Ciężko jest wyobrazić sobie obecny Kraków bez wzgórza Wawel i znajdującego się na jego szczycie Zamku Królewskiego. Ten reprezentacyjny punkt w panoramie miasta ma za sobą niezwykle zawiłą historię, z którą warto się zapoznać – zapraszamy do lektury!
Historia zamku na Wawelu
XI–XIV wiek
Według specjalistów już w XI na wzgórzu znajdowały się liczne murowane obiekty. Przypuszcza się, że większy zamek obronny w stylu romańskim wybudowano ok. XI–XII w., co najprawdopodobniej było skutkiem przeniesienia stolicy do Krakowa.
Pierwszej znaczącej przebudowy dokonano na samym początku XVI wieku, kilka lat po pożarze w 1499 r. który strawił część zamku. Inicjatorami byli król Aleksander Jagiellończyk oraz królewicz Zygmunt. Zamek odbudowano w stylu renesansowym. Projektowaniem i rozbudową budowli zajął się architekt Franciszek Florentczyk. Po jego śmierci zadanie dokończenia zamku powierzano kolejnym artystom. Rezydencja niestety spłonęła niedługo po jej ukończeniu. Odbudowę w latach 1537–1545 nadzorował Mikołaj Castiglione, a do 1549 r. Mateusz Włoch.
W 1595 r. zamek ponownie uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Głównym nadzorcą prace rekonstrukcyjne został Giovanni Trevano. Zmianie uległ wówczas styl zamku – nadano mu styl barokowy, z manierystycznymi elementami.
XV–XX wiek
Zygmunt III Waza w 1606 przeniósł swój dwór z Wawelu do Zamku Królewskiego w Warszawie. Dawna siedziba władców mocno podupadła, szczególnie po kolejnym pożarze oraz zniszczeniach po potopie szwedzkim. Odbudowa odbyła się dopiero za Jana III Sobieskiego, w latach 1689–1692. Niestety 10 lat później doszło do kolejnego pożaru zamku, który trwał aż tydzień! Odbudowy dokonano dopiero w latach 1726–1730.
Po zniszczeniach z roku 1772, w 1787 przeprowadzono remont Zamku Królewskiego. Obiektowi nadano wówczas styl klasycystyczny. W czasie utraty niepodległości Polski zamek przejęły wojska austriackie, a liczne przebudowy nadały mu styl neogotycki, niszcząc jednocześnie znaczną jego część.
W 1880 r. Sejm Krajowy ofiarował Zamek cesarzowi Franciszkowi Józefowi I. Niedługo po wykupieniu przez Galicję większości obiektów wojskowych z Wawelu (1901), miały miejsce kolejne prace budowlane. W latach 20 XX w. Zamek uznano za Gmach Rzeczypospolitej; urzędował w nim ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. W latach 30. na terenie rezydencji stworzono natomiast placówkę muzealną.
Lata 1939–1945
W czasie okupacji niemieckiej Zamek stanowił biuro oraz mieszkanie generalnego gubernatora Hansa Franka. Również wówczas z Wawelu regularnie kradziono i wywożono cenne dzieła sztuki. Po zakończeniu II wojny światowej Zamkowi zdecydowano się nadać renesansowo-barokowo-klasycystyczny wygląd. Niektóre dzieła wykupiono lub zostały one podarowane. W 1945 r. zniesiono funkcję Zamku jako rezydencji głowy państwa i oddano na cele wystawiennicze lub przemianowano na Archiwum Państwowe Krakowa. XX w. obfitował także w liczne renowacje. W 1978 Wawel wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wawel dzisiaj
- reprezentacyjne komnaty królewskie;
- prywatne królewskie apartamenty;
- skarbiec koronny;
- zbrojownia;
- wystawa Sztuka Wschodu.
Ci, którzy zdecydują się nie ograniczać do samego Zamku, mogą również zwiedzić katedrę i znajdujące się w niej groby królewskie, dzwon Zygmunta oraz kryptę Wieszczów Narodowych. Ponadto otwarte dla odwiedzających są także:
- Smocza Jama;
- Ogrody Królewskie;
- Wawel Zaginiony;
- Muzeum Katedralne.
Zamek Królewski to obecnie prawdziwa perła miasta Kraków. Każdy, kto odwiedza Małopolskę, powinien znaleźć chwilę na wizytę na Wzgórzu Wawelskim oraz w dawnej rezydencji władców Polski.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety