Świnoujście to najdalej wysunięty na północny-zachód punkt Polski. Jego powierzchnia zajmuje aż 44 wyspy, w tym m.in. Wolin, Uznam i Karsibór. Położenie przy samym morzu i niemieckiej granicy sprawia, że miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. W dodatku ma status uzdrowiska. Co takiego warto zobaczyć odwiedzając Świnoujście? Atrakcje tej nadmorskiej miejscowości przyciągają tu tysiące osób każdego roku. Sprawdź, czemu zawdzięcza sobie tak duże zainteresowanie.
1 Plaża w Świnoujściu – atrakcja nie tylko na lato
Plaża w Świnoujściu jest jedną z najszerszych w Polsce, często uznawana również za najpiękniejszą. Polecamy wypoczynek na kocu, leżaku lub bezpośrednio na piasku nawet jeśli nie planujesz zażywać morskich kąpieli. Spacerując po okolicy warto patrzeć pod nogi – być może znajdziesz muszelki, które weźmiesz ze sobą na pamiątkę. Wybrzeże w Świnoujściu ma swój klimat także w chłodniejsze miesiące. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest plażowe przejście do Niemiec.
2 Promenada
To idealne miejsce spacerowe w Świnoujściu. Atrakcja ta jest przystosowana dla całej rodziny. W okolicy znajdują się przeróżne kawiarnie, restauracje, bary i oczywiście liczne sklepy z pamiątkami. Podczas trwania sezonu letniego możesz natknąć się na organizowane w tym miejscu wydarzenia kulturalne, przyciągające całe tłumy.
3 Latarnia morska
Latarnia morska w Świnoujściu to atrakcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Jest to najwyższa tego typu budowla w Polsce, zbudowana w 1858 roku. Mierzy 68 metrów wysokości, a żeby wejść na jej szczyt trzeba pokonać aż 300 schodów. Według nas warto podjąć się tego zadania, aby móc oglądać przepiękną panoramę na okolicę. Obecnie w środku mieści się wystawa o tematyce latarnictwa i ratownictwa morskiego. Godziny otwarcia budynku uzależnione są od pory roku – najdłużej czynna jest oczywiście w okresie wakacyjnym.
4 Falochrony w Świnoujściu
Na tym fragmencie polskiego wybrzeża znajdują się 3 falochrony:
- Wschodni (3000 metrów) – powstał na potrzeby Terminalu LNG;
- Centralny (1400 m) – najdłuższy kamienny falochron w Europie;
- Zachodni (350 m) – ze Stawą Młyny.
Zostały one wybudowane w pierwszej połowie XIX wieku. Ich głównym zadaniem było zabezpieczenia wejścia do portu, aby chronić statki przed wpływaniem na mieliznę. Dziś są to popularne i bardzo romantyczne miejsca spacerowe.
5 Stawa Młyny – wizytówka Świnoujścia
Stawa Młyny to zdecydowanie jeden z głównych symboli Świnoujścia. Atrakcja ta znajduje się na końcu Zachodniego Falochronu. Została postawiona w tym miejscu jeszcze w XIX wieku, lecz później była wielokrotnie przebudowywana. Od tego czasu do dziś pełni funkcję znaku nawigacyjnego. Obecnie jest to wysoki na 10 metrów walec w białym kolorze, zwieńczony spiczastym, czarnym dachem. Co ciekawe, swoim kształtem i dodanymi skrzydłami przypomina wiatrak młyna. Każda stawa ma rozpoznawalny kształt i często emituje sygnały świetlne, dźwiękowe lub radiowe, które ułatwiają nawigację w okolicach wybrzeża.
6 Forty Świnoujścia – atrakcje zabytkowe
Fortyfikacje w Świnoujściu są pozostałościami po dawnych czasach, w których wykorzystywane były do obrony miasta. Obecnie są udostępnione do zwiedzania. Wejście do środka jest prawdziwą podróżą do przeszłości. Dostępnych jest kilka budynków:
- Fort Anioła – z XIX wieku. Wewnątrz znajduje się taras widokowy i sala z wystawą sprzętu nawigacyjnego. Często organizowane są tu różne koncerty i inne wydarzenia. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest też otwarta w 2017 roku kopalnia bursztynu;
- Fort Zachodni – w środku funkcjonuje muzeum historii portów i garnizonu Twierdzy w Świnoujściu;
- Fort Gerharda (Wschodni) – z Muzeum Obrony Wybrzeża.
7 Podziemne Miasto na wyspie Wolin
Istnienie Podziemnego Miasta było utrzymywane w tajemnicy przez długie lata. Zostało stworzone na potrzeby armii podczas II wojny światowej. Od 1945 do 2013 roku działało tutaj Zapasowe Stanowisko Dowodzenia wyższych władz wojskowych armii polskiej oraz siedziba dowódcy 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża. Obecnie podziemia udostępnione są do zwiedzania.
Jest to obowiązkowa atrakcja Świnoujścia dla pasjonatów historii. Czeka cię tu wyprawa przez sieć podziemnych korytarzy łączącą ze sobą kilka ogromnych schronów. Zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Program jest zawsze dopasowywany indywidualnie do wieku i charakteru grupy. Koniecznie wcześniej sprawdź dokładny rozkład wejść. W środku poznasz m.in. tajniki strategii ochrony wybrzeża oraz sposoby komunikacji pomiędzy odległymi stanowiskami.
8 Rejsy statkiem w Świnoujściu – atrakcje na otwartej wodzie
Podczas pobytu w Świnoujściu warto skorzystać z bogatej oferty różnego rodzaju rejsów. Możliwe są, chociażby:
- wyprawy wycieczkowe po wszystkich 44 wyspach okolicy;
- wynajem katamaranu ze sternikiem;
- organizacja imprez na wodzie;
- wynajem gokartów wodnych;
- rejsy jachtem hotelowym;
- wodne wycieczki w dzień, wieczorem, a nawet w nocy;
- rejsy spacerowe po morzu i porcie;
- zwiedzanie wód Zatoki Pomorskiej, Rzeki Świny, Zalewu Szczecińskiego i przyległych akwenów;
- promy do Skandynawii i na wyspę Bornholm.
Te popularne morskie atrakcje Świnoujścia dostępne są o różnej długości i na praktycznie dowolnym typie statku.
9 Dawny Ratusz i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieści się w dawnym budynku ratusza w Świnoujściu. Atrakcja obejmuje bogate zbiory eksponatów obrazujących historię zajęcia, które przez długie lata było dla wielu mieszkańców głównym źródłem utrzymania. Wystawa opowiada także o dziejach miasta i całego regionu. Znajdują się tu zabytkowe przyrządy nawigacyjne, ciekawe okazy fauny morskiej, modele statków i bursztyn. Niektóre pomieszczenia poświęcone są wystawom czasowym, całkowicie niezwiązanym z tematyką rybołówstwa.
10 Park Zdrojowy w Świnoujściu – atrakcja na łonie natury
Park Zdrojowy w Świnoujściu powstał w XIX wieku, według pomysłu znanego, światowego projektanta ogrodów Petera Josepha Lene. Większość znajdującej się tu roślinności pochodzi z terenów śródziemnomorskich. W samym centrum parku znajduje się 150-letnie drzewo. Ten piękny, zielony teren idealnie nadaje się do spacerów. Posiada mnóstwo klimatycznych alejek, fontanny, place zabaw, boisko do gry w kosza, miejsca przeznaczone dla zwierząt, zewnętrzną siłownię i altanę koncertową.
11 Baltic Park Molo Aquapark w Świnoujściu
Ten nowoczesny Aquapark znajduje się przy samej plaży w centrum Świnoujścia. Atrakcja ta jest przystosowana dla całej rodziny. Wewnątrz znajduje się basen sportowy i rekreacyjny, brodzik dla dzieci, strefa saun, jacuzzi, kilka ekscytujących zjeżdżalni, rwąca rzeka, wodny plac zabaw stylizowany na wyspę piratów oraz sztuczna fala do surfingu – idealna do nauki tego sportu. W obiekcie można też skorzystać z bogatej oferty SPA. Zadaszony park wodnej rozrywki pozwala na kąpiele niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.
12 Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – Gwiazdy Morza „Stella Maris”
Przy ulicy Piastowej znajduje się neogotycki kościół, postawiony w tym miejscu w drugiej połowie XIX wieku. Co ciekawe, aż do II wojny światowej była to jedyna świątynia katolicka w Świnoujściu. Zwiedzając jej wnętrze, zwróć uwagę na piękne, kolorowe witraże, które się w nim znajdują.
13 Kajaki w Świnoujściu – atrakcja na wodzie dla aktywnych
Rozlewisko Starej Świny to idealny teren na kajaki. Oficjalny szlak przebiega wzdłuż licznych małych wysepek delty rzeki. Zwiedzając z wody, możesz dotrzeć do o wiele większej ilości ciekawych, ukrytych miejsc niż spacerując po lądzie. Spływy są bardzo ekscytujące i malownicze. Oprócz pięknych krajobrazów i lokalnej roślinności możesz też spotkać bobry lub orły bieliki. Wypożyczalnia rozmaitego sprzętu wodnego znajduje się, chociażby w ośrodku „Marina”.
14 Rezerwat ptaków Karsiborska Kępa
Jeśli pragniesz chłonąć przyrodę Świnoujścia, atrakcją obowiązkową dla ciebie jest Rezerwat Karsiborska Kępa. Znajdziesz tu rzadko spotykane odmiany paproci, jak np. długosz królewski lub wiciokrzew pomorski. Pomiędzy dąbrowami przebiega ścieżka dydaktyczna, która przeprowadzi cię przez wszystkie najciekawsze miejsca okolicy. Rezerwat Przyrody powstał w celu ochrony mieszkających tu rzadko spotykanych 140 gatunków ptaków.
15 Wieża kościoła św. Marcina Lutra
Wieża, którą możesz w tym miejscu podziwiać dzisiaj, jest wersją odrestaurowaną zniszczonego w trakcie wojny oryginału. Świątynia powstała w 1906 roku i reprezentowała styl neogotycki. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można dostrzec panoramę na Świnoujście i Międzyzdroje, a nawet niemieckie Ahlbeck, Herringsdorf i Bansin. Aby dojść na samą górę trzeba pokonać około 200 stopni, lecz po drodze można zatrzymać się na ławkach na półpiętrach. Polecamy też odpocząć po wspinaczce w zlokalizowanej w środku kawiarni.
16 Wieża Nawigacyjna (Stawa Galeriowa)
Drugą stawę w Świnoujściu znajdziesz na zachodnim brzegu Świny. Jest to wąska, biała wieża, na której szczyt prowadzą koliste schody. Stawa Galeriowa została wybudowana w 1979 roku. Wcześniej na jej miejscu stała drewniana niemiecka wieża nawigacyjna. Jest to najwyższa stawa Nabieżnika Świnoujście. Niestety, wspinaczka na górę nie jest aktualnie możliwa.
17 Uzdrowisko Świnoujście – atrakcje prozdrowotne
W XIX wieku w Świnoujściu odkryto cenne złoża leczniczej solanki i borowiny. Wówczas zaczęły tu powstawać pierwsze sanatoria. W połączeniu ze świeżym, nadmorskim powietrzem, uzdrowisko doskonale sprzyjają powrotowi do zdrowia i pełni sił. Aktualnie w jego ofercie znajdują się:
- 2 szpitale uzdrowiskowe;
- 11 sanatoriów uzdrowiskowych;
- 1 zakład przyrodoleczniczy;
- 1 przychodnia uzdrowiskowa.
Klimat Świnoujścia sprzyja przede wszystkim leczeniu chorób reumatologicznych, dermatologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, otyłości oraz kobiet po mastektomii. Tutejsza solanka ma skład chlorkowo-sodkowo-jodkowo-bromkowy, z domieszką żelaza. Popularnymi atrakcjami Świnoujścia są też zabiegi wellness i wspomagające urodę.
18 Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10
Przez Świnoujście przebiega międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku EuroVelo (EV10). Jego łączna długość wynosi niemal 8 tys. km, zahaczając o Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo czy Kopenhagę. Trasa szlaku przebiega wzdłuż już istniejących ścieżek i dróg. Oczywiście nie musisz ruszać w wielodniową wyprawę po Europie ani nawet Polsce. Warto jednak przejechać się rowerem w pięknej okolicy Świnoujścia.
19 Żeglarstwo i inne sporty wodne w Świnoujściu – atrakcja nie tylko na otwartym morzu
Świnoujście to jedyne polskie miasto położone na wyspach. Takie umiejscowienie sprawia, że jest idealnym miejscem do uprawiania przeróżnych sportów wodnych – w tym żeglarstwa morskiego i śródlądowego. W sezonie letnim organizowane są tu Regaty Dni Morza, Etapowe Regaty Turystyczne czy też Regaty Unity Line.
Nie będą nudzić się tu także miłośnicy windsurfingu, kitesurfingu i skimboardu. W okolicy funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można też oczywiście skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów. Do dyspozycji są także skutery wodne, motorówki z pontonami oraz wodne zjeżdżalnie i trampoliny.
20 Kino 360 stopni
Wyjątkową atrakcją Świnoujścia jest jedyne w Polsce kino 360 stopni z obrotową platformą. Widz podąża za przebiegiem wydarzeń, będąc w samym centrum akcji. W dodatku kino wyposażone jest w technologię 3D i symulacje zjawisk atmosferycznych (wiatr, fale, pioruny itp.). Dzięki nim poczujesz się przeniesiony do innego świata. Seanse dostępne są w różnych językach i tematach (w tym m.in. „Solar System”, „Afterlife”, „Motoride” czy „Dino Safari”).
To niesamowite kino mieści się na pierwszym piętrze Galerii Promenada przy ulicy Żeromskiego 79. Czynne jest codziennie od 10:00 do 21:00. Jest to idealna rozrywka na deszczowe dni, gdy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz.
21 Labirynt Luster
Labirynt składa się z 200 luster. Ułożone są one w taki sposób, że tworzą pozornie niekończące się korytarze i złudzenia optyczne. Spacer po Labiryncie Luster to atrakcja dla całej rodziny. Zapewniamy, że wcale nie jest łatwo znaleźć drogę do wyjścia. Ta atrakcja Świnoujścia czynna jest codziennie od 11:00 do 18:00. Ceny biletów zaczynają się już od 8 złotych.
22 Amfiteatr imienia Marka Grechuty
Amfiteatr znajdujący się na ulicy Chopina 30 w Świnoujściu przyciąga do siebie zarówno turystów, jak i miejscowych. Powstał w 1974 roku, lecz w 2010 został poddany gruntownemu przebudowaniu. Zadaszenie, scena główna i siedziska dla widowni zostały wówczas zmodernizowane. Aktualnie amfiteatr mieści 2700 widzów, a zadaszenie umożliwia organizowanie tu wydarzeń niezależnie od pogody. Co roku odbywa się tu Grechuta Festival.
23 Świnoujście – atrakcje kulinarne
Podczas pobytu nad morzem nie sposób odmówić sobie świeżej ryby lub owoców morza. Świnoujście, dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji, oferuje nie tylko morskie, ale też słodkowodne specjały. Okolice miasta były w przeszłości miejscem, gdzie krzyżowało się ze sobą mnóstwo różnych kultur. Do dziś w lokalnej kuchni, tradycjach i zabytkach można znaleźć wpływy niemieckie i skandynawskie. Oczywiście miłośnicy kuchni polskiej także nie będą zawiedzeni.
24 Wędkarstwo na słodkich i słonych wodach
Świnoujście bywa nazywane rajem dla wędkarzy. W tutejszych wodach można spotkać liczne gatunki ryb słodkowodnych, wędrownych i morskich. Zaliczają się do nich chociażby sandacze, leszcze, szczupaki, okonie, płocie, węgorze, miętusy, flądry, stornie, gładzice, królewskie łososie, wędrowne trocie, liny i karasie.
Najwięcej polecanych łowisk znajduje się wokół dzielnicy Karsibór, w Przytorze i Łunowie. Znajdziesz tam też liczne stanice wędkarskie i wodniackie. Ciekawych doświadczeń dostarcza wędkowanie z plaży, brodząc na płyciźnie lub z pokładu łodzi po wypłynięciu na morskie głębiny.
24 Świnoujście – atrakcje w okolicy
Jak dobrze znasz okolice Świnoujścia? Atrakcje tego regionu nie pozwolą ci się nudzić – w nadmorskich miastach i terenach zielonych znajdzie się coś dla każdego. Jeśli chcesz zwiedzić najciekawsze miejsca wokół Świnoujścia, polecamy opcje z poniższej listy:
- Woliński Park Narodowy;
- Bałtycki Park Miniatur;
- Grodzisko w Lubinie;
- Jezioro Turkusowe w Wapnicy;
- Międzyzdroje i jego liczne atrakcje, np. Zagroda Żubrów, Promenada Gwiazd czy Oceanarium;
- Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie.
Teraz wiesz już, jak wiele do zaoferowania ma Świnoujście. Atrakcje tego nadmorskiego miasta zapewnią ci długie dni pełne rozrywki. Warto przyjechać tu nie tylko ze względu na ciekawe położenie geograficzne, lecz także dla bogatej oferty uzdrowiskowej. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy leniwego wypoczynku, jak i pasjonaci aktywnego spędzania czasu.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety