Jak wyglądał Dubaj kiedyś i dziś? Zmiany, które nastąpiły tu w bardzo krótkim czasie, są ogromne. W1968 roku po dubajskich ulicach jeździło raptem 13 samochodów, dziś ilość zarejestrowanych pojazdów wynosi już ponad 2 miliony. Na początku lat 90. XX wieku wieżowce w Dubaju były rzadkością. Dziś jest on znany z blisko tysiąca wieżowców, ginących w cieniu nowoczesnych drapaczy chmur (jest ich tu 150). Wśród tych najwyższych i najbardziej znanych budowli znajduje się najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa. Skąd takie zmiany?
Z kart historii. Dubaj kiedyś i dziś
Jak to się stało, że niewielka osada, w której żyło się według zasad, jakie narzucała pustynia i zatoka, wyrosła na tak potężną metropolię? Co sprawiło, że skromna miejscowość szybko zaczęła się kojarzyć z nowoczesnością, a jej nazwa traktowana jest obecnie jako synonim słów: „bogactwo” i „luksus”? Spójrzmy na dzieje tego miasta.
Dubaj kiedyś. Od osady pasterzy do osady rybackiej
Choć metropolia ta zadziwia nowoczesnym charakterem, może się pochwalić dość długą historią. Początków Dubaju można szukać w epoce brązu, kiedy to na terenie dzisiejszej metropolii zaczęli się osiedlać pasterze, prowadzący koczowniczy tryb życia. Po nich pojawili się pierwsi stali osadnicy, którzy już 2,5 tysiąca lat p.n.e. uprawiali tutaj daktyle.
Pierwsza pisemna wzmianka na temat Dubaju pojawia się jednak dopiero pod koniec XI wieku. Znajdziemy ją w pracy hiszpańsko-arabskiego geografa Abu Abdullaha al-Bakri, do której bardzo często odnoszą się historycy. Kolejnym podróżnikiem, który opisał dawny Dubaj, był Gaspero Balbi. Dzięki niemu wiemy, że w XVI wieku nad wodami Zatoki Perskiej istniała spora osada, której mieszkańcy zajmowali się głównie poławianiem pereł i rybołówstwem. I te zajęcia aż do połowy XX wieku były podstawowym źródłem dochodów dla mieszkańców tego emiratu.
Choć największe przemiany w Dubaju nastąpiły dopiero po II wojnie światowej, już w XIX wieku zaczęto bardziej interesować się lokalną gospodarką. W 1833 roku Dubaj zyskał prawa miejskie, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się dynastia Al Maktoum. Dzięki tej rodzinie od końca XIX wieku osada rybacka przemieniała się stopniowo w coraz ważniejszy ośrodek handlowy, a poławiane tu perły trafiały do odległych krajów. W latach 50. XX wieku skończyła się dobra passa poławiaczy pereł, co miało związek z działalnością Japończyków, a dokładniej ze stworzeniem przez nich sztucznych pereł. Kto wie, jak potoczyłyby się losy Dubaju, gdyby nie odkryto tu bogatych złóż ropy naftowej?
Dubaj w okresie największych przemian
Okresem szczególnie ważnym w dziejach Dubaju są lata 60. XX wieku. To czas, gdy odkryta zostaje ropa naftowa, a jej wydobycie staje się motorem napędowym lokalnej gospodarki. Jest to odkrycie, które zaczyna nową epokę w dziejach metropolii.
W krótkim czasie osada zamieszkiwana przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi zmieniła się w miejsce przyciągające nowych mieszkańców. Skromna osada rybaków i poławiaczy pereł staje się ważnym portem, a coraz lepszy dostęp do morskich dróg handlowych sprawia, że i handel zaczyna przynosić coraz większe dochody. Dzięki temu szejkowie mogą zaczynać kolejne inwestycje, które w ciągu niespełna pięciu dekad całkowicie zmienią charakter emiratu.
Dubaj dziś. Nowoczesna metropolia i turystyczny raj
Współczesny Dubaj to miasto, które kojarzone jest z największymi inwestycjami, najwyższymi wieżowcami i najdroższymi hotelami. To tętniąca życiem metropolia i ważny ośrodek turystyczny, od którego wielu miłośników podróży zaczyna swoją przygodę z odkrywaniem piękna Półwyspu Arabskiego.
O tym, jak wielka jest to metropolia, najlepiej mówią liczby. W 2020 roku mieszkało tu ok. 3,4 mln osób (dla porównania w tym samym czasie w stolicy kraju, Abu Zabi, mieszkało „zaledwie” ok. 1,5 miliona osób. Powierzchnia Dubaju wynosi 3885 km²,a gęstość zaludnienia – 874 os./km². O tym, jak ważną rolę odgrywa ten ośrodek miejski, najlepiej świadczyć może fakt, że szejk tego emiratu, Muhammad bin Raszid Al Maktum, jest jednocześnie premierem Emiratów. Takie wyróżnienie nie powinno nikogo dziwić, gdyż to dzięki jego polityce Dubaj stał się gospodarczą potęgą i turystycznym rajem.
Współczesny Dubaj. Co każdy turysta powinien zobaczyć?
Współczesny Dubaj to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na świecie, do którego każdego roku zagląda około 15 mln turystów. Jakie atrakcje sprawiają, że podróżnicy tak bardzo lubią odwiedzać tę metropolię? Kuszą plaże i parki wodne, nowoczesne parki rozrywki i pustynne atrakcje.
Do wizytówek współczesnej metropolii zaliczają się również.:
- The Dubai Mall – ogromne centrum handlowe, w którym oprócz 1200 sklepów czekają sale kinowe oraz ogromne akwarium z rekinami i płaszczkami;
- Burj Al Arab – wieżowiec o kształcie potężnego żagla, jeden z najwyższych i najdroższych hoteli na świecie;
- Palm Jumeirah – sztuczna wyspa w kształcie palmy, zabudowana luksusowymi hotelami i willami.
Dubaj kiedyś i dziś to dwa różne światy. Historia tego miasta jest najlepszym dowodem na to, że niewyróżniająca się niczym szczególnym miejscowość może w krótkim czasie stać się światową metropolią, przyciągającą wpływowych gości z całego świata.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety