Miłośnicy sztuki wiedzą doskonale, jak wspaniałym doświadczeniem jest zwiedzanie tej katedry. Wrocław jest z niej bardzo dumny, a potężna świątynia stanowi jedną z najważniejszych atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Zobacz, dlaczego katedra wrocławska jest tak ważna i zaplanuj wizytę w jej wnętrzu.
Dzieje katedry – Wrocław i jego dzieje
Burzliwa historia wrocławskiej katedry jest bardzo mocno powiązana z dziejami miasta. Wiadomo, że w 1000 roku we Wrocławiu powstało biskupstwo, zatem budowa potężnej świątyni stała się koniecznością. Obecna (trzecia z kolei) powstawała w XIII i XIV wieku, jednak jeszcze w kolejnych stuleciach zmieniano jej wygląd. Pamiętaj, że świątynia poważnie ucierpiała podczas walk o Festung Breslau, a po 1945 roku konieczna była jej odbudowa. Na szczęście udało się odtworzyć ją, zachowując jednocześnie jej historyczny charakter. Dzięki temu wieże katedry nadal są jednym z ważniejszych elementów w panoramie miasta.
Czym wyróżnia się katedra we Wrocławiu?
Wrocławska archikatedra św Jana Chrzciciela zachwyca, a jej wieże skutecznie przyciągają uwagę turystów. Na co musisz zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tego obiektu?
Najbliższe otoczenie katedry – Wrocław i Plac Katedralny
Plac Katedralny to liczne atrakcje, których nie możesz pominąć. Z placu tego doskonale widać obie wieże świątyni, jej potężną gotycką sylwetkę, charakterystyczną elewację oraz kaplice barokowe, nieco odstające swoim stylem od otoczenia. Zwróć jednak uwagę i na te obiekty, które sąsiadują z katedrą. Są wśród nich takie skarby, jak:
- kościół św. Idziego z XIII wieku;
- kanonia;
- gmach seminarium duchownego;
- dom kapituły z XV/XVI stulecia.
Gotycka katedra wrocławska – budowla i legendy
Z katedrą wrocławską wiąże się niejedna ciekawa legenda, o której przypominają rzeźby i detale architektoniczne. Przed wejściem do katedry dostrzec możesz m.in. kamiennego lwa. Jeśli samotna kobieta dotknie tej rzeźby, zyska duże szanse na znalezienie męża i szczęścia w miłości. Czy to prawda? Nie wiadomo, choć sam lew cieszy się dużą popularnością.
Najsłynniejsza opowieść wiąże się jednak z osobą złotnika Franciszka. W jego córce, Barbarze, zakochał się biedny Henryk – czeladnik, który postanowił zdobyć majątek jako rabuś. Ponieważ Franciszek zorientował się, że majątek przyszłego zięcia został zbudowany na ludzkiej krzywdzie, nie dopuścił do jego ślubu z Barbarą. Efekt? Henryk spalił dom złotnika, a jego tragedię obserwował z kościelnej wieży. Nie przewidział tego, że mury katedry mogą zacisnąć się wokół jego ciała i na wieku uwięzić go w kościelnej bryle. Kamienna, przerażona twarz, która wystaje ze ściany, do dziś przypomina o jego losach i tragicznym końcu.
Wnętrze katedry – Wrocław i skarby sztuki sakralnej
We wnętrzu katedry czekają na ciebie liczne dzieła sztuki. Chcesz je poznać? Zacznij zwiedzanie od prezbiterium katedry. Zdobią go witraże przedstawiające patronów miasta (m.in. Jana Chrzciciela) oraz wizerunki 24 biskupów wrocławskich. Najcenniejszy jest tu jednak srebrny ołtarz św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez biskupa Andreasa Jerina. Ołtarz ten powstał pod koniec XVI wieku i do dziś uchodzi za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki złotniczej.
Tuż przy ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Sobieskich – Pocieszycielki Strapionych. Wizerunek ten wyróżniają oczy Matki Bożej, które zdają się wodzić wzrokiem za wiernymi. Co ciekawe, obraz ten trafił do Wrocławia z Rzymu. Dlaczego? Bo w taki sposób papież Klemens XI chciał się odwdzięczyć Sobieskim za udział w odsieczy wiedeńskiej.
Podczas zwiedzania, zwróć uwagę na sklepienia nawy głównej oraz na witraże wykonane przez Stanisława i Krystynę Pękalskich. Przedstawiono na nich m.in. św. Jadwigę oraz św. Alberta Chmielowskiego. Zwróć też uwagę na witraż przedstawiający bitwę pod Legnicą, stoczoną w czasach Henryka II Pobożnego. Władca ów zginął w jej trakcie z rąk Tatarów, do czego śląska sztuka sakralna nawiązuje bardzo często.
Wrocławska katedra może się też pochwalić pięknymi kaplicami. Jest ich aż 12, przy czym większość z nich reprezentuje styl gotycki. Tu najcenniejsza jest Kaplica Mariacka z XIV wieku, ufundowana przez biskupa Przecława z Pogorzeli. Największą sławę zdobyły jednak kaplice barokowe, które zdecydowano się dobudować do katedry w XVII wieku. Zachwyca kaplica św. Elżbiety oraz Kaplica Elektorska, często nazywana też Kaplicą Bożego Ciała. Nieco mniej znane są: Kaplica Zmarłych i Kaplica Najświętszego Sakramentu.
Dumą wrocławskiej katedry są też organy, które trafiły tu z Hali Stulecia, oraz liczne epitafia. Pamiętaj, że ta świątynia znana jest nie tylko jako obiekt sakralny. Jest też najstarszym cmentarzem Wrocławia i miejscem spoczynku wielu duchownych (takich, jak biskup Nankier) oraz zasłużonych dla miasta osób.
Zwiedzanie katedry – informacje praktyczne
Chcesz zwiedzić najważniejszy ze wszystkich kościołów śląskich? Sprawdź, na jakich zasadach udostępniana jest słynna katedra. Wrocław jest odwiedzany przez tłumy turystów, a dostosowanie się do obowiązujących reguł znacznie ułatwia przemieszczenie się po jego terenie.
Godziny otwarcia
Zwiedzanie katedry na Ostrowie Tumskim jest możliwe codziennie, od rana do wieczora. Pamiętaj jednak, że obiekt ten wciąż pełni funkcje sakralne, a w trakcie mszy wizyty o krajoznawczym charakterze są niedopuszczalne.
Taras widokowy udostępniany jest codziennie w godzinach:
- od poniedziałku do soboty – od 10.00 do 17.00
- w niedziele – od 14.00 do 16.00
Cennik
Jakie są opłaty za zwiedzanie katedry? Wrocław i jego zabytki sakralne są dostępne za darmo, jednak w tej świątyni są drobne wyjątki od tej zasady. Dotyczą one tarasu widokowego.
Za wjazd na wieżę pobierane są opłaty:
- bilet normalny – 10 zł;
- bilet ulgowy – 8 zł;
- bilet grupowy normalny – 9 zł;
- bilet grupowy ulgowy – 7 zł.
Wiesz już, czym wyróżnia się Ostrów Tumski i jego najważniejsza katedra. Wrocław może cię oczarować jeszcze takimi zabytkami sakralnymi, jak kościół św. Elżbiety, dumnie wznoszący się nad centrum Wrocławia, greckokatolicka katedra św. Wincentego i św Jakuba, czy kościół Marii Magdaleny. W stolicy Dolnego Śląska ciekawych dzieł sztuki sakralnej jest sporo, a ich poznawanie najlepiej rozpocząć od spaceru wokół świątyni, która nie bez powodu nazywana jest matką śląskich kościołów.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety