Piza położona jest we włoskim regionie Toskania. Miasto założyli Etruskowie bądź Ligurowie w czasach starożytnych. Niegdyś Piza była jedną z najważniejszych nadmorskich miejscowości, jednak w ciągu tysiącleci muł rzeczny odciął ją od morza Tyrreńskiego. W mieście tym urodził się Galileusz. Powstał w nim także jeden z pierwszych uniwersytetów na świecie.
Dziś Piza oddalona jest od morza o 13 km i nikt nie pamięta już o jej potędze czy kulturalnym dziedzictwie. Turyści zjeżdżają się tam wyłącznie po to, by zobaczyć Torre Pendente, czyli Krzywą Wieżę będącą częścią kompleksu na Placu Cudów. Co jeszcze ma do zaoferowania Piza? I z jakich innych powodów warto ją odwiedzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Piza – lotnisko i dworzec. Połączenie z centrum miasta i całą Toskanią
Podróż do Pizy nie jest wielkim wyzwaniem. Bezpośrednie loty z Polski do Pizy są realizowane przez tanie linie lotnicze Ryanair. Samoloty kursujące w stronę portu lotniczego im. Galileo Galilei startują z Gdańska, Krakowa i Warszawy. Z lotniska w Pizie do centrum bardzo łatwo dostać się pociągiem lub autobusem. Podróż trwa zaledwie kilka minut.
Główny dworzec kolejowy w Pizie oferuje połączenia nie tylko z lotniskiem, ale także z wieloma miastami Toskanii i okolic, co czyni z miasta idealną bazę wypadową podczas wycieczek po regionu. Z Pizy dotrzesz bezpośrednio do Lukki, Florencji czy stacji La Spezia, z której bardzo łatwo dostać się do osławionego Cinque Terre.
Krzywa Wieża na Placu Cudów – obowiązkowy punkt zwiedzania Pizy
Na wstępie zaznaczaliśmy, że w Piza nie tylko Krzywą Wieżą stoi. To prawda. Trudno jednak kłócić się z tym, że jest to symbol Pizy i najważniejszy zabytek w mieście. Dlatego to od niego zaczynamy opis lokalnych atrakcji.
Dzwonnica przy katedrze w Pizie to część imponującego kompleksu, który w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cały zespół budynków znajduje się przy Piazza del Duomo, czyli Placu Katedralnym, który zwyczajowo określa się mianem Piazza dei Miracoli lub Campo dei Miracoli (Plac lub Pole Cudów). W skład kompleksu wchodzą:
Katedra Santa Maria Assunta w Pizie (Cattedrale di Santa Maria Assunta a Pisa)
Świątynia wzniesiona w latach 1063-1118. Następnie zniszczona i odbudowana w 1604 roku. Jej fasada jest utrzymana w stylu lombardzkim. Najważniejsze elementy stanowią drzwi z brązu wykonane przez Bonannusa, grobowiec cesarza Henryka VII, mozaika w apsydzie autorstwa Cimabue oraz ambona zaprojektowana przez Giovanniego Pisano.
Baptysterium San Giovanni
Założone w 1152 roku baptysterium miało dopełniać architekturę katedry. Budowę nadzorował Diotsalvi. W 1180 roku dokończyli ją Giovanni i Nicola Pisano. Budowla cechuje się różnorodnością stylistyczną. Można w niej dostrzec style romański, gotycki i renesansowy. Wewnątrz uwagę zwracają ambona Nicoli Pisano oraz chrzcielnica Guida Bigardalliego. Słynna jest też świetna akustyka pomieszczenia, którą pracownicy muzeum prezentują turystom, śpiewając co 30 minut.
Dzwonnica, czyli Krzywa Wieża (Campanile/Torre pendente di Pisa)
Budowę dzwonnicy rozpoczęto w 1173 roku. Ukończono ją w roku 1372. Jej wymiary to 58,36 metra wysokości i 15 metrów średnicy. By dostać się na szczyt, trzeba pokonać 273 schody.
Kampanila zaczęła przechylać się pod koniec XIII wieku, jeszcze w trakcie budowy. W 1600 roku miał to wykorzystać Galileusz, by udowodnić, że czas spadania ciał nie jest zależny od ich masy. Wielu naukowców uważa jednak tę opowieść za mit.
W 1990 roku, w związku z postępującym odchylaniem się budowli, wieża została zamknięta dla zwiedzających. W 2001 roku otwarto ją ponownie. Prace konserwatorskie zakończono jednak dopiero w 2011 roku. Zajmujący się nimi zespół naukowców dał jej gwarancję na 300 lat.
Cmentarz (Camposanto Monumentale)
Nekropolia założona w 1277 roku, która jako jedna z pierwszych w Europie uzyskała status muzeum publicznego. Wewnętrzne ściany cmentarza w XIX wieku ozdobiły freski, z których najsłynniejsze to Triumf Śmieci i Sąd Ostateczny Bonamica Buffalmacca. Niestety, zostały niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Te, które się zachowały, przeniesiono do Museo delle Sinopie w Pizie.
Piza w Toskanii – co jeszcze warto zobaczyć? Pozostałe zabytki i atrakcje
Nawet jeśli jesteś w Pizie tylko przejazdem i nie masz wiele czasu na zwiedzanie miasta, spacerując od Placu Katedralnego w stronę dworca, możesz zobaczyć wiele pięknych zabytków i ciekawych miejsc. Najciekawsze z nich opisaliśmy poniżej.
Mury, Lwia Brama i Cmentarz Żydowski
Plac Katedralny od zachodu ogrodzony jest średniowiecznym murem. Można przez niego przejść bramą Porta Nuova. Kilka kroków dalej znajduje się zabytkowa Lwia Brama (Porta del Leone), za którą położony jest cmentarz żydowski. Jest to jedna z najstarszych czynnych żydowskich nekropolii w Europie. Można zobaczyć tam nagrobki pochodzące nawet z XIII wieku.
Piazza dei Cavalieri
Drugi po Piazza del Duomo najważniejszy plac w Pizie. Otoczony jest średniowiecznymi budynkami, w jego centrum stoi zaś pomnik Kosmy I Medyceusza, który przebudował plac w XVI wieku. Projektantem został wówczas słynny architekt Giorgio Vasari.
Palazzo della Carovana
Najważniejszy budynek na Piazza dei Cavalieri to Palazzo della Carovana. Wcześniej pałac nosił nazwę Palazzo Degli Anziano. Jego obecna forma jest efektem projektu Giorgio Vasariego, który uczynił z niego siedzibę dla Zakonu Rycerzy św. Stefana. Obok stoi zbudowany dla zakonu kościół Santo Stefano dei Cavalieri.
Palazzo dell’Orologio
Kolejnym pałacem przy Placu Rycerzy jest pałac zegarowy. Jego nazwa pochodzi od zegara umieszczonego na wieży, która zastąpiła stojącą tam Torre della Muda.
Piazza Garibaldi
Niewielki plac otwierający się na rzekę Arno, z którego bezpośrednio wchodzi się na Ponte di Mezzo. Na środku placu znajduje się pomnik Garibaldiego, otaczają go zaś zabytkowe budowle, m.in. starożytna karczma Tre Donzelle oraz pochodzące z XVII wieku Casino dei Nobili.
Palazzo Gambacorti
Po drugiej stronie mostu znajduje się jeden z najważniejszych budynków w centrum Pizy – pałac Gambacorti. Powstał w XIV wieku jako prywatna posiadłość. Dziś pełni funkcję miejskiego ratusza.
Palazzo Blu
Idąc dalej wzdłuż rzeki Arno, natrafisz na jeden z najpiękniejszych budynków, jakie można zobaczyć w Pizie. Błękitny Pałac to starożytny budynek odrestaurowany przez Pisa Foundation. Obecnie zarządza nim Palazzo Blu Foundation. Odbywają się tam wystawy czasowe i inne wydarzenia kulturalne.
Chiesa di Santa Maria della Spina
Niedaleko Palazzo Blu znajduje się niewielki kościółek. Zbudowany w 1230 roku, przebudowany niespełna 100 lat później, a następnie przeniesiony o kilka metrów w 1871 roku, stanowi świetny przykład gotyku pizańskiego. Jego nazwa pochodzi od ciernia z korony cierniowej Jezusa, który był tu kiedyś przechowywany jako relikwia.
Chiesa di Sant’Antonio Abate i mural Tuttomondo
Ostatnim ciekawym miejscem na trasie od Krzywej Wieży do dworca jest Plac Wiktora Emanuela II. Przy placu stoi XIV-wieczny kościół San Antonio Abate, który swoją sławę zawdzięcza… popartowemu muralowi autorstwa Keitha Haringa. Praca zrealizowana przez amerykańskiego artystę na tylnej ścianie kościoła nosi nazwę Tuttomondo. Powstała w 1989 roku i stanowi jedno z jego ostatnich dzieł.
Muzea w Pizie
Będąc w Pizie dłużej niż jeden dzień, warto zajrzeć także do tamtejszych muzeów. Do najważniejszych należą:
- Museo dell’Opera del Duomo, w którym znajdują się eksponaty z katedry i baptysterium;
- Museo Nazionale di San Matteo, w którym znajdują się zbiory toskańskiego malarstwa i rzeźby;
- Museo delle Sinopie, w którym znajdują się freski z cmentarza Camposanto.
Gdzie spać? Noclegi w Pizie
Piza oferuje szeroki wybór noclegów – od luksusowych hoteli po pensjonaty i hostele o dużo niższym standardzie. Ceny w czterogwiazdkowych hotelach i ekskluzywnych apartamentach w historycznym centrum miasta przewyższają często 500 złotych za osobę za noc. Dużo tańsze i również bardzo dobrze oceniane noclegi można znaleźć poza centrum lub w okolicach dworca kolejowego.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety