Konzentrationslager Auschwitz pod Oświęcimiem powstał w 1940 roku. Ostatecznie kompleks rozrósł się do 3 obozów macierzystych oraz sieci 44 podobozów, w których więźniowie wykonywali niewolniczą pracę. Dziś na terenach dawnego obozu Auschwitz-Birkenau funkcjonują Miejsce Pamięci i muzeum. Od 1979 roku były nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu znajduje na liście światowego dziedzictwa UNESCO – jako ponadczasowy i uniwersalny symbol ludobójstwa z czasów II Wojny Światowej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym miejscu?
Historia KL Auschwitz, Birkenau i Monowitz z lat 1940–1945 – podstawowe informacje
Początkowo obóz służył przetrzymywaniu polskich więźniów politycznych. Pierwszy transport deportowanych dotarł do Auschwitz (czyli wcielonego do III Rzeszy Oświęcimia) 14 czerwca 1940 roku. W październiku 1941 roku w pobliskiej wsi Brzezinka rozpoczęła się budowa Auschwitz II – Birkenau, które stało się największym obozem masowej eksterminacji. W 1942 roku założono obóz Auschwitz III – Monowitz. Od listopada 1943 roku działał jako niezależny obóz dla więźniów zmuszanych do pracy w IG Farben, a w maju 1944 roku został ponownie włączony w struktury obozowej Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau.
Kup bilet online i zapoznaj się na żywo ze świadectwem okrucieństwa nazistów.
O czym jeszcze warto wiedzieć? Najważniejsze fakty o Auschwitz-Birkenau w skrócie
- wszystkich mieszkańców z miejscowości sąsiadujących z obozami koncentracyjnymi wysiedlano – miejsca zagłady były starannie izolowane od świata zewnętrznego;
- KL Auschwitz-Birkenau wraz ze „strefą interesów” (niem. Interessengebiet) zajmował ok. 40 km² powierzchni;
- likwidacja obozu rozpoczęła się już w sierpniu 1944 roku – Niemcy przenosili więźniów, palili dokumenty, wysadzali budynki, mordowali członków Sonderkommando (ludzi od „zadań specjalnych”);
- 17 stycznia 1945 roku odbył się ostatni apel generalny, po którym SS-mani rozpoczęli ostateczną „ewakuację” więźniarek i więźniów;
- 27 stycznia 1945 roku do Auschwitz-Birkenau wkroczyli pierwsi żołnierze sowieckiej Armii Czerwonej. W Oświęcimiu zastali ok. 7,5 tys. najsłabszych więźniów, z których ok. 600 zmarło z wyniszczenia organizmu w ciągu kolejnych 3 miesięcy od wyzwolenia obozu;
- 16 kwietnia 1947 roku zorganizowano pokazową egzekucję pierwszego komendanta Auschwitz-Birkenau, czyli Rudolfa Hoessa;
- Auschwitz był największym obozem zagłady, jaki stworzyli hitlerowcy.
Auschwitz-Birkenau to niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
Niemcy zwozili do Auschwitz-Birkenau ludzi z całej okupowanej Europy. Część do wyniszczającej pracy, część na natychmiastową śmierć w komorach gazowych – ciała wszystkich zabitych przeszukiwano w poszukiwaniu wszelkich kosztowności, a następnie palono w krematoriach. Wśród ofiar KL Auschwitz są Żydzi, Polacy, Romowie i Sinti, jeńcy radzieccy oraz osoby wielu innych narodowości. Personel tworzyli żołnierze SS oraz więźniowie przymuszani do wykonywania pewnych zadań – np. żydowskie Sonderkommando „obsługiwało” krematoria.
Walka o przetrwanie w obozach zagłady
Przez Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau przewinęło się ok. 6,5–8 tysięcy esesmanów, którzy pilnowali zbrodniczego porządku i zwalczali wszelkie ruchy oporu. We wspomnieniach ocalałych często pojawiają się podobne konkluzje – wewnątrz obozu Auschwitz-Birkenau twoim największym wrogiem nie byli Niemcy, tylko pozostali więźniowie, którzy desperacko walczyli o przetrwanie. Nie można jednak zapomnieć, kto stworzył tak okrutny system i ponosi pełną odpowiedzialność za zagładę Żydów oraz śmierć milionów mężczyzn, kobiet i dzieci.
Obozowe realia, traktowanie więźniów i okoliczności ludobójstwa w Auschwitz-Birkenau
Do Oświęcimia jeździły pociągi transportowe z okupowanej Polski, dokąd wcześniej zwożono ludzi deportowanych z innych krajów Europy. Pierwszym etapem była selekcja na rampie kolejowej – ok. 80% osób trafiających do Auschwitz-Birkenau nawet nie miała statusu więźniów i wytatuowanego numeru, tylko od razu było mordowanych w komorach gazowych. Do otrucia ofiar hitlerowcy najczęściej używali cyklonu B.
Sposoby uśmiercania ludzi w obozach
Na terenie obozów oświęcimskich działało 5 krematoriów, o różnym stopniu zaawansowania. Heinrich Himmler (szef SS), Adolf Eichmann (główny twórca planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” i koordynator akcji Holokaustu) oraz pozostali zbrodniarze opracowywali kolejne sposoby jak najszybszego i jak najtańszego uśmiercania ludzi. Na więźniach przeprowadzano pseudomedyczne eksperymenty, w barakach panowały ścisk i chłód. Racje żywnościowe wydzielano tak, by niewolnicy wykonywali możliwie najwięcej pracy przy minimalnych kosztach utrzymania obozu.
Auschwitz-Birkenau – Miejsce Pamięci o ofiarach Holokaustu
Nigdy się nie dowiemy, ile osób naprawdę osób straciło tutaj życie. Rotmistrz Witold Pilecki, który przeniknął do obozu i jako jeden z niewielu uciekł z Oświęcimia i Brzezinki, szacował liczbę zabitych na 2 do 5 milionów. W swoich raportach z Auschwitz-Birkenau, które sporządził na przełomie kwietnia i maja 1943 roku, wspominał o relacjach świadków, którzy „widzieli, jak do komór gazowych prowadzono minimum 8 tysięcy ludzi dzień w dzień”. Hess i Eichmann szacowali liczbę zamordowanych na 2,5 miliona, a komisja ZSRR obliczyła możliwości machiny zagłady na 4 miliony ofiar.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Dzisiejsze Miejsce Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau działa na obszarze dwóch zachowanych części obozu. Na terenie Auschwitz I funkcjonują punkty edukacyjne i informacyjne, tutaj też znajduje się słynna brama z napisem „Arbeit Macht Frei”. Są też budynki z okresu istnienia obozu, w tym słynne wystawy z rzeczami zabranymi więźniom czy ściętymi włosami. Auschwitz II – Birkenau to blisko 300 obiektów (niektóre z ekspozycjami), w tym:
- obozy kobiecy, cygański, męski, rodzinny;
- punkty rejestracji i kwarantanny;
- „Kanada” – baraki do magazynowania zrabowanego majątku;
- „Meksyk” – sekcja poza obszarem pierwotnego Auschwitz-Birkenau, z najgorszymi warunkami bytowymi;
- Biały Domek – jedna z pierwszych, prowizorycznych komór gazowych;
- Czerwony Domek – jak wyżej;
- krematoria II, III, IV i V – komory razem z piecami do palenia ciał;
- zabudowania pomocnicze.
Auschwitz-Birkenau – informacje dla odwiedzających
Auschwitz-Birkenau – adres | ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-600 Oświęcim |
Auschwitz-Birkenau – godziny otwarcia | Muzeum Auschwitz-Birkenau jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Nie dotyczy dat: 1 stycznia, świąt Wielkiejnocy, 25 grudnia i podczas obchodów uroczystości państwowych.
Czas wejścia – w zależności od miesiąca:
Czas wyjścia – do 1,5 h po ostatniej godzinie wejścia. |
Auschwitz-Birkenau – ceny biletów | Wstęp do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady i jest bezpłatny. Przed przyjazdem każdy musi zarezerwować imienną kartę wstępu, zezwalającą na wejście w określonym dniu i godzinie.Grupy zorganizowane mają obowiązek zaangażowania muzealnego przewodnika-edukatora, a turyści indywidualni mogą do takich grup dołączyć. Taka usługa kosztuje od 340 zł od grupy do 10 osób.
|
Auschwitz-Birkenau – dojazd | Muzeum Auschwitz-Birkenau leży w sąsiedztwie przystanków autobusowych komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Odległość do dworca kolejowego to ok. 2 km. Szacowane czasy dojazdu:
Dojazd samochodem z węzła Brzęczkowice (skrzyżowanie S1 z A4 w Mysłowicach pod Krakowem) do Auschwitz Birkenau zajmuje ok. 30 minut. Obozy Auschwitz I oraz Auschwitz-Birkenau dzieli ok. 3,5 km. Do pokonania pieszo, taksówką, własnym samochodem lub bezpłatnym autobusem kursującym co 10–30 minut. |
Auschwitz-Birkenau – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Prace nad instalacją potrzebnych udogodnień trwają, ale przepisy nt. konserwacji zabytków narzucają pewne ograniczenia w modyfikacji obozowej architektury.
Aktualne i szczegółowe informacje o dostępności poszczególnych obiektów znajdziesz na http://www.auschwitz.org/deklaracjadostepnosci/. |
Auschwitz-Birkenau – strona www | https://www.auschwitz.org/ |
Przyjazd do Auschwitz-Birkenau zaleca się osobom, które ukończyły 14. rok życia. Nawet starszym, bardziej „odpornym” osobom zdarza się stracić kontrolę nad swoimi reakcjami pod wpływem tego, co oglądają i czego się dowiadują w Oświęcimiu. Jak głosi motto „Medalionów” Zofii Nałkowskiej – „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Wizyta w byłym obozie Auschwitz oraz Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście to przeżycie, którego nie sposób wymazać z pamięci.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety