Przyjęło się, że jak jedzie się do Turcji, to najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro. Niewiele osób decydowało się na liry tureckie. Jeszcze kilka lat temu faktycznie tak było wygodniej, ale wszystko powoli się zmienia.
Żeby podczas wakacji nie martwić się takimi drobiazgami jak odpowiednie pieniądze w portfelu, warto zgłębić temat, jakim jest waluta Turcji. Z artykułu dowiesz się, na jakie rozwiązanie najlepiej postawić podczas wakacyjnego wyjazdu do tego kraju w 2022 roku.
Waluta w Turcji – historia i najważniejsze informacje
Pierwsze wzmianki o lirach w Turcji pojawiły się w połowie XIX wieku, wówczas jednak nie miały jeszcze przedrostka nawiązującego do wspomnianego kraju. Ten pojawił się w 1923 roku, gdy zdefiniowano jednostkę monetarną obowiązującą w Turcji.
Sytuacja ta trwała nieprzerwanie do 2005 roku. Wtedy władze zdecydowały o wprowadzeniu tak zwanej nowej liry, która zastąpiła mającą kilkudziesięcioletnią tradycję walutę Turcji. Eksperyment ten jednak nie okazał się sukcesem, a powrót do liry tureckiej nastąpił już na początku 2009 roku. Od tamtej pory nic się już nie zmienia. Lira turecka ma kod ISO „TRY”.
Podział waluty
1 lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Turecki system monetarny obejmuje:
- monety: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 lirę turecką;
- banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir tureckich.
Waluta Turcji (TRY) – aktualny kurs
Od 2017 wartość liry tureckiej regularnie spada. Wpływa na to wiele czynników, a decydującymi są inflacja, problemy gospodarcze i trudna sytuacja geopolityczna w Europie. Władze kraju robią, co mogą, żeby utrzymać kurs waluty Turcji na akceptowalnym poziomie, ale niestety nie jest to proces łatwy.
Sytuacja ta ma negatywny wpływ jednak na mieszkańców kraju, a nie turystów, którzy odwiedzają kraj na kilka czy kilkanaście dni. Ci dostosować muszą się po prostu do aktualnych cen kupna i sprzedaży liry tureckiej.
W momencie pisania tego tekstu kurs waluty wyglądał następująco:
- 1 TRY = 0,27 PLN;
- 1 TRY = 0,057 EUR;
- 1 TRY = 0,057 USD.
Czym płacić w Turcji – gotówka, czy może jednak karta?
Jeszcze kilka lat temu to pytanie byłoby bezzasadne, ale czasy szybko się zmieniają. Terminale płatnicze pojawiły się nie tylko w tureckich hotelach czy restauracjach, ale również u sklepikarzy i ulicznych handlarzy. Wszystko dlatego, że taki był wymóg stawiany przez przyjezdnych.
Miejscowości turystyczne szybko dostosowały się do potrzeb klientów. Akceptują oni karty płatnicze i kredytowe, ponieważ gdyby tego nie zrobili, naraziliby się na utratę kupujących. A teraz, w dobie kryzysu, nie mogą sobie na to pozwolić.
Innymi słowy – miejscowa gotówka zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ale nie musisz obawiać się, gdy jej zabraknie. W wielu miejscach bez problemu zapłacisz z wykorzystaniem transakcji bezgotówkowych. Turyści z Polski przyzwyczaili się jednak, że do Turcji wolą zabierać tak zwaną „twardą walutę”. Czy to obecnie ma jednak sens?
Czy zabrać do Turcji dolary amerykańskie, funty lub euro?
Sens oczywiście ma, ponieważ z wykorzystaniem dolarów, euro oraz funtów w Turcji można załatwić i kupić praktycznie wszystko. Problem polega jednak na tym, że miejscowi lubią zawyżać kursy, co w ostatecznym rozrachunku wcale nie jest takie opłacalne, jak się niektórym wydaje. Można zatem płacić w euro, ale skoro są tańsze i wygodniejsze rozwiązania, to czemu z nich nie korzystać?
Obecnie, gdy waluta Turcji dostępna jest w kantorach, warto zdecydować się na jej zabranie. Chociażby części przeznaczonej na wydatki kwoty – reszta może być, tak na wszelki wypadek, w twardej walucie. Najlepiej, gdy są to średnie i wyższe nominały, które nie będą przesadnie wypychać portfela. To niewygodne i niekomfortowe.
Do Turcji na pewno nie warto zabierać złotówek – trudno je wymienić, a kurs nie będzie korzystny. W tym wypadku najlepiej zachować zdrowy rozsądek, czyli wciąż nieco euro lub dolarów, do tego większą sumę w lirach tureckich, a w razie potrzeby korzystać z kart płatniczych.
Ceny w Turcji
W Turcji jest tanio. To fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Uśrednione ceny najważniejszych produktów są zdecydowanie niższe, niż na przykład w Polsce, nie mówiąc o zachodzie Europy. Jeśli więc wybierasz się do Turcji, ale postanowiłeś samodzielnie się żywić, na pewno nie będziesz żałował tej decyzji. Dobrze wyposażone sklepy są ogólnodostępne, a pewne jest jedno – na pewno w nich nie przepłacisz.
Ceny podstawowych produktów w Turcji:
- chleb – bochenek: 2,00 TRY;
- masło – kostka: 3,50 TRY;
- jajka – 10 sztuk: 4,50 TRY;
- pomidory – 1 kilogram: 2,00 TRY;
- ziemniaki – 1 kilogram: 2,00 TRY;
- makaron – 400 gramów: 1,50 TRY;
- kawa ziarnista – 250 gramów: 10,00 TRY;
- woda mineralna – 1,5 litra: 1,38 TRY.
Warto dodać, że to ceny uśrednione. W miejscowościach turystycznych czy największych miastach będą one zauważalnie wyższe. Choć nadal zdecydowanie niższe niż w Polsce.
Wiele osób zastanawia się obecnie, jaką walutę zabrać ze sobą do Turcji? Wydaje się, że to nie jest problemem, ponieważ w zasadzie każde rozwiązanie będzie dobre. Na pewno nie ma powodu, żeby obawiać się zabierania waluty Turcji. Jest ona akceptowana we wszystkich miejscach, a jej wymiana – nawet w Polsce – nie generuje dodatkowych kosztów.
Podobnie jak nie należy obawiać się korzystania z kart płatniczych oraz kredytowych. Wszystkie najpopularniejsze – Visa, MasterCard, Maestro – będą akceptowane w większości miejsc. Szczególnie w kurortach i większych miastach. Wakacje w Turcji mają być przyjemnością, dlatego nie warto martwić się zanadto o metody płatności. Zawsze znajdzie się jakiś sposób.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety