Czeski zamek to budowla o ciekawej historii – był trawiony przez pożary, odbudowywany i wielokrotnie przebudowywany. Burzliwe koleje losu praskiego zamku sprawiły, że dziś jest on imponującą swym rozmachem mieszanką różnych stylów architektonicznych: wytrwały badacz odnajdzie tu elementy renesansowe, gotyckie, barokowe, romańskie, czy fragmenty charakterystyczne dla manieryzmu. Niegdysiejsza siedziba władców Czech, dziś jest atrakcją turystyczną i siedzibą prezydenta.
Zamek praski – zabytek wpisany do Księgi Guinnessa
Jak głosi wpis w Księdze Rekordów Guinnessa, zamek praski jest zamkiem największym na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Budowle wchodzące w skład kompleksu zajmują obszar o wielkości 70 tys. m2. W najwyższym punkcie zamek osiąga wysokość 250 m, co oznacza, że jest niewiele wyższy niż warszawski Pałac Kultury. Początki dziejów praskiego zamku sięgają IX wieku, kiedy to książę Borzywoj I wybudował na wzgórzu nad Wełtawą niewielki kościół pod wezwaniem Maryi Panny. Prace nad tworzeniem siedziby władców kontynuował jego syn, Spitygniew I.
Kolejni panujący dokładali starań, by rozbudować swą siedzibę, stawiali budynki sakralne. Za rządów pierwszego króla czeskiego, Wratysława II drewniana fortyfikacja została zastąpiona kamienną, a następni władcy wciąż rozbudowywali i przebudowywali zamek, dążąc do stworzenia budowli godnej ich pozycji w świecie. Mimo swojej burzliwej historii zamek na Hradczanach przetrwał i stał się najczęściej odwiedzaną atrakcją czeskiej Pragi. Każdego roku przez jego dziedzińce przechodzi niemal dwa miliony turystów! Bądź jednym z nich i już dziś kup bilet na niezwykłe atrakcje!
Zamek praski – co można zobaczyć?
Jeśli masz ochotę pospacerować po zamkowych dziedzińcach, nie musisz kupować biletu, są one ogólnodostępne. Jednak być na Hradczanach i nie zajrzeć do wnętrz budowli, to jak nie być tam wcale. Przyjeżdżając do Pragi zarezerwuj kilka godzin na zwiedzanie płatnych atrakcji zamkowych i spacer po tamtejszych gruntach – minimum to 3 godziny. Aby dostać się do środka, musisz wykupić bilet wstępu. Obejmuje on najważniejsze atrakcje:
- Stary Pałac Królewski;
- bazylikę św. Jerzego;
- Złotą Uliczkę i wieżę Dalibora;
- katedrę św. Wita.
Jeśli masz ochotę na więcej, możesz wykupić dodatkowe bilety uprawniające do zwiedzenia dwóch innych atrakcji:
- południowej wieży katedry, która stanowi doskonały punkt widokowy na okolicę;
- wystawę poświęconą historii zamku praskiego, którą zorganizowano w gotyckiej części Starego Pałacu Królewskiego.
Zamek praski – perła historycznej Pragi
Choć dla zwiedzających udostępniono tylko fragmenty imponującego kompleksu zamkowego, ich zwiedzanie pozwala zdobyć solidną dawkę wiedzy na temat historii Pragi. Stary Pałac Królewski to siedziba praskich książąt i królów. Kupując bilet wstępu otrzymujesz dostęp do:
- Kaplicy Wszystkich Świętych z XIV wieku; została wybudowana na polecenie Karola IV i stanęła w miejscu XII-wiecznej świątyni romańskiej; w podziemiach zostały złożone szczątki czeskiego pustelnika św. Prokopa;
- gotyckiej Sali Władysławowskiej, w której obecnie odbywają się wybory prezydenckie i ważne uroczystości państwowe (nadzwyczajne posiedzenia parlamentu, zaprzysiężenie prezydenta itp.); sala została wybudowana za panowania Władysława II Jagiellończyka;
- pałacu Karola IV;
- sali tronowej Sobiesława II Przemyślidy z I połowy XI wieku.
Bazylika św. Jerzego jest z kolei nastraszą budowlą romańską w Pradze – została wybudowana w 1142 roku. Zobaczysz tam grobowiec księcia czeskiego Wratysława I (lata panowania 915-921) oraz, jak twierdzą historycy, płytę nagrobną księcia czeskiego Bolesława II Pobożnego.
Złota Uliczka to urokliwe miejsce, z szeregiem małych, kolorowych domków. Na początku zamieszkiwali je zamkowi strzelcy, rzemieślnicy, handlarze, a z czasem miejsce to stało się domem praskiej biedoty i cyganerii. To właśnie tu, pod numerem 22 przez pewien czas mieszkał Fraz Kafka. Na Złotej stworzył aż 6 swoich opowiadań. Wędrując uliczką koniecznie zajrzyj na wieżę Dalibora, która niegdyś pełniła funkcję więzienia.
Punkt obowiązkowy na trasie – katedra św. Wita
W ramach biletu masz także możliwość zwiedzić katedrę św. Wita. To obowiązkowy punkt wycieczki po zamku. Kościół zasłynął z tego, że był najdłużej wznoszoną budowlą tego rodzaju. Zwiedzając katedrę zobaczysz aż 22 kaplice pochodzące z różnych epok! Za najpiękniejszą uchodzi kaplica św. Wacława, w której znajduje się skarbiec z relikwiami i klejnotami koronnymi królów czeskich. Jest on zamykany na siedem kluczy, które przechowują najważniejsi politycy i duchowni czescy.
Kup bilet uprawniający do zwiedzania katedry, a obejrzysz mauzoleum cesarskie i groby królewskie, kaplicę świętych relikwii, ołtarz, dzwonnicę z największymi czeskimi dzwonami i piękne witraże. Warto pamiętać, że nie ma pojedynczych biletów do katedry. Jeśli chcesz ją zwiedzić, musisz wykupić wejściówkę na teren kompleksu zamkowego.
Zamek praski – cena
Do zwiedzania zamku praskiego upoważnia bilet wstępu. Jest to bilet łączony. Nie ma wejściówek na pojedyncze atrakcje!
- Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży w wieku 6-16 lat, uczniom i studentom do 26. roku życia oraz seniorom po 65. roku życia;
- Dzieci do 6. roku życia wchodzą na zamek bezpłatnie.
Dodatkowe atrakcje najczęściej wymagają zakupu osobnego biletu:
Południowa wieża: | Normalny: 150 CZK | Ulgowy: 80 CZK |
Wystawa historyczna: | Normalny: 150 CZK | Ulgowy: 80 CZK |
Opłata za możliwość fotografowania we wnątrz pałacu: | 50 CZK | |
Wypożyczenie przewodnika audio w języku angielskim, czeskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, koreańskim: | 350 CZK + depozyt 500 CZK | |
Ogrody Królewskie | wstęp bezpłatny |
Zamek praski – bilety
Zamek praski – najważniejsze informacje
Zamek praski dojście: |
W okolice zamku dojeżdżają tramwaje linii 22 i 23. Należy wysiąść na przystanku Pražský hrad lub Pohořelec. |
Godziny otwarcia: | sezon letni (1 kwietnia-31 października): 6.00-22.00 Kompleks Zamku Praskiego
9.00-17.00 historyczne budynki sezon zimowy (1 listopada-31 marca): 6.00-22.00 Kompleks Zamku Praskiego 9.00-16.00 historyczne budynki |
Ważne informacje: |
|
Centra informacyjne: | Centrum Informacyjne na II Dziedzińcu: 9.00-17.00 (w sezonie zimowym do 16.00)
Centrum Informacyjne na III Dziedzińcu: 9.00-17.00 (w sezonie zimowym do 16.00) |
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety