Bułgaria to kraj pełen niezwykłych atrakcji. Kuszą tu modne kurorty, takie jak Złote Piaski, Warna, Sozopol czy Słoneczny Brzeg, intrygują miasta pełne zabytków, wiekowe cerkwie oraz tajemnicze monastyry. Chcesz odkryć magię tego kraju? Zobacz, ile pieniędzy potrzebujesz na udane, a jednocześnie tanie wakacje w Bułgarii!
Oto przykładowe ceny w Bułgarii w pierwszej połowie 2024 roku.
Ceny w Bułgarii a waluta
Zanim sprawdzisz aktualne ceny w Bułgarii, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat miejscowej waluty. Od 1881 roku w kraju tym obowiązuje lew bułgarski (BGN). 1 lew to 100 stotinek.
W obiegu znajdują się:
- monety o nominałach: 1, 5, 10, 20, 50 stotinek oraz 1 lewa;
- banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 lewa.
Jak wygląda aktualny kurs walut? Obecnie 1 BGN to 2,46 PLN. Ile gotówki potrzebujesz na wakacje? Sprawdź ceny w Bułgarii i przekonaj się, że nie jest tu zbyt drogo (szczególnie, gdy porównasz bułgarskie ceny z wydatkami nad polskim morzem), a w razie problemów z finansami możesz korzystać z wielu ekonomicznych wariantów.
Jedzenie – ceny w restauracjach i barach
Ceny w Bułgarii są na tyle przyjazne dla portfeli turystów, że możesz bez obaw zaglądać do restauracji serwujących dania kuchni bułgarskiej oraz bardziej uniwersalne przekąski. Zobacz, ile zapłacisz za:
- zestaw obiadowy w średniej restauracji – od 40 do 100 BGN;
- zestaw w fast-foodzie – ok. 9 lewa;
- pieczona papryka z czosnkiem (popularna przekąska w Bułgarii) – ok. 2 BGN;
- kebapcze (grillowane mięso) – od 6 BGN;
- sałatka szopska – od 4 BGN;
- tarator (bułgarska zupa na zimno) – od 3 BGN;
- banica (bułgarski deser) – od 3 BGN;
- gjuwecz (mięso z duszonymi warzywami) – od 5 BGN;
- risotto z kurczakiem i pieczarkami – 8 BGN;
- owoce morza (200 gr) – 10 lewa;
- filet jagnięcy z risotto, brokułami i słodkimi ziemniakami – 33 BGN;
- kurczak z orzechami nerkowca – 15 BGN;
- pizza – 5-7 BGN;
- kufel piwa –3,50 BGN;
- świeży sok owocowy (250 ml) – 4 BGN;
- cappuccino – 3 BGN.
Ceny jedzenia w sklepach spożywczych
Zakupy w sklepie spożywczym to propozycja dla tych, którzy stawiają na niezależność lub preferują ekonomiczne rozwiązania. W Bułgarii znajdziesz wiele sklepów i znanych sieci (m.in. Lidl czy Kaufland), w których w przystępnej cenie kupisz najważniejsze produkty spożywcze.
Ceny produktów spożywczych w pierwszej połowie 2024 roku przedstawiają się tak:
- butelka wody mineralnej (1,5 litra) – 1,20 BGN;
- chleb – 2,80 BGN;
- mała grahamka – 0,22 BGN;
- makaron (500 g) – 2,80 BGN;
- litr mleka – ok. 2 BGN;
- serek biały (200 g) – 1,60 BGN;
- filet z piersi kurczaka (1 kg) – 18 BGN;
- ziemniaki (1 kg) – 1 BGN;
- banany (1 kg) – 2,80 BGN;
- pomarańcze (1 kg) – 2 BGN;
- pomidory (1 kg) – 4 BGN;
- jabłka (1 kg) – 1 BGN;
- marchew (1 kg) – 1,30 BGN;
- pieczarki (1 kg) – 6,50 BGN.
Analizując ceny w Bułgarii, warto zwrócić też uwagę na miejscowe specjały, które możesz zabrać ze sobą do domu (lub wręczyć znajomym jako upominek). Wśród lokalnych przysmaków, które warto kupić, znajdują się m.in.:
- konfitura z róży (310 g) – 2,30 BGN;
- lutenica, czyli pikantna pasta warzywna (0,5 kg) – 4,50 BGN;
- Rakija, czyli najsłynniejszy trunek bałkański (0,5 litra) – od 11 do 30 BGN;
- Pliska, czyli bułgarska brandy (0,5 litra) – ok. 11 BGN;
- ser Sirene (200 g) – ok. 50 BGN.
Wiadomo, że w trakcie wakacyjnych zakupów trudno ograniczyć się tylko do jedzenia. Inne produkty kosztują:
- papierosy – od 5 BGN;
- butelka lokalnego piwa – od 1,30 BGN;
- butelka wina – ok. 9 BGN;
- żel pod prysznic – ok. 4,50 BGN;
- pasta do zębów – ok. 1,50 BGN.
Noclegi i ich ceny w Bułgarii
Ile zapłacisz za pobyt ze śniadaniem w hotelu o dobrym standardzie? Sporo zależy od twoich wymagań. Marzą ci się wakacje all inclusive, droższy hotel w centrum miasta czy rozważasz wynajem najtańszego pokoju? Możliwości masz sporo.
W Bułgarii średnie ceny za nocleg przedstawiają się tak:
- hostel – od 65 BGN;
- hotel (1 gwiazdka) – od 75 BGN;
- hotel (3 gwiazdki) – od 110 BGN;
- hotel (5 gwiazdek) – ok. 310 BGN.
Jeśli szukasz jeszcze tańszych rozwiązań, możesz porównać ceny noclegów na portalach rezerwacyjnych, na których uwzględniane są pokoje na wynajem oraz kempingi. To ostatnie rozwiązanie jest najtańsze (a tym samym bardzo popularne), a średnia opłata za nocleg wynosi tu niespełna 50 zł.
Komunikacja publiczna i jej ceny w Bułgarii
Po wydatkach na artykuły spożywcze i hotele w Bułgarii, nadszedł czas na sprawdzenie opłat związanych z przemieszczaniem się po kraju.
Możesz skorzystać z następujących rozwiązań:
- taksówka –0,90 BGN za km;
- autobus lokalny (przejazd w jedną stronę) – 1 BGN,
- bilet miesięczny – 50 BGN.
- wynajęcie samochodu.
Jeśli do Bułgarii wybierasz się własnym samochodem, zadbaj o środki na paliwo. Litr benzyny to wydatek ok. 2,2 BGN, natomiast za litr oleju napędowego zapłacisz ok. 2,6 BGN. Takie ceny paliwa to również zachęta dla niezależnych turystów, którzy chcą w Bułgarii wynająć samochód. Średnia cena takiej usługi zaczyna się ok 70 BGN za dobę.
Wypożycz auto w najniższej cenie
Polecamy rezerwację auta na platofmie Discover Cars. Porównasz tam oferty blisko 500 partnerów, masz możliwość darmowej rezygnacji i ceny niższe aż do 70%. Samochód warto wynająć z wyprzedzenie. Sprawdź oferty.Atrakcje turystyczne – ile pieniędzy potrzebujesz na zwiedzanie?
Ponieważ koszty podróży po Bułgarii nie są wygórowane, możesz bez obaw zwiedzać tutejsze zabytki i atrakcje. Ceny biletów na wybrane atrakcje przedstawiają się tak:
- aquapark w Słonecznym Brzegu – od 17 do 35 BGN;
- park wodny w centrum Primorska – od 16 do 26 BGN;
- Muzeum Archeologiczne (Nesebyr) – 10 BGN;
- Cerkiew św. Stefana (Nesebyr) – 5 BGN;
- Delfinarium w Warnie – od 12 do 30 BGN;
- wycieczkowy rejs z Burgas na wyspę św. Anastazji (w obie strony) – ok. 50 BGN.
Ceny w Bułgarii są jednym z tych czynników, które zachęcają polskich turystów do zaplanowania wakacji właśnie w tej części Europy. Choć w najpopularniejszych miejscowościach są one nieco wyższe, niż w maleńkich letniskach położonych dalej od morza, i tak możesz spędzić tu pełne przygód wczasy, jadać codziennie w restauracji i zwiedzać cenne zabytki.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety