Najważniejsze miasto regionu świętokrzyskiego, dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski, a jednocześnie ważny ośrodek turystyczny – oto Kielce. Atrakcje stolicy województwa świętokrzyskiego zaskakują swoją różnorodnością, dzięki czemu każdy turysta spędzi tu czas w przyjemny i pożyteczny sposób.
Gdzie leżą Kielce?
Zanim dowiesz się, co warto zobaczyć w Kielcach, spójrz na mapę Polski. Wielkim walorem miasta jest jego położenie. W pobliżu Kielc wznoszą się Góry Świętokrzyskie, chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Blisko miasta czekają też takie atrakcje, jak Oblęgorek z rezydencją Henryka Sienkiewicza czy Chęciny z ruinami królewskiego zamku.
Same Kielce mogą się pochwalić korzystnym położeniem w dolinie Silnicy, w dolinie której nie brak malowniczych miejsc. Spora część miasta znajduje się w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu centrum miasta jest chętnie odwiedzane przez przyrodników i geologów. Jakie miejsca w Kielcach zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto atrakcje turystyczne, których nie można pominąć!
Kielce na weekend – co warto zwiedzić? Oto najważniejsze miejsca i atrakcje!
Centrum Kielc to ciekawe budynki i muzea, obok których nie można przejść obojętnie. Które z nich warto zwiedzić? Zobacz nasze propozycje!
W rezydencji biskupa krakowskiego
Jednym z symboli Kielc jest pałac biskupów krakowskich, wybudowany w latach 1637-1641. Na czym polega wyjątkowość tej rezydencji? Po pierwsze, jest ona jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych obiektów wczesnobarokowych na ziemiach polskich, po drugie dziś sprawdza się jako siedziba Muzeum Narodowego – placówki mogącej się pochwalić cennymi zbiorami najwyższej klasy europejskiej.
W murach pałacu pamiętającego czasy Wazów, możesz dziś podziwiać takie atrakcje, jak:
- Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego;
- zabytkowe wnętrza z XVII i XVIII stulecia;
- Gabinet Numizmatyczny.
Największym powodzeniem cieszy się tu jednak Galeria Malarstwa Polskiego, kusząca m.in. takimi dziełami:
- „Portret dziewczynki w czerwonej sukni” Józefa Pankiewicza;
- „Wiosna” Jacka Malczewskiego;
- „Martwa natura z budzikiem” Olgi Boznańskiej;
- „Dysputa św. Pawła z Petroniuszem” Piotra Stachiewicza;
- „Portret Macieja Radziwiłła” Józefa Mehoferra.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
Przy pałacu biskupim wznosi się potężna katedra, będąca najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta. Ta barokowa świątynia, a w jej wnętrzu ujrzysz wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Pięknie prezentują się katedralne organy oraz tryptyk z XVI wieku, zachwyca też otoczony silnym kultem obraz Matki Boskiej Różańcowej Łaskawej Kieleckiej.
Zwróć też uwagę na najbliższe otoczenie katedry. Uwagę przyciąga tablica z końca XVIII wieku, na której umieszczone zostały dawne jednostki długości i wagi. Co ciekawe, fundatorem tablicy był prymas Michał Poniatowski (brat króla Stanisława Augusta). Drugim obiektem, przy którym warto się zatrzymać, jest symboliczny grób Wojciecha Bartosza Głowackiego – bohatera z czasów insurekcji kościuszkowskiej, który zmarł w wyniku ran odniesionych w trakcie bitwy pod Szczekocinami.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Stefan Żeromski był dość mocno związany z Kielcami, o czym przypomina m.in. budynek dawnego Męskiego Gimnazjum Rządowego. Dawniej była to jedna z najważniejszych szkół w regionie, a na liście jej absolwentów znajduje się wielu urzędników, polityków i ludzi kultury. Najbardziej szkołę rozsławił jednak Stefan Żeromski, który uczęszczał tu w latach 1874–1886. To jemu poświęcone jest muzeum, dzięki któremu możesz poczuć się jak jeden z bohaterów „Syzyfowych prac”.
Rynek w Kielcach kontra ulica Sienkiewicza
Czy w Kielcach jest runek? Tak, jednak życie towarzyskie i tak koncentruje się na ulicy Sienkiewicza. To świętokrzyski odpowiednik ulicy Piotrkowskiej. Przy tym długim deptaku, prowadzącym w stronę dworca kolejowego, skupiła się reprezentacyjna zabudowa miasta oraz gastronomia. Wśród ważniejszych atrakcji tej ulicy znajdują się m.in. pomniki Henryka Sienkiewicza i Jana Karskiego, oraz zabytkowe budowle, reprezentowane m.in. przez kościół ewangelicki oraz gmach Teatru im. Żeromskiego (dawniej znany jako hotel „Polski”). Choć sam rynek znalazł się nieco na uboczu, warto odwiedzić go w trakcie spaceru po mieście. Na placu tym czeka m.in. ratusz oraz kilka zabytkowych domów z końca XIX wieku.
Park Miejski i jego skarby
Chcesz odkryć zielone oblicze Kielc? Wybierz się na spacer po Parku Miejskim. To jeden z najstarszych obiektów tego typu na ziemiach polskich, o którym wspominają dokumenty z początku XIX wieku. Dziś na spacerowiczów czeka tu wiekowy drzewostan, ławeczki i spacerowe alejki. Nie brak tu również pomników, przedstawiających m.in. Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego.
Kielce – atrakcje znane i mniej znane
Oprócz wymienionych miejsc, na terenie Kielc warto zobaczyć:
- kamienicę przy ulicy Planty 7, w której w 1946 roku doszło do pogromu kieleckiego;
- budynek dawnej synagogi, wznoszący się przy ul. Warszawskiej;
- Dworek Laszczyków, będący jednym z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej;
- Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, przy którym zaczyna się Kielecka Aleja Sław.
Kielce – atrakcje dla dzieci
Na terenie miasta Kielce nie zapomniano o najmłodszych turystach. Jednym z miejsc, do którego warto zajrzeć z dzieckiem, jest Muzeum Zabawek i Zabawy. To największa i najstarsza placówka muzealna tego typu w Polsce, z zgromadzone tu eksponaty oczarują nie tylko małych turystów. W muzealnym budynku zgromadzono zabawki z różnych okresów historycznych oraz lalki, które do Kielc trafiły z całego świata. Kolejka elektryczna, samochody i samoloty – oto kolejne atrakcje, z jakimi spotkasz się w tym miejscu.
Kielce – atrakcje dla geologów i przyrodników
Na liście najważniejszych atrakcji na weekend w Kielcach nie może zabraknąć miejsc wyróżniających się geologicznym bogactwem. Gdzie warto się wybrać?
Podziemne Kielce – atrakcje w rejonie Kadzielni
Wzgórze Kadzielnia osiąga 295 m n.p.m. i jest jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta. Z centrum Kielc dotrzesz tu w około 10 minut, co w znacznym stopniu przyczynia do popularności Kadzielni. Dawniej mieściły się tu kamieniołomy, odgrywające bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce. Obecnie jest to rezerwat przyrody nieożywionej, który może się pochwalić:
- Jeziorem Szmaragdowym;
- lodospadem, czyli zimową trasą wspinaczkową;
- kompleksem jaskiń i podziemną trasą turystyczną, którą możesz zwiedzić w towarzystwie miejscowego przewodnika.
Na Kadzielni znajduje się też słynny amfiteatr, znany jako miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych oraz koncertów. W tej oto sposób dawny kamieniołom służy i nauce, i dobrej zabawie.
Z wizytą na Karczówce
Karczówka znana jest z klasztoru oraz kościoła św. Karola Boromeusza, jednak i miłośnicy geologii nudzić się tu nie będą. Chcesz poznać jej tajemnice? Ułatwi ci to ścieżka dydaktyczna, poświęcona dziejom górnictwa i geologii. Samo wzniesienie zbudowane jest z wapieni dewońskich i leży w odległości zaledwie 4 km od centrum miasta. Ze względu na swoją wartość, jest objęte ochroną jako rezerwat krajobrazowy, a z jego zboczy roztaczają się wspaniałe widoki na Kielce i ich okolicę.
Wietrznia i Geopark Kielce
Wietrznia to kolejny rezerwat, w którym rządzi przyroda nieożywiona. I tu, podobnie jak w przypadku Karczówki, główną atrakcją są dawne kamieniołomy, z których jeszcze w latach 70. XX wieku wydobywano cenne materiały. Dziś możesz spacerować po tym miejscu do woli, a dzięki ścieżce dydaktycznej oraz nowoczesnemu Centrum Geoedukacji w przyjemny sposób poszerzysz swoją wiedzę na temat Ziemi i jej budowy.
Nie tylko Kielce – atrakcje w najbliższej okolicy
Przyrodnicze i geologiczne perełki czekają też w najbliższej okolicy Kielc. Zwiedzanie stolicy województwa świętokrzyskiego możesz połączyć z wizytą na Świętym Krzyżu, znanym z rozległych gołoborzy, lub z wizytą w Jaskini Raj w sąsiednich Chęcinach. To jedna z najpiękniejszych jaskiń kresowych w Polsce, a jej szata naciekowa może oczarować nawet tych najbardziej wymagających turystów.
Spacer po Kielcach może sprawić ci wiele radości. Weekend w mieście pełnym zabytków i geologicznych rezerwatów to pouczająca przygoda, na którą warto postawić. W stolicy województwa świętokrzyskiego nuda z pewnością ci nie zagrozi, a zróżnicowane atrakcje miasta pozwolą ci tu spędzić czas w przyjemny i pouczający sposób nawet z małym dzieckiem.
Fot. ilustracji: Kamil Brandeburg via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety