Berliner Fernsehturm to czwarty największy wolnostojący budynek Europy, w swej kategorii ustępujący tylko wieży Ostankino w Moskwie. Każdy spacer po wschodniej części Berlina zaprowadzi cię do centralnego Alexanderplatz, a stamtąd do podstawy tego imponującego budynku. Jego uniwersalny projekt sprawił, że mimo naznaczenia przez system polityczny Niemieckiej Republiki Demokratycznej, w którym powstawał, do dziś przyciąga tysiące turystów i zaskarbia sobie przyjaźń mieszkańców. Co warto wiedzieć o wieży telewizyjnej w Berlinie?
Wieża telewizyjna, Berlin i historia podziału
Historia ukończonej w 1969 roku wieży telewizyjnej sięga zimnowojennego sporu o podział Niemiec po II wojnie światowej. Gdy w 1949 roku kraj podzielił się na dwie republiki pozostające pod wpływami dwóch wrogich bloków, także Berlin uległ podziałowi. Skąd jednak fantazyjny pomysł władz Berlina Wschodniego, by wielkim kosztem zbudować wieżę?
Sprawdź widok z wieży telewizyjnej na żywo — kup bilety online!
Dlaczego powstała Berliner Fernsehturm?
Pomysł na centralny wysokościowy nadajnik dla wschodnioniemieckiej telewizji sięga Europejskiej Konferencji Radiofonii i Telewizji z roku 1952, mającej stworzyć standardy dla całego kontynentu. To wtedy NRD przyznano zaledwie dwa pasma telewizyjne i w Berlinie niemożliwym stało się wyposażenie wschodniej części miasta w małe nadajniki bez nakładania się częstotliwości. W takiej sytuacji Deutsche Post NRD zaplanowała budowę specjalnej wieży i rozpoczęła poszukiwania właściwej lokalizacji. W 1964 roku w kierownictwie partii zatwierdzono wykorzystanie centralnie położonego Alexanderplatz według projektu, którego dostarczył m.in. Hermann Henselmann. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1965 roku.
Od manifestu politycznego do symbolu Berlina
Ukończona w rekordowym tempie czterech lat wieża z miejsca stała się rozpoznawalna i zdominowała krajobraz odbudowującego się Berlina. Dla rządzącej NRD partii SED była swego rodzaju manifestem potęgi i kontroli nad miastem. Nadawało z niej początkowo 5 stacji radiowych i jeden program telewizyjny. Gdy w 1989 roku upadł Mur Berliński, a Berlin cały znalazł się w objęciach Niemiec Zachodnich, nowe władze rozważały wyburzenie tego pomnika smutnej historii kraju. Ostatecznie jednak, z dużym powodzeniem dla popularności miasta, postanowiono wieżę zachować. W 2006 roku podczas organizowanych w Niemczech mistrzostw świata w piłce nożnej podświetlono wieżę na kolor magenta i nadano jej kuli wygląd piłki. W 2011 roku wieża przywitała swojego 50-milionowego gościa.
Wyjątkowa konstrukcja
Konstrukcja Berliner Fernsehturm to godne uwagi przedsięwzięcie techniczne. Otwarta 3 października 1969 roku przez kanclerza Ericha Honeckera mierzy 368 metrów wysokości, z czego betonowa podstawa to 248 metrów. Przy budowie wykorzystano 8000 metrów sześciennych betonu o wadze 26 000 ton. Wyższe części wieży to kula z barem i obrotową restauracją (maksymalnie 350 osób naraz!) oraz iglica z samym nadajnikiem.
Punkt widokowy – co widać?
Z poziomu tarasu widokowego, na wysokości 203 m, roztacza się imponująca panorama. Widok na Berlin i okolicę zapiera dech w piersiach. Jak niewielkie budowle z klocków lego wyglądają Reichstag, Czerwony Ratusz, Brama Brandenburska czy Wyspa Muzeów. Przy dobrej pogodzie można prześledzić przebieg Alei Unter den Linden i sięgnąć wzrokiem do aquaparku Berlin Tropical Islands oraz berlińskich lotnisk.
Restauracja – a może by coś berlińskiego?
Restauracja na wieży TV przyjmuje dziennie do 1500 osób. W jej menu znajdziesz potrawy kuchni współczesnej, ale też takie klasyki jak wątróbka cielęca po berlińsku, która świetnie smakuje z lekkim piwem berliner weisse. Za czasów komunizmu obowiązywał limit czasu pobytu w barze i restauracji, tak by umożliwić większą rotację odwiedzających.
Informacje praktyczne – bądź przygotowany!
Adres | Panoramastraße 1A, 10178 Berlin |
---|---|
Godziny otwarcia | 10:00–22:00; wtorek i środa zamknięte |
Atrakcje |
|
Bilety | dorosły – 21,50 euro – kup bilet
studenci – 17,20 euro dzieci i młodzież od 4 lat – 11,50 euro |
Czas zwiedzania | min. 45 min |
Ograniczenia dostępu |
|
Wieża telewizyjna – Berlin z lotu ptaka wygląda rewelacyjnie! Przed około 40-sekundowym wjazdem na wieżę jedną z dwóch wind, warto przygotować sobie wiedzę z urbanistycznego układu stolicy Niemiec, który ukaże się w całej krasie na platformie widokowej albo podczas posiłku w restauracji. Ceny zwiedzania wieży i menu restauracyjnego są przystępne, dlatego warto zarezerwować na pobyt kilka godzin. Dla ominięcia długich kolejek do wejścia dobrym rozwiązaniem może okazać się wcześniejszy zakup biletu wstępu przez internet.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety