Uroku miastu dodaje nadwiślana promenada, molo z kawiarnią i klombami, plaża nad Zalewem Sobótka i przystanie jachtowe w starorzeczu Wisły. Wielu turystów ceni Płock za liczne punkty widokowe. Ze wzgórza rozciąga się panorama rozlewiska Wisły, a z bulwarów nadrzecznych i z pokładu turystycznych statków pięknie widać skarpę wzgórza z najstarszymi zabytkami. Należy do nich średniowieczna katedra, w której spoczywają szczątki kilkunastu książąt piastowskich oraz wieże pozostałe po Zamku Książąt Mazowieckich. Zwiedzając miasto, pamiętaj o takich atrakcje Płocka jak ZOO, amfiteatr, kilka zielonych parków i urokliwe deptaki Starego Miasta. Ile jeszcze niespodzianek kryje w sobie Płock?
Co wiemy o historii Płocka?
Gród na Wzgórzu Tumskim założono już pod koniec X wieku. W XI wieku Płock przez około 60 lat był siedzibą władców piastowskich Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Ich szczątki spoczywają w sarkofagu w kaplicy królewskiej przy płockiej katedrze, a wraz z nimi kości kilkunastu książąt mazowieckich, którzy władali tą ziemia w okresie od rozbicia dzielnicowego aż do przyłączenia księstwa do Korony przez króla Jana Olbrachta. W czasach Jagiellonów Płock rozwijał się, czerpiąc zyski z handlu i spławiania towaru Wisłą do Bałtyku. Kolejne stulecia to czas wojen, najazdów, pożarów i epidemii. W okresie rozbiorów miasto znalazło się w granicach Prus. Mieszkańcy brali czynny udział w powstaniach narodowych. W 1920 roku bohatersko bronili miasta przed bolszewikami.
Zabytki Starego Miasta w Płocku
Po dawnej, burzliwej historii pozostało sporo zabytkowych budowli. Wiele z nich, w związku z licznymi przebudowami po zniszczeniach, prezentuje mieszankę stylów architektonicznych. Najciekawsze zabytkowe obiekty znajdziesz w pobliżu Placu Narutowicza, Placu Małachowskiego i Rynku Starego Miasta. Zwiedzając tę okolicę, zwróć uwagę na:
- Bazylikę Katedralną z XII wieku;
- ratusz miejski i kamienice na Starym Rynku;
- opactwo benedyktynów z XVI wieku i przylegające do niego dwie gotyckie wieże, pozostałe po Zamku Książąt Mazowieckich;
- kościół kolegiacki św. Bartłomieja z XIV wieku;
- katedrę mariawitów, czyli Świątynię Miłosierdzia Bożego;
- kamienice secesyjne i klasycystyczne przy ulicy Tumskiej i Grodzkiej;
- budynek „Małachowianki” – jednej z najstarszych szkół średnich w kraju.
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Najstarsze fragmenty świątyni to boczne mury ciosane z granitu. Te elementy pochodzą z romańskiej katedry z XII wieku. Na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano gotyckie wieże. W XVI w trakcie odbudowy po pożarze dodano renesansową kopułę, a w XVIII w trakcie remontu klasycystyczną attykę. Polichromie na sklepieniu i ścianach bocznych naw pochodzą z początku XX wieku. Zwróć uwagę na kaplicę z sarkofagiem Piastów. Równie ciekawe są drzwi w wejściu głównym. To kopia drzwi płockich, zwanych też magdeburskimi, pochodzących z XII wieku. Oryginalne zamontowano w soborze w rosyjskim Nowogrodzie.
Ratusz i Stary Rynek w Płocku
Podłużny rynek otoczony jest secesyjnymi i klasycystycznymi kamienicami, w których mieszczą się urzędy, sklepy i restauracje. Od strony północno-zachodniej zamyka go klasycystyczny ratusz z XIX wieku, zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego. O godzinie dwunastej w okienku ratuszowej wieży pokazują się postaci rycerza i giermka i słychać hejnał. W centrum wyłożonego elegancką kostką placu zbudowano nowoczesną fontannę. Niegdyś gwarny rynek z placem targowym otaczały oberże, zajazdy i zakłady rzemieślnicze. Teraz to miejsce spotkań, relaksu i wydarzeń kulturalnych, takich jak choćby Jarmark Tumski. Inny równie urokliwy skwer to Plac Małachowskiego z pałacami biskupimi i Płytą Nieznanego Żołnierza. W Płocku znajduje się też Nowy Rynek, mniej widokowy, ze skwerem i parkingiem.
Mury miejskie Kazimierza Wielkiego oraz dawna baszta obronna i rogatki miasta
Z dawnych murów obronnych Płocka zachował się tylko krótki, zabezpieczony ogrodzeniem, fragment ze starej czerwonej cegły. Znajdziesz go na skwerze przy ulicy Bielskiej, obok budynku Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W jedynej ocalonej przed ruiną baszcie przy ulicy Okrzei, mieści się delegatura wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Równie ciekawe są trzy pary zachowanych rogatek miejskich w stylu klasycystycznym: dobrzyńskie (przy ul. Kazimierza Wielkiego), warszawskie (przy ul. Wyszogrodzkiej) i płońskie (przy ul. Kilińskiego).
Budynek Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego
Szkoła powstała prawdopodobnie w XII wieku przy Kolegiacie św. Michała, a prowadzili ją zakonnicy. Najstarsze mury budynków szkolnych pochodzą z czasów średniowiecza. Szkołę tę ukończyło wielu wybitnych Polaków, mieszkańców Płocka i okolic, na przykład: prezydent Ignacy Mościcki, premier Tadeusz Mazowiecki, podróżnik Tony Halik i Jan Zumbach, pilot brytyjskiego dywizjonu 303.
Płock – atrakcje nad Wisłą
Położenie nad Wisłą zapewnia malownicze widoki i sporo możliwości przyjemnego spędzania czasu. Nadwiślańskie bulwary to miejsce spacerów, randek i obserwacji cudnych zachodów słońca. Przy promenadzie ulokowano przystanie jachtowe i przystań turystycznych statków pasażerskich. Ewenementem jest przeurocze molo w Płocku, równoległe do brzegu, zakończone platformą z kawiarnią. Powstało w 2011 roku i ma długość 358 metrów. Przy Zalewie Sobótka znajduje się kąpielisko, plaża oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Na skarpie łączącej wybrzeże z miastem jest sporo alejek spacerowych oraz płocki amfiteatr. Tu odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne.
Atrakcje w Płocku dla dzieci i młodzieży
Młodzież licznie przybywa na organizowane w ramach cyklicznego festiwalu muzyki hip-hop czy koncerty muzyki elektronicznej. Nowoczesny plac zabaw dla dzieci, a także ścianki wspinaczkowe i park linowy znajduje się w płockim Ogrodzie Jordanowskim. W mieście jest też wiele obiektów sportowych, zwłaszcza że trenuje tu wielu sportowców. Organizowane są m.in. zawody w wioślarstwie i maratony biegów amatorskich. Młodym turystom spodoba się też wizyta w Aquaparku Podolanka oraz przejażdżka turystyczną ciuchcią, która kursuje przez centrum miasta w weekendy i codziennie w sezonie letnim.
ZOO w Płocku
Do najpopularniejszych atrakcji rodzinnych należy płockie ZOO, które zajmuje powierzchnię 17 hektarów. Tutejszy ogród zoologiczny jest mieszkaniem dla 320 gatunków zwierząt z różnych kontynentów i stref klimatycznych. Podczas pobytu w Płocku będziesz miał okazję zobaczyć na przykład słonie indyjskie, kondory wielkie, żurawie mandżurskie, pantery śnieżne, małpki marmozety czy pingwiny przylądkowe.
Tradycja, kultura i sport w Płocku. Festyny, zawody i święta
Najciekawsze cykliczne wydarzenia kulturalne i sportowe w Płocku, to:
- Płockie Dni Muzyki Chóralnej (we wrześniu w bazylice katedralnej);
- Jarmark Tumski (w czerwcu na Starym Mieście);
- Audioriver – Festiwal Muzyki Elektronicznej (na płockiej plaży i w amfiteatrze w ostatnie dni lipca);
- Polish Hip-Hop Festiwal (w sierpniu);
- regaty jachtów kabinowych na Wiśle ( w lipcu);
- Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka (w połowie sierpnia);
- Półmaraton Dwóch Mostów (we wrześniu).
Muzeum Mazowieckie i Muzeum Diecezjalne
Muzeum Mazowieckie mieści się w secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej. Zbiory placówki to m.in. wystawy sztuki z okresu secesji, wystrój pomieszczeń kamienic mieszczańskich, kolekcja malarstwa wystawa oraz olbrzymia makieta miasta, prezentująca zabudowę w okresie zaborów. W budynku danego spichlerza nad Wisłą zobaczysz wystawę etnograficzna i archeologiczną. Z kolei siedzibą Muzeum Diecezjalnego są wnętrza Opactwa Pobenedyktyńskiego i tzw. Stare Muzeum w sąsiednich zabudowaniach kościelnych. Obejrzysz kolekcję pasów kontuszowych oraz zbiory sztuki sakralnej, w tym hermę św. Zygmunta z XVI wieku.
Muzeum Żydów Mazowieckich
Ta placówka mieści się w dawnej synagodze przy ulicy Kwiatka. Zobaczysz tu wystawy poświęcone historii Żydów na Mazowszu i eksponaty będące elementami kultury żydowskiej.
Sławni ludzie z Płocka
Czy wiesz, że przy ulicy Tumskiej znajduje się pomnik aktorki Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej? Ta słynna artystka, założycielka zespołu ludowego „Mazowsze” urodziła się i wychowała właśnie w Płocku. Kolejny znany płocczanin to poeta wojenny i epoki PRL-u Władysław Broniewski. Pomnik poświęcony jego osobie i twórczości znajdziesz przy ul. Kościuszki.
Wiesz już, że warto zorganizować wycieczkę do Płocka. Najciekawsze miejsca, atrakcje oraz zabytki tego miasta sprawią, że miło spędzisz czas i odpoczniesz.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety