Real brazylijski to waluta Brazylii. Wyjeżdżając na wakacje do tego kraju w Ameryce Południowej, koniecznie musisz wymienić odpowiednią sumę pieniędzy. W Brazylii ceny są umiarkowane, ale za to nie wszędzie można korzystać z udogodnień transakcji bezgotówkowych. Warto więc mieć większą sumę w miejscowej walucie, żeby później na miejscu nie martwić się o ewentualną wymianę.
Real brazylijski – podstawowe informacje
Historia brazylijskiej waluty sięga roku 1654, gdy wprowadzona została do obiegu przez Holendrów. Rzecz miała miejsce w północnej części kraju. Ostatecznie real brazylijski stał się oficjalną walutą kraju kilkanaście lat później – w 1690 roku. Funkcjonowała do 1942 roku. Wtedy rząd zdecydował o wprowadzeniu nowej waluty nazwanej cruzeiro real. Ta utrzymała się do 1994 roku, gdy ponownie wrócono do poprzedniego systemu monetarnego. Warto wiedzieć, że słowo „real” w nazwie waluty Brazylii oznacza, iż jest ona „królewska”.
Podział waluty Brazylii
1 real brazylijski (kod BRL) dzieli się na 100 centavos. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Brazylijski system monetarny obejmuje:
- banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 reali;
- monety: 1 real oraz 1, 5, 10, 25, 50 centavos.
Waluta Brazylii – aktualny kurs wymiany
Sytuacja ekonomiczna Brazylii nie jest w ostatnim czasie najlepsza. Duża inflacja i bezrobocie, a także spore zamieszanie wywołane przez COVID-19 sprawiły, że jej cena na przełomie 2020 i 2021 roku znacząco spadła. Ostatnio jednak zauważalne są wzrosty kursu realu brazylijskiego.
Obecnie za 1 BRL zapłacić trzeba 0,88 PLN. Możemy mówić o stabilizacji kursu, do której doszło na początku lutego 2022 roku.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Brazylii?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą waluty Brazylii. Z jej wykorzystaniem załatwić można wszystkie sprawy i za wszystko zapłacić. Nie należy natomiast brać ze sobą złotówek, ponieważ trudno je będzie wymienić. Jeśli chcesz mieć ze sobą pieniądze w innej walucie, postaw na dolary amerykańskie, ale niekoniecznie na euro. W Brazylii nie wymienisz ich po dobrym kursie, nawet w banku.
Alternatywnym rozwiązaniem są płatności bezgotówkowe, które są powszechnie akceptowane. W wielu miejscach w Brazylii zapłacisz kartą debetową lub kredytową, ale oczywiście nie wszędzie – na przykład w mniejszych sklepach czy u ulicznych handlarzy. Dodatkowo często zdarzają się problemy z odczytywaniem kart przez terminale, dlatego nie należy ufać temu rozwiązaniu bezgranicznie i zawsze mieć ze sobą gotówkę. Bankomatów w Brazylii nie brakuje, ale wybieranie z nich gotówki obciążone może być dużą prowizją. Musisz na to uważać i sprawdzać, ile dopłacasz do każdej transakcji!
Ceny w Brazylii
Ceny w Brazylii są umiarkowane – nie chodzi tylko o hotele czy restauracje, ale również towary pierwszej potrzeby. Najlepiej widać to na uśrednionych cenach podstawowych produktów żywnościowych:
- chleb – bochenek: 4,75 BRL;
- masło – kostka: 6,25 BRL;
- jajka – 10 sztuk: 5,50 BRL;
- szynka – 1 kilogram: 45,00 BRL;
- pomidory – 1 kilogram: 6,00 BRL;
- ziemniaki – 1 kilogram: 5,75 BRL;
- ryż – 400 gramów: 3,00 BRL.
Waluta Brazylii sprawi, że w czasie wakacji będziesz miał swobodę podczas płacenia i kupowania, czego tylko chcesz. Miej ze sobą dolary i karty płatnicze, ale opieraj się przede wszystkim na realach brazylijskich. Są powszechnie akceptowane. Miej ze sobą wyższe i niższe nominały, żeby wygodnie było ci przeprowadzać różnego rodzaju transakcje. Banknoty w Brazylii są jednocześnie bardzo ładne. Na uwagę zasługuje ten o wartości 10 reali – awers banknotu zdobi wizerunek Pedro Alvaresa Cabrala, portugalskiego żeglarza, pierwszego Europejczyka, który zobaczył Brazylię. Warto zostawić sobie taki banknot na pamiątkę wspaniałej podróży.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety