Jeśli marzysz wycieczce do dalekiej Japonii, ale z różnych względów nie możesz tam pojechać, to koniecznie odwiedź ogród japoński. Wrocław szczyci się tą atrakcją od dawna, ale nadal nie wszyscy turyści o tym wiedzą. Nie dla ciebie dalekie podróże i orientalne klimaty? Nic nie szkodzi. Odpoczynek pod rozłożystymi rododendronami i spacery romantycznymi alejkami to świetny sposób na relaks i bliski kontakt z przyrodą. Jak i kiedy powstał Ogród Japoński we Wrocławiu? Co można tam zobaczyć? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Ogród Japoński we Wrocławiu. Historia powstania
Ogród założono w 1913 roku z okazji Wystawy Stulecia we Wrocławiu. Inicjatorem jego budowy był miłośnik kultury orientalnej hrabia Fritz von Hochberg. Projekt sporządził japoński architekt krajobrazu Mankichi Arai. Nasadzeniami roślin zajmował się zespół polskich i japońskich ogrodników. Większość architektury ogrodowej wypożyczono na czas wystawy, a potem zdemontowano. Po wojnie ogród podupadł, a jego odbudowę podjęto w latach 90. ubiegłego wieku. Niestety, efekty pracy zniweczyła powódź w 1997 roku. Ogród otarto ponownie w 1999 roku i od tamtej pory należy do najciekawszych wrocławskich atrakcji.
Gdzie znaleźć tę atrakcję na mapie Wrocławia?
Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się przy ulicy Mickiewicza, naprzeciw Parku Szczytnickiego. Warto wybrać dojście od strony Hali Stulecia i przejść pod słynna wrocławską pergolą z zielonych pnączy. Jeśli poruszasz się po mieście komunikacja miejską, to dojedziesz autobusami nr 145 i 146 (przystanek Hala Stulecia) lub tramwajami linii 1, 2, 4 i 10. Najbliższe parkingi znajdziesz przy ul. Wróblewskiego obok Pawilonu Czterech Kopuł i przy ul. Mickiewicza, na wysokości Parku Szczytnickiego.
Wrocławski Ogród Japoński. Orientalne rośliny, strumyki i stawy
Ogród zachwyca wiosną i latem soczystą zielenią orientalnych drzew i krzewów. Na tle zimozielonych sosen drobnokwiatowych i jodeł koreańskich kwitną różne odmiany wiśni, różaneczników i azalii. Z rzadkich gatunków roślin zobaczysz tu metasekwoję chińską, modrzewnik chiński, judaszowiec, a także znane z naszych ogrodów wierzby Hakuro i klony palmowe. Elementami charakterystycznymi dla japońskiej sztuki ogrodowej są strumyki, stawy i kaskady, a także malownicze mostki i orientalna altana z ozdobnym dachem i tarasem widokowym. Klimatu dodają kamienne latarnie, misy a także niesamowity zapach i odgłosy szemrzących strumyków, kaskad i śpiewu ptaków, których jest tu mnóstwo.
Ogród Japoński we Wrocławiu. Poznaj znaczenie symboliki
W ogrodzie japońskim każdy niemal element ma jakieś znaczenie symboliczne. Tak samo jest w ogrodzie wrocławskim. Wartki strumyk i kaskada symbolizuje temperament mężczyzny, a spokojny strumyk osobowość kobiety. Obydwie rzeczki łączą się w staw IKE, w którym pływają karpie Koi. One symbolizują szczęście i długie życie. Brzegi stawu łączy drewniany most z altanką. Cały układ ogrodu z licznymi skarpami z głazów, strumieniami i oczkiem wodnym, symbolizującym morze, odzwierciedla naturalny krajobraz Japonii.
Ogród Japoński Wrocław. Cennik biletów i godziny otwarcia
Ogród Japoński we Wrocławiu czynny jest od początku kwietnia do końca października w godzinach od 9 do 19. Bilety kupuje się w kasie przy wejściu głównym, płacąc gotówką lub kartą płatniczą. Bilet normalny kosztuje 12,00 złotych, ulgowy 8,00 złotych, a rodzinny 32,00 złote. W związku z tym, że na terenie ogrodu odbywają się często plenerowe sesje zdjęciowe, zarząd ogrodu wprowadził też bilety wielokrotne i bilety specjalne na profesjonalne sesje fotograficzne.
Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. O czym warto wiedzieć?
Na terenie ogrodu nie ma toalety ani barów z przekąskami. Za głównym wejściem w prawo, obok studni działa herbaciarnia. Regulamin zwiedzania zabrania wprowadzania psów. Wchodząc z małymi dziećmi pilnuj ich, aby nie pośliznęły się na kamiennych skarpach i nie wpadły do wody. Zakazane jest wchodzenie do strumieni, stawu oraz łowienie ryb. Nie wolno też zbaczać z alejek, przestawiać architektury ogrodowej ani zrywać roślin i dewastować zieleni. Ogrodowe alejki nie są wygodne dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.
Jakie atrakcje w okolicy Ogrodu Japońskiego warto zobaczyć?
Zwiedzanie japońskiego ogrodu warto połączyć z pobliskimi atrakcjami, których jest w okolicy mnóstwo. Oto najważniejsze z nich:
- ZOO i Afrykarium;
- dziecięcy park rozrywki przy Hali Stulecia;
- spacer po parku Szczytnickim;
- Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł;
- odpoczynek przy wrocławskiej fontannie multimedialnej;
- wizyta w Obserwatorium Astronomicznym i Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, obiekt mieści się przy ulicy Kopernika.
Wrocławski japoński ogród to bardzo ciekawa atrakcja, popularna wśród wrocławian i turystów. Piękne miejsce, zachęcające do zadumy nad orientalną symboliką i po prostu do odpoczynku wśród zieleni.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety