Szukasz pomysłu na weekend lub krótki urlop? Nie wiele jest tak urokliwych zakątków Polski, jak Szlak Orlich Gniazd. Mapa regionu obejmuje rejony Małopolski i wyżyny Częstochowskiej. To aż 168,7 km pieszych szlaków turystycznych i 190 km ścieżek rowerowych. Trasę można także pokonać konno lub zaplanować ciekawą wycieczkę samochodową. Szlak biegnie przez 11 zamków, wśród których znajdują się m.in. Ojców, Pieskowa Skała, Ogrodzieniec czy Mirów i Bobolice. Co, warto o nim wiedzieć i jak najlepiej zaplanować zwiedzanie?
Szlakiem Orlich Gniazd – mapa i trasa
Szlak Orlich Gniazd to trasa, która obejmuje teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Szlak łączy ze sobą dawną stolicę Polski – Kraków i Częstochowę, czyli najważniejsze miejsce kultu maryjnego w kraju. Równolegle do niego biegnie Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak rozpoczyna się (lub kończy) na osiedlu Krowodrza Górka w Krakowie i prowadzi do Starego Rynku w Częstochowie. Przebieg szlaku wygląda następująco:
Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców i OPN – Rabsztyn – Olkusz – Bydlin – Dolina Wodącej – Smoleń – Pilica – Podzamcze – Okiennik Wielki – Skarżyce – Morsko – Kroczyce – Góra Zborów – Bobolice – Mirów – Ostrężnik – Rezerwat Parkowe – Złoty Potok – Zrębice – Rezerwat Sokole Góry – Olsztyn – Kusięta – Rezerwat Zielona Góra – Jasna Góra – Częstochowa Stary Rynek
Skąd się wzięła nazwa szlaku?
Nazwa szlaku wzięła się od jurajskich warowni, czyli średniowiecznych zamków obronnych, które powstały za czasów Kazimierza Wielkiego. Zamki zostały wybudowane na wysokich wapiennych skałach, przez co przypominały wizualnie właśnie orle gniazda. Miejsca miały swoje uzasadnienia strategiczne. Wapienne ostańce były trudno dostępne, co zwiększało możliwości obronne. Wkomponowanie budynku w skałę pozwalało także wykorzystać ją jako naturalny budulec. Nazwę tę stworzył w XIX wieku polski poeta i krajoznawca – Wiktoryn Zieliński.
Historia szlaku Orlich Gniazd
Wytyczenie szlaku obejmującego najwyższe szczyty Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zaproponował w 1927 roku geograf Stanisław Leszczycki. Wyznaczono wówczas główny czerwony szlak, który biegł z Krakowa w kierunku północno-zachodnim przez Park Ojcowski, a następnie powracał do miasta. W 1948 roku, inny krajoznawca, Kazimierz Sosnowski ogłosił utworzenie nowego szlaku, obejmującego trasę przedwojennego wariantu, ale rozszerzonego o dalsze tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, z Częstochową włącznie. Trasa została poprowadzona nie tylko przez najwyższe wzniesienia, ale także zamki warowne wybudowane przez Kazimierza Wielkiego. Oprócz budowli
Szlak Orlich Gniazd – mapa zamków
Chcesz zobaczyć wszystkie zamki na trasie szlak Orlich Gniazd? Mapa została pomyślana tak, aby każda z warowni znajdowała się nie dalej niż jeden dzień jazdy konnej. Na trasie znajdują się m.in. legendarny Zamek Królewski na Wawelu, prywatny zamek w Korzkwi, ruiny zamku w Ojcowie, „Mały Wawel„, czyli zamek w Pieskowej Skale, słynny zamek Ogrodzieniec, odrestaurowany zamek Bobolice i Klasztor na Jasnej Górze.
Lista obiektów na trasie to:
- Korzkiew – zamek
- Ojców – ruiny zamku królewskiego
- Zamek królewski w Pieskowej Skale
- Rabsztyn – ruiny zamku
- Bydlin – ruiny zamku
- Smoleń – ruiny zamku
- Pilica – ruiny zamku
- Ogrodzieniec– ruiny zamku
- Morsko – ruiny zamku
- Bobolice – zamek królewski
- Mirów – ruiny zamku
- Olsztyn – ruiny zamku
Według niektórych opracowań do pełnej trasy szlaku należy dołączyć także:
- Rudno – ruiny zamku Tenczyn
- Babice – ruiny zamku Lipowiec
- Siewierz – ruiny zamku
- Będzin – zamek królewski
- Kraków – Zamek Królewski na Wawelu
Szlakiem Orlich Gniazd – mapa innych atrakcji turystycznych
Największą atrakcję na Szlaku Orlich Gniazd stanowią dawne piastowskie warownie. Czerwony szlak obfituje także w inne atrakcje, Są to przede wszystkim jaskinie oraz ciekawe formy skalne, których nie brakuje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród jaskiń udostępnionych do zwiedzania znajdują się m.in. Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka w Ojcowie oraz Jaskinia Głęboka w Podlesicach.
Szlak Orlich Gniazd słynie także z charakterystycznych białych ostańców, czyli sterczących formacji zbudowanych z wapieni skalistych. Najsłynniejsze z nich to Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, Brama Krakowska w Ojcowie, Okiennik Wielki oraz Brama Twardowskiego w Złotym Potoku. Na trasie znajdują się także popularne regiony wspinaczki skałkowej jak m.in. Skały Kroczyckie lub Podlesickie.
Na trasie szlaku znajdziemy także Park Miniatur Zamków Jurajskich na Podzamczu u stóp Zamku Ogrodzieniec. Ta atrakcja dla zainteresuje nie tylko najmłodszych, ale każdą osobą ciekawą regionu. Na turystów czekają także liczne parki linowe oraz tereny wspinaczkowe, w których mogą spróbować swoich sił pod okiem doświadczonych instruktorów. W częściowo odrestaurowanych zamkach znajdują się muzea przybliżające ich historię. Przejście szlakiem to także okazja do skosztowania lokalnej kuchni.
Szlak Orlich Gniazd na piechotę
Pieszy Szlak Orlich Gniazd liczy 168,7 km. Jego przejście zajmuje około 7-9 dni. Turyści mogą korzystać z obecnej w pobliżu szlaku infrastruktury turystycznej lub rozbijać namiot w wyznaczonych miejscach. W tym drugim wariancie konieczny będzie ciepły śpiwór oraz zapas prowiantu. Główną atrakcją szlaku są malownicze ruiny i piękne jurajskie krajobrazy. Ze względu na niewielką sumę podejść, szlak nie wymaga dużej kondycji i obycia turystycznego. To dobry pomysł na dłuższy weekend lub rodzinne wakacje z dzieckiem.
Szlak Orlich Gniazd rowerem
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd uważany jest za jedną z najpiękniejszych tras w Polsce. W wariancie rowerowym szlak liczy 186 km. Poruszanie się po części śląskiej i małopolskiej ułatwia dobre oznakowanie z kilometrażem do najbliższych miejscowości lub kolejnych atrakcji na szlaku. Ze względu na dużą odległość między początkiem a końcem szlaku (Częstochowa – Kraków), do punktu startowego najlepiej dojechać pociągiem, a następnie kontynuować podróż w wybranym przez siebie kierunku. Całkowity dystans podjazdów wynosi tu 85,96 km a dystans zjazdów 90,72 km. Ze względu na zmienne ukształtowanie terenu, trasę najlepiej przemierzać rowerem górskim. W plecaku warto mieć sprzęt naprawczy.
Szlak Orlich Gniazd samochodem
Pod Szlak Orlich Gniazd możesz także podjechać samochodem. Musisz jednak mieć na uwadze, że przebycie szlaku autem w całości nie jest możliwe i na pewnych odcinkach terenowej drogi mogą wystąpić trudności. Szlak został wytyczony, tak aby poprowadzić turystów przez najciekawsze fragmenty jury, co zazwyczaj oznacza nieco trudniej dostępne miejsca i konieczność pieszej wycieczki. Wygodne zaparkowanie samochodu, ułatwiają liczne parkingi.
Szlak Orlich Gniazd – mapa atrakcji na weekend i nie tylko!
Jedną z najciekawszych atrakcji południa polski jest jurajski Szlak Orlich Gniazd. Mapa szlaku obejmuje kilkanaście średniowiecznych zamków, najpiękniejsze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz zdumiewające formacje skalne, jak Maczuga Herkulesa lub Brama Twardowskiego. Na trasie znajdziesz także liczne udostępnione do zwiedzania jaskinie oraz muzea i skanseny. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych może być Park Miniatur w Rabsztynie. Dodatkowo trzeba pamiętać o parkach linowych i ciekawych terenach wspinaczkowych. Szlak Orlich Gniazd można przemierzać pieszo, rowerem, konno lub samochodem. To idealny sposób na weekend lub krótki wakacje!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety