Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana albo w skróconej wersji La Habana) to miasto znajdujące się nad Zatoką Meksykańską. Jednocześnie jest miastem stołecznym Kuby, a także największą aglomeracją miejską oraz portem na wyspie i w całych Karaibach. Stanowi główny ośrodek przemysłowy kraju elektromaszynowy. Niewiele osób wie o tym, że Hawana była ukochanym miastem pisarza Ernesta Hemingwaya, który zdecydował się tam spędzić aż 20 lat swojego życia. Co takie kryje w sobie to miasto? Dlaczego warto je odwiedzić?
Hawana – historia
W 1515 miasto zostało założone przez Diego Velázquez de Cuéllara – hiszpańskiego konkwistadora na południowym wybrzeżu Kuby. Od 1519 Hawana znajduje się w obecnym miejscu (to powoduje pewne dyskusje na temat tego, w którym roku faktycznie została założona). Pierwotnie była portem handlowym, ale w 1607 oficjalnie została stolicą hiszpańskiej kolonii Kuby. Pomimo licznych napadów francuskich, holenderskich i angielskich piratów Hawana prężnie się rozwijała, aby w stosunkowo krótkim czasie stać się głównym portem handlowym w tzw. Nowym Świecie.
Do 1898 roku miasto należało do Hiszpanii, jednak w wyniku zatonięcia pancernika USS Maine wybuchł konflikt amerykańsko-hiszpański, który skutkował przejście Hawany razem z całą wyspą pod okupacje Amerykanów. Stolicą Republiki Kuby Hawana została w 1902 roku. Na początku XX wieku zaczęła być rozpoznawalnym punktem turystycznych wycieczek. Natomiast 8 stycznia 1959 roku rewolucyjne oddziały Fidela Castro zajęły miasto.
Stara Hawana – Habana Vieja, czyli turystyczna perełka
Śródmieście stolicy miasta można podzielić na trzy części:
- Centro Habana;
- Vedado;
- la Habana Vieja, czyli tzw. Starą Hawanę.
To właśnie w tej ostatniej spotkasz perły architektury wszystkich okresów. Można podziwiać tu przykłady znakomitej miejskiej architektury od barokowego przepychu po oszałamiające art deco. Stare miasto zostaje na długo w pamięci każdego odwiedzającego i pomimo tego, że przemierzanie jego ulic jest już samo w sobie turystycznym doświadczeniem, to w dzielnicy znajduje się wiele interesujących obiektów muzealnych. W 1982 roku dzielnica ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poniżej zamieszczamy kilka obowiązkowych punktów mieszczących się na starym mieście Hawany:
- Plaza Vieja – plac, na którym znajduje się planetarium i galerie muzealne. Niegdyś budynki znajdujące się w pobliżu były rezydencjami najbogatszych rodzin w mieście;
- Catedral de la Habana – budowla zaprojektowana przez włoskiego architekta Francesco Borrominiego;
- Castillo de la Real Fuerza – jeden z najstarszych fortów w Ameryce zbudowany w latach 1558-1577;
- Museo de la Ciudad – muzeum historii miasta. Pałac, w którym ma siedzibę instytucja, stanowi podręcznikowy przykład kubańskiego baroku;
- Palacio de los Capitanes Generales – ciekawą cechą przysadzistego pałacu są morskie skamieliny, które ozdabiają wapienne mury. Niektórych dziwi, dlaczego ulica od frontu jest wybrukowana drewnem, miało to na celu wyciszenie stukoty konnych kopyt;
- Calle Obispo – główna ulica starej Hawany;
- Iglesia i Monasterio de San Fransisco de asis – kościół z klasztorem, który od lat 40. XIX wieku nie pełni funkcji religijnych. Obecnie we wnętrzu zabytkowego klasztoru ma miejsce teatr dziecięcy, natomiast w nawie kościoła odbywają się najlepsze koncerty muzyki klasycznej w Hawanie;
- Museo de Arte Colonial – małe muzeum przedstawiające kolonialne meble i sztukę dekoracyjną;
- Forteca de Cuba – archiwum fotograficzne Starej Hawany z początku XX wieku. Kolekcja zawiera około 14000 zdjęć.
Hawana – Centro Habana, czyli prawdziwa Kuba
Jeżeli ktoś chce poznać prawdziwe oblicze Kuby, musi się tam udać osobiście. Poczuć ciągły ruch na dziurawych, zniszczonych ulicach i chodnikach. Starsi Kubańczycy grają na ulicy w domino, słychać dźwięk afrokubańskich rytmów wybijanych na bębnach, a wszystko przyozdobione jest brudnymi i podniszczonymi budynkami, które lata świetności mają już dawno za sobą. Co ciekawe po sąsiedzku znajdują się tak kontrastowe miejsca, jak Parque Central oraz dzielnica El Prado z najbardziej luksusowymi hotelami i najlepszymi muzeami w mieście.
Co warto zobaczyć w Centro Habana?
- Museo de la Revolucion – muzeum rewolucji mieści się w dawnym Pałacu Prezydenckim (ostatnim kubańskim przywódcą, który z niego korzystał, był Fulgencio Batista). Sala lustrzana została zaprojektowana przez nowojorską firmę jubilerską Tiffany, w efekcie jest olśniewająca i przypomina wnętrze z Wersalu;
- Malecon – klimatyczna promenada, która ma aż 7 km długości i ciągnie się wzdłuż morza. Warto się tam udać wieczorem i obejrzeć malowniczy zachód słońca;
- Capitolio Nacional – prawdopodobnie najbardziej zjawiskowa budowla w Hawanie. Wyglądem przypomina waszyngtoński Kapitol, aczkolwiek jest on odwzorowaniem Panteonu;
- Museo Nacional de Bellas Artes – Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, stanowi największą galerią sztuki na Karaibach. Zbiory są podzielone na sztukę kubańską (Arte Cubano) oraz światową (Arte Universal).
Hawana – Vedado i jej niesamowity klimat
To stosunkowo rozległa i bardzo niesławna dzielnica stolicy republiki, ponieważ przez lata była rządzona przez mafię kubańską. Obecnie znajduje się tam kilka drapaczy chmur, rezydencje i tereny zielone. Przy okazji wycieczki, warto odwiedzić:
- Necropolis de Cristobal Colon – to główny cmentarz Hawany, a jednocześnie pomnik narodowy. To jeden z największych tego typu obiektów w całej Ameryce Łacińskiej. Cechuje go wyjątkowa ikonografia oraz szczegółowe pomniki z marmuru;
- Museo Napolenico – muzeum prezentuje ponad 7400 przedmiotów, które niegdyś należały do napoleona Bonaparte oraz przedmiotów związanych z epoką, m.in. szkice Woltera, obrazy ukazujące bitwę pod Waterloo, meble oraz porcelanę.
Hawańskie przekręty – na co uważać?
Kradzieże i oszustwach są koszmarem osób podróżujących po różnych miejscach, niemniej jednak Kubańczycy są z tego wyjątkowo znani, a sytuacja ekonomiczno gospodarcza republiki tylko pobudza kreatywność tamtejszych oszustów. Zawodowi kubańscy kanciarze, nazywani jinteros (dosłowne tłum. dżokeje), wykazują szczególnie dużą aktywność na ulicach Hawany.
Na co więc uważać w trakcie wczasów i wakacji w stolicy kuby?
- Taxi – zanim wsiądziesz do taksówki, zawsze uzgodnij cenę kursu.
- Nigdy nie wymieniaj waluty na ulicy.
- Zawsze sprawdzaj rachunek w restauracji i otrzymaną resztę.
- Dokładnie zapoznaj się z banknotami obowiązującymi na Kubie, aby nie naciąć się na fałszywe pieniądze.
- Uważaj na nielegalnych sprzedawców podrabianych cygar. Produkty sprzedawane tanio na ulicy są kiepskiej jakości i niewarte nawet najmniejszych pieniędzy. Cygara należy kupować wyłącznie w lokalnych fabrykach albo w jednym z Casa del Habano.
- Jinteros to oszuści żerujący zarówno na wynajmujących, jak i podróżnych. Jintero podaje się za właściciela casa particular (kwatery prywatnej), w której turysta zarezerwował pobyt, a następnie prowadzi go na miejsce, ale nie jest to nocleg zarezerwowany przez przyjezdnego (najczęściej on o tym nie wie). Oszuści otrzymują 5-10 CUC prowizji za przyprowadzenie klienta, pieniądze te są oczywiście doliczane do rachunku, który zapłaci przyjezdny.
Hawana to stolica z niesamowitym klimatem, w której można nie tylko wypić Cuba libre lub daiquiri w miłej knajpce, ale również podziwiać majestatyczne rezydencje i kościoły czy odwiedzić park centralny. W trakcie wypoczynku w stolicy Kuby warto poszukać wysokich punktów, z których rozpościera się widok na miasto, aby w pełni podziwiać jego koloryt.
To miasto, którego nie można nie odwiedzić w trakcie podróży na Kubę. Jednak trzeba się mieć na baczności, bo jak każde duże miasto żyjące głównie z turystyki, przyciąga wielu krętaczy, którzy chcą wykorzystać nieświadomych turystów.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety