Zamek Ogrodzieniec to prawdziwa perła wśród polskich średniowiecznych warowni. Zamek wznosi się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – górze Janowskiego. Jest największym z zamków na Szlaku Orlich Gniazd i jedynym, który zagrał w serialu Netflixa! Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy ciekawostki i informacje praktyczne dla odwiedzających.
Zamek Ogrodzieniec – informacje praktyczne
Zamek Ogrodzieniec mieści się niewielkiej miejscowości Podzamcze, w powiecie zawierciańskim. Można tu łatwo dotrzeć, jadąc tzw. drogą olkuską, łączącą Kraków z Bytomiem. Zamek został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego, jako jedna z warowni obronnych, wchodzących w skład tzw. Orlich Gniazd. Zamek wyróżnia się rozmachem i położeniem. Największa forteca Jury Krakowsko-Częstochowskiej została wybudowana na najwyższym wzniesieniu. Czy trzeba więcej rekomendacji, aby tu przyjechać?
Góra Janowskiego o wysokości 515,5 m n.p.m. oferuje piękne widoki na zieloną okolicę i okalające wzgórze lasy. Pod osłoną nocy podobno pojawiają się tu duchy i zjawy przybliżające turystom zamkowe legendy. Wrażenie robi również iluminacja ruin zamku, które po zmroku prezentują się jeszcze bardziej majestatycznie. Potencjał tego miejsca dostrzegli także producenci serialowego Wiedźmina, w którym zamek i wzgórze zagrały miejsce bitwy pod Sodden.
Historia zamku w Ogrodzieńcu
Początki malowniczej warowni sięgają czasów Bolesława Krzywoustego, gdy powstał tu pierwszy obronny gród. Zamek został rozbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego, wtedy zyskał również murowaną konstrukcję. Podobnie jak inne jurajskie zamki, również Ogrodzieniec oparł się Szwedom w czasie potopu szwedzkiego. Ostatecznie warownia została spalona przez króla szwedzkiego Karola XII pół wieku później. Po II wojnie światowej wdrożono prace konserwatorskie, po przeprowadzeniu których, zamek został udostępniany do zwiedzania. Obecnie zamek Ogrodzieniec stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji jury.
Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu
Zamek Ogrodzieniec można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i korzystając z usług przewodnika turystycznego. Pierwsza opcja zapewnia nam większą swobodę pod względem czasu – na zamek można poświęcić zarówno godzinę, jak i kilka godzin, jeśli chcemy zwiedzić go dokładniej. Bezpośrednio po przejściu bramy głównej i zakupie biletu, kierujemy się w kierunku zamku górnego, znajdującego się na kolejnym poziomie.
Zyskujemy stąd ciekawy widok na amfiteatr i jurajską skałę Wielbłąd. Mamy także możliwość zwiedzenia sali tortur. Dalej trasa zwiedzania dochodzi do Baszty Bramnej, przy której zlokalizowana jest karczma oraz kramy z przeróżnymi pamiątkami. Następnie podążamy Zamkiem Wysokim przez Sypialnię Bonera i Izbę Rycerską. Każde z tych miejsc bardzo ciekawe i zasługuje na kilka dodatkowych minut.
Dalej trasa zwiedzania opada w dół prowadząc przez Dziedziniec gospodarzy, Bastion Beluardu, Basztę Skazańców, skarbiec i prochownię. Zwiedzanie kończymy powrotem na Dziedziniec Pański. Plan zwiedzania jest dostępny w Internecie. Turyści mogą także korzystać z lokalnych mapek oraz czytelnego oznaczenia drogi.
Skorzystanie z usług przewodnika oznacza około 2-godzinną wycieczkę, w trakcie której będziemy mogli zapoznać się z ciekawą historią zamku i jego mieszkańców. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dodatkową opłatę oraz konieczność rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Zamek Ogrodzieniec – atrakcje turystyczne i park rozrywki
Zamek Ogrodzieniec to popularne miejsce wycieczek z dziećmi. Dogodny podjazd umożliwia wejście na dziedziniec z wózkiem. Wyzwanie mogą stanowić kręte schody, na których lepiej mieć nosidełko. Na terenie zamku znajdziemy ubikację z przewijakiem, karczmę, plac zabaw, a także takie atrakcje turystyczne, jak Park Miniatur, w którym można podziwiać wszystkie zamki jurajskie w wersji mikro oraz Park Linowy, w którym znajdują się trasy o różnym stopniu trudności.
Chcąc poświęcić trochę czasu na zwiedzanie okolicy, warto udać się na znajdującą się nieopodal zamku górę Birów. Wzniesienie ma 461 m n.p.m. i również wchodzi w obręb szlaku Orlich Gniazd. Na szczycie góry możemy podziwiać rekonstrukcję średniowiecznego grodziska. Kolejnym celem wycieczki może być Okiennik Wielki, czyli imponujące skupisko ostańców wapiennych, tak charakterystycznych dla krajobrazu jury.
Jak dojechać do zamku Ogrodzieniec?
Do zamku Ogrodzieniec można dojechać od strony Katowic lub Krakowa. Wystarczy podążać drogą 94, a następnie zjechać w lokalne 86 i 78. Dojazd jest prosty i dobrze oznaczony. W okolicach zamku nie trudno o parking, na którym można zostawić samochód. Najbliższy z nich znajduje się zaledwie 300 m od zamku. Ceny za godzinę postoju wynoszą od 5 do 10 zł.
Ogrodzieniec na ekranie
Zamek Ogrodzieniec jest jedną z najpiękniejszych ruin średniowiecznych w Polsce. Nic dziwnego, że bywa wykorzystywany również jako plan filmowy. W 2001 roku ruiny zamku służyły jako plener dla planu filmowego „Zemsty” według Aleksandra Fredry, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Kręcono tu również „Janosika” i „Rycerza”. Prawdziwą gratką dla fanów ciekawostek i średniowiecznych klimatów może być fakt, że jurajski zamek pojawił się także „Wiedźminie”, serialu amerykańskiej platformy Netflix, na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Odgrywa w nim rolę twierdzy, będącej kluczem do podboju królestw północy.
Zamek Ogrodzieniec – perła w koronie Jury
Zamek Ogrodzieniec to największa jurajska warownia, a zarazem najwyżej usytuowany zamek na kultowym szlaku Orlich Gniazd. Historia twierdzy sięga czasów Bolesława Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego. Zwiedzanie jest możliwe indywidualnie lub z przewodnikiem, który wprowadzi nas w ciekawą i długą historię tego miejsca. Przy zamku znajdują się liczne atrakcje jak Park Miniatur czy Park Linowy. To idealny wybór na rodzinną wycieczkę!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety