Rilski monastyr to bez wątpienia symbol związku Bułgarii z kulturą chrześcijańską. Monaster albo monastyr to tradycyjna nazwa klasztoru w Kościele prawosławnym. W europejskich krajach, gdzie dominuje religia prawosławna, można znaleźć wiele podobnych budowli, ale tylko kilka z nich może dorównać urodą Rilskiemu monastyrowi w górach Riła. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, z klasztorem wiąże się bogata i piękna historia. Jest to miejsce, do którego każdego roku przybywają pielgrzymki z całego kraju, a mieszcząca się tam cerkiew jest przez wielu uznawana za najważniejsze miejsce kultu religijnego w tym bałkańskim kraju i symbol oporu przeciwko tureckiej okupacji. Klasztor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj dalej!
Rilski monastyr – historia
Rilski monastyr został założony przez św. Iwana z Riły w X wieku. Był on jednym z wielu pustelników, który trafił w góry Riła, gdy szukał odosobnienia. Mówiono, że był on uzdrowicielem i mędrcem. Jego pustelnia w niedługim czasie przekształciła się w klasztor. Po śmieci Iwana wierzono, że jego ciało zachowało właściwości uzdrawiające, między innymi dlatego zostało ono wykradzione w 1183 roku przez węgierskiego króla Belę III. Jego szczątki wróciły na teren Bułgarii 10 lat później, ale w pierwotnym miejscu spoczynku znalazły się dopiero w 1496 roku. Obecnie relikwia w postaci lewej dłoni świętego znajdują się w cerkwi klasztornej, a prawa dłoń – od XVI wieku jest na terenie Rosji.
Symbol Bułgarskiego Odrodzenia
Sam budynek Rilskiego monastyru powstał z inicjatywy uczniów św. Iwana jeszcze za jego życia. Od samego początku miejsce to miało duże znaczenie religijne. Budowę wsparli carowie oraz wielu zamożnych mieszkańców regionu. Okres największego rozwoju trwał od XII do XIV wieku. W czasie panowania Imperium Osmańskiego na terenie Bułgarii klasztor zaczął podupadać. W XV wieku doznał napaści tureckiej, która doprowadziła do jego częściowego zniszczenia. To właśnie w tym czasie Rilski monastyr stał się symbolem bułgarskiej niepodległości. Za czasów panowania tureckiego miejsce to przypominało Bułgarom o ich kulturze i języku.
Bułgarskie odrodzenie narodowe przypadło na XVIII i XIX wiek
W tym czasie Rilski monastyr znowu został częściowo zniszczony. Bułgarzy, odzyskawszy władzę w swoim kraju, zainwestowali duże środki w całkowitą odbudowę monastyru, dzięki temu na terenie klasztoru powstała szkoła dla duchownych oraz naukowców. To tam kształcił się bułgarski bohater narodowy Vassil Levski. W tym okresie powstał też kompleks mieszkalny, który do dzisiaj uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury bułgarskiej. Obecnie wciąż jest to najważniejsze miejsce dla Kościoła w Bułgarii.
Rilski monastyr – gdzie się znajduje?
Klasztor położony jest wśród wysokich gór masywu Riła. Od Sofii dzieli go 120 kilometrów. W okolicy klasztoru znajduje się wiele innych kościołów i kaplic, w których można zobaczyć freski liczące sobie setki lat. Miłośnicy ciekawej architektury na pewno będą zadowoleni z podróży w tę okolicę.
Jak wygląda monastyr Rilski?
Do głównego kompleksu klasztornego prowadzi brama zachodnia. Po jej minięciu, po prawej stronie znajduje się główna cerkiew. Dziedziniec otoczony jest arkadowymi krużgankami, w których mieszkają zakonnicy. Ich wygląd nawiązuje do architektury Bułgarskiego Odrodzenia. Dziedziniec został wyłożony kamiennymi płytkami, które przypominają te, które pokrywają dachy domów w tym regionie Bułgarii. Tłem klasztoru są imponujące szczyty górskie.
Zobacz monastyr na żywo, kup bilety online!
Freski w Rilskim monastyrze
W głównej cerkwi dominuje czerwony kolor, który elegancko połączony jest z czernią. Wnętrze pokryte jest freskami, które wykonane zostały przez okolicznych artystów. Motywy fresków są klasyczne, możesz tu zobaczyć upadek Konstantynopola, apokalipsę i piekło. W lewym przedsionku znajduje się fresk przedstawiający scenę, w której pijani mężczyźni zatracają się w oparach alkoholu i nie słuchają nawoływań św. Łazarza.
Relikwie
We wnętrzu cerkwi znajduje się także ikonostas o długości 10 metrów. Przed nim znajduje się skrzynia, w której umieszczono lewą rękę św. Iwana z Riły. Kolejną interesującą rzeczą jest znajdujące się na prawo od ikonostasu serce cara Borysa III, które zostało tutaj złożone po śmierci, której doznał w czasie swojej wizyty w Berlinie w 1943 roku. Wnętrze cerkwi jest imponujące, ale fani pamiątek i fotografowie powinni wiedzieć, że w tym miejscu nie można wykonywać zdjęć.
Rilski monastyr – zwiedzanie
Na miejsce można dostać się minibusem z Sofii. Podróż trwa około dwóch godzin. W jej trakcie można podziwiać przepiękne krajobrazy masywów górskich Bułgarii. W cenie takiego wyjazdu jest oczywiście przewodnik, który oprowadzi cię po klasztorze, opowie ci o jego historii oraz pokaże najbardziej interesujące elementy monastyru.
Rilski monastyr – przydatne informacje
monastyr Rilski – adres | 2643 monastyr Rilski, Bułgaria |
monastyr Rilski – godziny otwarcia | Czynne całą dobę, 7 dni w tygodniu. |
monastyr Rilski – cena | Wejście na teren monastyru jest bezpłatne. Płatny jest jedynie wstęp do muzeum, a także miejsce parkingowe.
Kup bilet do muzeum |
monastyr Rilski – dojazd | Dojazd samochodem jest dość łatwy. Trasa 130 km zajmuje około 2 godzin. Jadąc z Sofii, należy kierować się za zielonymi znakami oznaczającymi autostradę. Po około godzinie jazdy powinieneś zauważyć zjazd do klasztoru Riła w pobliżu miejscowości Boboszewo. Następnie należy podążyć za brązowymi znakami prowadzącymi do klasztoru.
Dojechać do klasztoru można również za pomocą taksówki lub busa. Ten drugi środek transportu odjeżdża raz dziennie o godzinie 10:20, a wraca o godzinie 15:00. Będziesz miał wtedy 2 godziny na zwiedzanie klasztoru. |
monastyr Rilski – dostępność dla osób niepełnosprawnych | W klasztorze Riła wewnętrzny dziedziniec jest brukowany i nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych ani nie ma łatwego dostępu do muzeów, kościołów i kaplic klasztoru. |
monastyr Rilski – strona www | https://rilskimanastir.org/ |
Rilski monastyr to miejsce, które powinien zwiedzić każdy turysta będący na urlopie w Bułgarii. Jego historia sięga ponad tysiąca lat. Z wycieczki z pewnością będą zadowoleni pasjonaci religii oraz dawnej architektury.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety