Bujny, zielony las, który wygląda, jakby rósł tu od zawsze. Aż trudno uwierzyć, że Park Mużakowski to starannie zaplanowany XIX-wieczny ogród w stylu angielskim, założony w dolinie Nysy Łużyckiej. Ogrodowe alejki wiodą przez malownicze kładki i mostki na rzece. Dookoła zaś są wąwozy, pagórki i skarpy. Ten krajobraz to morena polodowcowa, ciągnąca się łukiem o długości 40 km i szerokości do 5 km. Z powodu kształtu i nazwy leżącego tu niemieckiego miasteczka Bad Muskau, teren moreny nazwano Łukiem Mużakowa. Kolejne ciekawe miejsca to pobliskie antropogeniczne kolorowe jeziora, wokół których poprowadzono geościeżkę. Jak duży jest Park Mużakowski? Kto i kiedy go stworzył? Co warto zobaczyć w okolicy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Park Mużakowski – położenie geograficzne i historia powstania
Park Mużakowski to transgraniczny polsko-niemiecki park krajobrazowy, przecięty korytem Nysy Łużyckiej. Łączna jego powierzchnia wynosi ponad 700 ha, z czego 206 ha leży w granicach niemieckiej Saksonii. Park powstał w I połowie XIX wieku, a autorem szalonej na owe czasy koncepcji architektonicznej był pruski książę Hermann von Pückler-Muskau. Po polskiej stronie na terenie parku i moreny czołowej utworzono Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Obecnie to jeden z ciekawych obszarów turystycznych w zachodniej Polsce. Teren ten poprzecinany jest ścieżkami pieszymi i trasami rowerowymi. Ze względu na walory geograficzne i przyrodnicze zarówno Park Mużakowski, jak i Światowy Geopark Łuk Mużakowa, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kim był książę von Pückler?
Utracjuszem i hulaką, pisarzem, uwodzicielem, podróżnikiem i znawcą sztuki ogrodniczej. Jego wielką pasją było projektowanie i budowa ogrodów w stylu angielskim. Szalona i kosztowna koncepcja stworzenia parku nad Nysą Łużycką przyczyniła się do tego, że rozwiódł się z żoną i związał z bogatą kochanką, która sponsorowała jego marzenia. Wkrótce książę popadł w długi i sprzedał swą posiadłość. Na szczęście nowi właściciele kontynuowali jego ogrodnicze zamierzenia. Życiorys tej kontrowersyjnej aczkolwiek barwnej osoby poznasz bliżej, zwiedzając bogate wnętrza neorenesansowego Nowego Zamku Bad Muskau. Do ciekawostek należy fakt, że książę listy od swoich licznych kochanek układał w kolejności alfabetycznej, a rozgłos literacki zdobył publikując swoje listy do jednej z nich.
Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Odpocznij w dolinie Nysy Łużyckiej
Ogrodowe alejki wiodą do tarasów i wież widokowych oraz urokliwych mostów nad rzeką. Na terenie parku znajduje się w sumie 7 mostów i kładek, a przyroda i krajobraz zachwycają o każdej porze roku. W Łęknicy i Żarkach znajdziesz wypożyczalnie rowerów i kajaków. Po wygodnych parkowych drogach jeżdżą bryczki konne. Warto zaznaczyć, że park po polskiej stronie jest bardziej dziki w porównaniu z tym w Niemczech. Wynika to z faktu, że po wojnie nasza zieleń w Parku Mużakowskim nie była pielęgnowana. Z kolei w niemieckiej części parku przez cały czas regularnie pracowali ogrodnicy. Stąd też Łuk Mużakowa po saksońskiej stronie to wygodne, czyste alejki, wypielęgnowana zieleń i świetna infrastruktura. Podobne wrażenie sprawia zadbane miasteczko Bad Muskau.
Geopark Mużakowski. Naturalny krajobraz kontra poprzemysłowe wyrobiska
Rozległy teren leśny sprzyja długim wędrówkom i wycieczkom rowerowym. Przyrodniczym i ekologicznym ewenementem na skale światową są okoliczne geościeżki, prowadzące wokół kolorowych jeziorek, powstałych w pokopalnianych wyrobiskach. Niezwykła barwa wody w tych zbiornikach to wynik obecności chemicznych substancji, pozostałych po przemyśle wydobywczym. W połowie XX wieku na terenie tym funkcjonowały kopalnie węgla brunatnego, a ostatnia z nich zamknięto w latach 70. Wydobywano tu też iły ceramiczne i piaski szklarskie. Obecnie brzegi jezior porośnięte są w dużej mierze młodymi drzewami. W wielu miejscach widać jednak nadal odsłoniętą glebę i sterczące suche kikuty konarów. Nie wolno oczywiście wchodzić do wody ani myć w niej rąk.
Łęknica i okolice. Co warto zobaczyć?
Planujesz wycieczkę do Łęknicy i Mużakowa? Oto miejsca, które warto zwiedzić po polskiej stronie:
- ceglany wiadukt za ulicą Wybrzeżną w Łęknicy;
- wiadukty zwane mostem arkadowym i mostem królewskim;
- Most Podwójny i Most Angielski na Nysie;
- park rozrywki Extreme Mużaków we wsi Stare Czaple;
- Łużyckie Muzeum Etnograficzne we wsi Buczyny;
- ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”;
- wieża widokowa nad jeziorem Afryka i kolorowe stawy.
Bad Muskau i okolice. Co warto zwiedzić?
Zwiedzając Łuk Mużakowa po niemieckiej stronie, zwróć uwagę na takie obiekty, jak:
- Nowy Zamek, czyli Schloss Muskau i otaczający go ogród angielski;
- Muzeum Bad Muskau w pobliżu Nowego Zamku;
- rynek i kamieniczki w Bad Muskau;
- wąskotorowa kolej turystyczna, zwana kolejką mużakowską;
- wybrzeże jeziora Eichsee.
Relaks w Parku Mużakowskim. Porady dla turystów
Na teren parku możesz wejść i odpocząć bezpłatnie. Bilety wstępu obowiązują tylko do odbudowanej po wojnie rezydencji Pücklera, zwanej zamkiem Schloss Muskau. Zapłacić trzeba też za pozostawienie auta na okolicznych parkingach. Wejścia do parku znajdziesz przy ulicy Hutniczej i Wybrzeżnej w Łęknicy i ulicy Partyzantów w Bronowicach. We wsi Nowe Czaple wejdziesz na ścieżkę edukacyjną na teren dawnej kopalni Babina. Właśnie tu są słynne kolorowe lubuskie jeziorka. Szlakiem tym dojdziesz aż do drogi krajowej nr 12 na wysokości Łęknicy. W miasteczku tym jest spory wybór niewielkich hoteli, pensjonatów i pokojów noclegowych oraz restauracji. W sąsiednich wioskach są pola kempingowe i gospodarstwa agroturystyczne.
Park Mużakowski jest świetnym miejscem do wypoczynku na łonie przyrody, zarówno dla mieszkańców województwa lubuskiego, jak i turystów zwiedzających ten region. Teren wokół pokapalnianych stawów jest przykładem tego, jak dobrze radzi sobie natura ze spustoszeniem po przemyśle.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety