Peru jest wśród europejskich turystów kierunkiem egzotycznym, ale coraz popularniejszym. W tym niewielkim kraju zetknąć można się z ciekawą kulturą i niesamowitą historią, a także dziką naturą. Żeby jednak spędzić udane wakacje w Peru, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Na liście rzeczy do zrobienia powinno znaleźć się przygotowanie i zabranie gotówki. Ale jaka jest waluta Peru? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Waluta Peru – informacje podstawowe
Sol Peru (PEN) to używana od 1991 roku waluta. Stanowi nawiązanie do jednostki monetarnej, która obowiązywała w Peru w latach 1863-1985. Nazwa „sol” pochodzi o łacińskiego słowa „solidus”, które oznacza po prostu rzymską złotą monetę.
Jak się dzieli?
1 sol dzieli się na 100 centymów. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Będąc w Peru spotkasz się z:
- monetami: 1, 5, 10, 20, 50 centymów;
- monetami: 1, 2, 5 soli;
- banknotami o nominale: 10, 20, 50, 100, 200 soli.
Kurs soli peruwiańskich
Waluta Peru, sol, w ostatnich miesiącach, mniej więcej od początku 2022 roku, zyskuje na wartości. Jeszcze w 2021 roku można było kupić 1 PEN za cenę nieco poniżej 1 PLN, ale to od pewnego czasu nieaktualne. Obecnie trzeba zapłacić około 1,20 PLN, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone koszty podróży do Peru.
Kupno i sprzedaż
Zakup w Polsce soli peruwiańskich nie należy do najłatwiejszych. Wiele kantorów nie ma ich w swojej ofercie, a jak ma, to jedynie czasowo – w okolicach wakacji. Warto szukać w kantorach internetowych, które dają nieco większe możliwości.
Innym rozwiązaniem jest wypłacenie lub wymienienie waluty Peru już na miejscu (oczywiście wymieniając dolary amerykańskie lub euro, opcjonalnie funty). W większych miastach jak chociażby Lima, znalezienie kantoru, banku czy bankomatu obsługującego karty VISA czy MasterCard nie stanowi problemu, ale w mniejszych już tak. Jeśli więc to możliwe, zabierz choć część planowanej na wyjazd kwoty w solach.
Problematyczne bywa również odsprzedanie przywiezionej z Peru gotówki, dlatego najlepiej pozbyć się jej pod sam koniec pobytu, wymieniając ją euro lub dolary.
Pobyt w Peru – ceny
Warto znać ceny podstawowych produktów, żeby rozeznać się, jak drogie jest życie w Peru:
- ziemniaki – 1 kg – 4,50 PEN;
- woda – 1,5 l – 2,00 PEN;
- piwo – 0,5 l – 5,50 PEN;
- jajka – 10 sztuk – 6,00 PEN;
- chleb krojony – 5,50 PEN.
Wyjazd turystyczny do Peru, jeśli chodzi o samo płacenie na miejscu, nie należy do drogich. Podobnie jest z hotelami, biletami na atrakcje czy parkingami. Za 100 soli można kupić sporo różnych produktów. Ceny są porównywalne jak w Polsce. Większym problemem jest zorganizowanie przed wyjazdem samej waluty Peru, ale warto poświęcić na to nieco czasu i mieć jej choć niewielki zapas ze sobą.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety