
Hel to popularny kurort znajdujący się na północy Polski, przy samym Morzu Bałtyckim. Jest to wyjątkowe miejsce otoczone z trzech stron wodą. Jego umiarkowany klimat i duża ilość słonecznych dni co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych nadmorskiego wypoczynku. Jeśli planujesz odwiedzić Hel, atrakcje tego miejsca warto poznać już wcześniej. Dzięki temu lepiej zaplanujesz swój pobyt i z pewnością nie znajdziesz czasu na nudę. Sprawdź, co warto zobaczyć w Helu.
1 Mierzeja Helska
Mierzeja Helska to zdecydowanie główna atrakcja Helu, z którego słynie ta miejscowość. Powstała na skutek działania prądów morskich, które naniosły w to miejsce piasek wypłukiwany z dna morza. Co ciekawe, na szwedzkiej mapie datowanej na XVII wiek widnieje jako zbiorowisko 6 małych wysp. Ławica piasku stopniowo wynurzała się na powierzchnię, aż stworzyła mierzeję. Aktualnie ma ona 34 km długości, a jej szerokość wynosi 3 km w najszerszym miejscu i 150 metrów w najwęższym punkcie.
Jest to interesujące miejsce na mapie Polski, w którym występują stosunkowo małe amplitudy temperatury. Większość dni w roku jest tu słonecznych, z małą ilością opadów lecz silnymi wiatrami. Sosnowe lasy i bogactwo przyrodnicze Mierzei Helskiej wchodzą w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
2 Hel – atrakcje naturalne. Nadmorski Park Krajobrazowy
Helska roślinność została objęta ochroną w 1978 roku. Nadmorski Park Krajobrazowy był jednym z pierwszych w całym kraju. Jego łączna powierzchnia wynosi ponad 188 km² i obejmuje zarówno teren lądowy, jak i wodny (obszar Zatoki Puckiej). Na tej naturalnej atrakcji Helu znajdują się wszystkie rodzaje brzegów morskich południa Bałtyku (klifowy, wydmowy czy zalewowy) oraz różne zjawiska zachodzące w miejscach styku morza z lądem. Park zawiera 14 rezerwatów przyrody, 2 użytki ekologiczne, 1 stanowisko przyrody nieożywionej i 2 obszary ochrony ptaków Natura 2000.
3 Rezerwat Helskie Wydmy
Helskie Wydmy są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został wyodrębniony w 2006 roku. Obejmuje 108 hektarów wybrzeża, na których znajduje się bogaty ekosystem i wydmowy krajobraz. Swój wyjątkowy wygląd teren ten zawdzięcza działaniom wiatru, morskich prądów i fal. Rośnie tu roślinność leśna, murawowa i wrzosowiskowa, w tym cenne porosty i grzyby naporostowe. Oprócz nich, w rezerwacie można spotkać mikołajki nadmorskie, piaskownice zwyczajne, wydmuchrzyce piaskowe oraz honkenie piaskowe.
4 Promenady
W Helu znajdują się dwie promenady – jedna w południowo-zachodniej części półwyspu, a druga nad Parkiem Wydmowym. Pierwsza z nich jest dłuższa (około 1 km), powstała w 2013 roku. Pełni też funkcję umocnienia brzegu i ochrony półwyspu przed działaniem morza. Na promenadzie znajdują się lunety widokowe, z których widać krajobraz morski, a także Puck i Trójmiasto. Warto też zatrzymać się przy Kopcu Kaszubów z kaszubskim gryfem stojącym w umownym punkcie Początku Polski.
Druga promenada znajduje się na drewnianym pomoście Parku Wydmowego. Liczy około 500 metrów długości. W tym miejscu znajduje się także edukacyjna ścieżka przyrodniczo-kulturowa. Godna uwagi jest tutejsza typowo wydmowa roślinność. Te dwie atrakcje Helu są obowiązkowym punktem dla spacerowiczów – zarówno przyjezdnych, jak i lokalnych.
5 Port rybacki
Port morski w Helu został wybudowany w latach 1882-1883. Początkowo było to niewielkie, 350-metrowe drewniane kotwicowisko służące przede wszystkim kutrom i pracującym na nich rybakom. W czasach II RP port został znacznie rozbudowany – do rozmiarów, w jakich można podziwiać go do dziś.
Aktualnie port rybacki w Helu składa się z 3 basenów – wewnętrznego, jachtowego i zewnętrznego. Jego łączna powierzchnia wynosi 9,5 ha, z 654 metrami ścianek cumowniczych oraz 514 m nabrzeża wyładunkowego, remontowego i wyposażeniowego. Granice portu wyznaczają zachodni i południowy falochron. Na wejściu do portu stoi krzyż poświęcony pamięci osób, które zginęły na morzu.
6 Helskie Jajo
Wyświetl ten post na Instagramie
Jest to niezwykle charakterystyczny punkt na mapie Helu i jego okolic. Tak zwane Helskie Jajo to ciekawa architektonicznie budowla powstała w 2006 roku, która składa się z form nawiązujących do wypełnionych wiatrem żagli. Z daleka ten okrągły, biały, pozbawiony okien budynek przypomina po prostu kurze jajko – stąd też jego nazwa. Na jego 470 m² powierzchni znajduje się jedynie informacja turystyczna i opustoszałe sale, które miały mieścić m.in. sanitariat, sklep żeglarski, kawiarnię, salę konferencyjną oraz taras widokowy na morze.
Helskie Jajo jest dość kontrowersyjną budowlą, ponieważ jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Przez wielu uważana jest za niepraktyczną i nieestetyczną. Mimo wszystko, pozostaje znaną, rozpoznawalną ikoną Helu. Atrakcję tę naszym zdaniem wystarczy zobaczyć z odległości, podczas spaceru po porcie.
7 Port Marynarki Wojennej. Hel – atrakcje dla entuzjastów militariów
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeśli interesuje cię historia, a w szczególności początek XX wieku, nie możesz pominąć tej helskiej atrakcji. Swoją wizytę w Porcie Marynarki Wojennej należy wcześniej uzgodnić z Komendą Portu Wojennego. Po uzyskaniu pozwolenia dostępny jest jednak do zwiedzania. Początki budowy portu sięgają 1931 r. Ukończono go dopiero po wojnie. Prawdziwą perełką tego miejsca jest zacumowany historyczny kuter pościgowy Batory. W 1939 roku 16 śmiałków przełamało na nim blokadę okrętów niemieckich. Obrońcom udało się przedostać do portu Klintehamn na szwedzkiej Gotlandii.
8 Fokarium w Helu – atrakcje dla miłośników zwierząt
Wyświetl ten post na Instagramie
W Helu znajduje się wyjątkowe miejsce, jakim jest Fokarium. Przy adresie ul. Morska 2 realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych. Pod koniec XIX wieku na południu Bałtyku żyło około 100 000 osobników tego gatunku. Dziś jest ich zaledwie 40 tysięcy. Fokarium prowadzone przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego skupia się nie tylko na ratowaniu zwierząt, ale też edukuje społeczeństwo o zagrożeniach ekologicznych Bałtyku. Polecamy odwiedzić sanktuarium fok w porze ich karmienia.
9 Latarnia Morska Hel – atrakcje przybrzeżne
Czy wiesz, że aż do 1674 roku funkcję latarni morskiej w Helu pełniła kościelna wieża? Dopiero od tego roku co pewien czas wznoszono specjalne konstrukcje, coraz bardziej odporne na zniszczenia i bardziej nowoczesne. Przybrzeżna atrakcja Helu, którą można podziwiać w czasach dzisiejszych to ceglana wieża powstała w 1942 roku.
Latarnia została zbudowana na planie ośmioboku i wznosi się aż na 40 metrów. Przy dobrej widoczności jej światło można zobaczyć z odległości 18 mil morskich. W sezonie budynek udostępniony jest do zwiedzania. Z jego szczytu można podziwiać piękną panoramę Zatoki Gdańskiej i Mierzei Helskiej.
10 Muzeum Rybołówstwa w Helu
Jako typowo nadmorskie miasto, Hel posiada długą i bogatą tradycję rybołówstwa. Jeśli interesuje cię ten temat, warto odwiedzić budynek dawnego kościoła świętych Piotra i Pawła. W tej zabytkowej średniowiecznej budowli mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Jego stała wystawa zatytułowana jest „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”. Oprócz niej, można podziwiać też galerię obrazów o tematyce morskiej. Na ekspozycję składają się także: plenerowy skansen łodzi rybackich, wieża widokowa i różne interaktywne stanowiska.
11 Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum Obrony Wybrzeża to helska atrakcja edukacyjna, która mieści się pod adresem ul. Helska 16. Mieści się na terenie „Rejonu Umocnionego Hel”, który jest częścią zespołu umocnień artyleryjskich, wybudowany w 1936 roku. Samo umiejscowienie muzeum nosi znamiona historii. To właśnie w tym miejscu w 1939 roku polscy żołnierze dzielnie bronili wybrzeża przed armią niemiecką przez 32 dni.
Obecnie Muzeum Obrony Wybrzeża składa się z niemalże 10 różnych obiektów, z których większość jest płatna z osobna. Znajdują się tu m.in. opancerzone samochody, pojazdy gąsienicowe, motocykle, działa, bronie i wiele innych eksponatów.
12 Muzeum Checz Kaszubska
Wyświetl ten post na Instagramie
Kaszubska kultura północy Polski jest niezwykle ciekawa i bogata. Wiele jej elementów przetrwało do czasów dzisiejszych, mimo intensywnej germanizacji Pomorza. Checz Kaszubska jest jej siedliskiem, w którym można bliżej poznać rzemiosło artystyczne, ludowe stroje, porcelanę, a także język, opowieści i legendy Kaszub. Muzeum znajduje się w zabytkowym, wyremontowanym domku ryglowym z przełomu XVIII i XIX wieku. Wyróżniają go drewniany szkielet, smołowane belki, bielone ściany, łamane drzwi i piękne zdobienia. Ta historyczna wystawa to atrakcja Helu czynna przeważnie od czerwca do października.
13 Domki ryglowe
W okolicy znajduje się więcej podobnie datowanych domków ryglowych. Ulica Wiejska jest nimi usiana. W przeszłości zamieszkiwali je rybacy. Dziś w ich wnętrzach znajdują się klimatyczne kawiarnie, nastrojowe restauracje, smażalnie świeżych ryb oraz sklepy z pamiątkami. Koniecznie udaj się w to miejsce, aby poczuć wciąż obecny klimat dawnych Kaszub.
14 Bunkier Morskie Tajemnice
Wyświetl ten post na Instagramie
W starym, dawno opuszczonym wojskowym bunkrze znajduje się nietypowa wystawa. W 2015 roku otwarto tutaj Morskie Tajemnice – atrakcję Helu, która opowiada odwiedzającym sekrety przyrody bałtyckiej i oddziaływania na nią przez człowieka. Do eksponatów należą:
- panoramiczne akwarium z fauną typową dla okolic Helu;
- oryginalne wyposażenie kutrów rybackich;
- modele rybackich łodzi;
- makieta portu Helu z lat 30 XX wieku;
- urządzenia stosowane na morzu przez naukowców;
- Żółta Łódź Podwodna;
- wystawy o tematykach: różnorodności morskiego życia, historii rybołówstwa, badaniach oceanograficznych, stanie środowiska naturalnego Bałtyku oraz zagrożeniach czyhających na morskie ekosystemy.
Na miejscu znajduje się także kącik zabaw dla dzieci. Bilety wstępu nie są drogie, więc zdecydowanie warto wybrać się tu w chwili wolnej od typowego nadmorskiego wypoczynku.
15 Bunkier Makabra XX Wieku
Wyświetl ten post na Instagramie
Makabra XX Wieku to wystawa, która, podobnie jak Morskie Tajemnice, znajduje się w opuszczonym bunkrze. Tej atrakcji Helu bliżej jednak do instalacji artystycznej niż muzeum. Na ekspozycję składa się samo ponure wnętrze bunkra, ale też multimedia, dźwięki i gra świateł.
Po przejściu przez wszystkie kilkanaście sal, odwiedzający mają dość wyraźną wizję makabry, jakimi były wojny XX wieku. Tutaj zdecydowanie się jej nie gloryfikuje. Bunkier ukazuje ludzkie cierpienie, ból i strach. Jest to pewnego rodzaju upamiętnienie niewinnych ofiar konfliktów zbrojnych i przestroga przed powtarzaniem takich czynów.
16 Wędkowanie w wodach Helu – atrakcje na morzu
Możliwości wędkowania w okolicach Helu jest naprawdę wiele – z plaży, z falochronu, a nawet z pokładu łodzi po wypłynięciu na głębokie wody. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem wędkowania należy zgłosić swój zamiar w okręgowym inspektoracie rybołówstwa morskiego (ul. Kuracyjna 1) oraz uiścić tam należytą opłatę. Jeżeli wybierasz się na rejs wędkarski, przeważnie zajmuje się tym organizator wyprawy.
W okolicach Helu można złowić flądry, śledzie, babki, belony, węgorzyce, a także łososie i dorsze. Początkujący wędkarze mogą liczyć na pomoc miejscowych. Natomiast profesjonalistom polecamy udział w zawodach koła Polskiego Związku Wędkarskiego lub Sportowego Klubu Wędkarskiego Belona.
17 Hala sportowo-widowiskowa
Jest to największy ośrodek sportu i rekreacji w Helu. Atrakcją tego miejsca jest możliwość aktywnego spędzania czasu. Hala wyposażona jest w system nagłośnieniowy, szatnie, zaplecze sanitarne, urządzenia do odnowy biologicznej, elektroniczną tablicę wyników, rozmaite piłki i akcesoria do różnych gier oraz trybuny mieszczące około 200 osób. Płyta główna przystosowana jest do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, tenisa ziemnego, badmintona, tenisa stołowego i piłkę ręczną. Do użytku dostępna jest także klasyczna siłownia z możliwością prowadzenia zajęć fitness, a nawet treningu bokserskiego.
W trakcie roku szkolnego hala najczęściej jest okupowana przez uczniów pobliskich szkół do około godziny 16. Popołudniami i w weekendy jest jednak wolna do użytku. Latem również nie powinno być problemu z jej rezerwacją. Pojedyncze wejściówki kosztują poniżej 10 zł. Dostępne są też karnety na dłuższy okres oraz możliwość wynajem całej hali lub siłowni.
18 Kopiec Kaszubów
Wyświetl ten post na Instagramie
Kopiec Kaszubów to kamienny monument, na którym widnieje wizerunek gryfa. To legendarne zwierzę symbolizuje siłę i moc ludności kaszubskiej. Kopiec znajduje się na samym Cyplu, przy promenadzie. Widnieje na nim napis „HEL – POCZĄTEK POLSKI” oraz tablica, na której wypisane są oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zdecydowanie warto stanąć w umownym miejscu początku Polski.
19 Cypel Helski
Jak już wspominaliśmy, główną atrakcją Helu jest samo jego położenie. Szeroka plaża na Cyplu Helskim jest niezwykle popularna. Każdy chce odwiedzić ten najdalej wysunięty kraniec Mierzei Helskiej. Na miejsce można dojść tylko pieszo. Samochód należy zostawić na zlokalizowanym niedaleko parkingu. Odpoczywających tu plażowiczów z lewej strony otaczają otwarte wody Morza Bałtyckiego, a z prawej zatoka. Według nas, każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu.
20 Geocaching na Helu – atrakcja terenowa nie tylko dla dzieci
Geocaching to stosunkowo nowo-powstała i niezwykle angażująca zabawa. Można w niej uczestniczyć w wielu miejscach na świecie – także w Helu. Wystarczy zainstalować aplikację na telefon i regularnie sprawdzać, czy na twojej trasie spacerowej nie ma czegoś do odkrycia. W ukrytych skrytkach znajdują się różne ciekawe skarby i miłe niespodzianki. Czasem są to pojedyncze schowki, a czasem dłuższe zagadki do rozwikłania.
21 Szlaki Fortyfikacji Helskiej
Wyświetl ten post na Instagramie
W okolicach Mierzei Helskiej znajduje się mnóstwo pozostałości militarnych. Jeżeli jesteś pasjonatem historii okresu wojennego, koniecznie wybierz się na wycieczkę, by odkryć je wszystkie. Wśród tego typu atrakcji helskich można wyróżnić kilka tras:
- Szlak niebieski – „Wokół helskich fortyfikacji” – najdłuższy, łączy wszystkie poniższe drogi w jedną;
- Szlak pomarańczowy – „Do Baterii Duńskiej”,
- Szlak czarny – „Do baterii przeciwlotniczych”,
- Szlak brązowy – „Do baterii przeciwlotniczych”,
- Szlak czerwony – „Po fortyfikacjach Cypla Helskiego”,
- Szlak zielony – „Na Szwedzką Górę”,
- Szlak żółty – „Do 21. Baterii przeciwlotniczej”.
22 Pomnik Neptuna
Wyświetl ten post na Instagramie
Tutejszy Pomnik Neptuna jest kopią włoskiej rzeźby o tej samej nazwie, która znajduje się w Bolonii. Jest to największa kamienna rzeźba przedstawiająca boga morza na świecie. Sama jego postać liczy sobie 3,4 m. Natomiast jeśli liczyć od cokołu po czubek trójzęba, monument osiąga aż 5 metrów i 50 centymetrów.
23 Muzeum Kolei Helskich
Wyświetl ten post na Instagramie
Dotrzesz do niego jedynie kolejką wąskotorową. To kameralne miejsce, w którym dowiesz się wiele ciekawych informacji o tutejszej kolei i jej historii. Podczas przejażdżki można też podziwiać mijane bunkry i różne przedmioty związane z PKP. Dla chętnych przeprowadzana jest też lekcja kierowania pociągiem. Samo muzeum mieści się w jednym z ogromnych, żelbetonowych schronów, który w przeszłości pełnił funkcję magazynu amunicyjnego poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein.
24 Sporty wodne – atrakcje Helu na morzu
Będąc nad morzem szkoda byłoby przegapić wyjątkową okazję, jaką stanowi próba swoich sił w przeróżnych sportach wodnych. Praktycznie w każdym zakątku Półwyspu Helskiego znajdziesz ośrodki, które oferują naukę i wypożyczanie sprzętu. Można tu zapisać się na prywatne lekcje lub wziąć udział w obozie sportowym. Do najpopularniejszych helskich atrakcji wodnych należą windsurfing, kitesurfing i wakeboarding.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak widzisz, Hel to nie tylko słoneczne plaże i morskie kąpiele. Miasto i jego okolice skrywają wiele tajemnic i pełne są rozrywek dla osób w każdym wieku. Jeśli jeszcze tutaj nie byłeś, zdecydowanie warto odwiedzić Hel. Atrakcje tego miejsca zawierają coś dla każdego. Nie będą się tu nudzić pasjonaci aktywnego wypoczynku ani miłośnicy historii i folkloru. W okolicy oprócz wyżej opisanych atrakcji znajduje się też wiele perełek gastronomicznych, w których skosztujesz lokalnych przysmaków i odpoczniesz przy kawie lub drinku.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety