Juan chiński, czyli Renminbi, obowiązuje w całym kraju z wyłączeniem dwóch obszarów administracyjnych. Oficjalnie (i tylko oficjalnie) nie zapłacisz nim w Hongkongu oraz Makau. W tym pierwszym obowiązuje dolar hongkoński, w drugim natomiast peteca. Warto również wiedzieć, że w wielu krajach azjatyckich waluta Chin jest uznawana – chociażby w Kambodży, Nepalu, Zimbabwe czy Mjanma.
Renminbi, czyli waluta Chin – najważniejsze informacje
Renminbi oraz juan chiński to nazwy używane zamiennie, co niekiedy może wprowadzać zamieszanie. Na rynku walut, na którym używa się trzyliterowych kodów, pojawić się może oznaczenie CNY albo RMB. Warto mieć tego świadomość, gdy śledzi się kurs waluty Chińskiej Republiki Ludowej. Obowiązują dla niej dwa oddzielne rynki – wewnętrzny dla rezydentów oraz zewnętrzny. Na pierwszym z nich obowiązuje tak zwane onshore renminbi, a na drugim (zagranicznym) tak zwane offshore renminbi.
Podział na monety i banknoty
W Chinach obowiązuje potrójny podział. Jeden juan to dziesięć jiao, a to z kolei 100 fenów. Wśród zagranicznych turystów może to wprowadzać pewne zamieszanie, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jak ewentualne transakcje gotówkowe wyglądają w praktyce.
Waluta Chin obejmuje zarówno monety, jak i banknoty. Ich dokładny podział prezentuje się następująco:
- banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100 juanów;
- monety (juan): 1;
- monety (jiao): 1, 5;
- monety (feny): 1, 2, 5.
Odprawa celna
Wjeżdżając na teren Chińskiej Republiki Ludowej, masz prawo zabrać ze sobą gotówkę w dowolnej walucie. Warto jednak wiedzieć, że jedynie do 5 tysięcy dolarów (w przeliczeniu według aktualnego kursu) nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. Jeśli masz więcej gotówki, niż wspomniana kwota, zobowiązany będziesz do złożenia deklaracji celnej. Wszyscy cudzoziemcy, którzy ją złożą, muszą spodziewać się kontroli oraz odprawy obejmującej wwożonych na teren Chin dewiz. Ewentualne zatajenie gotówki wiązać się może z wieloma konsekwencjami, w tym niewpuszczeniem za chińską granicę, a także karą finansową.
Kurs i przelicznik na PLN (oraz inne waluty)
Ostatnie miesiące na rynku walut nie należą do spokojnych, co oczywiście wynika z sytuacji geopolitycznej. Oznacza to wzrosty kursów, co dotknęło również walutę Chin. Za jedno RMB trzeba obecnie zapłacić około 0,70 PLN. Wahania w ostatnim czasie są jednak zauważalne, dlatego warto sprawdzić bieżący kurs w internecie.
W porównaniu z latami 2020-2021 możemy mówić o wzroście ceny chińskiej waluty wynoszącym nawet 20%. To szczególnie niekorzystna sytuacja dla osób, które prowadzą interesy w azjatyckim mocarstwie, ale również dla turystów, którzy muszą liczyć się z większymi kosztami pobytu i życia w Chinach.
Kupno w Polsce
Jeszcze kilkanaście lat temu waluta Chin nie była szeroko dostępna w polskich kantorach. Ostatnio jednak to się zmienia, a powody są przynajmniej dwa – więcej firm nawiązuje stosunki handlowe z przedsiębiorstwami z Azji, a także coraz więcej osób wybiera się tam na wakacje. Sprawia to, że zakup juanów chińskich jest możliwy, choć nie zawsze taki łatwy.
Najwięcej waluty znaleźć można w większych miastach jak chociażby Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Dostępność w mniejszych miejscowościach wciąż jest utrudniona, ale jest jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie – kantory on-line, które oferują konkurencyjne kursy. Znalezienie tam waluty Chin nie powinno stanowić większego problemu, podobnie jak jej zakup – nawet w większych ilościach.
Chińska rewolucja, czyli waluta cyfrowa
Wyjeżdżając do Chin, warto wiedzieć, że zaczyna tam pojawiać się również waluta cyfrowa – CBDC. Cieszy się coraz większą popularnością, a do korzystania z możliwości całego systemu płatniczego niezbędna jest odpowiednia aplikacja dostępna na telefony komórkowe. Cyfrowe juany nie są jednak dostępne dla każdego, a także nie wszędzie można nimi płacić. Obecnie obracają nimi banki, a także mieszkańcy największych miast. Tempo zainteresowania CBDC jest jednak bardzo duże, dlatego w przyszłych latach należy spodziewać się małej rewolucji chińskiego systemu monetarnego. Kto wie, może za jakiś czas pieniądze w formie fizycznej w ogóle nie będą potrzebne w czasie wyjazdu do Państwa Środka?
Choć Chiny są bardzo nowoczesnym krajem (zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich), wyjeżdżając tam, warto mieć ze sobą nieco miejscowej waluty. Niższe nominały, jak na przykład 5 fenów, mogą okazać się przydatne podczas drobnych zakupów czy poruszania się komunikacją miejską. Co prawda na osłabienie kursu Renminbi nie ma co obecnie liczyć, warto zainwestować w banknoty jeszcze przed wyjazdem. Dawniej mogło to być problematyczne, ale obecnie osoby wyjeżdżające do Chin nie powinny mieć problemu ze znalezieniem waluty w kantorach – czy to stacjonarnych, czy internetowych.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety