Olbrzymie choinki i postaci Mikołajów z elfami, mnóstwo straganów z pysznym jedzeniem, rękodziełem i choinkowymi ozdobami. Zapach grzanego wina z cynamonem i piernikowych ciasteczek. Zimowe i świąteczne iluminacje świetlne, kolorowe karuzele i betlejemskie szopki, a w tle melodie kolęd i świątecznych piosenek. Tak w skrócie opisać można jarmarki świąteczne, organizowane w największych miastach Europy i Polski. Targowiska czynne są od ostatnich dni listopada do końca grudnia, a niekiedy nawet do Trzech Króli. Tu kupisz prezenty pod choinkę, spróbujesz lokalnych specjałów i przekonasz dzieci, że święty Mikołaj naprawdę istnieje. Czy dla każdego wędrówka między straganami to ciekawy sposób na rodzinny relaks i przedświąteczne zakupy? A może rację mają ci, którzy widzą tam tylko komercję, kiczowate świecidełka i kramy z tandetnym towarem?
Skąd pochodzi tradycja świątecznych jarmarków?
Po raz pierwszy przedświąteczny targ zorganizowano w Monachium w I połowie XIV wieku. Bawarscy kupcy sprzedawali żywność i sukno na odzież, aby zaopatrzyć ludzi przed nadchodzącą zimą. Kramarze mieli też łakocie, ozdoby kobiece i trunki. Z czasem zwyczaj handlowania rozpowszechnił się na inne miasta europejskie. Targi były coraz dłuższe, a towarów i innych atrakcji przybywało. Co ciekawe, to właśnie w niemieckich landach jarmarki są największe i najciekawsze.
Największe jarmarki świąteczne zobaczysz w Niemczech
Niemcy uwielbiają przedświąteczne kiermasze i festyny. W samym Berlinie naliczyć można aż 20 bożonarodzeniowych jarmarków. Dosłownie w każdej większej dzielnicy, na placach i ulicach już w II połowie listopada rozstawiane są stragany, a na nich regionalne produkty spożywcze, grzane piwo, bezalkoholowy poncz, smażona kiełbasa z kapustą, pieczone kasztany i prażone migdały czy różnego rodzaju rękodzieła, a to tylko podstawowe produkty. Kupić tam możesz właściwie wszystko, ale są to wyroby dobrej jakości. Tradycja zobowiązuje bowiem do handlu krajowym towarem, najlepiej regionalnego pochodzenia. Największe jarmarki w Berlinie organizowane są na Placu Poczdamskim i Gendarmenmarkt.
Gdzie na jarmark bożonarodzeniowy do Niemiec?
Najciekawsze świąteczne jarmarki po drugiej stronie Odry znajdziesz w Dreźnie, Norymberdze, Kolonii, Frankfurcie, Augsburgu, Rüdesheim nad Renem i w Stuttgarcie. Poznasz tam smak regionalnych wyrobów kulinarnych i lokalną tradycję wytwarzania rękodzieła. Dzieci skorzystają z takich atrakcji, jak karuzele, lodowiska i warsztaty cukiernicze czy rzeźbiarskie. Na uwagę zasługuje oferta kulturalna, w tym jasełka, spektakle uliczne i bajkowe postacie, zabawiające milusińskich.
Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze. Żółty powóz i Christkind
Jarmark świąteczny w Norymberdze uroczyście otwiera młoda dziewczyna, zwana Christkind. Wybierana jest przez mieszkańców w skomplikowanym „castingu” na dwuletnią kadencję. Uroczyste otwarcie polega m.in. na wygłoszeniu przemówienia i rozdawaniu dzieciom słodyczy. Jedną z atrakcji festynu jest możliwość przejażdżki po mieście w żółtym powozie z konnym zaprzęgiem. Woźnicą jest ten sam mężczyzna od wielu lat, zaś jego pomocnik zabawia pasażerów grą na rogu.
Jarmark świąteczny w Dreźnie – olbrzymia strucla niesiona w procesji
Największy jarmark w Dreźnie to Striezelmarkt. Ciekawostką związaną z jego obchodami, jest olbrzymia pieczona strucla, niesiona na rękach mieszkańców przez ulice miasta. Następnie bułka jest dzielona i rozdawana pomiędzy gości. Ten rodzaj wypieku jest charakterystyczny dla tego miasta, podobnie jak drożdżówka w kształcie kogucika w polskim Kazimierzu Dolnym.
Jarmark skandynawski w Stuttgarcie
W tym mieście motywem przewodnim organizacji jarmarku jest kuchnia i kultura Skandynawii. Przy czym najwyraźniej widać tu tradycję fińską. Na stoiskach poczujesz klimat regionu koła podbiegunowego. Spróbujesz zupy z renifera i kiełbasy z łosia.
Wielokulturowe jarmarki bożonarodzeniowe w Rüdesheim i w Londynie
W urokliwym mieście Rüdesheim nad Renem od 20 lat organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy Narodów. Udział biorą w nim kupcy z 6 kontynentów i około 20 krajów całego świata. Na tym jarmarku świątecznym kupisz zarówno afrykańskie kolorowe chusty, jak i węgierskie kołacze, francuski szampan czy kaszmirowe szale z Mongolii. Nieco podobny, globalny klimat znajdziesz też na londyńskich jarmarkach Greenwich i Borough Market.
Jak wyglądają jarmarki świąteczne w innych europejskich miastach?
Na pozór wszystkie jarmarki przedświąteczne są do siebie podobne. Różnicę widać, gdy ogląda się towar na straganach i próbuje regionalnej kuchni. Poza tym każde miasto ma swój szczególny klimat, związany choćby z zabudową i samą organizacją wydarzenia. Na przykład jarmark w Kopenhadze przypomina wielki lunapark, czy wręcz cyrk z pokazami sztukmistrzów. Z kolei jarmarki w Talinie i w Rydze są kameralne i zachwycają baśniową, zimową scenerią. Z kolei atrakcją jarmarku w Budapeszcie są laserowe iluminacje świetlne, wyświetlane na fasadzie bazyliki świętego Stefana.
Jarmark bożonarodzeniowy w czeskiej Pradze
W Pradze również jest kilka jarmarków, ale najciekawsze organizowane są na Rynku Staromiejskim i na Placu Wacława. Spróbujesz tu smaku knedliczków i czeskiego piwa. Klimatu dodaje malownicza zabytkowa zabudowa i świąteczne girlandy. Atrakcje praskiego jarmarku świątecznego to szopka z żywymi zwierzętami oraz występy chórów i ulicznych teatrów.
Jarmarki świąteczne w Wiedniu
W ojczyźnie Straussów naliczyć można blisko 20 jarmarków, zlokalizowanych w różnych dzielnicach. Z pewnością warto odwiedzić jarmark świąteczny na Placu Ratuszowym, gdzie atrakcją – oprócz straganów i stoisk kulinarnych – są warsztaty rękodzieła dla dzieci i spektakle baśniowe, a także duże lodowisko. Inne ciekawe jarmarki znajdziesz w tym mieście przy Pałacu Schonbrunn, gdzie prezentowane jest lokalne rękodzieło artystyczne, w tym wyroby z drewna i szkła, obrusy i serwetki, ale też swetry, czapki i ozdoby świąteczne. Z kolei jarmark przy Karlsplatz ma ciekawą ofertę atrakcji dla dzieci wraz z mini zoo.
Jarmark świąteczny w Strasburgu
Jarmark we francuskim Strasburgu zachwyca przede wszystkim zabytkową zabudową i dawnym klimatem. Tu poczujesz się, jak na jarmarku przed kilkoma wiekami. Jest świątecznie i uroczo, ale nie czuje się takiej hałaśliwej komercji i chaosu, jak w stolicach europejskich.
Jarmarki bożonarodzeniowe za oceanem
Jarmarki świąteczne organizowane są też w Ameryce Północnej – przede wszystkim w Nowym Jorku, w Chicago, gdzie mieszka wielu Polaków, a także w Toronto. Ponadto kilkudniowe i skromniejsze targi odbywają się też w stolicach krajów Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza tam, gdzie dominującym wyznaniem jest katolicyzm.
Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce
Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków przywędrowała do Polski w XVI wieku. Popularność zaś zyskała w ostatnim stuleciu. Każdego roku jarmarki świąteczne w Polsce są coraz ładniejsze i bogatsze. Przybywa kramów, a nie brak też kupców z innych krajów. W sprzedaży są ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe, stroiki, lampiony, drewniane stajenki, ale też odzież zimowa i specjały kuchni regionalnych. Czuć zapach grzanego wina, pierogów i korzennych przypraw. Degustacji towarzyszą melodie polskich kolęd i pastorałek. Najpopularniejsze jarmarki świąteczne w Polsce organizowane są w takich miastach, jak Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków, Katowice i Warszawa. W innych miastach polskich tradycja organizowania świątecznych jarmarków dopiero raczkuje. Różnego rodzaju warsztaty tworzenia ozdób i kiermasze świąteczne organizowane sa w Lublinie i Olsztynie.
Jarmark świąteczny we Wrocławiu
Jarmark jest czynny w godzinach od 10 do 21, od 18 listopada do końca grudnia, oprócz Wigilii i pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia. Stragany ustawione są na rynku wokół ratusza, a także na Placu Solnym i sąsiednich uliczkach. Kupisz tu wyroby z całej Europy, zarówno odzież, dekoracje, bibeloty, jak i popisowe dania i desery regionalnych kuchni. Centralnym punktem jest charakterystyczny dla tego wydarzenia wiatrak, karuzela z reniferem Rudolfem, a na Placu Solnym stoisko gastronomiczne z tarasem widokowym. Niesamowitą atmosferę tworzą girlandy świetlne i świąteczne oświetlenie miasta. Dzieci mogą posłuchać bajek w Baśniowym Lasku, pobawić się w Krainie Krasnali i Reniferów oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia dekoracji decoupage. Atrakcją jest też krasnal Prezentuś, rozdający maluchom słodycze.
Jarmark świąteczny w Gdańsku
Najwięcej stoisk i atrakcji znajdziesz na Targu Węglowym i Długim Targu, oraz przy Zielonym Moście. Jarmark świąteczny w Gdańsku jest czynny od południa do późnych godzin wieczornych, w okresie od 18 listopada do 23 grudnia. Tu możesz kupić i posmakować m.in. miodów, serów polskich, wędlin i konfitur. Z łatwością kupisz też prezenty dla wszystkich i dekoracje świąteczne do domu. Są tu zarówno wyroby z bursztynu, ozdoby bożonarodzeniowe, jak i ciepłe kapcie filcowe czy najmodniejsze bluzeczki. Wiele atrakcji znajdą też najmłodsi. Na uwagę zasługuje karuzela wenecka, symulator lotu saniami św. Mikołaja, a także Fabryka Prezentów. Niesamowity klimat tworzą oświetlone łódki i statki turystyczne na Motławie oraz dekoracje świetlne, w tym zaczarowana kareta i gadający łoś Lucek.
Betlejem Poznańskie, czyli jarmark świąteczny w Poznaniu
W 2021 roku Betlejem Poznańskie zajęło 3. miejsce w konkursie na najładniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie. Najwięcej straganów i atrakcji znajdziesz na Placu Wolności, Placu Kolegiackim i na Rynku Łazarskim. Część straganów i dekoracji pozostanie czynnych do 27 grudnia, pozostałe tylko do przedwigilijnego wieczoru. Oprócz degustacji wielkopolskich i nie tylko smaków, warto wziąć udział w „Christmas Silent Disco” i zatańczyć ze słuchawkami na uszach w rytm świątecznych melodii. Inne oryginalne atrakcje to koncerty muzyczne, lodowe miasteczko oraz pokaz artystycznego rzeźbienia w lodzie. W Poznań Ice Festival udział wezmą artyści z całego świata. Rzeźby mają stanąć na poznańskim Starym Rynku.
Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe
Jarmark świąteczny w Krakowie należy do największych i najciekawszych w Polsce, a nawet w całej Europie. Olbrzymia choinka, udekorowane powozy konne, mnóstwo iluminacji świetlnych, nieziemskie zapachy goździków, cynamonu i świerkowych ozdób – jednym słowem uczta dla wszystkich zmysłów. Apetyczne oscypki, alkohole regionalne – w tym słynne góralskie grzańce – zachęcają do degustacji. Wzrok przykuwają rozmaite wyroby z ceramiki, bursztynu, drewna i szkła. Stoiska ulokowane są na rynku, wokół Sukiennic. Krakowski jarmark bożonarodzeniowy czynny jest od 26 listopada do Wigilii, a częściowo aż do Nowego Roku. Oryginalną atrakcją jest spektakl „Dziady”, wystawiany pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a także korowód kolędników i wizyta świętego Mikołaja.
Śląski jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach
Jarmark świąteczny w Katowicach jest mniej popularny od tych, które odbywają się w innych miastach, ale także ma wiele uroku. Kramy i reszta atrakcji znajdują się na rynku, a czynne są aż do 8 stycznia. Oryginalne atrakcje katowickiego jarmarku to m.in. koło widokowe, bajkowe domki z ruchomymi postaciami, baśniowy pociąg, plenerowe kino i lodowisko.
Jarmark świąteczny w Warszawie
Nazwa warszawskiego jarmarku brzmi „Barbakan Rzemiosłem Zdobiony”. Kramy mają nieco inny charakter w porównaniu do jarmarków w innych miastach. Mniej jest stoisk z degustacją potraw, choć można kupić sporo regionalnych wyrobów spożywczych na wynos. Motywem przewodnim straganów jest rękodzieło i sztuka artystyczna. Kupić można figurki, ozdoby świąteczne, ale też obrazy, witraże i rzeźby. Stragany znajdziesz pod Zamkiem Królewskim, na Rynku Starego Miasta i wokół Barbakanu. Obok pomnika Syrenki znajduje się lodowisko. Klimatu dodają iluminacje świetlne.
Udział w jarmarkach świątecznych to sposób na rodzinny relaks, poznanie regionalnych smaków, lokalnej tradycji i kultury. Poza tym właśnie tam kupisz ciekawe i oryginalne prezenty pod choinkę dla bliskich. Jeśli dotąd nie uczestniczyłeś w takich wydarzeniach, to tej zimy koniecznie odwiedź przynajmniej jeden wybrany świąteczny jarmark.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety