Zamek Bran został wybudowany w średniowieczu i mieści się w Transylwanii w Rumunii, na pograniczu historycznego Siedmiogrodu i Wołoszczyzny. Warownia powstała dzięki ustawie Ludwika I Węgierskiego z 19 listopada 1377 roku. Król Ludwik zdecydował o budowie fortecy, która miała strzec przełęczy Bran na ważnym szlaku handlowym, a także pełnić rolę punktu celnego. Przebudowywany i odbudowywany, został podarowany królowej Marii, żonie Ferdynanda, króla Rumunii. Zwrócony przez rząd Rumunii spadkobiercom rodziny królewskiej jest obiektem udostępnionym turystom. Legenda głosi, iż mieszkał w nim hospodar Wład Palownik znany jako Drakula. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?
Zamek Drakuli – zabytek czy turystyczna pułapka?
Zamek w Branie jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych zamków w Europie. Turyści przyjeżdżają tu zwabieni opowieściami o upiornym władcy, jednak większość czuje się rozczarowana, ponieważ trudno tam znaleźć ślady Włada Palownika, zwanego Drakulą. Choć trudno uwierzyć, że mógłby być wampirem, zasłynął jako okrutny i bezlitosny hrabia. Wład stał się bohaterem licznych powieści, powtarzanych, ubarwianych, a w końcu spisanych. Już w 1500 roku po niemieckich miastach krążyło kilkanaście drukowanych historii o wołoskim zbrodniarzu nabijającym ludzi na pal (stąd charakterystyczne przezwisko). Odwiedzający zamek poznają jednak znacznie inną historię miejsca – jej główną bohaterką jest królowa Maria, która uczyniła z zamku luksusową, letnią rezydencję.
Kup bilet online i poznaj prawdziwą historię zamku Drakuli!
Zamek królowej
1 grudnia 1920 roku zamek w Branie został przekazany parze królewskiej. Królowa zatrudniła architekta, który w kolejnych latach dokonał wielu zmian w twierdzy. Dziś królewskie komnaty udostępniono do zwiedzania. Co można zobaczyć?
- komnaty królowej na pierwszym piętrze;
- ukrytą klatkę schodową łączącą pokoje Marii z trzecim piętrem;
- Pokój Muzyczny, ulubione pomieszczenie królowej;
- loggię i Pokój Saksoński;
- wystawę broni;
- piece z malowanymi kaflami.
Po śmierci królowej zamek odziedziczyła jej najmłodsza córka. Niedaleko twierdzy wybudowała szpital, nazywając go Szpitalem Serca Królowej.
Wład Palownik i zamek Bran – inspiracje do napisania książki
Wład Dracula znany z okrucieństwa i wymyślnych tortur został księciem Wołoszczyzny w 1448 roku. To właśnie on stał się inspiracją do stworzenia postaci głównego bohaterem powieści grozy. Dlaczego Bram Stoker jako siedzibę Drakuli wybrał zamek Bran? Co ciekawe, pisarz nigdy nie był w Rumunii i nie odwiedził miejsca, które niezwykle wiernie opisuje w swojej książce. Trzeba jednak pamiętać, że powieść Brama Stokera to fikcja – nie miał on zamiaru podawać faktów historycznych, a jedynie stworzyć opowieść budzącą strach.
Kogo ucieszy wizyta w zamku Draculi?
Na pewno wszystkich miłośników krwawych opowieści, którzy lubią podążać szlakiem ulubionych bohaterów. Choć we wnętrzu zamku trudno znaleźć ślady krwiożerczych stworzeń, pełno ich na zewnątrz. Jarmark odbywający się tuż obok przyciąga turystów bogactwem pamiątek – pełno tu magnesów i drobiazgów z motywem Drakuli. Turystyka kwitnie w tym miejscu, szczególnie w okresie Halloween.
Zwiedzanie siedziby Drakuli w Transylwanii
Historia zamku widoczna jest na każdym kroku. Setki schodów, 60 pokoi wykonanych z drewna, pokaźne zbiory mebli, zbroi i oręża z okresu XIV-XIX wieku, malowane ikony, posągi, srebra, ceramika – to wszystko można obejrzeć w zamku należącym do Habsburgów. Turyści przechodzą przez centralnie położony dziedziniec, podziwiając wieże i wieżyczki oraz małą kapliczkę powstałą dla uczczenia królowej, która uwielbiała swój rumuński zamek.
Miasto Braszów, czyli zanim odwiedzisz zamek
Braszów to miasto położone niedaleko miejscowości Bran. Urokliwe miejsce może się poszczycić jedną z najpiękniejszych starówek w Rumunii. Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer po Rynku Miejskim i wizyta w Muzeum Historii Braszowa. Warto również odbyć spacer najwęższą uliczką Rumunii oraz zajrzeć do tamtejszych sukiennic. Kolejnym etapem wycieczki jest Czarny Kościół, jedna z większych gotyckich świątyń oraz wędrówka wzdłuż murów miasta. Na koniec zwiedzania można wspiąć się (lub wjechać kolejką) na szczyt Tampa, z którego rozpościera się piękny widok na całą okolicę.
Najpopularniejsze miejsce w całej Transylwanii – praktyczne wskazówki
Planując podróż do zamku Bran, warto zdobyć garść praktycznych wskazówek, które pomogą ułożyć plan wycieczki.
adres: | ul. Gen. Traian Mosoiu nr 24, Bran, Rumunia
odległość od Bukaresztu: 200 km odległość od Braszowa: 30 km |
dojazd: | samochodem, pociągiem, autobusem (z Braszowa co 30 min), taksówką |
godziny otwarcia: | poniedziałek: 12:00–16:00;
wtorek-niedziela: 9:00–16:00 |
bilety: | dorośli: 45 lei — kup bilet
seniorzy: 35 lei; studenci: 25 lei; dzieci: 10 lei; dzieci do 7 lat: bezpłatnie |
dodatkowe atrakcje: | średniowieczne narzędzia tortur: 10 lei;
wystawa multimedialna Tunel Czasu: 20 lei |
fotografowanie: | amatorskie fotografowanie wliczone w cenę biletu |
Niezależnie od tego, czy zamek Bran był siedzibą krwiożerczego hrabiego, czy też nie, raz opowiedziana legenda przylgnęła do niego i przyciąga turystów każdego roku. Jeśli chcesz poczuć klimat tajemniczości i grozy koniecznie odwiedź to miejsce!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety