- Czesi zajmują pierwsze miejsce pod względem konsumpcji piwa.
- Czeski chmiel jest uznany na świecie, a wiele krajów importuje go.
- Z czeskich receptur korzystają browary na całym świecie.
- W Czechach możesz skosztować piwa, zwiedzać browary, a nawet zażyć piwnej kąpieli.
- Turystom udostępniono liczne szlaki piwne (piesze i rowerowe).
- Do Czech warto zajrzeć, gdy trwa Festiwal Piwa.
Czeski browar, który musisz odwiedzić
Jeśli jesteś miłośnikiem piwa i chcesz zagłębić tajniki warzenia tego popularnego napoju lub po prostu jesteś ciekaw, jak wygląda miejsce, w którym powstaje, koniecznie zajrzyj do browaru. Tych, u naszych południowych sąsiadów, nie brakuje. Gdy będziesz na wycieczce w Czechach, warto spróbować piwa wprost z beczki. Zwłaszcza że Czesi celebrują picie piwa i lubią toczyć długie rozmowy przy pełnym kuflu. Lager, pilsner, piwo pszeniczne, a może zielone? Czechy to prawdziwy piwny raj, a turysta może spróbować wielu rodzajów czeskiego piwa. Do których browarów warto zajrzeć? Oto nasze podpowiedzi.
Browar Staropramen
Jednym z browarów, który warto odwiedzić, jest praski Staropramen położony na Smíchovie, produkujący trunek od 1869 roku. Będąc w Pradze, możesz nie tylko spróbować kultowego chmielowego napoju, ale także zajrzeć do multimedialnego centrum, gdzie zobaczysz wystawy i poznasz tradycję warzenia czeskiego piwa. To wyprawa w przeszłość, na którą zabierze cię wirtualny przewodnik. Flagowym produktem jest lager premium o głębokiej złocistej barwie. Możesz również sięgnąć po ciemny lager z nutą karmelu, po piwo czerwone, czy pszeniczne. Browar jest czynny przez cały tydzień, w godzinach 10.00-17.00.
Zwiedzanie browaru Staropramen
Kup bilet onlinePilsner Urquell i Gambrinus w Pilźnie
Piwną stolicą Czech jest Pilzno. To właśnie w tym mieście opracowano technologię warzenia piwa typu pils– w 1842 roku bawarski piwowar Josef Groll po raz pierwszy uwarzył klarowne piwo dolnej fermentacji. Trunek ten nazwano pilsem, pilznerem lub lagerem. Obok browaru Plzeňský Prazdroj (obecnie największy w całych Czechach) powstał konkurencyjny punkt, funkcjonujący dziś jako Gambrinus. Będąc w okolicy, warto podążyć szlakiem turystycznym Pilsner Urquell. Można zwiedzić oba punktu, poznać technologię produkcji piwa oraz historię miejscowego browarnictwa.
Do wyboru jest aż siedem programów zwiedzania, a każda wycieczka kończy się degustacją różnego rodzaju piwa. W sklepiku można zaopatrzyć się w pamiątki, a nawet w butelkę piwa warzonego na miejscu.
Na obrzeżach Pilzna znajduje się kolejny, tym razem niewielki, browar Purkmistr. Jest on połączony z hotelem, restauracją i piwnym spa. To gratka dla prawdziwych wielbicieli złotego trunku. W jedno lub dwuosobowej wannie można zażyć kąpieli w jasnym pilznerze. W tym samym czasie można także smakować tamtejszych specjałów.
Zobacz browar w Pilźnie
Kup bilet do browaru Plzeňský PrazdrojBrowar w Svijanach
Warzelnia w Svijanach to jeden z najstarszych browarów czeskich, powstały w XVI wieku. Przybywający do miasteczka mogą zwiedzić leżący obok zamek i wybrać się na degustację piwa – jego jakość była wielokrotnie doceniana na różnych konkursach. Produkowany tu trunek to piwo typu pilzner, które w żaden sposób nie jest udoskonalane ani pasteryzowane (browar korzysta z klasycznej technologii produkcji).
Czechy to ciekawy i atrakcyjny dla turystów kraj. Które miejsca warto zobaczyć?
Których czeskich piw warto spróbować?
Czeskie piwa uchodzą za jedne z najlepszych na świecie, a Czesi za mistrzów w ich warzeniu. Pierwsze informacje na temat czeskiego piwa pochodzą z 993 roku. Jednocześnie to właśnie Czesi wypijają najwięcej piwa w Europie (także na świecie). Badania pokazują, że statystyczny Czech wypija rocznie 141 litrów piwa. Można przyjąć, że dorosły obywatel każdego dnia pije 2 duże piwa. Choć taka ilość piwa na osobę może zdumiewać, dla Czechów jest to kwestia kultury, tradycji – piwo nie służy do upijania się, ale stanowi nieodzowny element codziennych towarzyskich spotkań odbywających się głównie w gospodach. Właściwie każda okazja jest dobra, by zamówić kufel złocistego napoju.
Jakich rodzajów piwa warto spróbować, będąc w Czechach? Jednym z najlepszych czeskich piw cieszącym się uznaniem na całym świecie jest to warzone w browarze Krušovice. Obecnie wytwarza się je aż w sześciu odmianach. Możesz sięgnąć po piwo ciemne o kawowym posmaku, gorzki lager, piwo o intensywnym aromacie chmielu, czy piwo z dodatkiem oranżady cytrynowej. Piwa z tej warzelni serwowane są w prawie każdym barze na terenie Czech – zawsze powinno być podawane w dobrze schłodzonych kuflach.
Popularnym czeskim piwem jest również Radegast, lekki, o delikatnym posmaku chmielu, z nutką goryczki. Aby podkreślić jego smak, podaje się je w wysokich, dobrze schłodzonych szklankach. Obowiązkowo napój musi zwieńczyć duża czapa piany. Piwo doskonale gasi pragnienie, a jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza – miły dla gości.
Kolejnym chętnie kupowanym, popularnym piwem czeskim jest Zlatopramen. To piwo typu lager doskonale pasującym do czeskich dań mięsnych. Piwo jest mocno nagazowane, ma lekko gorzki smak.
Nie tylko picie piw w Czechach
Będąc w Czechach, możesz nie tylko spróbować ciemnego i jasnego piwa czy zażyć kąpieli z dodatkiem złocistego napoju. Dobrze zaplanuj swój wypad do południowych sąsiadów, a być może uda ci się wziąć udział w jednej z licznych imprez związanych z piwem. A naprawdę jest w czym wybierać:
- Czeski Dzień Piwa odbywa się każdego roku 17 listopada, czyli w rocznicę rozpoczęcia rewolucji w 1989 roku; towarzyszą mu festiwale piwne organizowane na terenie całego kraju, podczas których rodowici Czesi i turyści mogą raczyć się różnymi gatunkami piwa (ponad 70 czeskich marek!), uczestniczyć w zabawach i konkursach;
- w miasteczku Žatec każdego roku odbywa się Oktoberfest (kojarzone najczęściej z Niemcami), które trwa w Czechach trzy dni; to okazja, by wziąć udział w piwnym konkursie, zobaczyć liczne występy artystyczne, podziwiać paradę strojów ludowych i oczywiście skosztować najbardziej popularnych dzieł piwowarów; impreza odbywa się na przełomie sierpnia i września;
- Harrachovskie święto piwa odbywa się latem na terenie huty szkła i minibrowaru w Harrachovie; podczas imprezy możesz zwiedzić hutę, muzeum, samodzielnie spróbować wydmuchać szkło, a także wziąć udział w konkursie m.in. kto najdłużej utrzyma litrowy kufel piwa, czy najdalej rzuci beczką piwną.
Udział w takiej imprezie na pewno na długo zapisze się w twojej pamięci i sprawi, że zechcesz wracać.
Zobacz browary w miasteczku Žatec!
Zarezerwuj bilet na wycieczkęSzlakiem najlepszych czeskich piw
Ciemny Kozel, Zlatopramen, Gambrius – tych i innych popularnych na czeskim rynku piw możesz skosztować, przemierzając jeden z piwnych szlaków. To sposób na aktywne spędzenie czasu, zwiedzenie kraju i poznanie historii czeskiego piwowarstwa. Oto propozycje ciekawych wycieczek śladem złotego napitku:
- Karkonoski Szlak Piwny – znajduje się na północy kraju i jest dostępny do końca września; ciągnie się przez 30 km przez najpiękniejsze i najwyższe partie gór; podczas wędrówki masz okazję skosztować napojów z pięciu lokalnych małych browarów (m.in. Hendrych, Trautenberk, Pecký); na uwagę zasługuje piwo Karkonoski Niedźwiedź i Fries;
- Beskidzki Szlak Piwny – szlak wiedzie przez malownicze tereny Moraw, łącząc małe i duże browary (16 minibrowarów); podczas wędrówki można poznać smak tamtejszych piw i tajniki sztuki piwowarskiej;
- Rudawski Szlak Piwny – biegnie na terenie Czech Północnych i łączy 12 czeskich i niemieckich browarów; to tu można skosztować mocnych piw typu porter, stout, piw górnej fermentacji Ale, ziołowych radlerów, czy smacznych lemoniad o niewielkiej zawartości alkoholu;
- Podorlicki Piwny Szlak Rowerowy – to najdłuższy szlak piwny z trasami o różnym stopniu trudności (najdłuższa liczy 41 km, najkrótsza 5 km); to kolejna okazja, by delektować się smakiem czeskiego trunku i poznawać jego historię.
Czechy to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki, ale i raj dla smakoszy piwa. Będąc u naszych południowych sąsiadów, znajdź ten rodzaj trunku, który ci najbardziej smakuje. Zwiedzaj, próbuj nowych gatunków czeskich piw i pamiętaj, by delektować się nimi przy każdym łyku.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety