Lubisz wielodniowy trekking górski od schroniska do schroniska? Szlaki po Sudetach nie są zbyt wymagające, a wielu miejscach będziesz sam w otoczeniu dzikiej przyrody. A może chcesz podreperować zdrowie i potrzebujesz błogiego relaksu? Zapewnią ci go dolnośląskie sanatoria i oferta licznych hoteli. Pasjonuje cię zwiedzanie starych zamczysk i poznawanie tajemniczych legend? Na Dolnym Śląsku znajdziesz kilkanaście zamków i pałaców, a w niektórych możesz nawet przenocować lub wykupić bilet na nocne zwiedzanie. Kto wie? Może spotkasz ducha piastowskiego księcia albo pruskiej księżniczki? Jedno jest pewne. Niezależnie od twoich zainteresowań, w tym regionie na pewno nie będziesz się nudził. Województwo dolnośląskie to gwarancja przygody i odpoczynku dla każdego turysty.
Województwo dolnośląskie. Największe miasta, najpiękniejsze góry i doliny
Województwo dolnośląskie leży w południowo-zachodniej Polsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 20 tys. km², a stolicą regionu jest Wrocław. Obszar Dolnego Śląska ciągnie się od Wału Trzebnickiego i Niziny Śląskiej, poprzez Przedgórze Sudeckie, masywy Gór Izerskich, Karkonoszy, Gór Stołowych i Śnieżnika po Kotlinę Kłodzką.
Największe miasta województwa to:
- Wrocław;
- Jelenia Góra;
- Wałbrzych;
- Legnica.
Do najbardziej urokliwych dolin zaliczyć można dolinę Bobru, przełom Kwisy, dolinę Bystrzycy i dolinę rzeki Barycz wraz z obszarem wokół Stawów Milickich. Ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu, mnóstwo urokliwych miast i miasteczek oraz historycznych budowli, region ten należy do najciekawszych turystycznych destynacji w kraju.
Region Dolnego Śląska. Jakie okolice warto zobaczyć?
Dolnośląskie to duży region obfitujący w różnorodne atrakcje. Nic dziwnego, że niektórym turystom trudno zdecydować, gdzie konkretnie pojechać i jak spędzić czas.
Oto nasze propozycje:
- Park Krajobrazowy Doliny Bobru – spływ kajakiem, zwiedzanie Jeleniej Góry, spacer po zaporze w Pilchowicach;
- Kotlina Kłodzka i masyw Śnieżnika oraz miasta Kłodzko i Bystrzyca Kłodzka;
- zwiedzanie zabytkowych świątyń, na przykład drewnianego Kościoła Pokoju w Świdnicy i Jaworze, kościółka Wang w Karpaczu, bazyliki w Wambierzycach czy Opactwa Cystersów w Lubiążu;
- trekking górski po szlakach Karkonoszy, połączony z atrakcjami w Karpaczu i Szklarskiej Porębie;
- wycieczka szlakiem dolnośląskich zabytków gospodarczych, takich jak kopalnia rud żelaza w Kowarach (Sztolnia Kowary), kopalnia złota w Złotym Stoku czy Huta Szkła „Julia” w Piechowicach.
Koniecznie zwiedź Wrocław – stolicę Dolnego Śląska
Zwiedzając Województwo Dolnośląskie, zatrzymaj się choć na jeden dzień we Wrocławiu. Miasto słynie z wielu obiektów zabytkowych, urokliwych parków i ciekawych muzeów. Co robić we Wrocławiu? Idź na spacer po nadodrzańskich bulwarach. Wejdź przez Most Tumski na Ostrów Tumski i zwiedź katedrę. Popłyń w rejs po Odrze i zachwyć się panoramą miasta. Odpocznij na łonie natury w Parku Szczytnickim i Ogrodzie Japońskim.
W centrum edukacyjnym „Hydropolis” poznasz wpływ wody na przyrodę, a we wrocławskim ZOO obejrzysz wiele egzotycznych zwierząt.
Poznaj najpiękniejsze masywy górskie w Dolnośląskiem
Dolnośląskie województwo przyciąga amatorów długich wędrówek po leśnych dolinach i sudeckich szczytach. Nie będzie to jednak wysokogórska, wymagająca wspinaczka, a raczej spokojny trekking i podziwianie panoramy z licznych punktów widokowych. Wprawdzie Śnieżka, będąca najwyższym szczyt Karkonoszy, osiąga wysokość 1603 m n.p.m., ale zdobycie go ułatwi ci wyciąg krzesełkowy na Kopę. Inne, równie malownicze masywy w Dolnośląskiem, to:
- Góry Stołowe, a w nich Szczeliniec i Błędne Skały;
- Góry Izerskie i Stóg Izerski, na który wjedziesz kolejką gondolową ze Świeradowa-Zdroju;
- masyw Śnieżnika, na który wiodą ścieżki z przeuroczej wsi Międzygórze;
- Góry Bystrzyckie z wieżą widokową na Jagodnej i doliną Orlicy.
Dolnośląskie uzdrowiska i parki narodowe
Na terenie Dolnego Śląska położone są dwa parki narodowe:
- Karkonoski PN;
- PN Gór Stołowych.
Bazą wypadową do zwiedzania Karkonoszy jest Karpacz i Szklarska Poręba. Oprócz rozmaitych hoteli i pensjonatów znajdziesz tam też sanatoria oraz prywatne kompleksy uzdrowiskowe i rehabilitacyjne. Inne popularne dolnośląskie uzdrowiska to Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. Tamtejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu kontuzji ortopedycznych i zaburzeń układu oddechowego. Te przeurocze miasteczka leżą u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich. Z kolei Świeradów-Zdrój słynie z pijalni wód mineralnych i zdrowego mikroklimatu. Świetną opinię ma też sanatorium w Cieplicach – dzielnicy Jeleniej Góry.
Zaplanuj urlop w sudeckich kurortach górskich
Choć sudeckie szczyty nie imponują wysokością, to wysokogórski klimat i duża ilość opadów sprawiają, że zimą na wielu stokach panują wymarzone warunki do jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Wiele podgórskich miasteczek oferuje świetną infrastrukturę narciarską. Sudecką zimową stolicą jest Zieleniec obok Dusznik-Zdroju. Amatorom białego szaleństwa polecić można także Szklarską Porębę z wyciągiem na Szrenicę i Świeradów-Zdrój z trasami zjazdowymi ze Stogu Izerskiego. Miejscowości te są popularne także latem ze względu na ciekawe trasy do pieszych wędrówek. Warto też skorzystać z oferty miejscowych biur podróży i wykupić krótką wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach lub do niemieckiej Saksonii.
Najpiękniejsze zamki i pałace na Dolnym Śląsku
Dolnośląskie słynie z wielu ciekawych i okrytych legendami zamków. Do najciekawszych należą:
- Zamek Książ wraz z ogrodami i palmiarnią w Wałbrzychu;
- Zamek Czocha we wsi nad Jeziorem Leśniańskim i przełomem Kwisy;
- Zamek Kliczków w Kliczkowie nad Kwisą wraz z parkiem i ośrodkiem jazdy konnej;
- Zamek Grodziec – warownia rycerska z XV stulecia, położona koło Złotoryi;
- Zamek Topacz w Ślęży na przedmieściach Wrocławia.
Wszystkie wymienione obiekty są dostępne do zwiedzania, ale oferują też pokoje noclegowe. Zamek Książ słynie z wyjątkowo bogatych wnętrz, a Zamek Czocha z tajemnych przejść.
Wśród atrakcji województwa dolnośląskiego znajdują się też charakterystyczne dla tego obszaru placówki kulturalne i edukacyjne, jak choćby Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju czy Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu. Pasjonatom historii okresu II wojny światowej polecić można zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka. A które zakątki Dolnego Śląska zainteresowały ciebie?
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety