Meksyk jest coraz popularniejszym celem turystów z całego świata. Wspaniałe zabytki, słoneczne plaże i pyszne jedzenie sprawiają, że coraz więcej osób chce zagłębić się w historię oraz kulturę tego kraju. Żeby jednak móc poruszać się po Meksyku sprawnie, potrzebna jest tamtejsza gotówka. Waluta Meksyku, czyli peso, powinna być kupowana jeszcze przed wyjazdem, choć niestety nie jest dostępne we wszystkich kantorach. Na pewno nie możesz liczyć na to, że na miejscu wszędzie zapłacisz kartą – ta forma płatności nie jest aż tak rozpowszechniona, jak w Europie.
Waluta Meksyku – co warto o niej wiedzieć?
Peso meksykańskie ma międzynarodowe oznaczenie MXN. Waluta ta ma swoje początki w okresie kolonizacji Ameryki Łacińskiej przez Hiszpanów. Na początku na terenie kraju funkcjonowały hiszpańskie dolary. Meksyk wprowadził własny system monetarny dopiero w momencie uzyskania niepodległości, czyli na początku XIX wieku. Wtedy właśnie pierwszy raz pojawiło się peso.
Warto wiedzieć, że po kryzysie gospodarczym, do którego doszło w latach 70. XX wieku, rząd zmuszony został do wprowadzenia tak zwanego „nowego peso”, które powstało w efekcie dewaluacji w stosunku 1:1000. Niekiedy będziesz mógł spotkać się z symbolem Mex$ – on również oznacza walutę Meksyku.
Podział waluty
1 peso meksykańskie dzieli się na 100 centavo. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Przyjeżdżając do tego kraju, na pewno spotkasz się z:
- banknotami: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos;
- monetami: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos oraz 5, 10, 20 i 50 centavo;
Kurs peso meksykańskiego
Kurs wymiany waluty Meksyku w ostatnich latach dość mocno się zmienia. Peso bardzo podrożały pod koniec 2020 roku, żeby nagle jego cena spadła do rekordowego 0,17 PLN. Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiają jednak, że złotówka sporo traci, co przełożyło się również na cenę meksykańskiej waluty. Obecnie za 1 MXN zapłacić trzeba 0,23 PLN. Przelicznik nadal jest korzystny, ale oczywiście nie tak bardzo, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Dostępność peso meksykańskich w Polsce jest spora, ale nie oznacza to, że da się je znaleźć w każdym kantorze. Na pewno lepiej jest w okresie wakacyjnych wyjazdów do Meksyku. Warto też zastanowić się nad wymianą przez internet – tam waluta z Meksyku jest dużo bardziej dostępna. Jednocześnie łatwiej o porównanie ofert i wybranie tej najkorzystniejszej. W samym Meksyku można wypłacać gotówkę z bankomatów i w większych miastach nie stanowi to problemu, ale to wiąże się z prowizją, dlatego lepiej mieć choć część pieniędzy ze sobą w momencie przekraczania granicy.
Płatność – czy liczy się tylko gotówka? Co zabrać do Meksyku?
Płatność za hotele czy transakcje w restauracjach można załatwić bezgotówkowo – karty kredytowe i debetowe są bardzo często respektowane. Problem może pojawić się w mniejszych miejscowościach albo na przykład podczas zakupu na straganach. Akceptowanie tylko gotówki jest wciąż powszechnym zjawiskiem w Meksyku, dlatego trzeba to mieć na uwadze.
Co z euro oraz dolarami?
W większych miastach można płacić dolarami (opcjonalnie euro), ale mowa tutaj raczej o rachunkach za hotel czy jedzenie w dobrej restauracji. Warto jednak mieć świadomość, że w przeliczeniu nie będzie się to opłacało, ponieważ w takim wypadku często stosuje się zawyżony kurs. Stosowanie innych walut w Meksyku? Tylko w ostateczności.
Ceny podstawowych produktów w Meksyku
Jaka waluta będzie najlepsza podczas podróży po Meksyku? Wiemy już, że peso meksykańskie. Najlepiej stawiać na mniejsze nominały, żeby nie było później problemów z wydawaniem reszty. Warto również wiedzieć, że im bliżej Stanów Zjednoczonych jesteś, tym ceny podstawowych produktów i usług będą rosły.
- chleb – bohenek: 30,00 MXN;
- masło – kostka: 12,00 MXN;
- mleko – 1 litr: 14,00 MXN;
- coca-cola – 2 litry: 22,50 MXN;
- piwo – 0,5 litra: 25 MXN.
Wyjazd turystyczny do Meksyku nie powinien wiązać się z dużymi wydatkami na miejscu. Hotele, motele czy jedzenie nie należą do drogich, choć oczywiście w centrach większych miast zapłacić trzeba więcej. Warto wymienić nieco gotówki przed wyjazdem, żeby w początkowej fazie podróży nie martwić się o dostępność terminali płatniczych. Jeśli planujesz korzystać z bankomatów, walutę Meksyku wypłacaj jednorazowo, wybierając większą ilość gotówki (po oficjalnym kursie) – często dodatkowa opłata jest stała i niezależna od wybranej kwoty. Zanim jednak podejmiesz pieniądze, upewnij się, jakie są koszty takiej operacji.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety