Od katastrofy w Czarnobylu minęły już 34 lata. Region ten nadal zmaga się ze skutkami tego fatalnego wydarzenia. W czasie wycieczki trzeba okazać należny szacunek temu miejscu oraz ludziom, którzy zmarli w wyniku wybuchu i promieniowania. Jest to wyprawa dla osób, które chcą poznać historię tego terenu i zobaczyć konsekwencje wybuchu w elektrowni w Czarnobylu. Wycieczka ta będzie przeżyciem, które zapadnie w pamięć na zawsze. Co warto wiedzieć przed odwiedzeniem tego miejsca?
Historia Czarnobyla
Pierwsze wzmianki o osadzie Czarnobyl pochodzą z roku 1193. Od połowy XIV wieku należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w 1569 roku został włączony do Korony Królestwa Polskiego. W 1793 roku w wyniku drugiego rozbioru Polski Czarnobyl stał się częścią zaboru rosyjskiego. Przez długi czas był to jeden z największych centrów chasydyzmu państwa carskiego. W XX wieku był to ważny dla przewodu towarowego port rzeczny. W Czarnobylu znajdowały się zakłady produkcji smoły i dziegciu, których odbiorcą był Kijów.
Awaria elektrowni atomowej
Budowę elektrowni rozpoczęto w latach 70. Pierwszy reaktor uruchomiony został w 1977 roku. Czarnobylska Elektrownia Jądrowa wybudowana została 18 kilometrów od miasta Czarnobyl i około 110 kilometrów od Kijowa. W jej skład wchodziły cztery reaktory jądrowe. Katastrofa nastąpiła w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku awarii doszło do przegrzania się rdzenia reaktora, co doprowadziło do wybuchu wodoru i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to jedna z największych katastrof przemysłowych w XX wieku. Skażeniu uległ obszar o powierzchni około 146 000 kilometrów kwadratowych, a chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie.
Czarnobyl – wycieczka, co warto wiedzieć?
Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest znana również pod nazwą „zona”. Zwiedzać Czarnobyl można poprzez wykupienie ustalonej z góry wycieczki lub skorzystać z indywidualnego programu zwiedzania. Można skorzystać z oferty polskiego lub ukraińskiego biura podróży. Na miejsce można pojechać własnym samochodem, ale wymaga to jednak specjalnego pozwolenia. Do Czarnobyla można pojechać o dowolnej porze roku, ale największe wrażenie ten teren robi zimą.
Jak się przygotować na wycieczkę do Czarnobyla?
Aby dostać się do zony, musisz okazać paszport, więc ważne, żeby mieć go ze sobą. Zapatrzyć trzeba się także w buty z grubą podeszwą, długie spodnie i bluzę z długim rękawem. Na miejscu jest zakaz spożywania alkoholu. Nie można także nic z Czarnobyla wywozić.
Cena wycieczki do Czarnobyla
Cena wycieczki do Czarnobyla to około 400 złotych. Można dodatkowo na miejscu dokupić licznik Geigera, aby samemu móc sprawdzić, jak zmienia się poziom napromieniowania różnych stref. Zwykle w cenie wycieczki jest przejazd autokarem z Kijowa, przewodnik i mapa zwiedzanego obszaru. Są też wycieczki dwudniowe z noclegiem dla osób, które chcą dokładniej zwiedzić Czarnobyl. Wycieczki organizowane są w języku rosyjskim oraz angielskim.
Czy wycieczka do Czarnobyla jest bezpieczna?
Obecnie większość odwiedzanych na terenie Czarnobyla miejsc ma promieniowanie na takim samym poziomie jak Kijów. W czasie jednodniowej wycieczki nie ma praktycznie szansy na przyjęcie dawki promieniowania, która zagrażałaby zdrowiu człowieka. Przed wyjazdem z zony turyści przechodzą przez dwie kontrole napromieniowania. Dla ogólnego bezpieczeństwa wszyscy przewodnicy są jednak wyposażeni w liczniki Geigera, by na bieżąco sprawdzać poziom promieniowania.
Czego nie wolno robić podczas zwiedzania terenów Czarnobyla?
W zonie nie wolno spożywać posiłków ani pić na świeżym powietrzu, panuje także zakaz palenia papierosów oraz należy unikać siadania na ziemi na terenie Czarnobyla. Wycieczki nie obejmują terenów, na które wstęp jest zakazany, mowa tu na przykład o Czerwonym Lesie, czyli wysoce skażonym obszarze na południe od Prypeci.
Czarnobyl – co można tam zwiedzić?
W Czarnobylu jest sporo miejsc wartych zwiedzenia. Wymienione poniżej miejsca znajdują się w każdym programie wycieczek, które organizowane są przez biura podróży.
Miasto Prypeć
Miejsce to miało być przykładem nowoczesnej architektury urbanistycznej Związku Radzieckiego. Na jego wzór miały być budowane miasta w całym kraju. Prypeć zbudowano od podstaw w 1970 roku. Przed katastrofą czarnobylską mieszkało tam około 45 tysięcy ludzi. Duża część mieszkańców była pracownikami elektrowni. Miasto opustoszało 16 lat po jego założeniu. Obecnie można tu oglądać jedynie puste zabudowania. Na terenie Prypeci znajduje się stadion sportowy, opuszczone przedszkole i największy za swoich czasów basen Związku Radzieckiego. W mieście znajduje się również park rozrywki, którego najbardziej wyróżniającym się elementem jest stary diabelski młyn. Jest to jeden z symboli tego, jakie konsekwencje miał wybuch w elektrowni.
Radar Radziecki
Budowę tej potężnej konstrukcji rozpoczęto w lipcu 1976 roku. Koszt jej budowy był dwukrotnie większy, niż całej czarnobylskiej elektrowni. Radar nosił nazwę „Duga” i wybudowano go w celu przechwytywania sygnałów rakietowych. Władze ZSRR twierdziły, że urządzenie to tak naprawdę nigdy nie działało. 26 kwietnia 1986 roku radar został wyłączony, aby ochronić jego elektronikę przed uszkodzeniami, które mogła wywołać katastrofa w Czarnobylu. Wycieczki nie omijają tego miejsca, jest ono ich stałym punktem. W 1988 roku stwierdzono, że z powodu wysokiego promieniowania w okolicy, „Duga” już nigdy nie będzie działać.
Miasto Czarnobyl
Obecnie jest to niewielki ośrodek miejski, w którym znajduje się hotel oraz kilka sklepów i budynków. Na miejscu można obejrzeć wystawę robotów, które używane były do usuwania skutków katastrofy. Na terenie Czarnobyla znajduje się też duża liczba pomników upamiętniających wydarzenia z 1986 roku.
Reaktor elektrowni w Czarnobylu
Wycieczka obejmuje okolice reaktora, który pokryty został nowym sarkofagiem. Obserwator nie zobaczy nic poza stalową konstrukcją, która rozpościera się nad reaktorem. W tym miejscu nie można robić zdjęć, ponieważ część elektrowni wciąż działa, co oznacza, że miejsce to ma znaczenie strategiczne. W okolicy znajdują się pomniki likwidatorów, czyli ludzi, którzy odpowiedzialni byli za usuwanie skutków awarii.
Czarnobyl to miejsce, które spotkała straszliwa katastrofa. Widok opuszczonych miast i wiosek wywołuje zadumę i zmusza do myślenia. Nie jest to wycieczka o charakterze rozrywkowym, ale na pewno na długo pozostanie w twojej pamięci.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety