Hierapolis to starożytne uzdrowisko, do którego przybywano głównie po to, by podratować zdrowie, wyleczyć się z chorób, czy wysłuchać rad wyroczni. Poznaj historię tego zachwycającego, antycznego rejonu czytając nasz artykuł!
Hierapolis to starożytne miasto znajdujące się w Turcji, którego ruiny przetrwały do dziś. Powodem, dla którego jest tak chętnie odwiedzane przez turystów jest leżące obok Pamukkale – miasto znane z pięknych wapiennych tarasów.
Hierapolis – historia
Miasto powstało w miejscu istniejącej już wcześniej osady, najprawdopodobniej około 500 r. p.n.e. Liczne trzęsienia ziemi utrudniały mieszkańcom życie, ponieważ były tak silne, że niszczyły domy oraz świątynie. Jednak tym, co przyciągało ludzi w te tereny były lecznicze źródła. W III wieku p.n.e. dynastia Seleucydów założyła miasto Hierapolis, na wzór greckich osad. W 133r. p.n.e. po wielu latach wojen zostało ofiarowane rzymianom w spadku po śmierci króla Pergamonu.
Okres rzymski
W czasie przejęcia władzy przez rzymian, Hierapolis liczyło ok. 100 tysięcy mieszkańców. Dzięki źródłom termalnym rozwinął się nie tylko ważny ośrodek leczniczy, lecz także zakłady tekstylne – to dzięki podziemnym wodom barwiono tkaniny. Mimo prężnie rozwijającej się gospodarki Hierapolis zmagało się z poważnym problemem, któremu nie szło zaradzić. Aktywne sejsmicznie tereny, na których leży miasto, wciąż powodowały silne trzęsienia ziemi, które w 60r. n.e. niemalże zniszczyły całe miasto. Ruiny, które możemy podziwiać do dziś, są pamiątką po antycznych budowlach powstałych dopiero po tej katastrofie.
Okres bizantyjski i turecki
Ostatni cesarz rzymski odwiedził Hierapolis w 370r. W IV w. n.e. miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi, które ponownie zburzyło dużą część miasta. W 395r. po podziale cesarstwa rzymskiego, władze nad terenami Hierapolis objęło Bizancjum. Miasto wciąż przyciągało ludzi, jednak na dużo mniejszą skalę. Wojny trwające w X i Xi wieku doprowadziły do stopniowego upadku miasta. W roku 1354 miasto zostało zniszczone przez kolejne trzęsienie ziemi, a mieszkańcy opuścili je na zawsze.
Nazwa Hierapolis
Jeśli chodzi o znaczenie i pochodzenie nazwy miasta są 2 możliwe historie. Pierwsza mówi o tym, że Hierapolis pochodzi od imienia Hiery – żony pewnego herosa (Telefosa), któremu oddawano cześć w Pergamonie. Druga wersja podaje, że nazwa powstała od greckiego słowa hieron, oznaczającego świątynie, więc Hierapolis to inaczej „święte miasto”.
Prace archeologiczne
Pierwsze badania terenu zostały przeprowadzone w 1887r. przez niemieckich archeologów, którzy swoje odkrycia zawarli w książce „Altertümer von Hierapolis”. W 1957r. kolejny zespół badawczy (tym razem z Włoch) podjął się badań. W 1973r. rozpoczęto odbudowę miasta. Badania archeologiczne pozwoliły nie tylko znaleźć zabytki pochodzące z okresu rzymskiego, lecz również ustalić zarys antycznego miasta.
Zwiedzanie
Dzięki częściowej odbudowie i ogromowi pracy archeologów, do dziś można podziwiać świetnie zachowane ruiny starożytnego miasta Hierapolis. Podczas zwiedzania „świętego miasta” warto również zobaczyć leżący nieopodal tzw. „bawełniany zamek”. Mowa tu oczywiście o Pamukkale, czyli wapiennych, białych tarasach stworzonych przez wypływającą z gorących źródeł wodę bogatą w wapń i dwutlenek węgla. Warto dodać, że Pamukkale i Hierapolis od 1988r. znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Łaźnie miejskie i wielkie łaźnie rzymskie
Budynek łaźni miejskich został wzniesiony najprawdopodobniej w II wieku n.e. Jest pierwszą budowlą jaką napotyka się zaczynając zwiedzanie Hierapolis. W skład kompleksu wchodziły pomieszczenia z basenami z zimną i gorącą wodą, pokoje wypoczynkowe, a także budynek (palestra), gdzie znajdowały się sale do ćwiczeń gimnastycznych. Obecnie w jednej z części kompleksu znajduje się Muzeum Hierapolis. Wielka łaźnia rzymska została zbudowana w III wieku, jednak dosyć ucierpiała podczas trzęsień ziemi. W okresie chrześcijaństwa budynek przebudowano na kościół.
Nimfeum
To ogromna fontanna poświęcona nimfom znajdująca się w świętej dzielnicy miasta obok ruin świątyni Apollina. Budynek wzniesiony w II wieku n.e. odpowiadał za dostarczanie wody pitnej do domostw, dzięki systemowi odchodzących od niego rur. W V wieku odremontowano budynek, jednak jedyne co zachowało się do dziś to boczna ściana i fragment ściany tylnej.
Świątynia Apolla
Świątynia istniała już w okresie hellenistycznym. Po trzęsieniu ziemi w 60r. odbudowano budynek. Fragmenty pierwszej świątyni znajdują się obecnie w Muzeum Hierapolis, natomiast ruiny, które możemy zobaczyć pochodzą z III wieku n.e.
Plutonium
Jest to najstarsze miejsce kultu w starożytnym Hierapolis. Położone jest w tzw. Jaskini Demonów. Swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu bogowi podziemi – Plutonowi. Już w antyku miejsce to było opisywane przez różnych autorów. Wszystko przez wydobywający się z jaskini trujący gaz (tlenek węgla), który zabijał ofiarne zwierzęta i tych, którzy odważyli się wejść do jaskini. Kapłani, aby udowodnić swoje nadprzyrodzone moce szkolili się we wstrzymywaniu oddechu, następnie schodzili do jaskini, z której wychodzili cało i zdrowo. W ten sposób działały wyrocznie – zachęcano mieszkańców do składania ofiar w postaci zwierząt (co pokazywało, że faktycznie gaz zabija) w zamian za przepowiednie kapłana.
Teatr rzymski
Teatr został zbudowany w III wieku, w miejscu gdzie w II wieku znajdował się teatr z czasów cesarza Hadriana. Jest jednym z najlepiej zachowanych budynków. Do budowy wykorzystano grecki pomysł, czyli oparcie widowni o zbocze wzgórza. W teatrze mogło zasiadać 10-12 tysięcy widzów.
Budynki poświęcone świętemu Filipowi
Do budynków poświęconych męczennikowi Filipowi Apostołowi należą: grobowiec oraz martyrium świętego Filipa, które uważa się za najważniejszy budynek z czasów chrześcijańskich. Jest to budowla wzniesiona w V wieku n.e., w miejscu, gdzie najprawdopodobniej zmarł Filip Apostoł, pojmany podczas głoszenia Ewangelii.
Nekropolie
Jako, że do Hierapolis przyjeżdżało wielu chorych, z nadzieją na ozdrowienie, na terenie miasta znajdują się 3 antyczne cmentarze: nekropolia północna, wschodnia oraz południowa. Pierwsza z nich jest jednym z największych znanych starożytnych cmentarzy na terenie obecnej Turcji. Chowano tutaj zarówno mieszkańców Hierapolis, jak i kuracjuszy.
Ulica Frontiniusa
Była to główna ulica miasta, dzieląca je na dwie części. Wzdłuż niej znajdowały się domy, sklepy, fontanny oraz ważne dla miasta budynki. Ulica miała ok. 1 km długości oraz 14 m szerokości. Znana jest również jako ulica kolumnadowa, przez zachowane fragmenty hellenistycznych kolumn. Obecnie nie można przejść całą ulicą, gdyż jej fragmenty się nie zachowały. Część kolumn leży natomiast na dnie basenu Kleopatry, będącego obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych.
Hierapolis – podsumowanie
Hierapolis pochodzi ze starożytności i wielokrotnie zostało zburzone przez potężne trzęsienia ziemi. Ruiny Hierapolis zachwycają do dziś. Wszystko dzięki ciężkiej pracy archeologów i zespołu, który w latach 80 XX wieku podjął się próby odbudowania choć części budowli. Gdy zajrzysz w te strony, nie zapomnij o wycieczce do Pamukkale, czyli wapiennych tarasów stworzonych przez naturę, które przypominają miękki bawełniany zamek.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety