Włochy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróżniczych. Turyści cenią dobrą pogodę, świetną kuchnię oraz obecne na każdym kroku zabytki. Wśród wielu pięknych miejsc, na uwagę zasługuje prowincja Bolzano w Południowym Tyrolu, nieopodal przełęczy Brenner. Co warto o nim wiedzieć i jakie trakcje czekają na turystów? Przedstawiamy krótki przewodnik.
Dlaczego warto odwiedzić Południowy Tyrol?
Południowy Tyrol to wyjątkowo interesujący region położony na granicy między Włochami i Austrią, który stanowi jedną z naturalnych bram wjazdowych na półwysep Apeniński. Warto przyjechać tu zarówno zimą, jak i latem. Wysokie na ponad trzy tysiące metrów n.p.m. góry zapewniają idealne warunki do jazdy na nartach oraz pieszych wędrówek. Latem popularnym miejscem jest rozległe jezioro Lago di Caldaro. Na turystów czekają także liczne ścieżki rowerowe, szlaki winne oraz doskonała lokalna kuchnia. Wieczorem można zrelaksować się termach z widokiem na Dolomity.
Bolzano (Włochy) – położenie i znaczenie
Bolzano to miasto leżące na skrzyżowaniu danych szlaków. Historycznie przez przełęcz Brenner podążali głównie kupcy i pielgrzymi. Dzisiaj przełęcz stanowi jedną dróg dojazdowych do Włoch, a Bolzano jest pierwszym dużym miastem, do którego wjeżdżamy po przekroczeniu granicy. Miasto pełni rolę stolicy włoskiej części Południowego Tyrolu. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze obiekty administracyjne oraz muzea przedstawiające historię regionu.
Miasto położone jest w U-kształtnej dolinie, która chroni jego mieszkańców przed zimnym, górskim wiatrem. Łagodny i ciepły klimat sprawia, że panują tu idealne warunki do uprawy winorośli. Na ulicach Bolzano można usłyszeć zarówno język włoski, jak i niemiecki. Kulturowa mieszanka jest widoczna zarówno w architekturze, jak i lokalnej kuchni.
Historia Bolzano (Bozen)
Historia Bolzano sięga średniowiecza. Położone na szlaku ruchu pielgrzymkowego miasto, swój rozwój zawdzięczało handlu. Przygraniczne położenie sprawiało, że Bolzano kilkukrotnie zmieniało swoich władców, stanowiąc na zmianę część imperium Habsburgów lub prowincji włoskich. W 1809 roku Napoleon Bonaparte wcielił Bolzano do Królestwa Włoch, później stało się one ponownie częścią Austrii, aby po I wojnie światowej powrócić do Italii.
W 1969 roku władze włoskie przyznały całemu regionowi autonomię, w ramach której powstał rząd południowo-tyrolski ze stolicą w Bolzano. Na mocy porozumień język niemiecki stał się drugim językiem urzędowym, a Południowy Tyrol otrzymał autonomiczne uprawnienia m.in. do zarządzania handlem, budową dróg, rzemiosłem i systemem ochrony zdrowia.
Co zobaczyć w Bolzano? Największe atrakcje turystyczne
Bolzano stanowi idealną bazę wypadową do eksploracji włoskiej części Południowego Tyrolu. Długa i ciekawa historia sprawiają, że sama miejscowość również ma wiele do zaoferowania pod kątem zwiedzania. Na turystów czekają także liczne muzea, w tym muzeum górskie Reinholda Messnera! Co warto zobaczyć?
Stare Miasto Bolzano
Bolzano słynie z urokliwego Starego Miasta. Stolica Południowego Tyrolu obfituje w charakterystyczne wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i liczne portyki. Duża część zabudowy pochodzi z czasów średniowiecza i renesansu. Spacerując po mieście, z pewnością warto przejść się po Via dei Portici. To wyjątkowo malownicza 300-metrowa uliczka z kamienicami z arkadami, które kryją niewielkie sklepiki. Na końcu ulicuy znajduje się Piazza del Grano, na którym można skosztować i nabyć lokalne specjały.
Centrum Bolzano stanowi plac Walthera, nazwany tak na część poety Walthera von der Vogelweide’a. Na środku znajduje się pomnik upamiętniający artystę. To dobre miejsce, żeby skorzystać z licznych kawiarnianych lub restauracyjnych ogródków. Na Piazza Walther odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, jak festiwal jazzowy, jarmark bożonarodzeniowy czy sylwestrowy bieg BOclassic.
Katedra w Bolzano
Najbardziej okazałym budynkiem w Bolzano jest gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Monumentalna budowla została wzniesiona w XIII wieku. Trzy stulecia później dobudowano spektakularną wieżę kościelną, a w XVIII wieku budynek wzbogacił się o Kaplicę Łaski Pańskiej. Wewnątrz katedry można podziwiać m.in. ambonę z piaskowca oraz liczne freski o tematyce sakralnej. Katedrę można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Z pewnością warto wybrać się na wieżę, z której roztacza się przepiękny widok na miasto i Dolomity.
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – dom Ötzi
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu zostało otwarte w 1998 roku. Najsłynniejszym eksponatem, a równocześnie mieszkańcem muzeum jest Ötzi, czyli bardzo dobrze zachowana mumia człowieka lodu z około 3000 r. p.n.e. Ciało przechowywane jest w specjalnej komorze z temperaturą – 6 stopni Celsjusza i wilgotnością 98%. Warunki te doskonale imitują środowisko lodowca, w którym została odnaleziona mumia.
Zaawansowane badania pozwoliły poznać wiele ciekawych faktów, na temat prehistorycznego mieszkańca regiony. Wiemy m.in., że ostatnim posiłkiem mężczyzny było mięso kozicy i jelenia oraz, że miał…nietolerancję laktozy! W 2011 roku dokonano także rekonstrukcji twarzy mumii, dzięki czemu wiadomo, jak Ötzi wyglądał za życia. W muzeum można podziwiać liczne eksponaty odnalezione wraz z ciałem oraz modele i rekonstrukcje odtwarzające życie dawnych cywilizacji Tyrolu Południowego.
Messner Mountain Museum
Z Południowym Tyrolem związana jest postać światowej sławy himalaisty Reinholda Messnera. Wybitny sportowiec przyszedł na świat w miejscowości Bressanone w prowincji Bolzano. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w stolicy regionu postanowił założyć jedną z filii muzeum poświęconego historii alpinizmu i osadnictwa górskiego. Ekspozycja skupia się na oddaniu relacji między człowiekiem a górami. To miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy górskich ekspedycji, których u podnóża Dolomitów zwykle nie brakuje.
Kolejka Kohlerer Bahn
Popularną wśród turystów atrakcją jest także kolejka Kohlerer Bahn, łącząca Bolzano z górską miejscowością Kohler. Jest to jedna z najstarszych kolejek osobowych na świecie. Wagoniki zostały oddane do użytku w 1908 roku. Od czasu otwarcia są jednak sukcesywnie wymieniane, a ponad stuletnie kabiny zostały udostępnione do zwiedzania. W trakcie przejazdu możemy podziwiać m.in. takie szczyty jak Ritter Horn, Rosengarten czy Sarner Scharte.
Kuchnia Bolzano
Transgraniczny charakter miasta oraz burzliwa historia jego przynależności sprawia, że kuchnia w Bolzano łączy zarówno wpływy włoskie, jak i niemieckie, tworząc niepowtarzalną fuzję smaków. Zamiast oliwy używa się tu masła, a zamiast spaghetti chętniej sięga po knedle. Do tradycyjnych potraw należą strangolapreti, czyli szpinakowe okrągłe kluseczki i carne salada – cienkie płaty surowego, solonego mięsa podawane z sałatą. Kolację warto popić napojem Hugo, w którym prosecco łączy się z lokalnym syropem z czarnego bzu.
Jak dojechać do Bolzano?
Najszybsza droga do Bolzano z Polski prowadzi przez Przełęcz Brenner. W zależności od punktu startowego można wybrać drogę przez Niemcy i Austrię lub Czechy, Austrię i Niemcy. Podróż trwa około 12 godzin w jedną stronę. Przejeżdżając przez Austrię należy liczyć się z koniecznością wykupieniem winiety oraz uiścić dodatkową opłatę na bramkach autostradowych za przejazd przez Przełęcz Brenner.
Bolzano – stolica Południowego Tyrolu
Bolzano to niezwykle ciekawe miejsce na mapie Włoch. Położna tuż za Przełęczą Brenner miejscowość, stanowi bramę do Italii. Na turystów czekają tu liczne zabytki, muzeum Reinholda Messnera oraz malownicze górskie tereny sprzyjające aktywności fizycznej. Region od 1969 roku posiada autonomię oraz dwa urzędowe języki: włoski i niemiecki. Wpływy niemieckie widoczne są także w kuchni i architekturze.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety