Zapamiętaj!
- Kutna Hora ma wiele interesujących zabytków wpisanych na listę UNESCO.
- Czasy świetności miasta przypadają na okres eksploatacji złóż srebra i bicia królewskiej monety.
- Do najciekawszych atrakcji miejscowości Kutná Hora należą Kaplica Czaszek, Czeskie Muzeum Srebra, Włoski Dwór, kościół św. Barbary.
- Turyści mogą też korzystać z oferty sportowej, kulturalnej, rozrywkowej czy gastronomicznej.
- Baza noclegowa w mieście jest rozbudowana i zróżnicowana.
- Najprościej dotrzeć do celu własnym samochodem, autobusem albo pociągami.
Kutná Hora – historia miasta. Najważniejsze fakty i wydarzenia
Kutna Hora leży w środkowych Czechach, około 70 km na wschód od Pragi. Miasto założone zostało w XIII wieku, a jego rozwój związany był z eksploatacją miejscowych kopalni srebra. W XIV i XV wieku miejscowość przeżywała swój złoty wiek. Dzięki bogactwom naturalnym stała się jednym z najważniejszych miast Czech, a także ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym. Wraz z wyczerpywaniem się złóż cennej rudy w XVIII stuleciu Kutná Hora traciła na znaczeniu. Dziś lokalną gospodarkę napędzają przede wszystkim:
- przemysł spożywczy;
- przemysł tekstylny;
- przemysł metalowy;
- przemysł maszynowy;
- turystyka.
W 1995 roku historyczne centrum miasta z wieloma zabytkowymi obiektami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Między innymi dzięki temu do Kutnej Hory ściągają turyści z całego świata, którzy chcą poznać jej niezwykłą historię i zabytki.
Atrakcje turystyczne Kutnej Hory – lista miejsc wartych odwiedzenia
Planujesz wyjazd do miasta, które niegdyś mogło rywalizować z Pragą? Kutná Hora słynie głównie ze swoich historycznych zabytków. W programie pobytu warto uwzględnić takie miejsca, jak:
- ossuarium (Kaplica Czaszek Czechy);
- Katedra Mariacka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela;
- kościół św. Barbary;
- kościół św. Jakuba;
- kaplica Bożego Ciała;
- kolumna Niepokalanej Maryi Panny (kolumna morowa);
- Zameczek Hrádek – Czeskie Muzeum Srebra i tunele średniowiecznej kopalni;
- Kamienny Dom;
- dom biskupi, Dom Dacicky (Dačického dům);
- Studnia Rejsekowa
- Włoski Dwór – dawna mennica królewska;
- plac Palackého;
- kolegium jezuickie – muzeum Warsztat Alchemika.
Poza tym turyści mogą liczyć na:
- rozbudowaną infrastrukturę sportową, w tym:
- krytą pływalnię;
- aquapark na świeżym powietrzu;
- skatepark;
- halę sportową;
- letni tor saneczkowy;
- kryte lodowisko;
- tor kartingowy;
- stadion piłkarsko-lekkoatletyczny;
- sieć szlaków pieszych i rowerowych;
- malownicze krajobrazy i walory przyrodnicze, np. menhiry;
- ekspozycję geologiczną Čížkova skála;
- wystawy w GASK – Galerii Dziedzictwa Czech Środkowych;
- ofertę kulturalną, np. Teatru Miejskiego;
- Muzeum Czekolady;
- Muzeum Obcych (Aliens vs Predators Experience Museum).
Ossuarium – Kaplica Czaszek w Kutnej Horze
Kutnohorska Kaplica Czaszek to Hřbitovní kostel Všech Svatých, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych. Znajduje się w Sedlcu, dzielnicy położonej na północno-wschodnich krańcach miasta. Słynie z niezwykłych dekoracji, wykonanych nie tylko z czaszek. Wewnątrz znajdują się doczesne szczątki dziesiątek tysięcy ofiar epidemii dżumy, wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej – specjaliści oceniają, że od XIV do XVII wieku zebrano tu kości ok. 40000-70000 osób. Najbardziej charakterystyczne elementy to:
- żyrandol;
- herb Schwarzenbergów;
- kopce kości;
- świeczniki;
- sklepienie;
- ołtarze.
Kaplica Czaszek powstała w XIV wieku, a dekoracje kościane zostały wykonane w XVIII wieku przez Františka Rinta, czeskiego artystę. Obecnie nie jest już obiektem praktyk religijnych, ale wciąż pełni funkcję ossuarium na cmentarzu – a ludzkie szczątki należy traktować z szacunkiem. Wizyta w tym miejscu to z pewnością niezapomniane doświadczenie.
Katedra Mariacka, kościół świętej Barbary i inne zabytki sakralne
Katedra Mariacka, a ściślej katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela, została usytuowana na wzgórzu górującym nad Kutną Horą. Obecnie to obszar dzielnicy Sedlec. W XII wieku swoją siedzibę mieli tutaj cystersi, a budowę samej świątyni w stylu gotyckim ukończono w 1320 roku. Uległa niemal doszczętnemu zniszczeniu w XV w., a w 1708 r. zakończyła się odbudowa połączona z przebudową. W swojej burzliwej historii budowla pełniła rozmaite funkcje, nie tylko obiektu kultu.
Czasami mianem katedry określa się również kościół św. Barbary, budowany z przerwami od XIV do XVI stulecia. Prac w istocie nigdy nie ukończono, ponieważ świątynia wystawiona pierwotnie przez miejscowych górników dla swojej patronki ostatecznie nie doczekała swojej wieży. Kościół św. Barbary słynie ze swych wspaniałych sklepień gwiaździstych, bogatych fresków w jednej z przybocznych kaplic oraz XX-wiecznych witraży.
Ciekawe świątynie i obiekty religijne w Kutnej Horze
Miłośnicy architektury sakralnej z pewnością nie mogą narzekać na brak wrażeń podczas pobytu w mieście:
- niedaleko kościoła św. Barbary znajduje się odrębna kaplica Bożego Ciała z XIV w., dziś wykorzystywana przede wszystkim do celów kulturalnych i turystycznych;
- XV-wieczny kościół farny pod wezwaniem św. Jakuba wyróżnia się gotyckim stylem i 84-metrową wieżą;
- kolumna morowa pw. Niepokalanej Maryi Panny – wotum wdzięczności za zakończenie epidemii i przypomnienie o zarazie z XVIII w., wykonane w stylu barokowym z bogatymi zdobieniami przez jezuickiego rzeźbiarza Franciszka Bauguta.
Hrádek, Czeskie Muzeum Srebra i średniowieczna kopalnia
Zameczek Hrádek, pierwotnie wzniesiony w XIV wieku, był niegdyś twierdzą obronną, siedzibą patrycjuszy i królewskich urzędników oraz miejscem przechowywania kruszców. Obecnie mieści się w nim Czeskie Muzeum Srebra, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii wydobycia srebra w Kutnej Horze i zobaczyć eksponaty związane z tym rzemiosłem. Muzeum oferuje również możliwość zwiedzania dawnej, średniowiecznej kopalni srebra, która znajduje się w podziemiach zamku. To niezwykłe doświadczenie pozwala zrozumieć, jak trudne były warunki pracy górników w tamtych czasach.
Włoski Dwór i mennica królewska
Włoski Dwór, powstał w XIV stuleciu. Bito tu monety, m.in. praskie grosze, dlatego nazwany jest również Mennicą Królewską. Obiekt pełnił również funkcję wystawnej rezydencji. Architektura Włoskiego Dworu po przebudowie na zlecenia króla Wacława IV nieco przypomina pałace włoskiego renesansu – a praktycznie od samego początku w mennicy pracowali rzemieślnicy z Florencji. Dziś wewnątrz cennego zabytku można obejrzeć wystawę poświęconą historii mennictwa i produkcji monet w Kutnej Horze. Warto wspomnieć, że to w tym budynku Władysław Jagiellończyk został wybrany w 1471 r. na króla Czech. To wydarzenie upamiętnia jeden z obrazów.
Kutna Hora – wskazówki dojazdu z Polski. Podróż samochodem i pociągiem
Dojazd do Kutnej Hory z Polski można zorganizować na różne sposoby. Najprościej i najszybciej dotrzeć tam samochodem. Trasa z Warszawy przez Wrocław, Hradec Kralove i Kolín wynosi niespełna 600 km i zajmuje około 6:30-7 godzin jazdy. Z Krakowa przez Ostrawę, Brno, Igławę i Havlíčkův Brod trasa wynosi około 480 km i zajmuje około 5 godzin jazdy. Nie jest to najkrótszy, ale z różnych względów często najszybszy wariant podróży ze stolicy Małopolski. Warto pamiętać, że w Czechach obowiązuje winieta na płatnych autostradach.
Alternatywą dla podróży samochodem jest podróż pociągiem. Kutna Hora ma kilka stacji i przystanków kolejowych na swoim obszarze. Pociągiem z Warszawy, Wrocławia lub Krakowa można dojechać do Pragi, gdzie konieczna jest przesiadka na połączenie regionalne. Cała podróż z przesiadką trwa około 7-9 godzin w zależności od trasy i innych czynników. Pamiętaj, że warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy i dokonać rezerwacji miejsc. Innym rozwiązaniem jest podróż samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Pradze. Z Polski można tam dolecieć z większości dużych miast. Po przylocie do stolicy Czech należy udać się na dworzec kolejowy lub autobusowy i kontynuować podróż innym środkiem lokomocji.
Restauracje i noclegi. Kutna Hora i zaplecze turystyczne
Kutna Hora oferuje szeroką gamę noclegów, od hoteli i pensjonatów po hostele i prywatne kwatery. Ceny noclegów są zróżnicowane, dzięki czemu każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. W sezonie warto wcześniej zarezerwować nocleg, aby uniknąć problemów z miejscami. Na popularnym serwisie turystycznym Booking.com wyróżniają się między innymi:
- wśród najczęściej i najlepiej ocenianych:
- Vista Apartments;
- Apartmány Za branou;
- Havířská bouda;
- Tylova Apartments;
- w kategorii Ocena obiektu i cena:
- Hotel Zlatá Stoupa;
- Apartmán Kutná Hora Žižkov;
- Hotel U Kata;
- Kutnohorská vyhlídka.
W Kutnej Horze można również skosztować lokalnej kuchni czeskiej oraz innych smaków. Restauracje i bary serwują tradycyjne dania, takie jak knedliki, gulasz czy smażoną sałatę. Nie można oczywiście pominąć słynnego czeskiego piwa, które jest doskonałym dopełnieniem posiłku. Wśród polecanych lokali można wymienić między innymi:
- Restauracja Dačický – ul. Barborská 24;;
- V Ruthardce – ul. Vítězná 27;
- Pivnice Dacicky – ul. Rakova 8;
- Restaurace Na Hradbách – ul. Vodní 1;
- Restaurace U Hrnčíře – ul. Palackého náměstí 88.
- Jeśli zatrzymasz się w jednym z obiektów w mieście na dłużej, możesz zaplanować sobie wyjazdy w inne rejony Czech. Na szczególne polecenie zasługują:
- Skoda Mlada Boleslav;
- Hradec Kralove;
- Pardubice;
- Złota Uliczka Praga;
- Skalne Miasto Czechy.
Kutna Hora to miejsce o bogatej historii i niezwykłych atrakcjach, które warto odwiedzić podczas pobytu w Czechach. Przy planowaniu wycieczki warto wziąć pod uwagę różne opcje dojazdu, noclegów i restauracji, aby móc w pełni cieszyć się pobytem w tym niezwykłym mieście.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety