Będąc w Apulii, koniecznie pojedź do Alberobello. Przejdź się ulicą Via Monte S. Michele i popatrz na magiczne kamienne domki, zbudowane przez mieszkających tu w poprzednich stuleciach rolników i robotników. Usiądź na placu del Popolo i chłoń klimat tego niesamowitego miejsca. Spójrz na miasto z tarasu widokowego w Belvedere Santa Lucia. Zajrzyj do sklepików z pamiątkami. Zjedz w trattorii tradycyjną włoską pizzę z pomidorami, serem owczym i oliwkami. A może zechcesz przenocować w domku trullo? To także jest możliwe, bo niektórzy właściciele wynajmują je turystom na noclegi. Chcesz dowiedzieć się więcej o Alberobello? Przeczytaj ten artykuł do końca.
Alberobello – położenie na mapie Włoch. Jak dostać się do miasteczka?
Miasteczko leży we włoskiej Apulii, w odległości około 50 km na południowy-wschód od Bari. Liczy sobie około 11 tys. mieszkańców, ale w sezonie przyjeżdżają tu rzesze zwiedzających. Magnesem przyciągającym uwagę turystów są trulli, zabytkowe domy mieszkalne, które z racji niezwykłego wyglądu i techniki budowy, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najłatwiej dotrzesz do Alberobello, podróżując samolotem do Bari, a stamtąd pociągiem lub autobusem do miasteczka. Unikaj podróży w trakcie weekendu, ponieważ wtedy komunikacja publiczna jest mocno ograniczona. Miasto jest niewielkie i najlepiej zwiedzać je na pieszo.
Largo Martellotta i Piazza del Popolo – najpiękniejsze place w Alberobello
Largo Martelotta to plac, który łączy współczesna zabudowę miasta z zabytkową dzielnicą Rione Monti. Jest tu urokliwy deptak, sporo knajpek i kawiarni, ławki i sporo zieleni. Boczne uliczki to wąskie, kamienne chodniki, zabudowane domami trulli, udekorowanymi donicami z kwiatami i zielonymi pnączami. W wielu domkach znajdują się sklepiki z tradycyjnymi wyrobami, a także trattorie i bary z pysznym jedzeniem. Piazza del Popolo to malowniczy, zadrzewiony skwer z fontanną, ławkami i sceną widowiskową, urządzoną w budowli o interesującej architekturze. Równie ciekawie wyglądają tutejsze ażurowe instalacje artystyczne, które wieczorem są nastrojowo oświetlone.
Gdzie znaleźć domki trulli w Alberobello?
Najwięcej jest ich w dzielnicy Rione Monti, na południe od Largo Martelotta i Via Indipendenza. Są odnowione z pomalowanymi na biało zewnętrznymi ścianami, a wejścia przyozdobiono żywymi kwiatami. Kolejna dzielnica z tego typu budynkami to Riore Aia Piccola, położona wzdłuż ulicy Via Brigata Regina. Tu zwykle turystów jest mniej, podobnie jak komercyjnych straganów i sklepów. Domy wyglądają bardziej naturalnie, a niektóre są nawet zamieszkane, lub wynajmowane turystom na noclegi. Tradycyjne domy sąsiadują tu ze współczesnymi piętrowymi budynkami. One także mają jasne ściany. Dzięki temu zabudowa wygląda spójnie i estetycznie.
Belvedere Santa Lucia – najsłynniejszy punkt widokowy w miasteczku
Wiele budynków trulli to bary i sklepiki z tarasami widokowymi. Wchodząc do środka, warto zapytać pracowników, czy domek ma taras i warto z niego skorzystać. Jednak najsłynniejszym punktem z panoramą miasta jest taras na bocznej ścianie kościoła Santa Lucia. W pobliżu, przy Via Brigata Regina znajduje się też bar Belvedere Giardini Pub. Tu także udostępniono turystom taras panoramiczny. Jeśli chcesz zrobić ładne zdjęcia, to przyjedź do miasteczka po sezonie turystycznym lub zwiedzaj je we wczesnym godzinach porannych, gdy ulice są puste.
Trulli – historia powstania domków
Pierwsze trulli powstały już w XIV wieku. Te, które zachowały się do dziś, a jest ich ponad 1400, pochodzą z okresu od końca XVIII do I połowy XX wieku. Domy te zamieszkiwane były przez ubogich rolników i robotników, którzy pracowali w okolicznych gospodarstwach, będących własnością władców Królestwa Neapolu. Pobierali oni wysokie opłaty za każdy murowany budynek, stąd pomysł wznoszenia trulli – domów tymczasowych, które powstawały z bloczków skalnych i kamieni, bez użycia zaprawy cementowej. W ten sposób unikano płacenia podatków, a w razie potrzeby domek można było szybko rozebrać i przenieść budulec w inne miejsce. Z czasem mieszkańcy zyskali przywileje i swobodę pracy, a dzielnice trulli rozbudowano.
Jak wygląda tradycyjny domek trullo?
Trulli budowano na planie koła, rzadziej kwadratu. Budulcem były wapienne bloczki, przypominające kształtem współczesne pustaki. Układano je na przemian i przykrywano stożkowym dachem, który także powstawał z drobniejszych odłamków skalnych, przypominających cegłę. Na stożkach widać zakończenia w kształcie białej kuli lub stalowe wypustki w różnych kształtach. Na dachu trulli malowano farba różne symbole, niektóre z nich nawiązywały do magii, inne zaś do różnych wyznań religijnych. Wewnątrz była kuchnia z kominem, a także okna. Wnętrze przedzielone było ścianą z łukiem na część kuchenną, roboczą i sypialną. Budownictwo tego typu spotyka się w całej Apulii, ale domków zwanych trulli jest tam zdecydowanie mniej, niże w Alberobello.
Co jeszcze warto zobaczyć w Alberobello?
Na uwagę zasługują tutejsze świątynie, muzea, miejsca odpoczynku i kilka wyróżniających się trulli. Oto obiekty, które warto obejrzeć:
- Bazylika Santi Medici (św. Kosmy i Damiana) przy Piazza Curri, widoczna z dalek od strony Corso Vittorio Emanuele;
- kościół pw. św. Antoniego z Padwy, położony przy Via Monte Pertica, zbudowany w 1927 roku, w stylu nawiązującym do domów trulli;
- Museo del Territorio Pezzola przy Piazza XXVII Maggio – muzeum historii miasta i okolic, zlokalizowane w zespole budynków typu trulli;
- Trullo Sovrano – dwukondygnacyjne trullo przy placu Sacramento;
- Trullo Siamese z XV wieku, zwane domem syjamskim, legenda głosi, że mieszkało tu dwóch braci zakochanych w tej samej kobiecie.
Gdzie nocować w Alberobello?
Większość turystów ogranicza się do pobieżnego obejrzenia miasteczka, zwykle w trakcie dłuższej wycieczki po okolicznych miastach Apulii, takich jak Monopoli, Locorotondo czy Martina Franca. Aby poczuć klimat Alberobello, warto spędzić tu wieczór, gdy większość turystów wyjedzie, a place i ulice są nastrojowo oświetlone. Jeśli kusi cię ta perspektywa, to zarezerwuj pobyt w jednym z licznych tu hoteli lub domków na wynajem. Warto, tym bardziej, że po ostatnich podwyżkach cen w Polsce, koszty noclegu w tym niezwykłym miasteczku stały się porównywalne do cen kwater noclegowych w polskich kurortach. Poza tym zwiedzanie Alberobello możesz zacząć wtedy już od wczesnych godzin rannych, gdy miasto jest jeszcze puste.
Truli w Alberobello to jedna z najciekawszych turystycznych atrakcji Apulii i Włoch. Zmęczyłeś się zwiedzaniem miasteczka? Odpocznij w klimatycznym parku miejskim Villa Comunale niedaleko kościoła św. Łucji. Usiądź i chłoń atmosferę, którego nie doświadczysz nigdzie indziej.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety