Ustroń to niewielkie miasto na południu Polski położone w województwie śląskim, niedaleko czeskiej granicy. Jest to znany ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy, do którego warto przyjechać zarówno w lecie, jak i w zimie. Miasteczko i jego okolice mają wiele do zaoferowania spragnionym wrażeń i odpoczynku turystom. Planujesz odwiedzić Ustroń? Atrakcje tego miejsca, które zgromadziliśmy w poniższym artykule jeszcze bardziej cię do tego zachęcą. Czytaj dalej i odkryj z nami Beskid Śląski.
1 Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – atrakcja nie tylko dla dzieci
Leśny Park Niespodzianek znajduje się w dzielnicy uzdrowiskowej Ustronia – Zawodziu. Jest to miejsce, które pokocha każdy miłośnik zwierząt i przyrody. Leśne petting zoo jest rodzajem ogrodu zoologicznego, w którym zwierzęta chodzą luzem. Znajdują się tu gatunki rodzime dla polskich lasów – sarny, żubry, żbiki, muflony, dziki, jelenie czy orły. Można je nie tylko oglądać, ale też głaskać. Możliwe jest także samodzielne karmienie, lecz tylko w odpowiednich godzinach, pod nadzorem pracownika.
Jest to także przyjemne miejsce na spacer, z ponad 3 km wyznaczonych ścieżek. Dzieci skorzystają z placu zabaw i alei bajkowej, a dorośli zapewne docenią tutejszą Sokolarnię, w której hodowane są majestatyczne ptaki drapieżne.
2 Górski Park Równica
Jeśli chcesz skorzystać z tej atrakcji Ustronia, musisz udać się na górę Równicę, o wysokości 884,6 m n.p.m. Park rozrywki na wysokości to przede wszystkim całoroczny tor saneczkowy typu roller coaster. Prędkość wagoników osiąga 40 km/h, a każdy z nich wyposażony jest w hamulec ręczny, który umożliwia bezpieczne zwalnianie. Długość toru wynosi 600 metrów pełnych ekscytujących zwrotów i skrętów.
Oprócz całorocznych sanek, znajduje się tu także kino sferyczne, kino 7D, quady i zjeżdżalnia. Możesz odpocząć od wrażeń stołując się w lokalnej restauracji. Na miejscu funkcjonuje też wygodny hotel. Korzystając z atrakcji na szczycie, poświęć przynajmniej krótką chwilę na podziwianie okolicznych widoków.
3 Park Zdrojowy
Uzdrowisko Ustroń może się pochwalić około 200-letnią historią. Początki tradycji leczniczej tej miejscowości sięgają aż XVII wieku. Wówczas miasteczko przyciągało kuracjuszy swoim łagodnym klimatem i urokami Beskidu Śląskiego, w którym jest położone. W sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych i gabinetach SPA czekają cię liczne prozdrowotne zabiegi na całe ciało.
Stosunkowo niedawno w Ustroniu powstał park zdrojowy z Pijalnią Wód i tężnią (fontanną solankową). Jest to zewnętrzne inhalatorium solankowe. Powietrze wokół nasycone jest dobroczynnymi minerałami. Spacerując w okolicy odetchnij głęboko i poczuj się, jak nad morzem. Na terenie parku znajduje się też zewnętrzna siłownia, która pozwala dodatkowo o siebie zadbać.
4 Pijalnia Wód w Ustroniu – atrakcje uzdrowiskowe
Nowoczesny budynek Pijalni Wód to ciekawa architektoniczna atrakcja Ustronia. Wykonany jest w szkle i marmurze, a swoim kształtem nawiązuje do tzw. ustrońskich piramid. Znajdują się tutaj jedne z najlepszych solanek i borowin w kraju. Woda ma odczyn słabo kwaśny (6,6 pH), o miękkiej twardości. Zaliczana jest do wód wodorowęglowodanowo-wapniowych. Co ciekawe, te dobroczynne wody są całkowicie darmowe. Pijalnia otwarta jest codziennie od 10:00 do 16:00. Na miejscu znajduje się też sklep z pamiątkami i toalety.
5 Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
W zabytkowym budynku z 1800 roku dawnej huty „Klemens” obecnie znajduje się Muzeum Ustrońskie. Atrakcją tego miejsca są liczne eksponaty etnograficzne, hutnicze oraz związane ze sztuką i lecznictwem uzdrowiskowym. Na zewnątrz znajduje się też Skansen Przemysłowo-Rolniczy. W Muzeum organizowane są też wystawy czasowe o przeróżnej tematyce, a także wieczory autorskie, warsztaty i imprezy okolicznościowe. Warto zaznaczyć, że obiekt ten znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
6 Muzeum Regionalne „Stara Zagroda”
Zbiory muzealne przechowywane i eksponowane są w starej, tradycyjnej zagrodzie góralskiej datowanej na 1768 rok. Jest to prywatna placówka, która znajduje się w samym centrum uzdrowiska. Wewnątrz mieści się stała wystawa etnograficzna. Doskonale obrazuje ona dawną kulturę Śląska Cieszyńskiego z przełomu XIX i XX wieku. Organizowane są tu także czasowe wystawy tematyczne. Pamiętaj jednak, że „Stara Zagroda” otwarta jest tylko w letnim sezonie turystycznym – od wtorku do piątku między 10:00 a 17:00 oraz w soboty tylko do 13:00.
7 Szlaki turystyczne i spacerowe w Ustroniu – atrakcje dla aktywnych na świeżym powietrzu
W Ustroniu i okolicach miasteczka znajduje się sporo szlaków spacerowych. Większość z nich jest całkiem prosta – nadają się dla osób starszych i schorowanych oraz rodzin z dziećmi. Znaczna część tras zaczyna się przy rynku, obok Urzędu Miasta. Jest to więc dobre miejsce, by zacząć swoją pieszą wędrówkę. Dla ułatwienia postawiono tam też mapę.
Do pieszych atrakcji Ustronia należą:
- Szlak Miejski – brązowy;
- Szlak Zabytkowy – niebieski;
- Szlak Widokowy – czerwony;
- Szlak Sanatoryjny – żółty;
- Szlak Jeleniczka – niebieski;
- Szlak Leśny – żółty;
- Szlak Źródlany – czerwony;
- Szlak Nadwiślański – zielony;
- Szlak do Jaszowca – czarny.
Ustroń to także świetna baza wypadowa na pobliskie góry – Równicę, Czantorię i Orłową.
8 Stoki narciarskie Ustronia – atrakcja zimowa
Popularną zimową atrakcją Ustronia są jego stoki narciarskie. W miasteczku znajdują się 3 ośrodki z wygodnymi wyciągami krzesełkowymi:
- Czantoria – to najbardziej znana góra w Beskidzie Śląskim, a tutejszy ośrodek i kolejka linowa są bardzo nowoczesne. Na terenie kompleksu znajduje się 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, 2-osobowy wyciąg orczykowy „Faturka”, wyciąg talerzykowy „Stokłosica”, wyciąg talerzykowy „Solisko”, 5 tras narciarskich o różnej trudności, punkt gastronomiczny oraz placówka GOPRu;
- Palenica – sztucznie naśnieżany, ratrakowany i oświetlony tor z trasą zjazdową o długości 968 metrów. Stok jest równomiernie nachylony, przeznaczony dla średnio wprawionych i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Na szczyt (672 m) wjeżdża się kolejką krzesełkową. Na miejscu znajduje się też parking, szkółka narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu i karczma
- Poniwiec – trasa narciarska o długości 900 metrów z kolejką linową. Stok jest codziennie naśnieżany, ratrakowany i doświetlany po zmroku. Przy dolnej stacji znajduje się stanowisko przeznaczone dla dzieci i osób początkujących. Znajduje się tu też snowpark, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz centrum testowe.
9 Rdzawe Diamenty – Muzeum Motocykli Zabytkowych
Ta osobliwa atrakcja Ustronia została stworzone przez dwie osoby – Remigiusza Dancewicza oraz Daniela Kolonko. Ci pasjonaci motoryzacji sami składają swoje motocykle ze starych części maszyn. Miłośnicy motocykli zjeżdżają się do Muzeum Motocykli Zabytkowych, aby zobaczyć motoryzacyjne perełki i nowe kreacje twórców, którzy stale pracują nad kolejnym projektem. Kilka spośród najcenniejszych eksponatów to Zuendapp EM 250 z 1925 r., Benelli 500 SV z końca lat 30 XX wieku i NSU 351 z 1936 r. Swoją wizytę należy wcześniej uzgodnić telefonicznie, lecz odwiedziny możliwe są w każdy dzień tygodnia.
10 Leśny Kościół
To ukryte w lesie miejsce ma bardzo ciekawą historię. Tzw. leśny kościół w okresie kontrreformacji był miejscem, do którego ewangelicy chodzili na nabożeństwa. Wciąż znajduje się tu spory, płaski kamień, który kiedyś pełnił funkcję ołtarza. Głaz z tablicą umieszczony w tym miejscu głosi: „Zzuj obuwie twe albowiem miejsce na którem stoisz ziemia święta jest. (…) Miejsce nabożeństw ewangelickich w latach od 1654 do 1709”. Obok dawnego ołtarza znajduje się źródełko ze świeżą wodą pitną. Protestanci wciąż spotykają się tutaj co roku, aby upamiętnić swoją burzliwą historię prześladowania przez katolików.
11 Źródło Karola
Według legendy, źródełko ma niebywałą moc leczniczą. W XIX wieku służyło miejscowej ludności do pojenia bydła. Z czasem okazało się, że chore lub osłabione zwierzęta wracały do zdrowia. Na początku XX wieku pracownik ustrońskiej kuźni Karol Hoheisel napił się wody w nadziei, że uzdrowi ona jego uciążliwe problemy z przewodem pokarmowym. Jego choroba faktycznie ustała. Na dowód swojej wdzięczności, postawił przy źródle kamienny postument zwieńczony metalowym krzyżem.
Do dziś przychodzą w to miejsce mieszkańcy Ustronia i turyści w nadziei na podobny efekt. Źródło Karola znajdziesz przy zboczu Lipowskiego Gronia. To jedna z wielu atrakcji Ustronia związana z dobroczynnym działaniem tutejszych wód.
12 Piramidy Ustronia – atrakcja architektoniczna
Turystów wjeżdżających do miasta Ustroń witają zlokalizowane na zboczach Równicy osobliwe piramidy. Stworzyli je śląscy architekci Aleksander Franta i Henryk Buszka. Na dzielnicy Zawodzie stanęły modernistyczne, niespotykane nigdzie indziej piramidy. Według początkowego planu miało ich być aż 28. Ostatecznie do użytku oddano tylko 17 (ostatnią z nich – w 1990 roku). Niezależnie, czy ten przykład polskiej powojennej architektury przypadnie ci do gustu, czy wręcz przeciwnie – obok piramid nie sposób przejść obojętnie i warto je zobaczyć na własne oczy.
13 Parki Ustronia – atrakcje na świeżym powietrzu
Ustroń posiada wiele przyjemnych zakątków przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji. Sprzyjają one zarówno biernemu, jak i czynnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Do parkowych atrakcji Ustronia należą:
- Aleja Legionów – droga spacerowo-rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Wisły;
- kort tenisowy;
- Park Kościuszki z punktem gastronomicznym i placem zabaw dla najmłodszych;
- kąpieliska i mini plaże przy rzece;
- wspomniany wcześniej Park Kuracyjny z drewnianymi rzeźbami, amfiteatrem i placem zabaw;
- Park Lazarów – znajduje się w samym centrum, niedaleko Urzędu Miasta. Znajdują się tu piękne, zadbane alejki kwiatowe i kolorowa fontanna.
14 Chlebowa Chata w Górkach Małych
Tuż za północno-wschodnią granicą Ustronia (w Górkach Małych) trafisz na tzw. Chlebową Chatę. Odwiedziny w tym miejscu to fascynująca podróż do dawnej wsi polskiej. Jest to swoiste połączenie agroturystyki, skansenu i muzeum. W Chlebowej Chacie piecze się tradycyjne wypieki według receptur sprzed 100 lat. Według dawnych metod i przepisów tworzy się tu także masło, sery, maślankę, podpłomyki i miody. Podróż w to miejsce to nie tylko pyszne polskie smaki, ale też edukacja o niemal zapomnianym życiu na wsi w przeszłości. Nie będą się tu nudzić dzieci ani dorośli.
15 Kościół św. Anny w Ustroniu
Kościół św. Anny w Ustroniu to atrakcja architektoniczna, która wygląda jak pocztówka wysłana z przeszłości. Drewniana świątynia została zbudowana i poświęcona w XVII lub XVI wieku. Podobnie jak większość sakralnych budynków w tym rejonie, początkowo służyła protestantom. Gdy została im odebrana, popadła w ruinę i groziło jej zawalenie. Nowa świątynia stanęła w tym miejscu w 1769 roku. Co ciekawe, dopiero 20 lat później dodano podłogę i ławki. Jej drewniane elementy i strzeliste wieżyczki przypominają budowle podhalańskie. Główna wieża została dobudowana dopiero w 1938 roku.
Dziś jest to funkcjonujący kościół rzymskokatolicki. W pobliżu znajduje się też cmentarz otoczony pięknymi lipami. Obiekt ten znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
16 Kościół Jakuba Starszego w Ustroniu
Jest to kościół ewangelisko-augsburski związany ze śląskim ruchem reformacyjnym. Rozpoczął się już za czasów Kazimierza II, a przez kolejne lata Śląsk Cieszyński stawał się w dużej mierze ewangelicki. Okres kontrreformacyjny był tutaj bardzo burzliwy – wszystkie kościoły ewangelickie zostały odebrane wyznawcom. Zmieniło się to dopiero w 1781 roku, po ogłoszeniu patentu tolerancyjnego.
Kościół Jakuba Starszego w Ustroniu powstał w 1835 roku. 30 lat później dobudowano do niego wieżę, plebanię i szkołę oraz dokupiono organy. Na prawdziwy ołtarz z pełnym wyposażeniem mieszkańcy czekali aż do 1883 r. W tym roku lokalna ludność zrzuciła się na jego zakup z prywatnych środków. Dziś można podziwiać ten symbol trudu ustronian od środka – warto zwrócić uwagę na piękny obraz „Ostatnia wieczerza”, freski, obrazy oraz zabytkową ambonę i organy.
17 Muzeum Bibliofilsko-Artystyczne „Zbiory Marii Skalickiej”
Muzeum Zbiory Marii Skalickiej stanowi jeden z oddziałów Muzeum Ustrońskiego. Atrakcja mieści się w domu fundatorki. Jej pasją było kolekcjonowanie wszystkiego, co w jakimkolwiek stopniu związane było z jej małą ojczyzną – Śląskiem Cieszyńskim. W jej zbiorach lądowały m.in. książki, stare pocztówki, elementy strojów regionalnych czy przedmioty użytkowe. Zgromadziła też sporą kolekcję grafik i ekslibrisów polskich artystów. Muzeum kontynuuje jej działania, a do tego organizuje wernisaże, koncerty, promocje książek oraz spotkania o przeróżnej tematyce.
18 Jaskinia Solno-jodowa „GALOS”
Już nawet kilkunastominutowy pobyt w jaskini korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Seanse w grocie solnej pozwalają się głęboko zrelaksować. Działają też leczniczo na niektóre choroby, np. schorzenia górnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa, różnego rodzaju alergie, łuszczyca, stany zapalne skóry oraz choroby układu trawiennego. Korzystnie wpływają na nadciśnienie, niedoczynność tarczycy i problemy sercowo-naczyniowe. Wcale nie trzeba jednak cierpieć na jakiekolwiek schorzenia, aby skorzystać z dobroczynnego działania tej ustrońskiej atrakcji. Efekty widać także w zdrowym organizmie.
19 Świat Zabaw „Figle Migle” w Ustroniu – atrakcje dla dzieci
„Figle Migle” to dziecięcy raj, w którym można urządzić niezapomniane urodziny lub po prostu miło spędzić dzień. Znajdują się tam suche baseny z kulkami, zjeżdżalnie, tunele, labirynty, ścianka wspinaczkowa i magiczna szafa. Często organizowane są tutaj warsztaty dla dzieci o charakterze regionalnym, które pozwalają zbliżyć się do lokalnej kultury i tradycji. Do takich zajęć należą bibułkarstwo, malowanie na szkle lub lepienie z masy solnej.
20 Regionalna kuchnia Ustronia – atrakcje kulinarne
Niestety nie zachowało się zbyt wiele dawnych przepisów ze Śląska Cieszyńskiego. Znane dziś receptury pochodzą w większości z pamiętników, kalendarzy i notatników pochodzących z XIX wieku. Noszą one jednak pewne znamiona przekazywanych wcześniej ustnie tradycji. Kilka znanych potraw Śląska Cieszyńskiego, których możesz skosztować w lokalnych restauracjach, to:
- czosnkule, wodzionki, polewki, ziymnioczónki, koprule, czyli po prostu zupy wykonane z tego, co akurat było pod ręką. Latem i jesienią jadano także tzw. opadołki, czyli zupy z owoców opadniętych na ziemię z drzew;
- pieczone w piecu ziemniaki ze świeżo ubitym masłem i solą (pieczoki);
- różne odmiany klusek;
- placki ziemniaczane;
- mocno doprawiony schab;
- kapusta – przyrządzana na różne sposoby, jako dodatek do dań mięsnych;
- owcze sery;
- słodkie wypieki – strudel, kołacze, buchty, buchciczki i brytfanioki.
21 Ustroń – atrakcje okolicy
Jeśli zwiedziłeś już wszystko w miasteczku, warto poszerzyć wycieczkę o okolicę Ustronia. Atrakcje lokalne Śląska Cieszyńskiego mają jeszcze wiele do zaoferowania. W tym m.in.:
- Dolina Białej Wisełki;
- Zamek w Grodźcu;
- Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle;
- Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle;
- szlak Adama Małysza w Wiśle;
- Muzeum Na Grapie;
- Beskidzka Galeria Sztuki;
- skocznie narciarskie;
- Muzeum Koronki – Izba Pamięci Marii Gwarek;
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej;
- Kozia Zagroda – kuchnia regionalna i warsztaty tradycyjne;
- Park Linowy Orla Perć;
- Obserwatorium nietoperzy.
Planując odwiedzić Ustroń, atrakcje tego miasteczka warto poznać wcześniej. W ten sposób lepiej zaplanujesz swój pobyt i dostosujesz rozrywkę do swoich towarzyszy. Nasza powyższa lista atrakcji tego zakątka Beskidu Śląskiego powinna ci to ułatwić. Ustroń to śląskie uzdrowisko o niezwykłym uroku i bogatej kulturze. Jego umiejscowienie zapewnia wiele atrakcji latem i zimą.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety