Norwegia stała się w ostatnich latach popularnym wśród Polaków kierunkiem. Nie tylko z myślą o wyjeździe zarobkowym, ale również turystycznym. To dziki i piękny kraj, który bez wątpienia warto zobaczyć. Niezależnie od tego, czemu się tam udajesz, koniecznie musisz pamiętać o wszystkich formalnościach i zdobyciu konkretnej wiedzy. Jeśli interesuje cię właśnie Norwegia, waluta to jeden z najważniejszych tematów do zgłębienia. Jeśli szukasz najważniejszych informacji i porad – jesteś w odpowiednim miejscu!
Korona norweska – podstawowe informacje
Korona, jeszcze bez dodatkowego przedrostu w nazwie, powstała w 1875 roku, gdy Norwegia przystąpiła do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Należały do niej ponadto Szwecja i Dania. Porozumienia przestało istnieć po I wojnie światowej, ale korona jako taka nie zniknęła. Każdy kraj utrzymał ją w swoim kraju, dodając jedynie drugi człon w nazwie, który precyzuje, o jakim kraju konkretnie mowa. Od tamtej pory sytuacja w Norwegii nie zmieniła się, oczywiście, jeśli chodzi o nazewnictwo, bo sam system monetarny ewoluował.
Podział waluty
1 korona norweska (kod NOK) dzieli się na 100 øre. Odpowiednik polskich groszy został jednak wycofany z obiegu, a stało się to w 2012 roku, co oznacza, iż środkiem płatniczym są jedynie korony norweskie.
W obiegu znajdują się:
- monety: 1, 5, 10 i 20 koron norweskich;
- banknoty: 50, 100, 200, 500 i 1000 koron norweskich.
Norwegia – waluta i jej kurs
Choć Norwegia to bardzo bogaty kraj, sama waluta nie należy wcale do specjalnie silnych. Co jednak ważne, od wielu lat jej kurs utrzymuje się na stałym poziomie, co na pewno jest odzwierciedleniem potencjału gospodarczego tego kraju.
Na moment pisania tego tekstu kurs korony norweskiej wynosi:
- 1 NOK = 0,47 PLN;
- 1 NOK = 0,098 EUR;
- 1 NOK = 0,10 USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Norwegii?
Norwegia jest krajem, w którym niechętnie akceptuje się walutę inną, niż miejscowa. Oznacza to, że nie ma większego uzasadnienia w zabieraniu ze sobą euro lub dolarów amerykańskich, nie wspominając o złotówkach, które trudno byłoby wymienić. Jeśli więc masz taką możliwość, postaw na walutę Norwegii i z nią w portfelu załatwiaj wszystkie sprawy. To oczywiście pod warunkiem, że jesteś zwolennikiem zabierania ze sobą większej ilości gotówki. Ta bowiem wcale nie jest niezbędna podczas wyprawy do Norwegii, choć oczywiście zawsze dobrze mieć ze sobą mniejszą kwotę. Na wszelki wypadek.
Płatność bezgotówkowa
Norwegia to kraj niezwykle nowoczesny i rozwinięty. Stosowanie płatności bezgotówkowych jest tam praktyką powszechną, a mieszkańcy korzystają z tej możliwości wszędzie. Do obsługi kart debetowych lub kredytowych przystosowane są nie tylko takie miejsca jak sklepy czy hotele, ale również muzea, budynki użyteczności publicznej, a nawet… płatne toalety. Przed wyjazdem upewnij się jedynie, że posiadane przez ciebie karty będą odpowiednie podczas realizowania zagranicznych transakcji. Jeśli tak, nie będziesz miał kłopotu, żeby płacić w Norwegii.
W tym kraju nie brakuje również banków i bankomatów, ale korzystanie z tych drugich nie zawsze jest rozsądnym wyjściem. Naliczane mogą być duże prowizje, dlatego przed wypłaceniem gotówki upewnij się, czy taka operacja jest dla ciebie opłacalna. Oczywiście w ostateczności i gdy nie masz innego wyjścia, będziesz musiał z niej skorzystać. Na pewno jednak wybieranie pieniędzy z bankomatu nie powinno być podstawą pozyskiwania gotówki. Dużo lepiej zabrać ze sobą większą ilość waluty Norwegii z polskiego kantoru. W tych jest ona zwykle dostępna bez większego problemu.
Ceny w Norwegii
Oceniając nawet na tle zachodniej Europy, Norwegia jest bardzo drogim krajem. Chodzi zarówno o hotele i restauracje, jak i produkty spożywcze pierwszej potrzeby. Oczywiście zarobki w tym kraju są na tyle okazałe, że jego mieszkańcy nie narzekają. Jednak dla Polaka, który przyjechał do pracy lub w celach wypoczynkowych, niektóre ceny będą trudne do zaakceptowania. Ale jaki pozostaje wybór? Trzeba użyć norweskiej waluty i płacić. Ewentualnie z wykorzystaniem karty.
Uśrednione cen produktów spożywczych w Norwegii:
- chleb – bochenek: 25,00 NOK;
- masło – kostka: 23,00 NOK;
- jajka – 10 sztuk: 30,00 NOK;
- szynka – 1 kilogram: 200,00 NOK;
- pomidory – 1 kilogram: 35,00 NOK;
- ziemniaki – 1 kilogram: 16,50 NOK;
- mleko – 1 litr: 17,00 NOK;
- ryż – 400 gramów: 25,00 NOK;
- makaron – 400 gramów: 16,00 NOK;
- piwo – 0,5 litra: 29,00 NOK.
Jeśli chodzi o Norwegię, waluta tego kraju będzie ci potrzebna podczas zakupów czy załatwiania spraw. Jednak nie jest ona niezbędna, ponieważ praktycznie wszystko można zapłacić z użyciem karty. Na pewno jednak warto mieć trochę koron norweskich, wjeżdżając do tego kraju. Bez większych problemów wymienisz je w Polsce – kantory stacjonarne i internetowe mają walutę NOK dostępną od ręki. Wynika to między innymi z faktu, że wielu Polaków jeździ do Norwegii w celach zarobkowych, dlatego waluty jest pod dostatkiem. Zwracaj uwagę, żeby banknoty były aktualne – w Norwegii w 2017 roku wprowadzono nowe, lepiej zabezpieczone banknoty, a stare wycofano. Nie można nimi płacić ani ich wymienić po normalnym kursie.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety