Miasto Mielno to stolica gminy o tej samej nazwie. Znajduje się około 12 km od Koszalina, skąd regularnie kursują tu busy, szynobusy i autobusy. Określa się je, jako miasto nad dwiema wodami, ponieważ leży pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno. Jeśli planujesz spędzić urlop w klimatycznym miasteczku, jakim jest Mielno, atrakcje tego miejsca warto poznać wcześniej, by dobrze zaplanować swój czas. Jest to niewielka miejscowość, lecz zdecydowanie niepozbawiona uroku. Sprawdź, co warto zobaczyć i zrobić w Mielnie.
1 Plaża w Mielnie – atrakcje nadmorskie
Osoby wybierające się do Mielna z pewnością pragną przede wszystkim wypocząć nad wodą. Plaża w Mielnie jest jedną z 10 najpiękniejszych w Polsce. Wypełniona jest czystym, złocistym piaskiem, który pozwala na delikatne zejście do Bałtyckiego Morza. Brzeg oddzielony jest od głównego lądu pasem leśnym, który biegnie wzdłuż wydm. Spacerując po plaży, pod stopami w większości czuć drobny, przyjemny piasek. Tylko gdzieniegdzie ustępuje nieco grubszym drobinkom.
Na większości swojej długości, wybrzeże jest szerokie na około 40 metrów. Dodatkowego uroku temu krajobrazowi dodają wystające z wody kamienie i drewniane falochrony. Plaża jest chroniona przez ratowników oraz posiada kilka zjazdów dla wózków.
2 Promenada Przyjaźni
Promenada Przyjaźni to główny deptak w Mielnie. Atrakcja ta przebiega wzdłuż plaży, co pozwala podziwiać morski widok podczas spacerów. Jej długość wynosi niecałe 1,5 kilometra. Jest jednak dość szeroka i solidnie utwardzona. Została wybudowana na początku XX wieku, przede wszystkim w celu ochrony miasta przed kapryśnym morzem.
Wzdłuż alei znajdują się liczne stragany z pamiątkami, smażalnie świeżych ryb, kawiarnie, lodziarnie i restauracje, a także ławki i oświetlenie. Z promenady prowadzi wiele wygodnych zejść na plażę, także dla osób niepełnosprawnych.
3 Pomnik Lotników
Znajduje się on na Promenadzie Przyjaźni, przy zejściu na plażę na granicy Mielna i Unieścia. Postument z granitu jest bryłą o wielkości 4,5 metrów sześciennych. Sam pomnik wykonany jest z tego samego materiału, z którego tworzone są samoloty. Przedstawia pionowy fragment steru z części ogonowej myśliwca. Po jego obu stronach zamieszczono biało-czerwoną szachownicę (barwy polskich formacji lotniczych). Monument upamiętnia kapitana Jana Kozyrę oraz porucznika Ryszarda Duro, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 7 września 1987 roku.
4 Port Rybacki
Rybołówstwo jest ważną częścią życia wszystkich nadmorskich miejscowości – nie inaczej jest też w okolicach Mielna. Atrakcja, jaką jest port rybacki umożliwia zobaczenie na własne oczy tradycyjnego wyposażenia: magazynu ryb, sieciarni, warsztatów naprawczych, wyciągarki łodzi i oczywiście przycumowanych statków. Polecamy zapytać lokalnych rybaków o możliwość zakupu świeżego połowu lub udania się na rejs wędkarski. Na Morzu Bałtyckim można samodzielnie złowić dorsza, łososia, śledzia, węgorza czy halibuta. Lokalni wędkarze dobrze znają najlepsze miejsca na połów.
5 Rzeźba jelenia
Spacerując po centrum Mielna możesz natknąć się na piękną, realistycznie wyrzeźbioną postać jelenia. Posąg pochodzi z okresu międzywojennego i jest niczym innym jak po prostu upamiętnieniem udanego polowania. Po dość burzliwej historii, wielu uszkodzeniach i przestawieniach, stanął na głównym placu przy Urzędzie Gminy. Stał się czymś w rodzaju wizytówki i symbolu miasta. Często widnieje na pocztówkach i jest chętnie fotografowany przez przyjezdnych.
6 Kościół Parafialny powołania Przemienienia Pańskiego
Kościół ten jest warty odwiedzenia nie tylko przez osoby wierzące. Stanowi nietuzinkową atrakcję Mielna dla miłośników historii, ponieważ jest najstarszą budowlą w tym mieście. Sama budowla powstała w XV wieku. Znajduje się ona na wzgórzu, które wcześniej prawdopodobnie było miejscem kultu dla lokalnych pogan. W okolicy odkryto urny z prochami, sugerujące obecność dawnej nekropolii.
Budynek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, lecz zachował swój oryginalny gotycki klimat. Jego bryła została stworzona z połączenia cegły i kamienia polnego. Ciekawym materiałem wmurowanym wokół kościoła są fragmenty kamieni – pozostałości po dawnych kołach młyńskich i rzeźbach. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się we wnętrzu barokową ambonę z XVIII wieku.
7 Hyde Park Mielno – atrakcja letnia
W okresie pomiędzy 6 lipca a 31 sierpnia, za zgodą gminy Mielno i z inicjatywy stowarzyszenia Arena funkcjonuje ciekawy projekt. Na głównym deptaku obok zejścia na plażę funkcjonuje jedyny Hyde Park w Polsce. Co to właściwie oznacza? Przez całe lato mogą tu występować artyści o rozmaitych umiejętnościach. Turyści stają się widzami magików, ulicznych grajków, mimów, komików i wielu innych przedstawień. Każdy, kto występuje może bez zgody lokalnych władz zająć fragment deptaku i zatrzymać całą swoją zarobioną na występach zapłatę.
8 Grodzisko słowiańskie w Mielnie – atrakcje archeologiczne
Badania archeologiczne przeprowadzone w tym miejscu datują pozostałości po osadzie Słowian Pomorskich na IX lub X wiek. Punktem centralnym dawnego grodu był stożek usypany z ziemi, którego otaczała fosa. Niestety nie zachowały się żadne oryginalne zabudowania z zamierzchłych czasów.
Na miejscu przeprowadzono obszerne prace rewitalizacyjne i oddano obszar Towarzystwu Żywej Archeologii. W miesiącach wakacyjnych organizowane są tu przeróżne tematyczne warsztaty i pokazy. Do głównych starosłowiańskich atrakcji Mielna należą: pokazy walk bronią białą, zajęcia z dawnych rzemiósł, odtwarzanie tradycyjnej kuchni X wieku oraz opowiadanie lokalnych legend.
9 Pomnik Morsa i morsowanie w Mielnie – atrakcje dla odważnych
Pomnik Morsa mieszczący się przy zejściu na plażę z Promenady Przyjaźni nie jest w żaden sposób związany z morzem ani otaczającymi go legendami. Wykonał go z brązu poznański rzeźbiarz Robert Sobociński. Po odsłonięciu pomnika w 2010 roku pobito w tym miejscu rekord Guinessa w ilości osób morsujących w jednym miejscu. W wodzie o temperaturze poniżej 10⁰C znajdowało się wówczas 1470 osób. To miejsce co roku przyciąga zimą setki, a nawet tysiące śmiałków. Może i ty będziesz jednym z nich?
10 Bunkry w Mielnie – atrakcje historyczne
Tutejsze bunkry są pozostałością po umocnieniach budowanych wzdłuż wybrzeża w latach 40 XX wieku. Aktualnie odnaleziono tylko 3 schrony, których pierwotne przeznaczenie nie jest do końca znane. Dwa z nich znajdują się w lesie niecały kilometr na zachód od ulicy 1 Maja. Ich ściany mają około pół metra grubości – tworzą one prostokąt o wymiarach 11 x 7 metrów. Przez spore okna można zajrzeć do środka.
Co ciekawe, w żadnym z nich nie odnaleziono jakiegokolwiek włazu ani drzwi wejściowych. Prawdopodobnie kompleks bunkrów łączyły podziemne przejścia. Trzeci bunkier został odsłonięty na plaży dopiero w 2012 roku przez szalejący sztorm.
11 Jezioro Jamno
Jezioro Jamno znajduje się tuż przy morzu, odgrodzone od niego jedynie niewielkim pasem lądu. Z Bałtykiem łączy je wąski kanał Jamneński Nurt. Ten zbiornik słodkiej wody zajmuje aż 2200 hektarów powierzchni. Można w nim złowić m.in. leszcze, sandacze, węgorze, szczupaki, okonie, karasie czy płocie. Kąpiele wodne są tu zabronione – w tym celu radzimy udać się na nadmorską plażę. Wodnymi atrakcjami Mielna, z jakich można tu korzystać są sporty wodne – żeglarstwo i windsurfing. W sezonie letnim warto też udać się na rejs po jeziorze na jednym z kursujących po nich statkach turystycznych.
12 Ścieżka edukacyjna nad Jamnem
Około 300 metrów od brzegu jeziora znajduje się park nazwany Ścieżką Edukacyjną nad Jamnem. Na jego terenie znajdują się utwardzone ścieżki, ławki, wiaty i tablice edukacyjne. W niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się las, rzeka Strzeżenica i punkt widokowy na Jamno. Co ciekawe, od zakończenia II wojny światowej do 1997 roku to miejsce było… wysypiskiem śmieci. Dziś nie ma jednak po nim żadnych pozostałości.
13 Trasy rowerowe w Mielnie – atrakcje dla aktywnych
Miłośnicy przejażdżek rowerowych i aktywnego spędzania czasu zdecydowanie nie powinni narzekać podczas pobytu w Mielnie. Atrakcją tego miejsca, z którego często korzystają turyści i miejscowi są liczne, malowniczo położone trasy rowerowe. Trasy te są w większości płaskie, więc nie będą stanowiły większego wyzwania dla początkujących lub osób ze słabszą kondycją. Polecamy kilka szlaków rowerowych po okolicy:
- droga z Mielna do Koszalina, o długości 14 kilometrów. Biegnie wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, trasą, która kiedyś była torem tramwajowym;
- Rowerowy Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 – wariant, który polecamy ma 45 kilometrów, choć oczywiście cała jego długość jest znacznie dłuższa. Na przejażdżce w okolicach Mielna mija się ciekawe zabytki, m.in. rybackie chałupy, neogotycki kościół oraz latarnię morską;
- jeśli wolisz długie trasy i chcesz nacieszyć się lokalnych krajobrazem, polecamy wariant 102-kilometrowy powyższego Szlaku Nadmorskiego. Ciągnie się on z Dźwirzyna do Jarosławca;
- niebieski Szlak Pałaców – jedna z dłuższych tras, o łącznej długości 75 kilometrów. Zaczyna się przy latarni w Gąskach, a kończy w Mostowie (około 30 km od Mielna). Przebiega przy Białym Pałacu, Bursztynowym Pałacu oraz innych zabytkach – takich jak elektrownie wodne w Rosnowie i Niedalinie.
14 Park Linowy Tukan Mielno – atrakcje na wysokości
Ta atrakcja Mielna przeznaczona jest nie tylko dla dzieci. Świetnie bawić się tu będą także starsi poszukiwacze przygód. Park linowy położony jest w malowniczym miejscu przy plaży, niedaleko centrum miasta. Na miejscu można wybierać spośród 7 tras o różnej długości i poziomie trudności:
- trasa dla dzieci – 10 prostych do pokonania przeszkód znajdujących się zaledwie pół metra nad ziemią;
- trasa zielona – dla dzieci od 110 cm wzrostu, również znajduje się dość nisko, choć jest już nieco trudniejsza i zawiera 12 elementów do pokonania;
- trasa żółta – dostępna dla wszystkich powyżej 130 cm wzrostu. Znajduje się 2 metry nad ziemią i zawiera 18 przeszkód;
- trasa czerwona – 4 metry nad ziemią, z 16 trudniejszymi do przejścia elementami;
- trasa fioletowa – 20 nieco prostszych przeszkód, zawieszonych już aż 7 metrów nad ziemią. Uczestnicy napotkają tu też 2 zjazdy na tyrolce;
- trasa czarna – to najtrudniejszy i najbardziej ekscytujący tor przeszkód znajdujący się aż 12 metrów nad ziemią. Składa się z 23 przeszkód i trzech zjazdów tyrolskich;
- trasa zjazdowa – to połącznie 3 zjazdów na długich tyrolkach, znajdujących się na 15 metrach wysokości.
Park linowy czynny jest jedynie w szczycie sezonu letniego – od maja do końca sierpnia. Na poszczególne trasy i pakiety obowiązują różne ceny.
15 Laserbox
Laserbox to pierwsza tego typu atrakcja w Polsce północnej. Organizatorzy gwarantują świetną, bezpieczną zabawę dla osób w każdym wieku. Na miejscu można wybierać spośród dwóch rodzajów gier:
- labirynt laserowy – przechodząc przez niego możesz poczuć się jak w hollywoodzkich produkcjach. Śmiałkowie mogą wybierać spośród trzech poziomów trudności. Na ilość uzyskanych punktów wpływa zarówno czas przejścia, jak i precyzja poruszania się między laserami;
- łowca laserów – w tej grze liczy się zwinność. Uczestnicy muszą złapać jak największą ilość pojawiających się i znikających wiązek laserowych.
Rywalizacja pomiędzy graczami polega na uzbieraniu jak największej ilości punktów podczas swojej tury. Każdy podchodzi do rozgrywki indywidualnie. W środku możesz liczyć na wiele niespodzianek – lampy UV, fluorescencyjne naklejki, specjalne oświetlenie, muzykę i efekty dźwiękowe oraz unoszący się w ciemnym pomieszczeniu powietrzu dym dodający klimatu.
16 Escape Roomy w Mielnie – atrakcje dla osób w każdym wieku
Escape roomy to pokoje stylizowane na jeden konkretny temat. Uczestnicy są wprowadzani do nich przez organizatorów i otrzymują tło fabularne oraz podstawowe wskazówki. Zostają zamknięci we wnętrzu, a ich zadaniem jest rozwiązywanie kolejnych łamigłówek, aby wydostać się na zewnątrz w określonym czasie. W Mielnie znajduje się kilka escape roomów, z których możesz wybierać – lub przejść je wszystkie:
- Statek Piratów;
- Kraina Ludożerców;
- Izba Wytrzeźwień;
- Zombie;
- Laboratorium.
Na te atrakcje Mielna polecamy udać się przynajmniej w dwie osoby, a najlepiej całą grupą.
17 Dom Do Góry Nogami
Ciasteczkowy Dom Do Góry Nogami w Mielnie to świetna atrakcja i miejsce do zabawy dla całej rodziny. Przejdź się po suficie i zaskocz zrobionymi na miejscu zdjęciami swoich znajomych. Bilet upoważnia do zwiedzania odwróconego domu bez jakiegokolwiek limitu czasowego.
Dom Do Góry Nogami otwarty jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00. Dzieci poniżej 3 lat wchodzą bezpłatnie. Starszym przysługuje bilet ulgowy o wartości 15 zł. Dorośli za wejście płacą 17 zł.
18 Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie
Jeśli masz ochotę na spacer, warto udać się na Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic w Mielnie. Atrakcja ta będzie też świetną edukacją ekologiczną dla dzieci. Jest to rodzaj ścieżki przyrodniczej, która przebiega przez stare wydmy, grodziska, bunkry i inne zakątki nadmorskiego lasu. Koniecznie zatrzymaj się na malowniczej kładce łączącej dwa grodziska, na leśnym torze przeszkód, drewnianej łódce oraz przy tarasie widokowym. Charakterystycznym elementem ścieżki są wielkie figury szyszek: orzeszek bukowy, szyszka świerkowa, wielki żołądź i szyszka sosnowa.
Trasa zaczyna się przy ulicy 1-go Maja w Mielnie, lecz można wejść na nią z dowolnego fragmentu. Pętla ma około 2,8 km długości. Jest mocno zacieniona przez drzewa, więc stanowi świetną ucieczkę przed letnim słońcem. Ukształtowanie terenu jest raczej nierówne – podróż wózkiem w tym miejscu z pewnością nie będzie wygodna.
19 Paintball Mielno
Paintball to jedna z popularniejszych plenerowych zabaw zespołowych. Nie mogło zabraknąć go i w Mielnie. To idealna rozrywka dla grup przyjaciół, które lubią wspólnie aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Na miejscu możliwa jest organizacja gry od 10 uczestników po duże firmowe imprezy integracyjne. Można tutaj skorzystać też z miejsca na ognisko, grilla, poczęstunku w terenie, jazdy offroad oraz przejażdki quadem lub sprzętem militarnym.
20 Kuchnia lokalna Mielna – atrakcje kulinarne
Będąc nad morzem, nie można nie skorzystać z tutejszej bogatej oferty kulinarnej. Główną kulinarną atrakcją Mielna są oczywiście świeże ryby. Dzięki umiejscowieniem pomiędzy morzem a jeziorem, w kartach dań znajdziesz zarówno ryby słono-, jak i słodkowodne – a wszystkie zaledwie kilka godzin po wyłowieniu z wody. Szczególnie polecamy świeżo wędzoną rybę w jednej z lokalnych wędzarni. Tradycyjna kuchnia pomorska posiada wyraźne wpływy kaszub, niemców i szwedów. Specjałami Zachodniego Pomorza są także śledzie, kiszka wędzona, paprykarz oraz pasztecik szczeciński.
21 Okolice Mielna – atrakcje w niewielkiej odległości od miasta
Zwiedziłeś już wszystko, co warto zobaczyć w Mielnie? Atrakcje okolicy wcale nie kończą się na powyższej liście! Jeżeli masz do dyspozycji samochód lub lubisz dłuższe wycieczki rowerowe polecamy szereg przeróżnych atrakcji w okolicy. Należą do nich m.in.:
- Kosmiczny Labirynt w polu kukurydzy w Niegoszczy;
- Ogród Botaniczny w Niegoszczy;
- Latarnia Morska w Sarbinowie;
- Dmuchany Park Rozrywki w Sarbinowie;
- Aquapark Holiday Camping w Łazach.
Liczne opcje na spędzenie czasu wolnego czekają na ciebie także w pobliskim Koszalinie lub nieco bardziej oddalonym Kołobrzegu.
Jeśli szukasz spokojniejszego miejsca na nadmorski wypoczynek niż oblegane przez turystów główne miasta, polecamy Mielno. Atrakcje tej miejscowości nie pozwolą ci się nudzić. Co prawda nie ma ich tak wiele jak w innych znanych przybrzeżnych kurortach, jednak w zamian można nacieszyć się panującym tu spokojem i sielskim klimatem. Planując swój urlop w Mielnie, pamiętaj, że duża część tutejszych atrakcji jest typowo sezonowa. Poszukując jeszcze więcej opcji rozrywki, warto udać się w okolice Mielna – całe polskie wybrzeże ma bardzo dużo do zaoferowania turystom.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety