Wybierasz się na wycieczkę do Wrocławia? Koniecznie zaplanuj spacer przez Most Tumski na wrocławskie wyspy na Odrze. Ta zabytkowa kładka dla pieszych należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych mostów w tym mieście. Liczne bulwary i przystanie nadrzeczne, parki i panorama okolicy sprawiają, że o każdej porze roku na tym moście jest mnóstwo ludzi. Turyści spacerują i robią zdjęcia. Studenci spieszą się na wykłady, bo na wyspie Piasek mieści się część kampusu uniwersyteckiego. Mieszkańcy spotykają się tu, aby odpocząć nad rzeką i wypić kawę w jednej z licznych kafejek. Poza tym z Mostem Tumskim wiąże się ciekawa historia, legendy i ciekawostki. Chcesz poznać je bliżej? Przeczytaj artykuł do końca.
Wrocław – miasto mostów i wysepek
Wrocław leży nad rozlewiskiem Odry, a liczne wyspy na rzece, malownicze mosty i kładki oraz zabytkowa zabudowa, czynią to miasto jednym z najładniejszych w Polsce i w Europie. Wszystkich mostów i kładek jest aż 134. Najsłynniejsze przeprawy drogowe, to mosty: Szczytnicki, Milenijny i Grunwaldzki. Z bardziej kameralnych mostów i kładek warto wymienić Most Młyński i Tumski oraz kładki: Słodową, Bielarską i Zwierzyniecką. Wielu przewodników po Wrocławiu rozpoczyna oprowadzanie wycieczek od Ostrowa Tumskiego i zwiedzania katedry. Jak podają źródła historyczne, już w X wieku istniał tu gród, który dał początek zabudowie miejskiej. Idąc z Ostrowa przez Most Tumski, zobaczysz m.in. urokliwe promenady i nadrzeczne przystanie z ofertą rejsu statkiem turystycznym po Odrze.
Poznaj historię Mostu Tumskiego
Stalowy, dwuprzęsłowy nitowany most zbudowano w 1889 roku w miejscu poprzedniej konstrukcji drewnianej. Przęsła powstały w hucie w Rudzińcu pod Gliwicami, a przetransportowano je na miejsce barkami rzecznymi. Most istniał tu już w średniowieczu i w kolejnych epokach. Wyznaczał granicę pomiędzy należącym do Kościoła Ostrowem, a miastem zarządzanym przez władze świeckie. Z racji nietrwałej konstrukcji, przeprawa ulegała zniszczeniom wskutek pożarów, ale też zalania wodą przy wiosennych podtopieniach. W 1423 roku drewniany most zawalił się pod ciężarem wiernych, uczestniczących w procesji kościelnej. Obecna przeprawa do 1945 roku nosiła nazwę Mostu Katedralnego (niem. Dombrücke). W 1976 roku most ten wpisano do rejestru zabytków.
Kliknij tutaj, aby kupić bilety na wycieczkę e-samochodem po Wrocławiu!
Dlaczego Most Tumski nazywany jest mostem zakochanych?
Aż do 2019 roku, zakochani mieli zwyczaj zawieszania na przęsłach kłódek ze swoimi inicjałami. Kluczyki zaś wrzucali do rzeki, co miało symbolizować trwałość ich uczucia. Z czasem kłódki zakochanych ważyły coraz więcej i obciążały konstrukcję. Usunięto je podczas ostatniego kapitalnego remontu mostu. Obecnie nie wolno już wieszać kłódek na barierkach. Tradycja nadal jednak trwa, a zakochani przenieśli się nad Bulwar Włostowica i skwer przy pomniku Biskupa Kominka. Nic dziwnego. Okolica ta z racji malowniczych widoków i promenad należy bowiem do najbardziej romantycznych zaułków we Wrocławiu.
Most miłości. Stalowe przęsła, kłódki i figura św. Jadwigi śląskiej
Konstrukcję stalową, opartą na podłużnicach i podporach kamiennych, zmontowano za pomocą nitów. Łączna długość obecnego mostu wynosi 52,19 m, szerokość pomostu 6,84 metra, a wysokość portalu mostowego to 6,90 m. Kamienną wąską jezdnię z dwóch stron otaczają chodniki dla pieszych. Przy wjeździe od wyspy Piasek po obydwu stronach mostu stoją XIX-wieczne figury z piaskowca, przedstawiające postaci św. Jana Chrzciciela – patrona katedry i św. Jadwigi śląskiej, patronki miasta i regionu. Autorem rzeźb był Gustaw Grunenberg. Ruch drogowy na moście jest ograniczony.
Most Tumski – legendy i ciekawostki
Podobno zakochane pary nadal wierzą, że modlitwa we wrocławskiej katedrze, pogłaskanie figury lwa przy tejże świątyni oraz przypięcie kłódki w pobliżu Mostu Tumskiego gwarantuje nierozerwalność związku. Czy to prawda? Najlepiej przekonać się o tym osobiście. Jeśli wierzyć starej legendzie, w pobliżu kładki zaręczyli się ze sobą książę Mieszko I i czeska księżniczka Dobrawa. Do współczesnych ciekawostek należą gazowe latarnie na Ostrowie Tumskim, zapalane o zmierzchu przez latarnika w czarnej pelerynie i cylindrze.
Co warto zwiedzić w okolicy Mostu Tumskiego?
Na dokładne poznanie wysepek i okolicznych atrakcji zarezerwuj sobie co najmniej jeden dzień. Oto najciekawsze miejsca:
- Katedra wrocławska i Kolegiata pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim;
- spacer nadodrzańskimi bulwarami na Wyspę Daliową;
- spacer przez Wyspę Słodową i Młyńską na Wyspę Bielarską;
- Aula Leopoldina, Ogród Ossolineum i kaplica Hochberga na Uniwersytecie Wrocławskim;
- Rynek Starego Miasta i gotycki Ratusz;
- Katedra św. Marii Magdaleny i panorama miasta z Mostku Pokutnic.
Jak dotrzeć na Most Tumski i gdzie zaparkować?
Jeśli przemieszczasz się po mieście komunikacją miejską, to wsiądź w tramwaj linii: 11, 17 lub 23, które przejeżdżają przez Piasek od strony Mostu Młyńskiego. Dojedziesz też autobusami nr 111 i 128 do Placu Bema, a stamtąd dojdziesz na pieszo w ciągu pół godziny. Równie wygodnie możesz zwiedzać miasto własnym autem, zwłaszcza że parkingów w mieście nie brakuje. Najbliższe miejsca parkingowe znajdziesz przy ul. św. Marcina, przy Hali Targowej i przy Nowym Targu.
Choć Most Tumski należy do najładniejszych obiektów we Wrocławiu, to całe to miasto jest bardzo piękne. Dlatego też warto zaplanować wyjazd do stolicy Dolnego Śląska.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety