Droga św. Jakuba prowadzi do miasta Santiago de Compostela, w którym, według tradycji, znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. Wędrówka wygląda zupełnie inaczej niż wyobrażają to sobie laicy, którzy mają przed oczami polskie pielgrzymki do Częstochowy. Na Camino de Santiago nie spotyka się zorganizowanych grup – są to głównie samotni pielgrzymi, ewentualnie kilka osób – nie ma też głośnych śpiewów i modlitw. Tu każdy dąży do duchowej przemiany, szuka sensu życia. Przejście szlaku Camino de Santiago to przeżycie metafizyczne, a także olbrzymie wyzwanie, co sprawia, że decydują się na nie nie tylko wierzący. Oczywiście po drodze pątnicy mogą korzystać z kościołów i kaplic, gdzie odbywają się msze św., ale nie jest to konieczne.
Historia pielgrzymowania do grobu św. Jakuba
Jakub Większy był jednym z dwunastu apostołów, który po zmartwychwstaniu Chrystusa prowadził misję chrystianizacyjną na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Wrócił później do Judei, gdzie nadal nawracał. Został tam jednak schwytany i ścięty z rozkazu króla Heroda Agryppy. Według legendy jego ciało włożono do łodzi, a ta samoistnie przebyła morza i dotarła do wybrzeży Hiszpanii. Grób, uznany za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, odkryto w 813 roku i to dało początek ogromnej liczbie pielgrzymek. Wokół wybudowanej tam katedry powstało miasto Santiago de Compostela, które dzisiaj stanowi jedną z turystycznych atrakcji Hiszpanii. O znaczeniu Camino de Santiago świadczy fakt umieszczenia jej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kup bilet i poczuj się jak pielgrzym przez jeden dzień!
Muszla, symbol Camino de Santiago
Symbolem Drogi św. Jakuba jest muszla – obecnie tak znakowane są szlaki, umieszcza się je także na płaszczach i pielgrzymich laskach. Muszla stanowi również jeden z atrybutów świętego. W średniowieczu ludzie, którzy przebyli trasę do Santiago de Compostela, szli obmyć się w morze. Wracając z plaży, zabierali ze sobą muszle przegrzebków. Był to dowód, że odbyli pielgrzymkę do grobu apostoła. Wprowadzenie takich oznaczeń (zazwyczaj jest to żółta muszla na niebieskim tle) stanowi ukłon w stronę tradycji, a także wyraźne wyróżnienie spośród innych szlaków pielgrzymkowych. Drogę do Santiago de Compostela wskazują również żółte strzałki.
Szlak św. Jakuba w Polsce
Nie ma jednego szlaku św. Jakuba, każdy może go dobrać do własnych potrzeb. Niektórzy mówią, że zaczyna się na progu własnego domu. Charakterystyczne muszle, oficjalny symbol Camino de Santiago, można znaleźć także w Polsce. Niektóre trasy wytyczono jeszcze w średniowieczu, gdy kult Jakuba Starszego Apostoła był szczególnie popularny. Obecnie przez nasz kraj przebiega kilka różnych szlaków, w tym:
- Camino Polaco;
- Via Regia (fragment międzynarodowego szlaku);
- Małopolska, Lubelska, Pomorska Droga św. Jakuba.
Trzeba jednak brać pod uwagę, że mało kto decyduje się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela z Polski. Przejście kilku tysięcy kilometrów może zająć wiele miesięcy, więc zazwyczaj pątnicy przemierzają tylko hiszpańskie, końcowe odcinki.
Jak już wspominaliśmy, do Santiago de Compostela prowadzi wiele różnych szlaków. Nie ma głównej trasy, która może być uznawana za najlepszą. Każdy może pielgrzymować w taki sposób, jaki odpowiada mu najbardziej. Do wyboru jest nie tylko zaczynająca się na Litwie Via Regia, ale także francuska Camino Francés, portugalska Camino Portugues czy włoska Via Francigena. W samej tylko Hiszpanii dostępnych jest wiele wariantów szlaku, w tym Camino del Norte, Camino Aragonés, Camino Primitivo, Camino de Madrid, Camino Real.
Camino de Santiago – najważniejsze odcinki
Trudno zaprzeczyć, że niektóre warianty Camino de Santiago są wybierane chętniej niż inne. Zależy to od czasu, jaki można poświęcić na pielgrzymkę, a także od turystycznych atrakcji. Najczęściej wybierane odcinki Drogi św. Jakuba to:
- Camino Frances;
- Camino del Norte;
- Camino Primitivo
Zarezerwuj wycieczkę i przejdź ostatnie 10 kilometrów do Santiago. Lokalny przewodnik opowie Ci o historii Santiago i Camino!
Camino Frances
To jeden z najstarszych szlaków, który istnieje od IX wieku. Zaczyna się w Pirenejach, a kończy przy grobie Świętego Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela. W Hiszpanii przebiega przez regiony Aragonii, Nawarry, La Rioja, Kastylii i Leon oraz Galicji – łącznie to około 800 kilometrów. Jest to wymagający szlak, ale też obfitujący w niezwykłe widoki i przepiękne miasta. Można zwiedzić starówkę w Pampelunie, winnice w prowincji La Rioja oraz Astrogę, gdzie znajduje się Pałac Biskupi zaprojektowany przez Gaudiego.
Camino del Norte
Północny szlak Camino de Santiago prowadzi wzdłuż wybrzeża, więc można mieć pewność, że podczas swojej wędrówki będziesz podziwiać przepiękne krajobrazy. Pierwszym punktem w Hiszpanii jest miasteczko Irún w Kraju Basków. Przy okazji można zwiedzić Bilbao oraz odpocząć na pięknej plaży La Concha. Kolejny etap to Kantabria, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić jaskinię Altamira, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej ściany zdobią malowidła sprzed 14 tysięcy lat. Później wędrowcy odkrywają uroki Asturii – region również wyróżnia się przyrodniczymi cudami.
Camino Primitivo
Wędrujący tym odcinkiem mogą poczuć się jak pierwsi pielgrzymi. Przebiega podobnie do oryginalnej trasy Camino de Santiago, którą pątnicy przemierzali w IX wieku. Szlak liczy 320 kilometrów i zaczyna się w Oviedo w Asturii, jest jednak niezwykle wymagający, a przez to spokojniejszy. Prowadzi wśród dzikiej przyrody, przez malownicze miastecza i wsie, śladami pierwszych pielgrzymów. Przed wyruszeniem na szlak warto zwiedzić stare miasto Oviedo – wiele miejscowych zabytków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szlak pielgrzymkowy Camino de Santiago – informacje praktyczne
Przejście Camino de Santiago (tylko hiszpańskich odcinków) zajmuje kilkanaście dni. Dlatego wiele osób decyduje się na pokonanie szlaku na rowerze. Niezależnie od wybranego sposobu trzeba pamiętać o kwestiach praktycznych. Zanim wyruszysz z domu, zatroszcz się o noclegi. Tu na szczęście nie ma większego problemu, ponieważ przy szlakach działają tzw. albergue, czyli schroniska dla pielgrzymów. Miejsca w schronisku zapewnia paszport pielgrzymi (credencial). Oprócz tego zakwaterowanie można znaleźć w hostelach, gospodarstwach agroturystycznych czy innych obiektach noclegowych, które znajdują się po drodze do Santiago de Compostela. Trzeba przy tym pamiętać, że dla caminowiczów nie przewidziano darmowych noclegów. Zazwyczaj muszą za nie zapłacić od 3 do 15 euro, chociaż nie ma tu żadnej reguły.
Paszport pielgrzyma – do czego uprawnia?
Wędrując Camino de Santiago, warto mieć ze sobą paszport pielgrzyma (Credencial del Peregrino), który jest wydawany przez Biuro Pielgrzyma w Santiago de Compostela. Można kupić go online przez pośredników albo już po przyjeździe na miejsce. Uprawnia do otrzymania miejsca w schronisku albergue, zbiera się też w nim pieczątki. Jest to dowód, że dana osoba przeszła całe Camino de Santiago i może otrzymać poświadczający ten fakt certyfikat.
Jak się spakować na Camino de Santiago?
Droga św. Jakuba nie różni się niczym od długiej pieszej wędrówki, więc trzeba przygotować się z głową. Przede wszystkim plecak nie może być zbyt ciężki, trzeba zabrać wygodne buty, szybkoschnące ubrania i bieliznę oraz nakrycie głowy. Co jeszcze przyda się podczas takiej wyprawy? Będą to na pewno:
- dokumenty;
- ubezpieczenie OC oraz NNW;
- karta EKUZ;
- apteczka.
Wędrówka do Santiago de Compostela może być przygodą życia – wielu pielgrzymów decyduje się na powrót i wypróbowanie kolejnych tras. Przejście Camino de Santiago jest też okazją do zdobycia nowych doświadczeń i poznania ludzi z całego świata.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety