Czy Turcja jest drogim krajem? Dla wielu turystów planujących wyprawę do tureckich kurortów to podstawowa kwestia. Chcesz mieć pewność, że w czasie urlopu nie zabraknie ci środków na najważniejsze wydatki? Sprawdź zatem, ile trzeba zapłacić w Turcji na podstawowe produkty i usługi.
Oto przykładowe ceny w Turcji w pierwszej połowie 2024 roku.
Ceny w Turcji a waluta
Zanim zapoznasz się z cenami w Turcji, zapoznaj się z oficjalną walutą tego kraju. Jest nią lira turecka (TRY). 1 lira turecka to 0,26 PLN. W Turcji możesz płacić również takimi walutami, jak euro lub dolary amerykańskie, choć nie zawsze będzie to dla ciebie korzystne. Możesz też sięgać po karty płatnicze, które są tu powszechnie akceptowane.
Jedzenie w restauracji w Turcji – ceny
Na wakacjach w Turcji chcesz nacieszyć się smakiem lokalnych specjałów? Średnia cena w Turcji za przystawki to 28 TRY, natomiast główny posiłek możesz kupić za 60 – 140 TRY. Na wysokość cen wpływa jednak wiele czynników, m.in. lokalizacja lokalu oraz czas podróży.
Oto średnie ceny przykładowych potraw w tureckich restauracjach:
- jajecznica – 30 TRY;
- danie typu fast food – 35 TRY;
- zupa – 30–40 TRY;
- kebab – 50–90 TRY;
- pide (turecka pizza z mięsem mielonym) – 35 TRY;
- pita z kurczakiem i żółtym serem – 40 TRY;
- ryba z frytkami – 50 TRY;
- grillowane krewetki – 300–350 TRY;
- kawa cappucino – ok. 20 TRY;
- woda – 3 TRY;
- coca-cola – 8 TRY.
Ceny w sklepach spożywczych
Jeśli ceny w restauracjach zniechęcają cię do delektowania się miejscowymi specjałami, możesz kupować podstawowe artykuły spożywcze w supermarketach.
Ceny w marketach przedstawiają się tak:
- chleb – 11 TRY;
- cukier (1 kg) – 11 TRY;
- baklava orzechowa – ok. 40 TRY;
- biały ryż (1 kg) – 19 TRY;
- masło (250 g) – 40 TRY;
- ser (1 kg) – 80 TRY;
- litr mleka – 13,50 TRY;
- jogurt naturalny (650 g) – 6 TRY;
- olej słonecznikowy (1 litr) – 32 TRY;
- pierś z kurczaka (1 kg) – 37 TRY;
- mięso wołowe (1 kg) – 135 TRY;
- kiełbasa (1 kg) – 115 TRY;
- szynka z indyka (60 g) – 9 TRY;
- baranina (1 kg) – 117 TRY;
- pomidory (1 kg) – 12 TRY;
- arbuz (1 kg) – 3 TRY;
- ananas (1 kg) – 28 TRY;
- cebula (1 kg) – 4 TRY;
- jabłka (1 kg) – 10 TRY;
- główka sałaty – 12 TRY;
- herbata owocowa (20 torebek) – 10 TRY;
- kawa rozpuszczalna (100 g) – 70.50 TRY;
- woda mineralna (1,5 l) – 2 TRY;
- Fanta (butelka 1,5 litra) – 5,25 TRY;
- Coca-Cola (puszka 330 ml) – 4.74 TRY.
Znasz już ceny żywności. A jak przedstawiają się ceny alkoholu? Oto przykłady:
- wódka „Istanbul” (1 litr) – 275 TRY;
- Yeni Rakı (0,7 l) – 250 TRY;
- Piwo Efes – 12 TRY;
- wino dobrej jakości (750 ml) – 90 TRY.
Dla wielu gości z Europy zaskoczeniem jest fakt, iż w kraju muzułmańskim spożywanie trunków jest legalne. Faktycznie, wybór piw i wódek jest tu spory. Pamiętaj jednak, że alkohol w Turcji kupisz tylko w lokalach gastronomicznych oraz nielicznych sklepach, które posiadają stosowną licencję.
W większości sklepów alkohol nie jest sprzedawany pomiędzy 22:00 a 6:00. Ważna jest też kultura picia oraz umiar, pozwalający uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Pamiątki i ich ceny w Turcji
Robiąc zakupy w Turcji, nie zapomnij też o przyprawach, słodyczach i innych produktach, które warto przywieźć do domu jako pyszną pamiątkę z wakacji. Tu musisz się liczyć z następującymi wydatkami:
- szklanki do tureckiej herbaty – 33 TRY;
- czajnik do parzenia herbaty po turecku – 250 TRY;
- chałwa (500 g) – 30 TRY;
- kawa turecka (100 g) – 15 TRY;
- magnes na lodówkę – od 10 TRY.
Noclegi i ich ceny w Turcji
A jak przedstawiają się wydatki związane z wakacyjnym zakwaterowaniem? Ceny w Turcji są dość zróżnicowane, a na koszt pobytu w hotelu wpływa wiele czynników. Najtaniej jest w okresie zimowym, gdy turystów jest niewielu. Najdrożej jest w okresie od czerwca do września, kiedy do tureckich kurortów masowo ściągają turyści z całego świata.
Jeśli szukasz ekonomicznych rozwiązań, możesz zarezerwować pokój ze sporym wyprzedzeniem, np. za pomocą portali rezerwacyjnych. Nocleg w hotelu oznaczonym 3 gwiazdkami średnio kosztuje ok 250 złotych za dobę, w hotelu 5-gwiazdkowym zapłacisz około 800 zł.
Najdrożej jest w popularnej wśród turystów miejscowości Alanya, najtaniej w tych miastach, w których goście pojawiają się rzadziej. Tańszą alternatywą dla hoteli są apartamenty na wynajem. Rodzina składająca się z 4 osób może je wynająć już za około 250 złotych za noc.
Komunikacja publiczna – ceny w Turcji
Przemieszczanie się po Turcji wiąże się z następującymi wydatkami:
- taksówka – od 4 do 9 TRY/km;
- pojedynczy przejazd autobusem – 3 TRY;
- bilet miesięczny – 430 TRY;
- przejazd autokarem ze Stambułu do Goreme – 65 TRY.
Podróżujesz własnym samochodem? Benzyna stanie się dla ciebie kolejną ważną sprawą. Pamiętaj, że paliwo to koszt ok 23 TRY za litr, a ceny na stacjach benzynowych często się zmieniają. Tu inflacja w Turcji jest najlepiej widoczna, warto zatem zastąpić samochód lokalnymi autobusami.
Atrakcje turystyczne – ile zapłacisz za zwiedzanie?
Ceny w Turcji nie zniechęcają do zwiedzania najważniejszych atrakcji turystycznych, przy czym niektóre obiekty (m.in. Haga Sophia) są udostępniane turystom za darmo. Wizyta w innych znanych miejscach wiąże się z następującymi wydatkami:
- wieża Galata – 100 TRY;
- ruiny Efezu – 200 TRY;
- muzeum Troi – 100 TRY;
- wycieczki łodziami po Gocek – od 100 do 180 TRY;
- lot balonem w Kapadocji – ok. 400 TRY.
Jeśli lubisz muzea i stawiasz na ekonomiczne rozwiązania, możesz skorzystać z Museum Pass. Dzięki temu za 600 TRY możesz zwiedzać wszystkie muzea w Turcji, ciesząc się pięknem zgromadzonych w nich eksponatów.
Ceny w Turcji nie są zbyt wygórowane, dzięki czemu możesz spędzić w tym kraju beztroskie wakacje. A że lokalnych specjałów i miejsc godnych zobaczenia jest tu sporo, zapas gotówki przyda się z pewnością. Dzięki temu w czasie urlopu nie będziesz się ograniczać i skorzystasz z tych rozrywek, na które masz ochotę.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety