Przemyśl nie jest zbyt popularny wśród turystów, a szkoda. Wielu przyjezdnych ze zdumieniem odkrywa fakt, że mnóstwo tu zabytków. Sam neobarokowy budynek dworca kolejowego przypomina raczej wiedeński pałacyk. W podobnym stylu wybudowano też wiele kamienic, a pamiętają one czasy Galicji. Miasto słynie też z wielu zabytkowych kościołów katolickich oraz prawosławnego soboru i cerkwi z bizantyjskim wystrojem. Z kolei puste, zapomniane synagogi świadczą o tym, że dawniej mieszkała tu też społeczność żydowska. Do atrakcji Przemyśla należą także zabytki militarne, punkty widokowe, tereny zieleni oraz sporo współczesnych rozrywek.
Co wiemy o historii Przemyśla?
Jeśli wierzyć legendzie, miasto założył książę Przemysław, który podczas polowania w tutejszych miastach zobaczył niedźwiedzia. Stąd zwierzę to widnieje w herbie Przemyśla. Ze źródeł historycznych i odkryć archeologicznych wynika, że już przed X wiekiem istniała tu osada plemienia Lędzian. W czasach pogańskich usypano też Kopiec Tatarski, na którym oddawano cześć bóstwom. Odkryte przy zamku fragmenty piastowskiej rotundy i palatium wzniesiono na polecenie króla Bolesława Chrobrego. W okresie wczesnego chrześcijaństwa, gród w widłach Wiaru i Sanu, w wyniku najazdów i traktatów, przechodził w ręce władców polskich, Rusi Kijowskiej i Węgier. Ziemię przemyską przyłączył do swoich dóbr król Kazimierz Wielki w roku 1340.
Przemyśl – okres bogactwa, kryzysów i wojen
Kazimierz Wielki nakazał zbudować potężny, jak na owe czasy, zamek. Wkrótce, bo już w 1389 roku, Przemyśl uzyskał prawa miejskie. Kolejne stulecia to okres, kiedy miasto stawało się coraz ładniejsze bogatsze, a to z racji położenia przy szlaku handlowym na Ruś i spławianiu towarów Sanem. Połowa XVII wieku to czas licznych najazdów tatarskich, szwedzkich i węgierskich. W okresie zaborów Przemyśl był jednym z największych i najpiękniejszych miast na Galicji. Powstała linia kolejowa ze Lwowa przez Przemyśl do Wiednia i Budapesztu, a cesarz Austro-Węgier nakazał zbudować neobarokowy dworzec. W II połowie XIX wieku zbudowano imponującą Twierdzę Przemyśl, która miała strzec granic przed napaścią Rosji. W okresie II wojny, w związku z granicą na Linii Mołotowa, miasto podzielone było między III Rzeszę, a Związek Radziecki.
Przemyśl – atrakcje na Starym Mieście
Najstarsza dzielnica miasta znajduje się między wschodnim brzegiem Sanu, a wzgórzami Zniesienie i Trzech Krzyży. Charakterystyczne obiekty w tej okolicy, to:
- królewski zamek, zwany „kazimierzowskim”, pod którym rozpościerają się zielone pagórki Parku Zamkowego;
- archikatedra i inne zabytkowe świątynie;
- zabytkowe kamienice wokół Rynku Starego Miasta;
- kładka pieszo-rowerowa, prowadzący na deptak nadrzeczny i taras widokowy;
- fragmenty murów obronnych przy ulicy Basztowej;
- zegarowa wieża i fontanna przy Placu Niepodległości.
Rynek i pomnik Wojaka Szwejka
Rozległy i pochyły rynek był dla mieszkańców i turystów miejsce odpoczynku i spotkań. Szerokie schody łączą część parkową ze skarpą, na której stoją odnowione kamienice z podcieniami. Uwagę przyciąga urokliwa fontanna z figurą niedźwiedzia i pomnik siedzącego Józefa Szwejka w towarzystwie pieska. Wojak siedzi na skrzyni z amunicją, a w rękach trzyma kufel z piwem i fajkę. W dniu 19 marca odbywają się tu coroczne zjazdy jego imienników. Pod rynkiem znajdują się przemyskie podziemia, czyli system piwnic, służących dawniej za magazyny. Obecnie na rynku i w podziemiach trwają prace archeologiczne i remontowe. Trudno przewidzieć, jak to miejsce będzie wyglądało po ich zakończeniu.
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
Zamek wzniesiono pierwotnie w 1340 roku. Z tego okresu zachowała się tylko ostrołukowa brama wjazdowa. Obecna, renesansowa budowla z 4 basztami pochodzi z XVI wieku. Mieści się tu Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, a w nim m.in. ekspozycje z pamiątkami królewskimi, galeria malarstwa i sala teatralna. Na dziedzińcu odsłonięto fundamenty wczesnopiastowskiej wieży i paladium.
Zabytki sztuki sakralnej. Katedra, kościoły i cerkwie greckokatolickie
Jest ich w Przemyślu mnóstwo, a większość z nich to zabytki z cennym wyposażeniem, będące przykładem bogatego w zdobienia stylu renesansowego, barokowego i rokoko. Najpiękniejsze przemyskie świątynie, to:
- barokowa Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela i oddzielna dzwonnica;
- archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela z cennym ikonostasem;
- kościół św. Marii Magdaleny i klasztor franciszkanów z XVIII wieku;
- XVII-wieczny klasztor karmelitów i kościół św. Teresy;
- kościół św. Antoniego Padewskiego z XVII wieku przy Placu na Bramie, który niegdyś pełnił funkcję barbakanu w murach obronnych.
Wieża zegarowa w Przemyślu
Czy wiesz, że Przemyśl jest stolicą ludwisarstwa i produkcji fajek? Dzwony odlewane w przemyskiej pracowni ludwisarskiej są słynne w całej Europie. Podobnie zresztą, jak fajki, również do dziś produkowane w tym mieście. Ekspozycje tych oryginalnych gałęzi produkcji obejrzysz w malowniczej Wieży Zegarowej. Budowla znajduje się przy Placu Niepodległości, a pochodzi z XVIII wieku. Miała być elementem katedry prawosławnej, której jednak nie zbudowano. Obecnie na kilku jej piętrach mieszczą się ekspozycje przedstawiające technikę odlewu dzwonów oraz wystawy prezentujące dzwony i fajki. Na szczycie zaś znajduje się taras widokowy z malowniczą panoramą Starego Miasta.
Kopiec Tatarski na wzgórzu Zniesienie. Punkty widokowe w Przemyślu
Kopiec ma wysokość około 352 m n.p.m. i rozciąga się z niego piękna panorama Pogórza Przemyskiego. Dojedziesz tu autem ale możesz też wjechać kolejką krzesełkową na Zniesienie. Jego zbocza to słynny w tym regionie zimowy stok narciarski. Całoroczną atrakcją na wzgórzu jest tor saneczkowy. Charakterystycznym punktem w tej okolicy jest niewielki amfiteatr oraz Krzyż Zawierzenia, zbudowany w 2000 roku z okazji wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa. Inny, mniej znany ale równie malowniczy taras panoramiczny znajdziesz na Winnej Górze w dzielnicy Zasanie.
Forty Twierdzy Przemyśl i inne zabytki militarne
XIX-wieczną twierdzę o obwodzie 45 km, tworzyły m.in. dwa pierścienie i 38 fortów. Olbrzymie znaczenie odegrała podczas I wojny światowej, kiedy to wojska carskie oblegały miasto. Do tej pory zachowały się w dobrym stanie forty i spory fragment murów fortecznych. Niektóre znajdują się na terenie miasta, a inne w okolicy. Ponadto w czasie II wojny władze sowieckie zbudowały tu tzw. punkty oporu przed wrogimi, zachodnimi wojskami. Najciekawsze obiekty wojskowe, które warto zwiedzić, to:
- Brama Sanocka Dolna – warownia forteczna z 1880 roku (przy drodze nr 28, na wysokości basenów);
- Fort XVI Zniesienie i Brama na Zniesieniu;
- sowiecki bunkier Kaponiera 8813 z czasów II wojny światowej (przy hotelu Gromada).
Inne miejsca i atrakcje w Przemyślu
Zwiedzając Przemyśl, warto zatrzymać się w licznych placówkach związanych z historią regionu, kulturą i nauką. Oto one:
- eklektyczny Pałac Lubomirskich z XIX wieku, obecnie siedziba uczelni wyższej;
- Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przy Placu Joselewicza;
- Muzeum Historii Miasta Przemyśla przy Rynku Starego Miasta;
- Wodny Plac Zabaw i Park Rozrywki „Fun Park” przy stadionie miejskim.
Trasy rowerowe i szlaki piesze w Przemyślu i okolicy
Przez miasto przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wokół fortów obronnych Twierdzy Przemyśl wytyczono czarny szlak pieszy, a dla rowerzystów Forteczną Trasę Rowerową. Podzieloną ją odcinek południowy (długość 51,5 km) i północny (34,5 km). Obydwa są dość wymagające z uwagi na licznie podjazdy i odcinki o nawierzchni szutrowej. Na terenie Parku Zamkowego wytyczono szlaki do spacerów i trekkingu.
Ciekawe miejsca w okolicy Przemyśla
Jeśli wystarczy ci czasu, to koniecznie zwiedź okolice Przemyśla. Oto co warto zobaczyć:
- Fort I Salis-Soglio – element twierdzy Przemyśl, położony w Jaksmanicach przy granicy z Ukrainą;
- Arboretum w Bolestraszycach;
- Zamek w Krasiczynie z przełomu XVI i XVII wieku;
- Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.
Co zjeść i gdzie nocować w Przemyślu?
Szukając noclegu w Przemyślu miej na uwadze, że baza hotelowa dopiero się rozwija. Wielu turystów chwali sobie noclegi w prywatnych apartamentach i w podmiejskich agroturystykach. W regionalnej kuchni widać wyraźnie wpływy wschodnie. Sprawdź jak smakują gołąbki kresowe i fuczki.
Atrakcje Przemyśla to przede wszystkim historyczna zabudowa w centrum oraz forty obronne. Wiele uroku mają mosty na rzece, przybrzeżne deptaki oraz niepowtarzalny klimat przygranicznego miasta.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety