Jeśli interesujesz się historią, lubisz zabytki techniki i chcesz spędzić czas w niezwykłej scenerii, z pewnością docenisz to miejsce. Zwiedzanie Krzemionek Opatowskich to szansa na poszerzenie wiedzy z kilku dziedzin życia i spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób. Dlaczego warto się tu wybrać? Jak zaplanować taką wizytę? Wyjaśniamy!
Krzemionki Opatowskie i ich miejsce na mapie Polski
Krzemionki Opatowskie są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić region świętokrzyski. W odległości zaledwie 5 km od rezerwatu znajduje się Ostrowiec Świętokrzyski, z którego do neolitycznej kopalni możesz dojechać lokalnymi autobusami. Krzemionki posiadają też dobre połączenie z Kielcami, czyli stolicą województwa świętokrzyskiego.
Krzemionki Opatowskie i ich skarby. Co zobaczysz w tym miejscu?
Krzemionki Opatowskie to neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego, działająca w latach 3900-1600 p.n.e. Odkryta w 1922 roku przez znanego geologa, Jana Samsonowicza, szybko stała się popularnym celem turystycznych wypraw. Dlaczego?
Krzemień pasiasty – co warto o nim wiedzieć?
Krzemień pasiasty to kamień ozdobny, który wyróżnia się ciekawym wzorem. Tworzą go ciemne smugi, które przyciągają uwagę i sprawiają, że nawet prosta biżuteria z krzemienia ma unikalny charakter. Wyroby z tego materiału są bardzo popularne w rejonie Gór Świętokrzyskich, gdzie jego złoża występują dość licznie. W tej części Polski dość wcześnie nauczono się wydobywać ten kamień, a następnie przemieniać go w małe dzieła sztuki.
Dawniej wybory z pozyskiwanego tu krzemienia trafiały do miejsc oddalonych nawet o 660 km, co najlepiej świadczy o znaczeniu i wartości tego materiału. Wyroby z krzemienia pasiastego do dziś kupisz w wielu miastach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Sandomierzu. To biżuteria z tym kamieniem sprzedawana jest w licznych galeriach i sklepach z pamiątkami, a chętnych na takie ozdoby nie brakuje.
Prehistoryczny kompleks kopalni. Co go wyróżnia?
Krzemionki Opatowskie to ważne stanowisko archeologiczne, na terenie którego zdobędziesz wiele cennych informacji na temat prehistorycznego górnictwa. Tym, co wyróżnia kopalnię, jest ogrom całego założenia. Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 350 ha. Na jego terenie odkryto ponad 2700 szybów połączonych siecią chodników, w których odkryto liczne ślady stemplowania oraz rysunki, wykonane w czasach prehistorycznych przez pracujące tu osoby. Na brak atrakcji nie można też narzekać na powierzchni. Do dziś doskonale widoczne są leje po kopalnianych szybach oraz hałdy, pomiędzy którymi dziś spaceruje tak wielu turystów.
Zobaczysz tu aż cztery rodzaje kopalń:
- niszowe;
- jamowe;
- komorowe;
- filarowo-komorowe.
Co jeszcze możesz tu zobaczyć? Oprócz szybów górniczych, zobaczysz tu zrekonstruowane osady neolityczne oraz wystawę narzędzi, z których przed wiekami korzystali górnicy. Były to takie sprzęty, jak siekiera czy dłuto, którymi wydobywano cenne materiały. Dodatkową atrakcją jest multimedialna wystawa na temat krzemienia pasiastego oraz dawnych metod jego wydobywania.
Rezerwat Przyrody Krzemionki Opatowskie
Krzemionki to nie tylko system dawnych szybów, ale i wspaniały świat przyrody. Wizyta w tym miejscu pozwoli ci odkryć magię Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Co możesz tu zobaczyć? Wiele ciekawych gatunków roślin, wśród których pojawiają się m.in.:
- lilia złotogłów;
- obuwik pospolity;
- goryczka krzyżowa;
- wiśnia karłowata.
Fenomen Krzemionek. Co zapewniło popularność tej kopalni?
Krzemionki Opatowskie od lat stanowią pomnik historii, jednak wiele osób usłyszało o nich dopiero w 2019 roku. To wtedy Krzemionki zostały wpisane na listę UNESCO, co sprawiło, że na teren rezerwatu zaczęli napływać zwiedzający z całego kraju. W ten oto sposób miejsce, gdzie już 4 tys lat temu wydobywano krzemień, stało się jedną z turystycznych wizytówek województwa świętokrzyskiego.
Krzemionki Opatowskie – informacje praktyczne
Chcesz zwiedzić to miejsce? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dla turystów.
Kiedy można zwiedzać Krzemionki Opatowskie?
Pradziejowy kompleks możesz zwiedzać codziennie, od 9:30. Tury zwiedzania przedstawiają się w następujący sposób:
- od poniedziałku do piątku – 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 14:30, 15:30;
- sobota i niedziela – 9:30, 11:30, 13:30, 15:30.
Ile kosztują bilety wstępu?
Bilety wstępu na teren kopalni Krzemionki Opatowskie kosztują:
- bilet pełny – 8 zł;
- bilet ulgowy – 5 zł.
Jak wygląda zwiedzanie Krzemionek Opatowskich?
Na turystów odwiedzających jedyną w Polsce kopalnię krzemienia pasiastego czeka trasa turystyczna o długości około 2 km. Spora część ekspozycji znajduje się na powierzchni ziemi, jednak jedną z ciekawszych atrakcji jest podziemny chodnik. Warto zatem odpowiednio przygotować się do zwiedzania kopalni i zabrać ze sobą ciepłą bluzę oraz wygodne buty.
Krzemionki Opatowskie to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Tu historia i przygoda łączą się ze sobą, a spędzony tu czas dla nikogo nie będzie czasem straconym.
Fot. ilustracji: Jakub Hałun via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety