Uczelniane tradycje są tu nadal żywe, bo w Padwie studiuje dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Co za tym idzie, jest tu wiele klubów, dyskotek i kawiarni. Są też liczne parki, gdzie w otoczeniu zieleni można uczyć się, kontemplować przyrodę lub randkować. Miasto wyróżnia się także wieloma kościołami katolickimi, które są przykładem cennej architektury okresu gotyki i renesansu. Liczne freski i zabytkowe wyposażenie zachwyci nie tylko koneserów sztuki sakralnej. Prawdziwą gratką dla turystów są liczne muzea, weneckie kamienice, malownicze mostki oraz rzeźbione w kamieniu postaci świętych i bohaterów mitologii rzymskiej. Z Padwą związanych było kilku wybitnych Polaków, tym bardziej warto poznać bliżej to miasto.
Gdzie leży Padwa? Kiedy powstało miasto?
Padwa leży w północno-wschodnich Włoszech, w odległości około 50 km na zachód od miasta Wenecja. Jest, obok Werony, Wenecji, Vicenzy i Treviso, jednym z kilku największych miast w regionie Wenecji Euganejskiej. Przez południowe obrzeża Padwy przepływa rzeka Bacchiglione, połączona z systemem kanałów, otaczających centrum miasta. Padwę założyli osadnicy z plemienia Wenetów w IV wieku p.n.e. i nazwali je Patavium. Późniejsza historia to podboje Longobardów, wojsk króla Karola Wielkiego. W kolejnych stuleciach miasto zostało opanowane przez Wenecjan, a potem znów powróciło w granice Królestwa Francji. W wieku XIX należało do Austrii, a od 1866 roku do Królestwa Włoch.
Padwa – uczelniane tradycje i obiekty sakralne
Uniwersytet w Padwie powstał już w 1222 roku i był drugą po Bolonii największą uczelnią we Włoszech. Jednym z wykładowców był Galileusz – słynny astronom i fizyk. W Padwie studiowało kilku znanych Polaków, w tym Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik i Jan Zamoyski. Zabytkowy kampus Uniwersytetu Padewskiego udostępniono turystom do zwiedzania. Warto zwrócić uwagę na teatr anatomiczny, w którym studenci medycyny przyglądali się sekcjom zwłok. Równie interesujący jest uniwersytecki ogród botaniczny, założony w XVI wieku. Padwa słynie z licznych średniowiecznych świątyń, z których najsłynniejszą jest Bazylika Il Santo, w której znajdują się relikwie św. Antoniego Padewskiego.
Św. Antoni i św. Justyna – patroni Padwy
Święty Antoni żył w XIII wieku. Nazywał się Fernando Martins de Bulhões i pochodził z Portugalii. We Włoszech wstąpił do zakonu franciszkanów i przybrał imię Antoni. Zajmował się głoszeniem kazań, posługą wśród ubogich i nawracaniem muzułmanów na wiarę chrześcijańską. Duchowny nauczał w północnych Włoszech i Maroku, ale zmarł w Padwie i w tym mieście został pochowany. Drugą patronką miasta jest św. Justyna. Żyła ona w I wieku n.e., a zmarła śmiercią męczeńską w czasach prześladowań pierwszych chrześcijan. Tej patronce poświęcono monumentalną Bazylikę Santa Giustina.
Najładniejsze place w Padwie
To od nich warto zacząć zwiedzanie Padwy, bo właśnie one tworzą swoisty klimat, charakterystyczny dla tego miasta. Okoliczne sklepy z pamiątkami, urokliwe knajpki, galerie sztuki i zielone skwery z ławkami zapraszają do odpoczynku, a także na ucztę duchową i kulinarną. Do najpiękniejszych placów w Padwie należą:
- Prato della Valle, który tworzy owalny kanał, wysepka Isola Memia, liczne rzeźby, mostki i kamienne posągi oraz alejki parkowe;
- Piazza del Duomo z widokiem na katedrę, bramy miejskie i renesansowe pałace włoskich magnatów;
- Piazza dei Signori, przy którym znajduje się majestatyczna wieża zegarowa z najstarszym działającym zegarem astrologicznym;
- Piazza della Ragione, przy którym w kamienicach i pałacowych wnętrzach funkcjonowały urzędy, sądy i zakłady rzemieślnicze.
Najciekawsze zabytki w Padwie
Dokładne obejrzenie padewskich zabytków zająć może kilka dni, bo jest ich wiele. Do najcenniejszych obiketów historycznych należą:
- Palazzo della Ragione z przełomu XII i XIII wieku, niegdyś służył za siedzibę władz miejskich i sądów, obecnie pełni rolę hali wystawowej;
- kaplica Scrovegni;
- renesansowy pałac Loggia e Odeo Cornaro;
- Arena Romana di Padova, czyli ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku n.e. przy Placu Eremitani;
- Katedra NMP Wniebowziętej przy Piazza Duomo, a zwłaszcza prezbiterium autorstwa Michała Anioła i baptysterium z freskami Giusto de Menabuoi’ego;
- renesansowy Palazzo Vescovile obok katedry, a w nim Sala Biskupa i kaplica Santa Maria degli Angeli z freskami.
Bazylika św. Antoniego
Świątynia znajduje się na Piazza del Santo. Wyróżnia się wykutym z brązu krucyfiksem autorstwa Donatello. Zwróć uwagę na liczne polskie akcenty, m.in. relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, na popiersie króla Jana III Sobieskiego. Równie ciekawy jest ołtarz św. Stanisława i tablica upamiętniająca Cud nad Wisłą. Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne. Warto też wejść do Muzeum św. Antoniego i Oratorium św. Jerzego – tu jednak obowiązują bilety wstępu. Na placu przed bazyliką uwagę przykuwa konny pomnik dowódcy wojskowego Gattamelata, wykonany przez Donatello.
Kaplica Giotto, czyli Die Capella degli Scrovegni
Obiekt znajduje się przy skwerze, obok ruin amfiteatru. Ściany i sklepienie kaplicy pokryte są freskami pędzla Giotto di Bondone. Malowidła powstały na początku XIV wieku, a przedstawiają sceny z życia Joachima i św. Anny, Maryi i Jezusa i Jego nauk. Uwagę przyciąga scena Sądu Ostatecznego oraz stojące na ołtarzu rzeźby dłuta Giovanni Pisano z Pizy. Kaplica była kiedyś częścią pałacu, wyburzonego w połowie XIX wieku. Budowla należała do rodu Scrovegni. Biletu wstępu do kaplicy rezerwuje się online lub w budynku Muzeum Eremitani na konkretną datę i godzinę.
Jakie muzea w Padwie warto zwiedzić?
Padwa słynie z wielu dzieł sztuki, stworzonych przez wybitnych europejskich artystów doby średniowiecza i renesansu. Zobaczysz je nie tylko w licznych kościołach, ale również w galeriach sztuki i muzeach. Oto najpopularniejsze muzea w Padwie:
- Muzeum Eremitani (wł. Musei Civici Eremitani) obok kaplicy Scrovegni, zobaczysz tu eksponaty archeologiczne;
- muzeum średniowiecznej i współczesnej sztuki użytkowej w Palazzo Zuckermann przy placu Garibaldi obok Eremani;
- La Specola – muzeum w dawnym obserwatorium astronomicznym, tutejsze wystawy ukazują dawny sposób obserwacji kosmosu, w budynku znajduje się także taras z widokiem na miasto.
Jak dostać się Padwy? Czym poruszać się po mieście?
Z Polski do Padwy można dojechać swoim autem i wycieczkowym autokarem. Szybsza i mniej męcząca będzie podróż drogą lotniczą, a najbliższe lotniska są w Wenecji i Bolonii. Stamtąd do Padwy dostaniesz się autobusem lub pociągiem. Po mieście regularnie kursują autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej. Powodzeniem cieszą się oferty rejsów statkiem turystycznym po kanałach i rzece. Popularnym środkiem transportu jest tu rower, który wypożyczysz w jednej z licznych tu wypożyczalni. Poza tym klimatyczne wąskie uliczki z krużgankami wprost zapraszają do długiego spaceru. Warto „zgubić się” w plątaninie staromiejskich deptaków, tym bardziej, że dzięki zabudowie z różnych epok każda niema uliczka wygląda inaczej.
Zwiedzanie Padwy. Noclegi i praktyczne porady
W mieście jest wiele hoteli o różnym standardzie, jak również pensjonatów i prywatnych apartamentów. Jeśli zależy ci na tym, aby większość atrakcji mieć w zasięgu ręki, to zarezerwuj nocleg w centrum lub w pobliżu dworca kolejowego. Chcesz zaoszczędzić? Tańsze kwatery znajdziesz na przedmieściach lub w gospodarstwach agroturystycznych w okolicznych wioskach. Zniżki lub bezpłatne wstępy do muzeów oraz i kościołów oraz ulgowe przejazdy komunikacją miejską uzyskasz, kupując kartę turysty.
Jak może wyglądać twój pobyt w Padwie? Wyobraź sobie refleksyjny nastrój zabytkowej Bazyliki Świętego Antoniego, długie spacery oraz wieczory przy szklaneczce drinka z Aperolu i Prosecco. Poezja smaku i kwintesencja kultury w jednym.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety