Najlepszym punktem wypadowym w Karkonosze jest Karpacz. Atrakcje tego górskiego kurortu zaskakują, a liczne szlaki umożliwiają zaplanowanie ciekawych wędrówek po okolicy. Miejscowość ta może się również pochwalić świetnym zagospodarowaniem, dzięki czemu przez problemu znajdziesz tu miejsce na nocleg. A w jaki sposób spędzisz tu czas? Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać!
Karpacz i jego turystyczny potencjał. Co warto wiedzieć o tej miejscowości?
Zanim zapoznasz się z najważniejszymi atrakcjami Karpacza, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Jak rozwijała się ta miejscowość? Co zadecydowało o jej popularności?
Karpacz i jego miejsce na mapie
Karpacz to jedna z najpopularniejszych miejscowości, jakimi może oczarować turystów Dolny Śląsk. Położenie u stóp Śnieżki, bliskość Jeleniej Góry oraz malownicza dolina Łomnicy – oto najważniejsze czynniki, dzięki którym Karpacz mógł się przekształcić ze spokojnej miejscowości w jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w polskich górach.
Sama miejscowość dzieli się na kilka dzielnic. Te najsłynniejsze to:
- Karpacz Górny, czyli najwyżej położona część miasta, z której najszybciej dostaniesz się na teren parku narodowego oraz na górskie szlaki;
- Karpacz Dolny, czyli właściwy Karpacz, znany z malowniczych deptaków i wystaw muzealnych;
- Wilcza Poręba, znana już w średniowieczu jako miejsce działalności poszukiwaczy złota.
Karpacz i jego dzieje
Karpacz to nie tylko piękne widoki, ale i ciekawa historia. Zaczyna się ona w XII wieku, kiedy to Karkonosze zaczęły przyciągać Walonów – poszukiwaczy złota, z którymi wiąże się wiele legend. Kolejnym ważnym okresem w dziejach tej miejscowości są lata wojny trzydziestoletniej. W tym czasie okolice dzisiejszego Karpacza stały się bezpiecznym schronieniem dla osób, które uciekały z Czech w obawie przed prześladowaniami religijnymi. Wśród nich nie brakowało osób parających się ziołolecznictwem, które u stóp Karkonoszy znalazły idealne warunki do prowadzenia swej działalności. Od tego czasu, aż po wiek XIX, Karpacz stał się znanym ośrodkiem ziołolecznictwa. Co wydarzyło się potem?
Od XIX wieku Karpacz staje się ważnym ośrodkiem turystycznym. Już w XVII wieku chętnie zaglądali tu pielgrzymi, którzy odwiedzali kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce, jednak to w XIX wieku miejscowość zaczyna funkcjonować jako letnisko. Obecnie możesz tu wypoczywać przez cały rok, ciesząc się albo pieszymi wędrówkami po górach, albo zabawami na ośnieżonych zboczach górskich. A dlaczego warto zwiedzić Karpacz? Wyjaśniamy!
Najważniejsze atrakcje w Karpaczu
Czym zachwyci cię współczesny Karpacz? Atrakcje turystyczne czekają tu niemal na każdym kroku. Są one na tyle zróżnicowane, że każdy miłośnik podróży znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Co warto zobaczyć? Oto nasze propozycje.
Świątynia Wang
Wizyta w Karpaczu nie może się obejść bez zwiedzenia świątyni Wang, będącej turystyczną wizytówką Karkonoszy. Ten ewangelicki kościół trafił pod Śnieżkę z norweskiej miejscowości Vang i szybko stał się najważniejszą atrakcją Karpacza. Co wiemy na jego temat?
Wiadomo, że świątynia Wang powstała w XII wieku, w okresie, gdy religia chrześcijańska nieśmiało wkraczała do Skandynawii. Skutkiem tego jest niezwykła forma drewnianego kościółka, w którego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla sztuki romańskiej oraz nordyckiej. W XIX wieku kościółek ten zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który szukał ciekawych eksponatów do berlińskiego muzeum. Świątynia jednak nie trafiła do Berlina, lecz do Karpacza. To zasługa hrabiny Fryderyki von Reden z pobliskiego Bukowca, która przekonała króla do przekazania zabytku miejscowym ewangelikom. Służy im do dziś, będąc jednocześnie główną atrakcją turystyczną miasta.
Świątynia Wang, znana dziś również jako Kościół Górski Naszego Zbawiciela, przyciąga uwagę kamienną dzwonnicą i ciekawą sylwetką. W jego wnętrzu zobaczyć oryginalne rzeźby i dekoracje przedstawiające smoki oraz twarze wikingów. Dzięki temu wiekowa perełka skandynawskiej architektury wciąż zachwyca i pobudza wyobraźnię zwiedzających ją turystów.
Wokół świątyni Wang rozciąga się ewangelicki cmentarz, na którym zobaczysz sporo zabytkowych nagrobków, w tym epitafium hrabiny Fryderyki von Reden. Jest on jednocześnie miejscem spoczynku Tadeusza Różewicza – poety, którego twórczość miała istotny wpływ na dzieje polskiej literatury.
Dziki Wodospad i zapora na Łomnicy
Dziki Wodospad to kolejna atrakcja Karpacza, której warto poświęcić swój czas. Wodospad na Łomnicy powstał w początkach XX wieku, kiedy to zbudowano kilka zapór. Ich cel był prosty – bronić Karpacza i innych miejscowości leżących w Kotlinie Jeleniogórskiej przed wylewami Łomnicy. Dziś zapora na Łomnicy oraz powstały dzięki niej wodospad są popularnymi celami spacerów. Wyprawę do tego miejsca możesz połączyć z wizytą w miejscu, w którym występuje anomalia grawitacji. Na czym polega jego fenomen? Na przedmiotach samodzielnie wędrujących pod górkę. Choć jest to tylko złudzenie optyczne, miejsce to przyciąga fanów doświadczeń i eksperymentów.
Muzeum Sportu i Turystyki
Jak rozwijała się turystyka w Karkonoszach? Z jakich sprzętów korzystali przed laty amatorzy wędrówek i sportów zimowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w Muzeum Sportu i Turystyki. Urządzone w zabytkowym domu, może się pochwalić imponującą kolekcją pamiątek po dawnych turystach. Sporo uwagi poświęcono tu również zielarzom i poszukiwaczom złota, hutnikom i górnikom. To oni wytyczyli wiele szlaków w górach, ich śladami będziesz wędrować w trakcie zdobywania karkonoskich szczytów. W muzeum czeka też ciekawa ekspozycja związana z rozwojem narciarstwa oraz sportów saneczkowych, z którymi niegdyś Karpacz był najmocniej kojarzony. A jeśli znajdziesz nieco więcej czasu na pobyt w tym miejscu, możesz wybrać się na spacer po otaczającym muzeum alpinarium oraz zajrzeć na wystawę poświęconą ochronie przyrody.
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
To miejsce zrobi wrażenie nie tylko na miłośnikach przyrody, ale i na tych, którzy chcą się możliwie jak najlepiej przygotować do wyprawy w góry. Czeka tu m.in. wystawa „Wirtualne Karkonosze”, makieta gór oraz ich aktywna mapa turystyczna. W miejscu tym możesz zdobyć wiele cennych wiadomości na temat geologicznej budowy Karkonoszy, zachodzących w nich procesów przyrodniczych oraz żyjących na ich zboczach zwierząt. Możesz też zobaczyć, jak wielki jest wpływ człowieka na przyrodę i jakie są tego skutki. W Karkonoskim Centrum Edukacji Przyrodniczej możesz też skorzystać z oferty edukacyjnej i warsztatów, które w ciekawy sposób pozwolą ci poszerzyć wiedzę o Sudetach.
Skocznia narciarska Orlinek
W panoramie Karpacza miejsce bardzo ważne zajmuje Orlinek – skocznia narciarska, mogąca się pochwalić historią sięgającą początków XX wieku. Obecną formę zaczęła ona przybierać po II wojnie światowej, choć od tego czasu przeprowadzono kilka gruntownych modernizacji. Ostatnia z nich miała miejsce w 2000 roku, kiedy skocznia została przebudowana w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata Juniorów. Ciekawostką jest fakt, iż skakał tu m.in. Adam Małysz, który oddał skok o długości 94,5 m i tym samym ustanowił rekord skoczni.
Krucze Skały na zboczach Kruczej Kopy
Jeśli chcesz poznać magię Karkonoszy, ale nie zaliczasz się do grona piechurów, możesz wybrać się na spacer w stronę Kruczych Skał. Dotrzesz do nich w ciągu kwadransa, a spacer wygodną leśną ścieżką sprawi ci wiele radości. Po drodze zobaczysz takie ciekawostki, jak Dolina Płomnicy oraz Szeroki Most.
Same skały przyciągają amatorów wspinaczki oraz tych, którzy lubią geologiczne ciekawostki. Ta granitognejsowa wychodnia skalna liczy sobie aż 25 metrów wysokości i jest znanym skupiskiem cennych minerałów. Najciekawsze okazy znalezione w tym miejscu są prezentowane w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu. Na miejscu wciąż można ujrzeć wiele ciekawych skał, m.in. szafiry. Dzięki tym minerałom, Krucze Skały stały się bohaterkami wielu legend. Ta najsłynniejsza opowiada o poszukiwaczach złota, którzy mieli penetrować okolice Karpacza już w okresie średniowiecza.
Karpacz – atrakcje dla najmłodszych
Karpacz to nie tylko muzea i zabytki. To również atrakcje, które powstały z myślą o najmłodszych gościach. Mogą oni odkrywać Karkonoskie Tajemnice i poznawać lokalne legendy, spotkać się z Duchem Gór i w ciekawy sposób poznać dzieje karkonoskich miejscowości. Wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszy się też tor saneczkowy, mieszczący się w ścisłym centrum letniska. Założone przez Henryka Tomaszewskiego Miejskie Muzeum Zabawek, Świat Kolejek, Park Bajek oraz interaktywna wystawa klocków Lego – oto kolejne atrakcje dla dzieci, na które warto postawić. A w sąsiedztwie Karpacza czeka raj dla fanów filmów o Dzikim Zachodzie. To Western City – park rozrywki, na terenie którego rządzą kowboje.
Nie tylko Karpacz – atrakcje w Karkonoszach czekają!
Wiesz już, co można zobaczyć w Karpaczu, pora skupić się na atrakcjach czekających w jego okolicy. Karpacz jest idealnym miejscem na wakacje w górach, a jego lokalizacja przyciąga przyrodników i fanów aktywnego wypoczynku. Jakie atrakcje czekają w rejonie tego karkonoskiego letniska?
Karpacz dla przyrodników. Czym zachwyca Karkonoski Park Narodowy?
Z centrum Karpacza możesz przenieść się do świata pięknej przyrody i niezapomnianych widoków. Wystarczy kilka minut wędrówki, by znaleźć się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na czym polega jego wyjątkowość?
KPN powstał w 1959 roku, a jego głównym zadaniem jest ochrona najwyższej części Sudetów. Karkonosze, ze względu na ciekawą budowę geologiczną oraz bogatą szatę roślinną, na taką ochronę z pewnością zasługują. W trakcie wędrówek po parku spotkasz się z wieloma ciekawymi przykładami polodowcowej rzeźby (np. z ogromnymi kotłami polodowcowymi) oraz gołoborzami.
Karkonosze to ciekawe gatunki roślin, reprezentowane m.in. przez goryczkę trojeściwą oraz dzwonki karkonoskie, umieszczone w logo parku. Wrażenie robią tu również torfowiska wysokie oraz zarośla kosówki, występujące w wyższych partiach gór. Na terenie KPN spotkasz się też z ciekawymi zwierzętami, m.in. z bobrami oraz licznymi gatunkami nietoperzy. Dumą parku są muflony, które w Sudety trafiły z odległej Sardynii.
Karpacz – atrakcje dla piechurów
Lubisz górskie wycieczki? To dobrze. Z Karpacza dostaniesz się m.in. na Śnieżkę (1602 m n.p.m), na którą prowadzi czerwony szlak turystyczny (prowadzący również przez Kocioł Łomniczki). To najwyższy szczyt w polskich Karkonoszach, a jednocześnie najwyższy punkt na mapie Republiki Czeskiej. Na szczycie Śnieżki czeka na ciebie piękna panorama oraz takie atrakcje, jak charakterystyczny budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego oraz pochodząca z XVII wieku kaplica św. Wawrzyńca. Od strony czeskiej na szczyt Śnieżki wwozi turystów kolejka, której dolna stacja znajduje się w miejscowości Pec pod Sněžkou.
W trakcie górskich wędrówek odwiedź takie miejsca, jak:
- Równia pod Śnieżką, na której znajduje się zbudowany w latach 20. XX wieku Dom Śląski. To jedno z najpopularniejszych schronisk z Karkonoszach, w którym możesz odpocząć po zdobyciu szczytu Śnieżki;
- Przełęcz Okraj, na którą można wjechać samochodem zarówno od polskiej, jak i czeskiej strony. Można tu również odpocząć w schroniskach, mieszczących się po obu stronach granicy;
- Biały Jar – miejsce, w którym śnieg utrzymuje się bardzo długo. Miejsce to znane jest z zapierających dech w piersi widoków i tragicznych wydarzeń, do których doszło tu w 1968 roku. W dniu 20 marca zeszła tu potężna lawina, w wyniku czego życie straciło 19 osób;
- Strzecha Akademicka – klimatyczne schronisko w pobliżu Białego Jaru oraz Małego Stawu;
- Schronisko Samotnia, czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk w Karkonoszach. Wznosi się ono nad Małym Stawem, a większość turystów dociera do niego niebieskim szlakiem od strony świątyni Wang.
Karpacz – atrakcje dla miłośników sportów zimowych
Karpacz to nie tylko świetny punkt wypadowy w góry, ale i popularny ośrodek narciarski. Na amatorów białego szaleństwa czekają:
- Stacja Narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar;
- Karpacz Ski Arena i kolej linowa na Kopę;
- wyciąg narciarski Stok Karpatka.
Dla amatorów zabawy na ośnieżonych stokach, kompleks narciarski na Śnieżce jest nie lada gratką. Na narciarzy czeka tu kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na tych bardziej doświadczonych czeka nartostrada Liczyrzepa, natomiast dla początkujących i najmłodszych narciarzy dobrym wyborem będzie nartostrada Liczykrupa. Jeśli chcesz nacieszyć się zjazdem na nartach, możesz wybrać nartostradę Zbyszek – najdłuższą trasę zjazdową na Śnieżce, która zachwyca nie tylko długością, ale i walorami krajobrazowymi. Dodatkową atrakcją są trasy biegowe, które wytyczono w rejonie Równi pod Śnieżką.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Z Karpacza możesz wybrać się na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości. Ciekawymi zbiorami geologicznymi i hutą szkła oczaruje cię Szklarska Poręba, z kolei w Jeleniej Górze spędzisz czas w otoczeniu cennych zabytków. Jakie miejsca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej warto odwiedzić? Oto najciekawsze atrakcje, do których z Karpacza dotrzesz bez problemów.
Lubisz tajemnice? Wybierz się do Kowar, które zyskały sławę za sprawą tajemniczych sztolni oraz parku miniatur. W rejonie Karpacza nie brak też dawnych rezydencji parkowo-pałacowych oraz zamków, często mogących się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Kusi znany zamek Chojnik, przyciąga rezydencja w Miłkowie oraz Wojanowie. A jeśli chcesz szukasz unikalnych atrakcji, odwiedź Mysłakowice. Tu wciąż możesz pospacerować wokół tyrolskich domów oraz pałacu, który jest cenną pamiątką z czasów Hohenzollernów.
Aktywny wypoczynek, zabytki i świetna zabawa dla dzieci – tym przyciąga Karpacz. Atrakcje tego górskiego kurortu mogą na każdym turyście zrobić wrażenie, a czas spędzony na terenie tej miejscowości dla nikogo nie będzie czasem straconym.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety