Wokół Jeziora Genewskiego znajduje się wiele malowniczych miast i miasteczek. Po obu stronach granicy spotkasz wiele interesujących zabytków, muzeów – najsłynniejszy jest średniowieczny Zamek Chillon. W obrębie Szwajcarskiej Riwiery nie brakuje też miejsc służących mniej lub bardziej wyrafinowanej rozrywce. Możesz też wybrać się na wycieczkę po okolicy, wypłynąć w rejs albo skorzystać z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Jezioro Genewskie to największy zamknięty akwen w Europie Zachodniej, choć teoretycznie dałoby się dopłynąć stąd bezpośrednio do Morza Śródziemnego. Połączenie między tymi zbiornikami wodnymi stanowi rzeka Rodan.
Powierzchnia, głębokość – podstawowe informacje geograficzne o Jeziorze Genewskim
Wschodni skraj akwenu od brzegu najdalej wysuniętego na zachód dzieli 72,3 km. Na osi północ-południe obszar wodny rozciąga się na maks. 13,8 km. Całkowita powierzchnia Jeziora Genewskiego wynosi 581,4 km². Ponad lustro wody, które leży na wysokości 372 m n.p.m., wystaje wiele skał i głazów – naukowcy przewidują, że za kilkadziesiąt tysięcy lat osady nanoszone przez kilkaset rzek i rzeczek mogą całkowicie wypełnić zagłębienie w obniżeniu tektonicznym, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Na jego obszarze znajduje się 5 niewielkich wysp:
- Île de Choisi;
- Île de la Harpe;
- Île de Peilz;
- Île Rousseau;
- Île de Salagnon.
Chcesz wybrać się w rejs po całym Jeziorze Genewskim? Zarezerwuj bilet na statek już teraz! Linia brzegowa ma nieco ponad 200 km. W akwenie mieści się ok. 89 miliardów m³ wody – najwięcej dostarcza jej Rodan, który wpływa do niego w okolicach Port-Valais, a wypływa przez Genewę. Jezioro Genewskie ma średnio 154 m głębokości, a największa głębia sięga ok. 309 metrów. Czasami dzieli się ogromny zbiornik wody na 2 części:
- zachodnie Małe Jezioro Genewskie (fr. le Petit Lac de Genève, ok. 15% całości);
- wschodnio-centralne Wielkie Jezioro Genewskie (fr. le Grand Lac de Genève).
Jezioro Genewskie to dla większości Francuzów Lac Léman
Formalny tytuł największego jeziora Szwajcarii nie przypadł Jezioru Genewskiemu z uwagi na znaczny obszar należący do Francji. Całkowicie w granicach państwa Helwetów znajduje się jezioro Neuchâtel, które ma 218,3 km². To nadal sporo mniej, niż szwajcarska część Jeziora Genewskiego, która ma 345 km². Szwajcarzy najwidoczniej uznali, że naj- mogą być tylko te obiekty geograficzne, których nie muszą dzielić z innymi krajami.
Z języka francuskiego pochodzi historyczna nazwa opisywanego akwenu – Jezioro Lemańskie. Istnieje znacznie więcej określeń. Francuzi używają nazw Lac Léman oraz Lac de Genève. We Włoszech Lago di Ginevra używa się zamiennie z Lago Lemano. Natomiast po niemiecku Jezioro Genewskie to Genfersee. W szwajcarskich kantonach możesz spotkać wszystkie te nazwy. A nawet więcej, gdyż w kraju obowiązują 4 języki urzędowe:
- francuski;
- niemiecki;
- romansz – retoromański;
- włoski.
Region Jeziora Genewskiego przyciąga turystów o każdej porze roku
Walory widokowe zależą od pogody danego dnia. Przy dobrej widoczności nie będziesz w stanie odłożyć aparatu – aż tak tu ładnie! Warto pomyśleć nie tylko o spacerach długimi premenadami, ale też nad wykupieniem tzw. wycieczki panoramicznej. Zarezerwuj miejsce już teraz! Wyjątkowo piękne plenery znajdziesz na lodowcu wokół alpejskiego masywu Les Diablerets, nieopodal miejscowości o tej samej nazwie. Jeśli wolisz cieplejsze klimaty, wybierz się do któregoś z dwóch regionów winiarskich nad Jeziorem Genewskim. Oba znajdują się pod Lozanną – to Laveaux na wschodzie i La Côte na zachodzie. Jeśli chcesz plażować, żeglować i kąpać się w jeziorze, wybierz się na Szwajcarską Riwierę między majem a wrześniem.
Wspaniałe krajobrazy oraz bogata historia od dawna inspirowały artystów z całego świata – w tym polskich wieszczów narodowych. Po pobycie w Szwajcarii Adam Mickiewicz napisał „Liryki lozańskie”, a zachwycony Jeziorem Genewskim Juliusz Słowacki stworzył „Rozłączenie”. W Szwajcarskiej Riwierze docenia się sztukę na wysokim poziomie, a festiwale i inne imprezy kulturalne przyciągają kolejnych gości. Wizytówką Montreux – gdzie mieszkał, komponował i doczekał się pomnika legendarny lider zespołu Queen Freddie Mercury – stał się Jazz Festival, który w ostatnich latach przeniesiono do Cully-Lavaux. To niewielka miejscowość z wieloma średniowiecznymi zabytkami, a leży na skrzyżowaniu głównych dróg i szlaków kolejowych Europy Zachodniej.
Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera – najciekawsze atrakcje turystyczne regionu
Pocztówki znad Jeziora Genewskiego często prezentują charakterystyczny, XIII-wieczny Zamek Chillon. Najstarsze części pochodzą jeszcze sprzed pierwszego millennium naszej ery. Słynna budowla znajduje się w obrębie gminy Veytaux, pomiędzy szwajcarskimi miastami Villeneuve i Montreux. Znajdziesz tu wiele ciekawych wystaw, gospodarze jednego z najcenniejszych zabytków historycznych Szwajcarii regularnie organizują wydarzenia specjalne. XVI-wieczne wydarzenia na zamku – zwł. przykucie Francois Bonivarda do kolumny na 6 lat – stały się dla lorda Byrona inspiracją do napisania „Więźnia Chillonu”. Znasz i lubisz ten słynny poemat romantyczny? W takim razie musisz tu przyjechać! Zarezerwuj wejściówkę już teraz!
Wiele do zobaczenia będą mieli miłośnicy zabytków sakralnych. Lozanna i Genewa słyną z pięknych katedr, a francuskie miasto Thonon-les-Bains może się pochwalić pięknym kościołem św. Hipolita. Turyści, którzy będą chcieli poprawić sobie humor, powinni wybrać się do Vevey na północno-wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego. Pozytywny nastrój zagwarantują ci tutaj m.in.:
- Świat Charliego Chaplina – interaktywne muzeum w dawnym domu genialnego aktora i filmowca;
- Fête des Vignerons – święto wina, od 2016 r. na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Główne obchody organizowane są nieregularnie, odstępy pomiędzy kolejnymi edycjami sięgają nawet 25–30 lat!;
- Muzeum Sztuki Jenisch;
- Muzeum Odżywiania Alimentarium (m.in. ogromny widelec wbity w dno Jeziora Genewskiego);
- słynny teatr Le Reflet;
- Muzeum Aparatu Fotograficznego;
- Obserwatorium Astronomiczne Vevey.
Genewa i Lozanna to najsłynniejsze kurorty nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii
Jeśli szukasz idealnej bazy wypadowej w szwajcarskie i francuskie góry albo na wody jeziora, zadbaj o ciekawe zajęcia na wypadek kiepskiej pogody, która uniemożliwi takie wojaże. Jezioro Genewskie i Szwajcarska Riwiera mają mnóstwo ciekawych atrakcji. O nieudanym pobycie z powodu kiepskiej aury nie ma mowy!
Genewa
Drugie najludniejsze miasto w Szwajcarii, gdzie swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych organizacji. Np. w Pałacu Narodów mieści się jedna z głównych placówek ONZ. W genewskiej katedrze św. Piotra swoje kazania i tezy wygłaszał Kalwin. Duże znaczenie dla protestantów ma też jedna z kaplic, tzw. Audytorium Kalwina. Warto wybrać się do CERN, gdzie uruchomiono słynny Wielki Zderzacz Hadronów. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Genewie, do których warto wcześniej wykupić bilet, należą także:
- fontanna Jet d’Eau (strumień wody ma 140 m wysokości);
- Muzeum Etnograficzne;
- Muzeum Patek Philippe (szwajcarskie zegarmistrzostwo);
- Muzeum J.J. Rousseau;
- Muzeum Carouge;
- Biopark Genewa;
- Alpejki Ogród Botaniczny Meyrin;
- plaże i promenady nad Jeziorem Genewskim.
Lozanna
Rywalizacjia Genewy i Lozanny niewątpliwie przez wieki napędzała rozwój Szwajcarskiej Riwiery. Miasto na północnym wybrzeżu Jeziora Genewskiego chętnie podkreśla swoje związki ze sportem i olimpizmem. W Lozannie znajduje się Muzeum Olimpijskie, a najcenniejszym eksponatem jest pierwsza flaga z pięcioma kolorowymi kołami. Warto też zobaczyć:
- akwarium AQUATIS;
- wodospad Mèbre;
- Zamek Château Saint Maire;
- Pałac Château d’Ouchy;
- kilkadziesiąt muzeów.
Jezioro Genewskie – bilety. Rejsy, wycieczki, atrakcje do zwiedzania
Jezioro Genewskie – przydatne informacje
Wyjazd do Francji i maks. 90-dniowy pobyt w Szwajcarii nie wymagają starania się o wizę. Największe porty lotnicze w okolicy znajdują się w Genewie i Lozannie. Nad Jezioro Genewskie dostaniesz się również samochodem, autokarem lub pociągiem. Szwajcarska Riwiera słynie z wyrobu pysznych serów, czekolad oraz win. Turyści i biura podróży radzą, aby na wycieczkę zarezerwować sobie budżet w wysokości 150–200 franków szwajcarskich lub euro na każdy dzień pobytu.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety