Wenezuela to malownicze państwo znajdujące się w Ameryce Południowej. Do niedawna nie było większego zainteresowania wyjazdami turystycznymi w ten rejon, ale ostatnio można zauważyć rosnącą popularność. To jest zrozumiałe – Wenezuela to piękna dzika przyroda i wspaniali ludzie. Sam kraj natomiast boryka się z wieloma problemami, a gospodarka jest w opłakanym stanie. Jeśli więc interesuje cię Wenezuela, waluta tego kraju to temat, który powinieneś lepiej poznać. Bo jest nietypowy na skalę całego świata.
Boliwar wenezuelski – historia i informacje ogólne
Boliwary (bolivar venezolano) wprowadzono w marcu 1879 roku. Na początku były to oczywiście jedynie monety – srebrne oraz złote. Waluta nazwana została na cześć bohatera narodowego Wenezueli, Simóna Bolívara. Do lat 70. XX wieku boliwar był niezwykle cenioną na świecie walutą – stabilną i powszechnie akceptowaną. Sytuacja jednak zmieniła się w późniejszych dekadach, a wszystko z powodu zapaści gospodarczej oraz szalejącej inflacji.
Pierwszą denominację Bank Centralny Wenezueli przeprowadził w 2008 roku (w stosunku 1000:1). Wówczas nową walutę nazwano bolívar fuerte. Tak nazwa obowiązywała jedynie do końca 2009 roku. Ostatnie lata to dramatyczny spadek wartości boliwarów oraz kolejne denominacje (między innymi w 2018 roku). Ceny towarów rosły w zastraszającym tempie, a w pewnym momencie trzeba było zapłacić nawet kilka milionów boliwarów za produkty pierwszej potrzeby – chleb czy mleko.
Denominacja z 2021 roku
W tych okolicznościach Bank Centralny Wenezueli podjął bezprecedensową decyzję o przeprowadzeniu denominacji w stosunku 1 000 000:1. Ta niespotykana na cały świat sytuacja wynikała z faktu, że Wenezueli odnotowano roczną inflację na poziomie 5500% rocznie, choć niektóre źródła donoszą, że mogła być ona nawet wyższa.
Po wspomnianej zmianie z rynku walutowego zniknęły boliwary o milionowym nominale, a zastąpiły je banknoty 100-boliwarowe, obecnie mające najwyższy nominał. Eksperci są jednak zgodni, że sytuacja ta w żadnym wypadku nie wpłynie pozytywnie na zrujnowaną gospodarkę Wenezueli. Jest jedynie ułatwieniem w codziennych transakcjach, gdzie nie trzeba już obracać milionowymi kwotami.
Podział waluty
Obcięcie sześciu zer na banknotach sprawiło, że system walutowy Wenezueli stał się bardziej przejrzysty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 1 boliwar to 100 centymów. Obecnie, czyli od 2021 roku, w obiegu są następujące monety oraz banknoty:
- monety: 50 centymów, 1 boliwar;
- banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 boliwarów.
Wenezuela – waluta i jej kurs
Po dewaluacji z 2021 roku kurs, który osiągnął boliwar, jest dużo bardziej przewidywalny. Obecnie 1 VES kosztuje około 0,85 PLN. Podobna sytuacja utrzymuje się od momentu wprowadzenia nowego przelicznika, choć były takie momenty na przełomie 2021 i 2022 roku, że kosztował on nawet 1 PLN. Obecnie jednak boliwar nieco słabnie.
Jaką walutą płacić w Wenezueli?
Choć pytanie to z pozoru jest proste, odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Wydaje się jednak, że po dewaluacji lepiej wybrać walutę Wenezueli, czyli boliwary. Przede wszystkim dlatego, że posługiwanie się nimi jest teraz bardziej przejrzyste. Większym problemem może być natomiast zdobycie ich w Polsce, ponieważ większość kantorów nie ma ich w swojej ofercie.
Optymalnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, które w Wenezueli są powszechnie akceptowane, i dokonanie wymiany już na miejscu. Ale najlepiej nie całości – dobrze mieć też w portfelu trochę twardej waluty. Mogą okazać się potrzebna podczas niektórych operacji gotówkowych. Bo na bezgotówkowe nie ma za bardzo co liczyć, chyba że w lepszych hotelach czy restauracjach w stolicy Wenezueli.
Ceny podstawowych produktów
Sytuacja ekonomiczna w Wenezueli sprawia, że ceny produktów bywają absurdalnie wysokie. Wynika to między innymi z faktu, że pojawiają się problemy z dostępnością. Kupno nawet takich podstawowych rzeczy jak chleb czy mąka bywa trudne, a – nawet jak się uda je znaleźć – kosztowne. Jednocześnie trudno wskazać ceny uśrednione, ponieważ bardzo różnią się w zależności od miejsca sprzedaży.
Sytuacja ekonomiczna a wyjazdy turystyczne
Wyjeżdżając do Wenezueli, warto mieć ze sobą wspomniane już dolary amerykańskie oraz miejscową walutę. W stolicy, Caracas, nie będzie problemów z płatnościami czy dostępnością towarów, podobnie jak z hotelem. W innych częściach kraju bywa z tym różnie. Na pewno, jeśli planujesz samodzielny wyjazd, powinieneś znać język hiszpański, który pozwoli ci na porozumiewanie się z miejscowymi. Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Niech odpowiedzią będzie fakt, że według statystyk to najbardziej niebezpieczny kraj Ameryki Łacińskiej, a wielu zagranicznych gości wyższego szczebla korzysta ze wsparcia uzbrojonej ochrony.
Jeśli chodzi o Wenezuelę, waluta to temat rzeka. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko, a pieniądz traci na wartości. Dla turystów to ważna wiadomość, ponieważ wiedzą, jak się przygotować do wyjazdu. Na pewno mieszkańcy tego kraju nie mogą mówić o najlepszym okresie w historii. Brakuje towarów, trudno o pracę i pieniądze, a jednocześnie w kraju jest niebezpiecznie. Przed wyjazdem do Wenezueli upewnij się, że faktycznie chcesz odwiedzić ten skądinąd piękny kraj właśnie teraz.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety