Dalmacja i jej perła, Dubrownik, już dawno spotkały się z ogromnym zainteresowaniem polskich turystów. Potężne mury obronne tego miasta stały się jedną z turystycznych wizytówek całej Chorwacji, a opowieści o cennych zabytkach sprawiły, że wycieczki w tym kierunku zaczęły się cieszyć wielką popularnością. Do dziś Dubrownik kusi, a wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest dla miasta najlepsza reklamą. Na czym polega jego fenomen?
Dubrownik w Chorwacji – najważniejsze informacje o mieście
Zanim dowiesz się, dlaczego warto jechać do Dubrownika, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Oto one.
Gdzie leży „Perła Adriatyku”?
Dubrownik może się pochwalić korzystną lokalizacją, dzięki czemu turystyka na terenie miasta ma się doskonale. Nic w tym dziwnego. Tu, w południowej Dalmacji, na nudę nie można narzekać. Dubrownik świetnie wykorzystuje swoje położenie, a działający tu port handlowy ma spory wpływ na gospodarkę Chorwacji. Podstawowe znaczenie dla współczesnego miasta ma jednak turystyka, do rozwoju której przyczyniła się i zabudowa miasta, i jego przeszłość.
Dubrownik i jego dzieje
Spacerując po wąskich uliczkach tego pięknego i zadbanego miasta, nie zapominaj o jego długiej i burzliwej historii. Miasto to zaczęło się rozwijać w VII wieku, jednak swoją obecną formę zaczęło przybierać w XIII i XIV wieku. Trudna sytuacja geopolityczna miasta istotny wpływ na jego rozwój. Choć w latach 1358–1809 oficjalnie istniała wolna republika kupiecka, znana jako Republika Dubrownicka, jej władze musiały wykazać się sprytem by nie popaść w zależność ani od Turcji, ani od Wenecji. Aż do 1918 roku miasto funkcjonowało jako Ragusa, dopiero po przyłączeniu do Jugosławii stało się Dubrownikiem. W 1991 roku miasto stało się częścią Chorwacji, choć rozpad Jugosławii okazał się dla niego bardzo bolesny, a wyzwolenie poprzedziło trwające 7 miesięcy oblężenie Dubrownika.
Dubrovnik i jego atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Dubrownik to piękna średniowieczna starówka oraz główna ulica Stradun, przy której ujrzysz wiele cennych perełek architektury. Miasto, w którym powstawały sceny do filmu „Gra o Tron” zachwyca. Co koniecznie musisz zobaczyć podczas spaceru po jego terenie? Oto najważniejsze zabytki Dubrownika.
Mury miejskie
Umocnienia, z którymi najmocniej kojarzony jest Dubrownik, mają łączą długość 1940 m i robią wrażenie. Ich najstarsze partie powstawały w XII wieku, najmłodsze pochodzą z XVII stulecia. Możesz je podziwiać na wiele sposobów, np. z wody lub z wybrzeża, możesz też wybrać się na spacer po murach. Roztaczają się z nich niezapomniane widoki na miasto i okolicę, warto zatem postawić na taką przygodę.
Katedra Wniebowzięcia NMP
Najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta jest katedra, znana też jako Velika Gospa. Wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku, jest cennym zabytkiem sakralnym, mogącym się pochwalić bogato wyposażonym skarbcem oraz obrazem Tycjana. W świątyni tej przechowywane są również szczątki patrona miasta, świętego Błażeja, umieszczone w cennym relikwiarzu z XI-XII wieku. Zwróć też uwagę na ołtarz Matki Bożej z Portu, przy którym od wieków modlą się marynarze i ich rodziny. Całość robi wrażenie, dzięki czemu wizyta w tym obiekcie sakralnym na długo pozostanie w twojej pamięci.
Pałac Rektorów
Dawniej pałac ten był siedzibą władz miasta, czyli rektora (sprawującego w mieście władzę polityczną i administracyjną) oraz podległych mu urzędników. Sam pałac jest ciekawym zabytkiem z XV stulecia, a w jego bryle dostrzec można wpływy różnych stylów architektonicznych. Dziś jego wiekowe mury służą jako siedziba muzeum, którego ekspozycja skupiła się na dziejach miasta. Zobaczysz tu m.in. dawne stroje oraz kolekcję ikon, spore wrażenie zrobi na tobie również galeria obrazów stworzonych przez przedstawicieli tzw. szkoły dubrownickiej.
Pałac Sponza
Gotycko-renesansowy pałac Sponza powstał w XVI wieku, a jego dumą jest wewnętrzny dziedziniec ze wspaniałą kolumnadą. Zwróć też uwagę na charakterystyczną loggię oraz dekorację rzeźbiarską, wykonaną przez braci Andrijić z Korčuli.
W swych dziejach pałac Sponza pełnił różne funkcje. Był skarbcem i mennicą, służył też jako urząd miar. Obecnie znany jest jako siedziba Miejskiego Archiwum Dubrownika, choć w jego murach znalazło się też miejsce na niewielkie muzeum. To Izba Pamięci Obrońców Dubrownika, która przypomina o tragicznych wydarzeniach z lat 1991-1992.
Kolumna Rolanda
To kolejny, bardzo charakterystyczny punkt na mapie miasta. Kolumna Rolanda to cenna pamiątka z czasów średniowiecza oraz piękne nawiązanie do jednego z najsłynniejszych eposów rycerskich w dziejach świata. Wzniesiona w 1419 roku z woli Zygmunta Luksemburskiego, była w czasach Republiki symbolem niezależności od Wenecji. Dziś jest cennym zabytkiem oraz miejscem, przy którym uroczyście rozpoczyna się Letni Festiwal.
Co jeszcze warto zobaczyć w Dubrowniku?
Oprócz wymienionych już zabytków i atrakcji, w Dubrowniku warto zobaczyć takie obiekty, jak:
- brama Pile – najstarsza brama miejska;
- Wielka Studnia Onufrego – fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava;
- Mała Studnia Onofria, która dawniej zaopatrywała w wodę pobliskie targowisko;
- gotycki klasztor franciszkanów z małym muzeum oraz zabytkową apteką;
- barokowy kościół św. Błażeja (patrona Dubrownika);
- kościół Świętego Zbawiciela z XVI wieku;
- Wzgórze Srđ, będące jednym z najlepszych punktów widokowych na terenie miasta. Drogę na jego szczyt ułatwia kolejka linowa, dzięki czemu jest on dostępny dla wszystkich turystów.
Dubrownik i jego plaże
Jeśli spędzasz wczasy w Dubrowniku, możesz nie tylko zwiedzać cenne zabytki, ale też odpoczywać na pięknych plażach. Które z nich warto odwiedzić? Plażę Banje, leżącą u stóp słynnych umocnień obronnych miasta. Zachwyci cię również plaża Bellevue, mogąca się pochwalić stromymi klifami oraz jaskinią, która pięknie wpisuje się w lokalny krajobraz. A jeśli lubisz sporty wodne, docenisz żwirową plażę Copacabana. Możesz tu pograć w piłkę wodną, możesz zmierzyć się też z takimi dyscyplinami, jak narty wodne czy kajakarstwo.
Okolice Dubrownika. Gdzie jeszcze warto się wybrać?
Jeśli chcesz, by wakacje w Dubrowniku stały się niezapomnianą przygodą, poświęć nieco uwagi tym atrakcjom, które czekają w pobliżu miasta.
Na liście ciekawych miejsc, które w tej części Chorwacji warto odwiedzić, ważne miejsce zajmuje wyspa Lokrum. Niektórzy określają ją mianem „przeklętej wyspy miłości”, inni – ogrodem Dubrownika. Wśród atrakcji, które czekają na jej terenie, znajdują się m.in.:
- Ogród Botaniczny, powołany do życia w latach 50. XX wieku;
- ruiny klasztoru benedyktynów;
- francuski Fort Royal.
Z Dubrownika możesz się też wybrać do miasta Ston, znanego z potężnych murów obronnych, oraz na Półwysep Pelješac. Dubrownik będzie też dobrym miejscem wypadowym na wyspę Korčula, na której warto zwiedzić miasto znane jako miejsce narodzin Marco Polo. Ciekawą przygodą może być również wycieczkowy rejs na Wyspy Elafickie – kameralny archipelag, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Dubrownik i jego najbliższe otoczenie.
Lato pełne imprez
Jeśli wybierasz się do Dubrownika w okresie wakacji, możesz nacieszyć się nie tylko spacerami wśród cennych zabytków, ale i dobrą zabawą. W lipcu i sierpniu w mieście tym odbywa się Dubrownicki Letni Festiwal, a w ramach tej imprezy organizowane są liczne koncerty i przedstawienia teatralne. Możesz je oglądać w wyjątkowych miejscach, np. na dziedzińcach najpiękniejszych rezydencji Starego Miasta. To jeden z największych festiwali w Europie, warto zatem wziąć w nim udział.
Dubrownik – informacje praktyczne
Chcesz szybko i sprawnie dostać się z Polski na teren Dubrownika? Możesz postawić na samochód i dojechać do miasta przez Brno, Wiedeń i Zagrzeb. Możesz też postawić na samolot. Do portu lotniczego Dubrownik dostaniesz się m.in. z Warszawy (bez przesiadek) oraz z Krakowa (z jedną przesiadką).
Dubrownik to miasto wyjątkowe, a spacer po jego ulicach będzie dla ciebie wyjątkową podróżą w czasie. To miasto zachwyca, a panująca tu atmosfera zachęca do wypoczynku na terenie Dalmacji. Chcesz przekonać się, jak pięknym krajem jest Chorwacja? W tym mieście w pełni docenisz magię tego kraju
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety