Gdzie warto pojechać, by w górach spędzić niezapomniany urlop? Jak planować wędrówkę, by móc w bezpieczny sposób nacieszyć się górami? Oto kilka propozycji dla tych, którzy kochają zimę i góry, choć unikają miejsc obleganych przez narciarzy.
Góry zimą – jak spędzisz wolny czas?
Góry zimą to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają jazdę na nartach. A co z tymi, którzy wolą inne formy aktywności? Wcale nie muszą oni rezygnować z zimowego urlopu w górskiej scenerii. Górskie wędrówki zimą mogą się okazać świetną przygodą. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie i wybór odpowiedniej trasy.
Góry zimą – raj nie tylko dla narciarzy
Zima w górach kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. To pora roku, gdy Zakopane wypełnia się tłumem narciarzy, a tatrzańskie ośrodki narciarskie pękają w szwach. Przyciągają dobrze ośnieżone stoki oraz nowoczesne wyciągi, kuszą też takie udogodnienia, jak wypożyczalnie sprzętu narciarskiego czy szkółki, w których można odkryć tajniki jazdy na nartach pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów. Podobnie dzieje się w takich górach, jak Beskidy czy Karkonosze, w których panują rewelacyjne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Błędem jest jednak zakładanie, że śnieg i niska temperatura cieszy tylko amatorów jazdy na nartach. Wystarczy spojrzeć na Pieniny czy Bieszczady, aby przekonać się, że góry zimą cieszą się bardzo dużym powodzeniem również wśród piechurów.
A co z fanami górskich wędrówek?
Choć góry zimą są zdominowane przez fanów białego szaleństwa, nie oznacza to, że górskie szlaki pustoszeją. Wręcz przeciwnie, wciąż pojawia się na nich wiele osób, które chcą maszerować po górach mimo trudniejszych warunków pogodowych. Nie brak terenów górskich, w których można urządzać ciekawe przejścia zimowe. Pamiętaj jednak, że zimowe trasy piesze należy planować z głową. Czas przejścia w warunkach zimowych znacznie się wydłuża, a krótki dzień wymusza rezygnację z dłuższych tras. Warto też planować trasę wędrówki tak, by na trasie znalazło się schronisko – miejsce, w którym można odpocząć w cieple, zjeść pożywny obiad i nabrać siły do dalszej drogi.
Góry zimą lubią płatać figle, a częste zmiany pogody są normą. Sprawdzaj zatem na bieżąco prognozy pogody, zerkaj też na komunikaty wydawane przez lokalne służby, np. GOPR. Dzięki temu zimowe wycieczki nie zakończą się tragedią, do której w warunkach zimowych może dojść w każdej chwili. Pamiętaj, że lawina w górach może zejść w każdej chwili, a moment nieuwagi może oznaczać dla ciebie początek poważnych kłopotów. Telefon z numerem do górskich służb powinien stać się zresztą jednym z podstawowych elementów wyposażenia dla każdego, kto wybiera się w góry zimą.
Bezpieczne góry zimą? Sprawdź, co warto zabrać na szlak!
Górskie wędrówki w zimowej scenerii mogą ci sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że zima to pora wymagająca, zatem do każdej wycieczki musisz się odpowiednio przygotować. Niska temperatura robi swoje, ważna jest zatem ciepła bielizna oraz przewiewna, a jednocześnie chroniąca przed zimnem i przemoczeniem odzież. Pożywne przekąski, termos z ciepłą herbatą oraz krem chroniący przed promieniowaniem słonecznym to kolejne elementy wyposażenia, których w twoim plecaku nie może zabraknąć.
A co ze specjalistycznym sprzętem? Na wielu trasach górskich sprawdzi się kijek, pomocny w utrzymaniu równowagi, oraz plecak narciarski z systemem lawinowym. Jeśli odwiedzasz Tatry lub Karkonosze, pamiętaj o tak ważnym elemencie wyposażenia, jakim są raki. Na oblodzonym śniegu stają się one niezbędnym dodatkiem. Warto mieć też czekan, dzięki czemu pokryty śnieżną warstwą stok przestanie być zagrożeniem.
Góry zimą? Oto nasze propozycje!
Gdzie warto się wybrać na zimowy urlop w górach? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą spędzić ferie w polskich górach oraz dla tych, którym marzą się dalsze podróże.
Gdzie w góry zimą w Polsce?
W polskich górach nie brak miejsc, które świetnie sprawdzają się jako tereny narciarskie. Jeśli wolisz zimowe wędrówki w pięknej scenerii, również znajdziesz dla siebie wiele możliwości. Na jakie górskie miejscowości warto postawić?
Zimą warto odwiedzić m.in. Karpacz, w którym zaczyna się wiele ciekawych i łatwych zarazem tras pieszych. Gdzie możesz iść? Tabaczaną Ścieżką na Przełęcz Okraj lub od Świątyni Wang w stronę Rozdroża pod Grabowcem. Możesz też odwiedzić Biały Jar lub wjechać kolejką na Kopę. Roztaczają się z niej piękne widoki na Śnieżkę oraz stojący pod jej szczytem Dom Śląski. To jedno z najpopularniejszych schronisk w polskich Karkonoszach, do którego warto zaglądać i latem, i zimą.
Zimowe wędrówki po Górach Izerskich to kolejna propozycja, na którą warto postawić. Ciekawe trasy zaczynają się m.in. w Świeradowie oraz w Jakuszycach, chętnie odwiedzanych przez biegaczy. Dolina Izery, stacja turystyczna Orle czy Izerska Łąka to tylko wybrane punkty na mapie tej krainy, którym warto poświęcić swój czas w trakcie zimowego wypoczynku w górach.
Chcesz odkrywać polskie góry zimą? Niezapomnianą przygodą może się dla ciebie okazać wizyta na Babiej Górze. Jeśli chcesz zdobyć zimą najwyższy szczyt w Beskidach, musisz się jednak odpowiednio przygotować. Choć Beskid Żywiecki wydaje się grupą górską dość łatwą, kapryśna Królowa Beskidów (szczególnie w warunkach zimowych) może być wielkim wyzwaniem. Pogoda może się tu zmienić w ciągu paru minut, a ze względu na znaczną wysokość, każde załamanie pogody jest wielkim zagrożeniem. Jeśli jednak sprzyja aura, możesz tu urządzać ciekawe wędrówki w rejonie schroniska na Markowych Szczawinach oraz przełęczy Krowiarki – najwyższej przełęczy w Beskidach Zachodnich, na którą możesz wjechać samochodem lub turystycznym autobusem z pobliskiej Zawoi.
A co z Tatrami? Możesz wjechać kolejką na Kasprowy Wierch i pospacerować w rejonie jego szczytu, możesz wybrać się na spacer po dolinach. W zimowej scenerii pięknie wyróżnia się Dolina Chochołowska ze słynną Halą Ornak, wrażenie robi też Dolina Kościeliska. Możesz też odwiedzić Dolinę Roztoki oraz Morskie Oko, które w zimowej scenerii prezentuje się niezwykle pięknie. Chcesz więcej? Wybierz się do słynnego schroniska Murowaniec, z którego możesz podziwiać Halę Gąsienicową i jej najbliższe otoczenie. A może jesteś doświadczonym piechurem? Jeśli tak, ciekawym celem zimowej wycieczki stanie się dla ciebie Dolina Pięciu Stawów Polskich.
Gdzie w góry zimą w Europie?
Znudził ci się beskidzki krajobraz? Chcesz poczuć magię wyższych gór? Możesz spróbować swoich sił na alpejskich trasach. I tu nie brak ciekawych propozycji dla tych, którzy kochają zimę w górach, choć nie jeżdżą na nartach. W Tyrolu popularną formą spędzania czasu staje się „winterwanderung”, czyli „spacer w śniegu”. W tej części Alp czeka też wyjątkowo gęsta sieć szlaków pieszych, dostosowanych do warunków zimowych. Dojdziesz nimi do malowniczych miejsc, ciekawych atrakcji lub schronisk, w których odpoczniesz przed wyruszeniem w drogę powrotną. Ważna jest też długość zimowych szlaków. Większość z nich pozwoli ci dotrzeć do konkretnej atrakcji w ciągu godziny, dzięki czemu zimowa wycieczka po górach nie będzie zbyt forsowna. Szczególnie polecane są spacery w rejonie doliny Fallerschein, kuszącej dobrym zagospodarowaniem i wspaniałą scenerią.
Wycieczki w góry zimą mogą ci sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że szlaki zimowe to wielkie wyzwanie, a do każdej wyprawy musisz się dokładnie przygotować. Sprawdzaj prognozę pogody, wybieraj łatwe szlaki górskie i pamiętaj o ekwipunku, który w razie kłopotów może ci uratować życie.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety